McMarti
10.06.04,14:23
Chcem si len overiť pri kúpe doplnkov(osviežovač) do služobného automobilu si nemožem uplatniť DPH. Ale ak su to žiarovky, lekarnička,sada klučov a pod. tak ano?
Dikk za osvieženie pamete.
tibor
10.06.04,12:48
u všetkých týchto vecí si uplatňujem DPH...aj u toho osviežovaču...ale nikde nepíšem, že ho dávam do auta...predsa aj inde sa dá použiť (WC, zasadčka...teda neviem presne aký to je...) a na doklade je to ako vlastne napísané?
Gira
10.06.04,12:56
Podľa §49 ods. 6 písm. a) a b) si platiteľ dane nemôže odpočítať daň pri kúpe a nájme osobného automobilu a kúpe príslušenstva osobného automobilu vrátane montáže. Príslušenstvo je tam presne definované ako:"elektronické ovládanie okien, centrálne uzamykanie dverí, klimatizačný systém, autorádio, autorádio s prehrávačom (MC/CD), prehrávač (MC/CD), reproduktory, anténa, popašné zariadenie, vzduchový vankúš (airbag), strešné okno, protiblokovacie zariadenie", z čoho vyplýva, že pri kúpe žiarovky, lekárničky, sady kľúčov a pod. si DPH uplatniť určite môžeš.
bea
10.06.04,14:06
Neviem, neviem, či osviežovač vzduchu je takým výdavkom, o ktorom by sa dalo povedať, že je vynaložený na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov? Ja takého veci nedávam do daňových výdavkov.
Heni
10.06.04,17:25
ak tam vyslovene nie je napisane, ze osviezovac do auta, ja by som to "supla" na rezijne nakl-medzi cistiace prostriedky. Vonavy den prajem:-)
Katty
11.06.04,06:39
jasne že to môže ísť do nákladov a je nárok na odpočítanie DPH :o)
McMarti
11.06.04,07:55
Dakujem všetkým za odpoved.. osviežovač púojde do firmyu na spríjemnenie prostredia zamestnancom :))
allesgute
12.08.04,07:56
ma otazku, ci si mozem uplatnit dph pri kupe prislusenstva do auta (radio, klima a pod) v pripade ze sa jedna o nakladny automobil? vopred dik.
McMarti
12.08.04,08:27
Pri nákladnom áno,§49 sa týka osobných vozidiel
Paula
12.08.04,08:33
Ten paragraf je trocha nespravodlivý. Keď si kúpime v hotovosti napr. úžitkový automobil komplet vybavený z hľadiska bezpečnosti cestujúcich a zabezpečeia proti krádeži. neúčtujeme zvlášť jeho nákupnú cenu v základnom prevední + DPH a zvlášť príslušenstvo, u ktorého nie je nárok na odpočet DPH. Alebo by sme tak účtovať mali? Navyše niektoré poisťovne auto ani nepoistia, pokiaľ nie je vybavené poplašným zariadením.
allesgute
12.08.04,10:14
pri uzitkovom automobile je to myslim jedno pretoze nemas narok na odpocet dph ani z ceny auta ani z ceny prislusenstva.
McMarti
12.08.04,10:19
pri uzitkovom automobile je to myslim jedno pretoze nemas narok na odpocet dph ani z ceny auta ani z ceny prislusenstva.
ak je zaradený do kategorie M1 hovorí §49 ods. 6 pís. a
allesgute
12.08.04,11:05
oprava !!! v predoslom prispevku som mal na mysli nie uzitkovy ale osobny.
ak to teda zhrniem, je to takto ok?
1/ pri osobnom (kategoria M1) je to jedno, pretoze tam neni narok na odpocet ani z auta ani z prislusenstva. (paragraf 49 odsek 6)
2/ pri nakladnom (uzitkovom?) je narok na odpocet aj z auta aj z prislusenstva. (nespada pod zakaz odpoctu paragraf 49 ods.6)
Paula
12.08.04,11:08
Nuž, zle som sa vyjadrila - úžitkový automobil. Mala som na mysli taký, kde sa DPH odpočítať môže a pritom už pri kúpe je vybavený všetkým, čo sa v prípade "dovybavovania" odpočítať nemôže. Je to asi mimo oblasť môjho chápania.
Luckasari
12.08.04,11:08
ano allesgute, presne takto
len jedna poznamocka, pri osobnom aute M1 je v zakone presne vymenovane, co sa rozumie prislusenstvom
to, co v tom zozname nie je zahrnute, z toho podla mojho nazoru mame narok na odpocitanie
alexaneta
12.08.04,11:11
luckasari aj nám to tak bolo na školeniach prezentované zákaz odpočtu len toho čo je vymenované v zákone čo sa príslušenstva týka - ste ma normálne zmotali s tým úžitkovým už som sa ľakla
Paula
12.08.04,11:35
Aj keď je naša Porada zameraná na dodržiavanie zákonov, nemôžem si neuľaviť konštatovaním s otáznikom. Osobný automobil je viac zraniteľný na cestách oproti nákladnému (airgag), je ľahšie odcudziteľný (popl.zariadenie), je v ňom v lete rovnako horúco (klim.zariadenie). Stále ide o to isté -životy ľudí a chránenie majetku. Kde nechávajú rozum naši zákonodarcovia? Asi ma treba zrušiť, som občas rebelant.
alexaneta
12.08.04,11:45
aký rozum veď žiadny nemajú vidíš oni majú klimatizáciu vo svojich úradoch tak im ten rozum z toho vyfučal - ja som tiež na nich alergická asi ke´d vidím čo tvoria od stola tam nech idú do praxe by sa naučili
Paula
12.08.04,12:31
Ďakujem za podporu ubolenej duše. O čo ľahšie by nám bolo účtovať, keby sa nielen autá nedelili na a), b), c).....tie z) budú mesačné alebo marťanské - tých sa už nedožijem .
anam
16.08.04,08:32
Pokiaľ § 49 presne vymenováva čo sa považuje za príslušenstvo, potom by bolo možné odpočítavať daň napr. z nákupu elektrónových diskov, poťahov, fólií na okná a rôznych doplnkov interiéru, alebo exteriéru - a ešte kadejakých zbytočností... Tak sa mi ten zákon zdá byť dosť divný. Alebo v zákone možno vypadlo pri vymenovávaní príslušenstva slovko "napr.". Ale to už nie je náš problém. Len aby to daňová kontrola aj takto pochopila...
Pekný deň.
Paula
16.08.04,09:30
Pekný deň aj tebe anam. Mne by viac vyhovovalo, keby v zákonoch nepužili nikdy "napr,", ale vymenovali všetky prípady, ktoré sa neuznávajú (nielen pri DPH). Tak by sa nestávalo, že niektorý daňovák uzná a niektorý nie len z toho dôvodu, že sám nevie alebo pre naše pekné oči.
janaGT
16.08.04,09:34
Pekný deň aj tebe anam. Mne by viac vyhovovalo, keby v zákonoch nepužili nikdy "napr,", ale vymenovali všetky prípady, ktoré sa neuznávajú (nielen pri DPH). Tak by sa nestávalo, že niektorý daňovák uzná a niektorý nie len z toho dôvodu, že sám nevie alebo pre naše pekné oči.
Skvelý nápad !!!
rosemary
16.08.04,11:01
Nedá mi, aby som sa nepridala do diskusie. Pri tých osobných automobiloch, či slúžia svojmu účelu a za akých podmienok by som protestovala. Určite zákonodarca chcel znevýhodniť tých rádobypodnikateľov, ktorí už nevedia čo by do osobných automobil kúpených za firemné peniaze a používané viac na súkromné účely ako na podnikanie chceli. Vždy boli osobné automobily znevýhodnené. Obstarávacia cena limitovaná, leasing limitovaný, nadspotreba ph nedaňový náklad.
silvia
16.08.04,11:59
Len jedna kontrolna otazka: pri uzitkovom aute mam narok na odpocet DPH aj ked nie je nove?

Vdaka a pekny den!
Oldi
16.08.04,13:58
Pokiaľ je dodávateľ platca DPH nevidím dôvod prečo nie.
anam
20.08.04,08:36
Súhlasím sTebou Paula, chcela som iba poukázať na to, ako a pre koho je vlastne tento zákon tvorený. Nadštandartná výbava auta, ktorú som spomenula, sa v zákone vôbec neuvádza (alebo ano?), aj keď naši zákonodarci možno pre bežného smrtelníka považujú za luxus klimatizačné aj poplašné zariadenie, airbagy, atd.
jess
13.06.05,10:25
Podľa §49 ods. 7 písm. a) a b) si platiteľ dane nemôže odpočítať daň pri kúpe a nájme osobného automobilu a kúpe príslušenstva osobného automobilu vrátane montáže. Príslušenstvo je tam presne definované ako:"elektronické ovládanie okien, centrálne uzamykanie dverí, klimatizačný systém, autorádio, autorádio s prehrávačom (MC/CD), prehrávač (MC/CD), reproduktory, anténa, popašné zariadenie, vzduchový vankúš (airbag), strešné okno, protiblokovacie zariadenie", z čoho vyplýva, že pri kúpe žiarovky, lekárničky, sady kľúčov a pod. si DPH uplatniť určite môžeš.
čiže, keď mám faktúru na rohože-gumy do os.auta, tak si môžem odpočítať DPH a dať si to priamo do nákladov ?
jess
13.06.05,11:46
nikto nič ????
Janna
13.06.05,11:56
čiže, keď mám faktúru na rohože-gumy do os.auta, tak si môžem odpočítať DPH a dať si to priamo do nákladov ?

Ja by som to dala do nákladov a odpočítala si DPH (hovorím o firemnom aute). V zákone o DPH §49 6b je presne vymenované z čoho si nemožno odpočítať daň, a keďže rohože tam nie sú uvedené, tak môžeš.
jess
13.06.05,12:02
ani ja tam v tom § rohože nevidím, tak len som sa chcela utvrdiť - takže odpočet DPH......áno je to firemné auto

.... a disky z Al zliatin? ... tie tam tiež nie sú uvedené hm ???
pyton
13.06.05,14:37
Nie sú tam uvedené ani disky, takže môžeš.
jess
13.06.05,14:43
dík............ a môžem ich dať rovno do nákladov (disky aj gumy) ?
pyton
13.06.05,14:48
Rohože určite áno a hliníkové disky koľko stoja?
Manual
13.06.05,15:03
Rohože určite áno a hliníkové disky koľko stoja?Ja sa tiež riadim paragrafom v zákone o DPH čo tam je uvedené z toho DPH neuplatňujem. A hlin. disky stoja rôzne od cca 2500 aj do 5000 Sk za kus. Či sú značkové, aký rozmer to je rôzne.
Pekný deň želám...
jess
13.06.05,15:11
Rohože určite áno a hliníkové disky koľko stoja?
15000,- bez DPH...takže myslím, že v pohode do nákladov....ešte mi prosím povedzte na ktorý účet... 501 ?
jess
13.06.05,15:14
Manual, prosím ťa a v OMEGe toto nejako zvlášt eviduješ, či zaradíš len ako auto komplet ? To PU mi teda dáva zabrať, uf...http://www.porada.sk/images/icons/icon8.gif
slnko
13.06.05,15:22
Manual, prosím ťa a v OMEGe toto nejako zvlášt eviduješ, či zaradíš len ako auto komplet ? To PU mi teda dáva zabrať, uf...http://www.porada.sk/images/icons/icon8.gifja zaradím len ako auto komplet, prípadne by sa to mohlo uviesť v poznámkehttp://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
jess
13.06.05,15:29
ja zaradím len ako auto komplet, prípadne by sa to mohlo uviesť v poznámkehttp://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
a zaradíš ho v akej cene ? ide o os.auto..... prirátať k tomu aj gumy a disky, či ako...vôbec tomu nerozumiem, robím to prvý krát.... a aj v OMEGe len začínam...spolu s PU...ach jaj...zlaté JU

auto je na leasing obst.cena.... 545.900,- s DPH
gumy................................... 1.500,- s DPH
disky .................................. 18.000,- s DPH
Manual
13.06.05,15:31
Manual, prosím ťa a v OMEGe toto nejako zvlášt eviduješ, či zaradíš len ako auto komplet ? To PU mi teda dáva zabrať, uf...http://www.porada.sk/images/icons/icon8.gifjess, Slnko je väčší odborník na PU, ja tiež pátram
Ahoj
jess
13.06.05,15:37
no, tak sme dvaja ZAČIATOČNÍCI :D:D:D....ešteže máme našu PORADU :)

ahoj
slnko
13.06.05,15:49
a zaradíš ho v akej cene ? ide o os.auto..... prirátať k tomu aj gumy a disky, či ako...vôbec tomu nerozumiem, robím to prvý krát.... a aj v OMEGe len začínam...spolu s PU...ach jaj...zlaté JU

auto je na leasing obst.cena.... 545.900,- s DPH
gumy................................... 1.500,- s DPH
disky .................................. 18.000,- s DPH
obstarávacia cena zaradiť rozhodne bez DPH 042/474
Dph z prvej splátky potom zaúčtuješ na 548/474 aj z jednotlivých splátok

gumy s disky ste sa dohodli, že si môžeš uplatniť (v tom prípade tiež zaradiť bez DPH)
ale ja by som si neuplatnila. Je to nové vozidlo a celé ako také ho zaradzujem a je to osobné vozidlo, podľa mňa si nemôžem uplatniť. Ak by bolo auto už používané a vymieňala by som disky, v tom prípade áno.

Takže tiež by som zaradila bez DPH a DPH zaúčtovala na 548.
Takže ešte raz - obst. cena bez DPH+gumy+diskybez DPH 022/042 http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
jess
13.06.05,16:09
obstarávacia cena zaradiť rozhodne bez DPH 042/474
Dph z prvej splátky potom zaúčtuješ na 548/474 aj z jednotlivých splátok

gumy s disky ste sa dohodli, že si môžeš uplatniť (v tom prípade tiež zaradiť bez DPH)
ale ja by som si neuplatnila. Je to nové vozidlo a celé ako také ho zaradzujem a je to osobné vozidlo, podľa mňa si nemôžem uplatniť. Ak by bolo auto už používané a vymieňala by som disky, v tom prípade áno.

Takže tiež by som zaradila bez DPH a DPH zaúčtovala na 548.
Takže ešte raz - obst. cena bez DPH+gumy+diskybez DPH 022/042 http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
k tým diskom : na pôvodné plechové disky dokúpime zimné pneumatiky, no a na tieto letné pneumatiky sme kúpili disky z Al zliatin... takže budeme mať letné a zimné gumy, každé na svojich diskoch...takže podľa mňa nejde o nejaké vylepšenie auta, veď je to normálne (aspoň tak mi to muž vysvetlil,že sa na zimu vymieňajú celé kolesá a nielen gumy na diskoch, vraj to nie je dobré), ale k tomu by sa vyjadrili snáď lepšie chlapi.

.....no a čo sa týka uplatnenia DPH...v §49 odst.7 a) sa píše, že sa nemôže odpočítať DPH z os.auta - to je mi jasné a potom v b.) sú uvedené doplnky auta, z ktorých si nemôžeš odpočítať DPH pri os.aute a tam nie sú ani disky ani gumy uvedené....tak z toho usudzujeme, že si môžem odpočítať.
slnko
13.06.05,16:30
k tým diskom : na pôvodné plechové disky dokúpime zimné pneumatiky, no a na tieto letné pneumatiky sme kúpili disky z Al zliatin... takže budeme mať letné a zimné gumy, každé na svojich diskoch...takže podľa mňa nejde o nejaké vylepšenie auta, veď je to normálne (aspoň tak mi to muž vysvetlil,že sa na zimu vymieňajú celé kolesá a nielen gumy na diskoch, vraj to nie je dobré), ale k tomu by sa vyjadrili snáď lepšie chlapi.

.....no a čo sa týka uplatnenia DPH...v §49 odst.7 a) sa píše, že sa nemôže odpočítať DPH z os.auta - to je mi jasné a potom v b.) sú uvedené doplnky auta, z ktorých si nemôžeš odpočítať DPH pri os.aute a tam nie sú ani disky ani gumy uvedené....tak z toho usudzujeme, že si môžem odpočítať.ja viem, máš pravdu, výmena zimných gúm aj s diskami, keď to takto obhájim, tak potom by som si to mohla dať asi priamo do nákladov, uplatniť DPH a nezapočítavala by som to do obstarávacej ceny vozidla, nie?
jess
13.06.05,16:37
ja viem, máš pravdu, výmena zimných gúm aj s diskami, keď to takto obhájim, tak potom by som si to mohla dať asi priamo do nákladov, uplatniť DPH a nezapočítavala by som to do obstarávacej ceny vozidla, nie?
slniečko moje, no tak teraz som z toho už totálny somárik, tak dať tie disky a gumy do obstar.ceny ako píšeš alebo nie ...pomoooooooc

.....prosím ťa napíš mi to ešte raz ....prosím,prosím
slnko
13.06.05,17:11
slniečko moje, no tak teraz som z toho už totálny somárik, tak dať tie disky a gumy do obstar.ceny ako píšeš alebo nie ...pomoooooooc

.....prosím ťa napíš mi to ešte raz ....prosím,prosím
Ak si chcem z toho uplatniť DPH, tak by som to nezapočítala do obstar. ceny. Dala by som to do nákladov ako výmena zimných gúm.
Ale tiež by som bola rada, keby sa k tomu ešte niekto vyjadril.http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
lenkak
13.06.05,17:18
Slnko presne ako píšeš, pokiaľ si nezapočíta pneumatiky do obstarávacej ceny tak si vie uplatniť DPH z pneumatík, a potom dá pneumatiky hneď do nákladov - 501/xxx.
Manual
13.06.05,17:31
slniečko moje, no tak teraz som z toho už totálny somárik, tak dať tie disky a gumy do obstar.ceny ako píšeš alebo nie ...pomoooooooc

.....prosím ťa napíš mi to ešte raz ....prosím,prosímjess, ja pri novom aute by som dal zimné gumy do obstarávacej ceny, pretože to nie je výmena opotrebovaných pneumatík za nové, ale zimné pneumatiky v zime zvyšujú bezpečnosť jazdy. Čo sa týka hliníkových diskov neviem či zvyšujú bezpečnosť jazdy /mám ich tiež/ skôr podla mňa je to na efekt. Kebyže mám taký prípad ako Ty dal by som to oboje do obstarávacej ceny.
Pekný večer...http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
jess
13.06.05,17:49
jess, ja pri novom aute by som dal zimné gumy do obstarávacej ceny, pretože to nie je výmena opotrebovaných pneumatík za nové, ale zimné pneumatiky v zime zvyšujú bezpečnosť jazdy. Čo sa týka hliníkových diskov neviem či zvyšujú bezpečnosť jazdy /mám ich tiež/ skôr podla mňa je to na efekt. Kebyže mám taký prípad ako Ty dal by som to oboje do obstarávacej ceny.
Pekný večer...http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
ale ja tie zimné gumy ešte nemám, tie kúpim v zime...ja som tie plechové disky zložila dolu z auta, tam som kúpila tie z Al zliatin a na ne som dala tie pneumatiky letné, ktoré boli pôvodne na aute, no a potom v zime na tie plechové disky pôvodné dokúpim len zimné gumy............................................ a už som poriadne zamotaná a prosím vás napíšte mi to ešte raz od začiatku polopatisticky .......tuším patrím fakt do tej témy "blbší a blbejší a najblbejší"
lenkak
13.06.05,18:00
Takže keď si tie zimné pneumatiky kúpiš daj si ich do nákladov tak ako som písala.
Ak som pochopila disky si kúpila vtedy keď aj auto. Môžeš si ich dať do obstarávacej ceny.
Od témy "blbší a blbejší a najblbejší" si poriadne ďaleko, ináč by si nič takéto nerobila ani sa s tým nezaoberala. To že potrebuješ nejakú radu, ešte neznamená, že práve ty patríš do tej témy.
Manual
13.06.05,18:09
ale ja tie zimné gumy ešte nemám, tie kúpim v zime...ja som tie plechové disky zložila dolu z auta, tam som kúpila tie z Al zliatin a na ne som dala tie pneumatiky letné, ktoré boli pôvodne na aute, no a potom v zime na tie plechové disky pôvodné dokúpim len zimné gumy............................................ a už som poriadne zamotaná a prosím vás napíšte mi to ešte raz od začiatku polopatisticky .......tuším patrím fakt do tej témy "blbší a blbejší a najblbejší"jess, listoval som v zákone o DPH / ale som zistil, že si ho citovala už vyššie prepáč/ tak by som sa riadil par. 49 a na disky aj na gumy si uplatnil DPH a nezahrňal do OC, pretože nie sú citované v tomto paragrafe. Týmto ruším môj predošlý príspevok.
Ale na nešťastie zákon o DPH nie je takto prepojený so zákonom o dani z príjmu.
Poznámka:
Keď sa nemôže DPH odpočítať z antény podla par. 49 = zvyšuje komfort cestovania, podla mňa aj zimné pneumatiky /a výraznejšie než anténa/ zvyšujú komfort a bezpečnosť a tam nie sú /možno poslanci doplnia/
Asi tolko
jess
13.06.05,18:16
takže to zhrniem :

disky ......501, uplatním DPH
gumy .....501, uplatním DPH

obstar.cena auta = čistá obstarávacia cena auta bez DPH, za ktorú sme auto kúpili bez doplnkov

uf,uf :)
Manual
13.06.05,18:20
takže to zhrniem :

disky ......501, uplatním DPH
gumy .....501, uplatním DPH

obstar.cena auta = čistá obstarávacia cena auta bez DPH, za ktorú sme auto kúpili bez doplnkov

uf,uf :)jess ano tak aj s tým uf,uf tak ako ako káže par. 49, hoci by tam patrili aj iné veci /než anténa/ ha-ha-ha
Pekný večer Ti želám..
lenkak
13.06.05,18:20
Zvádla si to na jedničku.
ondrejvla
13.06.05,18:26
Ak si chcem z toho uplatniť DPH, tak by som to nezapočítala do obstar. ceny. Dala by som to do nákladov ako výmena zimných gúm.
Ale tiež by som bola rada, keby sa k tomu ešte niekto vyjadril.http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
Vierka áno, tak ako píšeš - výmena pneu, priamo do nákladov, uznávaš DPH. Veď si to nekupovala naraz s autom! http://www.porada.sk/images/icons/icon10.gif
jess
13.06.05,18:28
Zvádla si to na jedničku.tak nepatrím do tej kategórie "blbý, blbší, najblbejší .."?:D:D:D:D:D:D:D:D:D iba kúšťok
lenkak
13.06.05,18:30
Jess ani kúštiček. Si od nej vzdialená na kilometre.
alusa783
30.10.12,11:23
Zdravím

teraz sme kupili auto, okrem inej výbavy tam aj vyhrievanie predných sedadiel....
len sa chcem uistit z toho si dph nemôžem odčítať však?
JAJA11
30.10.12,11:27
Zdravím

teraz sme kupili auto, okrem inej výbavy tam aj vyhrievanie predných sedadiel....
len sa chcem uistit z toho si dph nemôžem odčítať však?

prečo nie? komplet zo všetkého si môžete DPH uplatniť.... pokiaľ je určené na podnikanie a bude sa využívať na príjmy, z ktorých sa DPH odvádza :o
Luna
30.10.12,11:36
V zákone je presne definované kedy sa DPH nesmie odrátať. Doplnkydo auta tam nie sú .
JAJA11
30.10.12,11:49
presne tak, komplet celé auto a aj príslušenstvo vypadlo z paragrafu, ktorý hovorí o zákaze odpočítania DPH....
alusa783
30.10.12,11:56
ide o to že na fakture je to rozpísané a je tam vyjadrená samostatná položka to vyhrievanie s vlastnou cenou
napr. auto ...100
tažné ... 50
vyhrievanie sed. 20

takže aj tak si môžem uplatnit dph?
Paula
30.10.12,12:51
zo stránky www.drsr.sk (http://www.drsr.sk)

otázka:

Môže si podnikateľ, platiteľ DPH pri kúpe alebo nájme osobného automobilu zaradeného do kategórie M1 po 01.01.2010 uplatniť odpočet DPH, ak ho nepoužije na ďalší predaj, ale bude ho využívať pri podnikaní?

odpoveď:

Zákonom č. 563/2009 Z.z., ktorým sa novelizoval zákon o správe daní, sa podľa čl. IV účinného od 1.1.2010 (ktorý mení a dopĺňa zákon o DPH) zrušil zákaz odpočítania dane pri kúpe a nájme osobných automobilov ako aj pri kúpe príslušenstva osobného automobilu vrátane montáže, t.j. od 1.1.2010 je možné odpočítať daň aj pri kúpe a nájme osobného automobilu, ktorý platiteľ dane použije na účely svojho podnikania, pri splnení ostatných podmienok uvedených v § 49 až 51 zákona o DPH