Kikuša
01.02.07,19:23
Ešte mám jednú otázočku. Podnikateľ kupil z autobazáru FO ojazdené osobné auto v sume 370 000,-, jednú časť zaplatil v hotovosti 162441,7 a druhú sumu 207 558,3 prebrala finacujúca spoločnosť. Vlastníkom auta je Financujúca spoločnosť. Dohodnutá výška úveru je 222 000,- na 36 mesiacov. Môžte mi poradiť ako správne zaúčtovať odpisy?
ekopo
01.02.07,18:57
S uplatnením § 6 ods. 11 a § 24 ods.1 zákona o dani z príjmov, by som auto zaevidoval v 1 odpisovej skupine a uplatňoval príslušné rovnomerné alebo zrýchlené odpisy počas 4 rokov. Splátky úveru by boli účtované ako VNZD.
Kikuša
01.02.07,19:18
A z akej sumy budem robiť odpis? Z tých 370 000? A môžem dať úrok z mesačných splátok, spracovateľský poplatok, havarijne poistenie všetko do nákladov?
Anja111
01.02.07,19:28
A z akej sumy budem robiť odpis? Z tých 370 000? A môžem dať úrok z mesačných splátok, spracovateľský poplatok, havarijne poistenie všetko do nákladov?

Áno, odpis urobíš z 370.000,-- Sk a úroky, poplatok a poistenie dáš do nákladov.
Len ma zaráža, že prečo zostáva auto majetkom financujúcej spoločnosti, keď je kupované na úver...
Kikuša
01.02.07,19:41
Zmluve je napísané , že až ked budú uhradené všetky záväzky - splátky, až potom bude vymazaný záznam z vlastnického práva k predmetu financovania z osvedčenia o evidencii , Tech. preukazu. Práve preto mám z toho chaoz
Kikuša
01.02.07,20:25
Nikto mi nevie poradiť, čo s tým? Potrebujem to vedieť súrne, ldo pondelka musím podať danové
andrej_rv
01.02.07,20:29
Zmluve je napísané , že až ked budú uhradené všetky záväzky - splátky, až potom bude vymazaný záznam z vlastnického práva k predmetu financovania z osvedčenia o evidencii , Tech. preukazu. Práve preto mám z toho chaozJe to len tzv. výhrada vlastníctva, niečo podobné (tovar sa stane vlastníctvom kupujúceho až po úplnom zaplatení) býva uvedené aj na niektorých faktúrach. Ak auto užívaš a máš ho zaevidované v účtovníctva (=karta DHM), v podľa mňa ho v zmysle § 24 ods. 1 písm. b) ZoDP môžeš bez obáv odpisovať.
Kikuša
01.02.07,20:37
takže odpisujem ho 4 roky rovnomerne zo sumy 370 000
Kikuša
01.02.07,21:07
díky moc, veľmi ste mi pomohli
Zužu
20.02.07,07:38
Veľa je písané o auto úvere, ja by som potrebovala potvrdiť či uvažujem správne:
- MV osobné - zmluva o autoúvere
- v deň prevzatia vlastník MV SZČO
- splátkový kal. 48 mesiacov
- kúpna zmluva - cena 250 000,- Sk - zaradím do DM a uplatňujem odpisy 4 roky
- pri podpise zmluvy platba 130 000,- Sk - nedaňový výdaj
- 120 000,- úver
- splátkový kal. : splátka istiny - nedaňový výdaj
úrok - výdaj ovply.ZD
havar. + PZP - výdaj ovplyv. ZD

Je to správny postup?
ďakujem
Zužu
20.02.07,08:03
Nikto tu nie je , kto by účtoval auto na úver v JU?
Anja111
20.02.07,08:40
Veľa je písané o auto úvere, ja by som potrebovala potvrdiť či uvažujem správne:
- MV osobné - zmluva o autoúvere
- v deň prevzatia vlastník MV SZČO áno
- splátkový kal. 48 mesiacov na úver
- kúpna zmluva - cena 250 000,- Sk - zaradím do DM a uplatňujem odpisy 4 roky áno
- pri podpise zmluvy platba 130 000,- Sk - nedaňový výdaj úhrada záväzku
- 120 000,- úver úhrada záväzku úverom
- splátkový kal. : splátka istiny - nedaňový výdaj splátky úveru
úrok - výdaj ovply.ZD áno
havar. + PZP - výdaj ovplyv. ZD áno

Je to správny postup? áno
ďakujem
... doplnené v texte
Zužu
20.02.07,08:54
Ďakujem veľmi pekne a ešte otázka, ktorý par. v zákone o DzP sa aplikuje na uvedený problém?
M3G
26.02.07,20:11
Je to len tzv. výhrada vlastníctva, niečo podobné (tovar sa stane vlastníctvom kupujúceho až po úplnom zaplatení) býva uvedené aj na niektorých faktúrach. Ak auto užívaš a máš ho zaevidované v účtovníctva (=karta DHM), v podľa mňa ho v zmysle § 24 ods. 1 písm. b) ZoDP môžeš bez obáv odpisovať.

Ešte by som doplnil k jednému konkrétnemu problému, čo sa stále omieľa v ostatných témach. Teda zhrnutie:

1. mám zmluvu o dodávke tovaru - napr. kúpna zmluva, kde sa podnikateľ stáva dňom podpisu zmluvy vlastníkom automobilu

2. zároveň v ten istý deň mám uzatvorenú ďalšiu zmluvu, a to napr. zmluvu o zabezpečovačom prevode vlastníckeho práva, ktorou si veriteľ(napr. lízingová spoločnosť) zabezpečí svoju pohľadávku tak, že prevedie na seba vlastníctvo k horeuvedenému autu a podnikateľ sa stáva iba jej držiteľom.

3. zároveň v ten istý deň mám uzatvorenú aj ďalšiu zmluvu a to zmluvu o spotrebnom úvere, resp.zmluvu o výpožičke alebo podobnú zmluvu, ktorou poskytne veriteľ(lízingová spoločnosť) úver na zaplatenie predmetu kúpnej zmluvy a svoj nárok na automobil zabezpečí zmluvou v bode 2.

Tak v tomto prípade vychádzame z §24 ods. 1 a) zákona o dzp a tento majetok, ktorého podnikateľ nie je vlastníkom, odpisuje podľa § 26 ods. 1 zákona o dzp, t.j. napr. automobil 4 roky. Pričom splátky úveru (istina) je daňovo neuznaný náklad. A úroky z úveru, prípadne poistenie sú daňovo uznaný náklad.

Uviedol som to len kvôli tomu, že mne to jasné nebolo, vyjasnil som si to až hľadaním v príslušných paragrafoch a vo veľa témach som našiel nezodpovedané otázky. Takže dúfam, že sa zúfalcom podarí nájsť tento môj príspevok.
Zužu
18.03.07,17:41
Robím kontrolu účtovania v jednoducho účtovníctve a zasa potrebujem poradiť ohľadne auta kúpeného na úver. Anja111 - prísp. 12 mi už udobrila niektoré údaje , ale len predsa mi nie je jasné /alebo už som prepracovaná a nechápem ani jednoduché veci/, auto, ktorého vlastníkom je podnikateľ, dostane úver na kúpu auta , zaplatí 5O% z ceny auta . Keď účtujem platbu - 50 % z ceny auta neúčtujem cez obstaranie IM? A ešte keď platím istinu /t.j. mesačné splátky úveru/ nemalo by tom byť účtované cez obstaranie IM? V priebehu roka som to účtovala ako ostatný nezd.výdaj. Prosím poraďte. Nikde sa neviem dočítať o účtovaní takéhoto prípadu. Aj na porade je toho dosť málo a len útržkovite. Ďakujem
Zužu
19.03.07,10:14
Ešte raz prosím o radu. Mesačné splátky Istiny pri kúpe auta na úver sa účtujú ako obstaranie HIM?
ĎAkujem
Zužu
19.03.07,12:12
Nikto mi nevie poradiť? prosím...
Zužu
19.03.07,18:05
Posúvam , pozrie sa niekto?
abel
19.03.07,18:21
Kúpila si auto za 250.000.- Sk Výšku úveru dáš do záväzkov a mesačné splátky dávaš ako výdavok neovplyvňujúci základ dane - splátky úveru. K 31. 12. urobíš ročný odpis a sumu 62.500.- Sk dáš do prevádzkovej réžie.
Anja111
19.03.07,18:28
Robím kontrolu účtovania v jednoducho účtovníctve a zasa potrebujem poradiť ohľadne auta kúpeného na úver. Anja111 - prísp. 12 mi už udobrila niektoré údaje , ale len predsa mi nie je jasné /alebo už som prepracovaná a nechápem ani jednoduché veci/, auto, ktorého vlastníkom je podnikateľ, dostane úver na kúpu auta , zaplatí 5O% z ceny auta . Keď účtujem platbu - 50 % z ceny auta neúčtujem cez obstaranie IM? A ešte keď platím istinu /t.j. mesačné splátky úveru/ nemalo by tom byť účtované cez obstaranie IM? V priebehu roka som to účtovala ako ostatný nezd.výdaj. Prosím poraďte. Nikde sa neviem dočítať o účtovaní takéhoto prípadu. Aj na porade je toho dosť málo a len útržkovite. Ďakujem
Pri kúpe auta si zaeviduješ záväzok v knihe záväzkov, v celkovej hodnote auta. Pri splátke 50 % uhradíš polovicu záväzku. Pri podpísaní úveru, uhradíš druhú polovicu záväzku a zaeviduješ úver ako záväzok. Splátky úveru účtuješ, ako splátky záväzku (VNZD). No a pri prevzatí auta účtuješ obstaranie DHM. Zaradíš auto do používania a odpisuješ (VOZD).
Zužu
19.03.07,20:23
Veď práve , že auto je prevzaté dňom podpísania úverovej zmluvy a zároveň bola podpísaná aj kúpno predajná zmluva a vlastník je podnikateľ. Odkupná cena MV po splatení úveru nie je vyčíslená , je nulová. Dňom prevzatia vozidla je vystavená karta IM ale v peňažnom denníku sa mi nepremietne nákup IM. Som už úplne mimo ako to má byť.
Anja111
19.03.07,21:03
Veď práve , že auto je prevzaté dňom podpísania úverovej zmluvy a zároveň bola podpísaná aj kúpno predajná zmluva a vlastník je podnikateľ. Odkupná cena MV po splatení úveru nie je vyčíslená , je nulová. Dňom prevzatia vozidla je vystavená karta IM ale v peňažnom denníku sa mi nepremietne nákup IM. Som už úplne mimo ako to má byť.
V tom prípade musíš účtovať v peňažnom denníku nákup DHM - auta, na základe kúpno-predajnej zmluvy, vo výške 250.000,-- Sk.
Odkupná cena po splatení úveru je skutočne 0, lebo ty si zaplatila hneď pri prevzatí auta (úverom).
Zužu
20.03.07,11:30
Ďakujem veľmi pekne. Veľmi si mi pomohla.
jacekova
16.05.07,08:00
Veľa je písané o auto úvere, ja by som potrebovala potvrdiť či uvažujem správne:
- MV osobné - zmluva o autoúvere
- v deň prevzatia vlastník MV SZČO
- splátkový kal. 48 mesiacov
- kúpna zmluva - cena 250 000,- Sk - zaradím do DM a uplatňujem odpisy 4 roky
- pri podpise zmluvy platba 130 000,- Sk - nedaňový výdaj
- 120 000,- úver
- splátkový kal. : splátka istiny - nedaňový výdaj
úrok - výdaj ovply.ZD
havar. + PZP - výdaj ovplyv. ZD

Je to správny postup?
ďakujem

toto je teda už zodpovedané..... ale čo urobiť, ked takéto auto ukradnu po 6 mesiacoch??? (je zostatkova cena VOZD?)