Damián
01.02.07,23:02
Mám otázočku som zamestnaná a mala som aj príležitostný príjem (roznos letákov) bol 10.000,-Sk, čo mám robiť mám ho dať účtovníčke aby ho zaradila do ročného zúčtovanie, mám si urobiť danové priznanie alebo ho nemusím nikde priznávať lebo je oslobodený od dane.
katkaj
01.02.07,22:06
Mám otázočku som zamestnaná a mala som aj príležitostný príjem (roznos letákov) bol 10.000,-Sk, čo mám robiť mám ho dať účtovníčke aby ho zaradila do ročného zúčtovanie, mám si urobiť danové priznanie alebo ho nemusím nikde priznávať lebo je oslobodený od dane.

Na základe čoho ste mali ten príjem vyplatený ? Na základe dohody o vykonaní práce alebo inej zmluvy ?
Petosev
02.02.07,06:37
Katkaj má dobrú otázku. No predpokladám, že to bude Dohoda o vykonaní práce. A keďže ide o príjem nad 5.000,-Sk, pri ktorom sa nepovažuje odvedená daň za splnenú daňovú povinnosť podľa par. 43, ods.3, písm. j), tak by ti mal tvoj zamestnavatel, pre ktoreho si roznašala letáky zaslať potvrdenie o zrazených preddavkoch. Na základe tohto potvrdenia ti buď tvoj zamestnávateľ, u ktorého si uplatňuješ nezdaniteľné časti dane, vykoná ročné zúčtovanie alebo podáš ty sama daňové priznanie, kde si uvedený preddavok zohľadníš.
Lanaj
02.02.07,06:51
Katkaj má dobrú otázku. No predpokladám, že to bude Dohoda o vykonaní práce. A keďže ide o príjem nad 5.000,-Sk, pri ktorom sa nepovažuje odvedená daň za splnenú daňovú povinnosť podľa par. 43, ods.3, písm. j), tak by ti mal tvoj zamestnavatel, pre ktoreho si roznašala letáky zaslať potvrdenie o zrazených preddavkoch. Na základe tohto potvrdenia ti buď tvoj zamestnávateľ, u ktorého si uplatňuješ nezdaniteľné časti dane, vykoná ročné zúčtovanie alebo podáš ty sama daňové priznanie, kde si uvedený preddavok zohľadníš.

Ten príjem mohol byť zdanený aj zrážkovou daňou - mohlo to byť vyplatené na viackrát.
STRELEC
02.02.07,06:56
Katkaj má dobrú otázku. No predpokladám, že to bude Dohoda o vykonaní práce. A keďže ide o príjem nad 5.000,-Sk, pri ktorom sa nepovažuje odvedená daň za splnenú daňovú povinnosť podľa par. 43, ods.3, písm. j), tak by ti mal tvoj zamestnavatel, pre ktoreho si roznašala letáky zaslať potvrdenie o zrazených preddavkoch. Na základe tohto potvrdenia ti buď tvoj zamestnávateľ, u ktorého si uplatňuješ nezdaniteľné časti dane, vykoná ročné zúčtovanie alebo podáš ty sama daňové priznanie, kde si uvedený preddavok zohľadníš.A pridám ďalšiu možnosť - predpoklad: príjem bol vyplatený na základe nejakej zmluvy mimo Záko. práce (napr. príkaznej zmluvy).
Proste - zadanie témy je potrebné doplniť. Nedá sa zatiaľ odpovedať. Z formulácie je však predpoklad, že príjem nebol zdanený a ak berieme v úvahu aj príjem zo závislej činnosti, asi by mal byť. Buď vo forme priznania, alebo vo forme ročného zúčtovania dane u zamestnávateľa.
Pri úvahe, či zdaniť vôbec tento príjem by som sa priklonil k jeho zdaneniu.
Stefanredko
02.02.07,07:34
Ak by sa jednalo o príjem z príležitostnej činnosti, podľa zákona č. 595/2003 Z.z. § 8/1/a a § 9/1/h.
-jednalo by sa o príjem oslobodený od dane z príjmu, avšak tento príjem nesmie presiahnuť PÄŤNÁSOBOK životného minima platného k 1. januáru príslušného zdaňovaného obdobia.
katkaj
02.02.07,07:37
Snáď si Damián svoju odpoveď nájde ale asi by bolo najlepšie aby prezradila typ zmluvy na základe ktorej bol príjem vyplatený ;)
Damián
02.02.07,08:15
na základe príkaznéj zmluvy
Damián
02.02.07,12:02
vie mi niekto pomôcť?
katkaj
02.02.07,12:13
na základe príkaznéj zmluvy

No ide o to podľa akého paragrafu sa brala tá príkazná zmluva. Lebo niektoré príkazné zmluvy majú charakter závislej činnosti a tým pádom ide o paragraf 5. Prípadne môže ísť o príkaznú zmluvu medzi dvomi podnikateľmi pričom odmena je za činnosť ktorú má podnikateľ v svojom predmete činnosti a vtedy je to príjem zo živnosti podľa paragrafu 6. A môže to byť aj príležitostný príjem podľa paragrafu 8.

Pokiaľ by to bola príkazná zmluva posudzovaná podľa paragrafu 8 čo sú ostatné príjmy tak je tam oslobodenie do výšky 5násobku živ.minima.
Damián
02.02.07,12:19
ano bolo to podla paragrafu 8, a nemusím to nikde priznávať
katkaj
02.02.07,12:20
ano bolo to podla paragrafu 8, a nemusím to nikde priznávaťNo ja myslím že pokiaľ je to podľa par.8 a bolo to v sume 10000 za rok tak by to malo byť oslobodené