brato
01.02.07,21:07
Dobrý deň
Chcel by som poprosiť o radu.
Otec mi chce darovať rodinny dom,z bremenom dožitia ,ale ma podmienku a boli moji dvaja surodenci zahrnuty v tej zmluve pričom ja by som im mal po obdarovani vyplatiť podiel z rodičovskeho domu.Je takato darovacia zmluva platna?
A chcel by som sa ešte spytať či by mohli surodenci po smrti rodičov nejako tuto zmluvu pravne napadnuť?
Ak to takto nieje možne mohol by mi prosim niekto poradiť ako by sa to dalo
spraviť?
Dakujem pekne.
STRELEC
01.02.07,21:02
a) Za svojho života môže majiteľ voľne nakladať so svojím majetkom. Ak ho daruje (a dar bude obdarovaným prijatý) bolo by zmluvu možné napadnúť, len ak by mala formálne, alebo iné závady. Napr. zle, nepresne, identifikovaný predmet daru. Predpokladajme, že otec je:
- spôsobilý pre právne úkony
- je výlučným majiteľom nehnuteľnosti (resp. daruje len svoj podiel)
Ak je nehnuteľnosť predmetom bezpodielového manželského majetku,čo je pravdepodobné, tak darujúcimi by mali byť samozrejme obaja rodičia.
b) Ak je dohodnuté vecné bremeno v podobe dožitia, bolo by vhodné dohodnúť aj mieru a spôsob nakladania s nehnuteľnosťou, jej prevádzkovanie za obdobie "dožitia" posledného z manželov, rodičov. (možno to bolo takto myslené?)
c) Pokladám za správne, keď človek za svojho života rozhodne aj o takých veciach, ako je ďalší osud nehnuteľnosti. A keďže predpokladám, že otec (rodičia) nechcú poškodiť ani Tvojich súrodencov, mala by sa presne určiť čiastka, ktorá pripadne súrodencom (ako vlastne vyplatenie ich podielu z dedičstva v inej podobe) a v nadväznosti na b) a aj finančnú realitu, v akom období, resp. ako sa tieto čiastky splatia.
d) Pri zmene majiteľa nehnuteľnosti sú len vzácne všetky zúčastnené strany spokojné. Na druhej strane, súrodenci by mali aj morálne rešpektovať jednak výsostné právo rodičov rozhodnúť o majetku (napr. formou daru) a to aj bez akéhokoľvek finančného odškodnenia (uvádzam ako možno krajnosť). Postarať sa o rodičov je však obtiažne "zohľadniť". Môže to byť aj roky a roky záťažou a to nielen finančnou.
Len záverom poznamenám, že prijatie daru, tak ako sa predpokladá, neznamená, že zaniká vzájomná vyživovacia povinnosť rodičov a detí vzájomne.
josh
02.02.07,06:50
tato otazka tu je dvakrat, odpovedal som na nu v predchadzajucom threade.
brato
02.02.07,07:00
Ďakujem pekne Peťo za radu.
Takže ak som to dobre pochopil možu do darovacej zmluvy zakomponovať rodičia/majitelia nehnutelnosti/odstavec ktory by sa tykal mojej povinosti vyplatiť surodencov z nehnutelnosti?

Na sume sme dohodnuty dufam že to bude všetko ok.
Môžu nejako darovaciu zmluvu po smrti rodičov surodenci napadnut na sude ak by rodičia zomrely?Ak podpišu surodenci v darovacej zmluve že suhlasia z vyplatenou čiastkou?
Ďakujem

PS:NIKDY NEHOVOR NIKDY
josh
02.02.07,08:03
Podla mna to nie je celkom ok, ak by sa do darovacej zmluvy davala nejaka povinnost obdarovaneho nieco vykonat, lebo potom to nie je dar, vsak?
Sprav kupnu zmluvu, vyplat predavajuceho (otca) a on tie peniaze, co dostal od teba, da surodencom.
elli
02.02.07,08:28
Podla mna to nie je celkom ok, ak by sa do darovacej zmluvy davala nejaka povinnost obdarovaneho nieco vykonat, lebo potom to nie je dar, vsak?
Sprav kupnu zmluvu, vyplat predavajuceho (otca) a on tie peniaze, co dostal od teba, da surodencom.

Uplne suhlasim, s dovetkom, ze sa to da urobit aj kombinovane, t.j. podiel, ktory podla otca "pripada" na obdarovaneho surodenca, sa prevedie darovacou zmluvou, a zaroven to, co zodpoveda "podielom surodencov", sa prevedie kupnou zmluvou. Pretoze ucastnici darovacej i kupnej zmluvy su rovnaki, mozu byt obe zmluvy v jednej listine (ktora sa potom bude volat "Kupna a darovacia zmluva").

A aby to bolo uplne koser, tak sucasne by som dala vyhotovit aj darovacie listiny na peniaze (otec vo vztahu k ostatnym surodencom), aby sa predislo tomu, ze pri dedeni bude ten, komu bola darovana nehnutelnost, ukrateny - lebo jeho dar bude preukazatelny, ale darovanie penazi nie.

Ak som to napisala prilis zlozito, treba sa ozvat a dovysvetlim.
brato
02.02.07,09:12
Čiže ak som to pochopil spravne tak otec mi preda dom a peniaze čo dostane daruje mojim surodencom?
A ak po smrti rodičov by si chceli surodenci ešte na dom narovať...napr neboli by spokojny zvyškou sumy ktoru im otec vyplatil ....boli by na sude uspešny?
Ďakujem za odpoved
josh
02.02.07,09:32
rozumies spravne, a neboli by na sude uspesni, ak by bola kupna zmluva dobre napisana.
elli
02.02.07,09:36
[quote=brato]Čiže ak som to pochopil spravne tak otec mi preda dom a peniaze čo dostane daruje mojim surodencom?
ANO.
A ak po smrti rodičov by si chceli surodenci ešte na dom narovať...napr neboli by spokojny zvyškou sumy ktoru im otec vyplatil ....boli by na sude uspešny?
NA 99% NIE. A TO 1% su faktory mimo prava (subjektivita).
Ale uznaj sam - co sa budu na sude domahat, aby im nebohy daroval viac penazi? Alebo ze ked otec v jeden den podpisoval kupnu zmluvu, bol vysinuty, a ked v ten isty den darovaciu (im na peniaze), tak bol v poriadku?
brato
02.02.07,09:49
To maš pravdu ELLI
Ďakujem velice pekne.Konečne mám aspoň aky taky obraz ako sa to da urobiť.
Ešte raz diki moc.

PS:Da sa do kupno predajnej zmluvy zakomponovať aj vecne bremeno?
Myslim tym narok na dožitie rodičov v dome.
elli
02.02.07,09:55
To maš pravdu ELLI
Ďakujem velice pekne.Konečne mám aspoň aky taky obraz ako sa to da urobiť.
Ešte raz diki moc.

PS:Da sa do kupno predajnej zmluvy zakomponovať aj vecne bremeno?
Myslim tym narok na dožitie rodičov v dome.

DA. V tej jednej zmluve mozes mat vyriesene:
- darovanie od otca
- kupu od otca
- vecne bremeno
- darovanie penazi (otec-surodenci)

Bolo by to asi najlepsie riesenie, mat to v jednej zmluve, ale potom vrelo odporucam dat to naozaj robit pravnikovi, inak to nemusi dobre dopadnut :-)
josh
02.02.07,09:55
ano, tam dat aj to vecne bremeno. jednou zmluvou dva ukony.
elli
02.02.07,09:59
ano, tam dat aj to vecne bremeno. jednou zmluvou dva ukony.

Keby len dva :-)))

Odpovedame nielen rovnako, ale aj v rovnakom case?
ezexyel
13.02.07,14:53
jasne, da sa.... len nezabudni, ze ho musis dat zaznacit v katastri
brato
14.02.07,11:42
Čaves

Vedeli by ste mi približne povedať kolko by stala takato zmluva u pravnika?

Jednej zmluve by bolo

-kupu od otca
-vecne bremeno
-darovanie penazi (otec-surodenci)

Dik
Halli
14.02.07,11:48
Čaves

Vedeli by ste mi približne povedať kolko by stala takato zmluva u pravnika?

Jednej zmluve by bolo

-kupu od otca
-vecne bremeno
-darovanie penazi (otec-surodenci)

Dik

Ako u ktorého, ale niele to, počítaj aj za ďalších 2000,-sk vklad do katastra a 2000,- za zápis vecného bremena...
brato
14.02.07,11:58
Stym som počital.....
josh
14.02.07,13:42
Takze, u notara sa rata poplatok z kupnej ceny za nehnutelnost. Tak vyjde zaklad, treba k tomu pripocitat este osvedcenie totoznosti (kazda osoba 40,-sk), skenovanie do notarskeho centralneho registra (kazda strana 40,-sk), naklady a DPH.
V pripade, ak sa jedna napriklad o 1mil.Sk kupu, zaklad je 6.300,-Sk a k tomu idu spomenute dalsie polozky.
V pripade, ak sa jedna napriklad o 100tis Sk, zaklad je 1.000,-Sk a k tomu tie polozky.
Ak mi povies presnu sumu, za ktoru sa kupuje a sumu, ktora sa daruje, budem ti vediet vypocitat zhruba notarsky poplatok.
Vyhody: mas verejnu listinu (vyssia dokazna sila ako listiny spisane inde), nemusia byt overene podpisy (k sume za zmluvu od inych pravnikov si pripocitaj este aj overovanie na matrike alebo notara), notar zodpoveda za skodu, ktoru sposobil (keby sa nieco pokazilo) a musi byt poisteny. Dalsia vyhoda je, ze zmluva bude zoskenovana do centralneho registra a mozes si ju kedykolvek na celom slovensku u notara vyziadat, tzn. nikdy sa nestrati.
Poplatok u notara sa rata podla vyhlasky, tzn. vyjde ti na kazdom notarskom urade zhruba rovnaka suma.
brato
14.02.07,16:37
Ma niekto prosim Vas nejaky formular ako by mala asi vyzerať kupno predajna zmluva nehnutelnosti z bremenom dožitia?
Dik
brato
14.02.07,16:49
Takze, u notara sa rata poplatok z kupnej ceny za nehnutelnost. Tak vyjde zaklad, treba k tomu pripocitat este osvedcenie totoznosti (kazda osoba 40,-sk), skenovanie do notarskeho centralneho registra (kazda strana 40,-sk), naklady a DPH.
V pripade, ak sa jedna napriklad o 1mil.Sk kupu, zaklad je 6.300,-Sk a k tomu idu spomenute dalsie polozky.
V pripade, ak sa jedna napriklad o 100tis Sk, zaklad je 1.000,-Sk a k tomu tie polozky.
Ak mi povies presnu sumu, za ktoru sa kupuje a sumu, ktora sa daruje, budem ti vediet vypocitat zhruba notarsky poplatok.
Vyhody: mas verejnu listinu (vyssia dokazna sila ako listiny spisane inde), nemusia byt overene podpisy (k sume za zmluvu od inych pravnikov si pripocitaj este aj overovanie na matrike alebo notara), notar zodpoveda za skodu, ktoru sposobil (keby sa nieco pokazilo) a musi byt poisteny. Dalsia vyhoda je, ze zmluva bude zoskenovana do centralneho registra a mozes si ju kedykolvek na celom slovensku u notara vyziadat, tzn. nikdy sa nestrati.
Poplatok u notara sa rata podla vyhlasky, tzn. vyjde ti na kazdom notarskom urade zhruba rovnaka suma.

Zdravim Josh
Poslal som ti tu sumu cez sukr.spravu
Dik za odpoved