Terezap
01.02.07,23:42
Asi otázka trochu od veci, ale aj tak ma to zaujíma:
Keď má maloleté dieťa stavebné sporenie a tu mu zrazia daň z úrokov, dá sa to neako vysporiadať? Môže byť takto zrazená daň vrátená napr. zákonnému zástupcovi? Ďakujem
Jozef Mihál
01.02.07,22:47
Áno, osobne tak robím každý rok. Tá vrátená zrážková daň stojí za 5 minút práce pri vypisovaní DP.
Marti.ka
02.02.07,08:28
Asi otázka trochu od veci, ale aj tak ma to zaujíma:
Keď má maloleté dieťa stavebné sporenie a tu mu zrazia daň z úrokov, dá sa to neako vysporiadať? Môže byť takto zrazená daň vrátená napr. zákonnému zástupcovi? Ďakujem
Tá otázka vôbec nie je od veci. Ja som sa o tom dozvedela nedávno a už mám pripravené daňové priznanie za obe moje neplnoleté deti. A možno keby o tom vedelo viac ľudí, tak by sa asi podávalo oveľa viac DP.
olga88
02.02.07,09:28
To iste plati aj pri zrazkovej dani z vkladov a nie len pre deti, ale aj pre dochodcov . Chcem sa spytat, uz Vam prisli vypisy z uctov stav. sporenia? Mne este nie.
Marti.ka
02.02.07,09:33
Z ČSOB stavebnej sporiteľni mi už prišli. PSS posiela výpisy neskoršie.
Terezap
02.02.07,21:06
Ešte sa opýtam, DP treba vystaviť na dieťa alebo si to odrátam v mojom DP ?
Lanaj
02.02.07,21:13
Ešte sa opýtam, DP treba vystaviť na dieťa alebo si to odrátam v mojom DP ?

DP podávaš na meno dieťaťa - ak je to sporenie na jeho meno.
lenkak
02.02.07,21:20
seba ako rodiča dáš do kolonky zákonný zástupca.
sklenkova
02.02.07,21:56
Keď má moje dieťa životné poistenie asi aj z toho jej ide daň,ale ako môžem žiadať o vrátenie ked nemám potvrdenie o zaplatenej dani ?
Marti.ka
05.02.07,07:27
Ahojte. Ešte ma napadlo dá sa ešte podať dodatočné DP za rok 2005 deťom, a požiadať o vrátenie zaplatenej zrážkovej dane z úrokov?Vďaka.
Jozef Mihál
05.02.07,07:31
To je ale dobrý nápad.
Marti.ka
05.02.07,07:53
Vďaka za odpoveď. Teda aspoň dúfam, že patrila mne.
Treba k DP niečo dokladovať? Myslím tým napr. výpis,kde je uvedená výška úrokov a zrazenej dane?
sklenkova
06.02.07,18:35
stále neviem,ako to zdokladujete,mne v alianci povedali,že oni žiadne potvrdenie nedávajú???????????????
Marti.ka
07.02.07,05:32
Keď má moje dieťa životné poistenie asi aj z toho jej ide daň,ale ako môžem žiadať o vrátenie ked nemám potvrdenie o zaplatenej dani ?
Ale životné poistenie nie je stavebné sporenie. Tu hovoríme o dani z úrokov, ale pri životnom poistení predsa nie sú vyplácané úroky. Tam sa daň platí až pri plnení, čo je pri skončení poistenia. Pokiaľ viem, tak z rozdielu zaplateného poistného a poistného plnenia pri dožití.
Chobot
07.02.07,10:16
Keď má moje dieťa životné poistenie asi aj z toho jej ide daň,ale ako môžem žiadať o vrátenie ked nemám potvrdenie o zaplatenej dani ?

Keď máš uzatvorené živ. poistenie, tak za zmluvu žiadnu daň neplatíš. Asi si to mýliš s tou odpočítateľnou položkou na daňovníka 12.000 SKK.

Mohla by si to v daňovom priznaní na dieťa uplatniť, Má to však dva háčiky. Tá zmluva by musela spĺňať podmienky na odpočet zo základu dane (min. doba 10 rokov a výplata po 55 veku) a zároveň dieťa by muselo mať vlastný príjem, ktorý by sa touto položkou znížil. Najprv by si však uplatnila nezdaniteľný základ dane a ešte k tomuto by si musela pripočítať tých 12.000. To sa však zároveň vylučuje s témou diskusie, lebo potom by si si nemohla uplatníť vrátenie dane zo stav. sporenia.
Monika Kováčová
11.02.07,14:32
Emily, ja tam v tebou citovanom príspevku od olga88 vidím :a nie len pre deti a dôchodcov.
Takže nie blbá otázka, iba zle čítaš...:) :) :)
emily
11.02.07,14:36
Emily, ja tam v tebou citovanom príspevku od olga88 vidím :a nie len pre deti a dôchodcov.
Takže nie blbá otázka, iba zle čítaš...:) :) :)
Ďakujem za upozornenie na vady môjho zraku :eek: a mažem svoj príspevok.
apsgroup
06.03.07,11:06
Neviete či už Prvá stavebná rozposielala potvdenia zo stavebného za rok 2006?
jana007
06.03.07,11:37
PSS už začala posielať Výpisy minulý týždeň.
MILKA58
06.03.07,12:16
My sme ešte nič nedostali, dúfam, že do konca marca výpis príde.
apsgroup
06.03.07,14:08
My sme dostali 2x rovnaké, každe v inej obálke a druhé nie. Tak neviem či tam mám volat alebo čakat.
Chobot
07.03.07,06:59
My sme dostali 2x rovnaké, každe v inej obálke a druhé nie. Tak neviem či tam mám volat alebo čakat.

Tomuto nechápem. Čo ste dostali rovnaké? Potvrdenie o stave účtu stavebného sporenia? Nemáte na jednom stavebnom sporení 2 osoby?

A aké iné si očakával?
MILKA58
07.03.07,08:23
Ako to bolo myslené od p.Mihála, že dobrý nápad na otázku, či sa môže podať dodatočné DP k stav.sporeniu za r.2005. To naozaj sa môže aj teraz?
Jozef Mihál
07.03.07,09:08
Bolo to myslené tak, že dodatočné DP za rok 2005 je možné podať aj teraz.

Pozor ale, ak ide o osobu, ktorá za rok 2005 nepodala riadne DP a nebolo jej vykonané v nejakom zamestnaní ročné zúčtovanie dane, tak DÚ si zinkasuje za dodatočné DP pokutu 2000 Sk.

Znamená to, že ak ste za Vaše dieťa vlani DP nepodali, tak ak nie je daň z úrokov za rok 2005 vyššia, ako 2000 Sk, nemá význam uvažovať o podaní dodatočného DP. Ale za tento rok neváhajte DP podať.
apsgroup
07.03.07,10:22
Tomuto nechápem. Čo ste dostali rovnaké? Potvrdenie o stave účtu stavebného sporenia? Nemáte na jednom stavebnom sporení 2 osoby?

A aké iné si očakával?
Na jedno meno a jeno číslo zmluvy prišli dve potvrdenia, úplne rovnaké každe v inej obálke. Akoby to bolo 2x vytlačené. Ďalšie stavebné má syn a dcéra a tie neprišli.
Chobot
07.03.07,10:28
Na jedno meno a jeno číslo zmluvy prišli dve potvrdenia, úplne rovnaké každe v inej obálke. Akoby to bolo 2x vytlačené. Ďalšie stavebné má syn a dcéra a tie neprišli.

Aha, teraz už chápem.

Ja mám SS vo Wüstenrot a to máme na 2 osoby. Potvrdenia prišli každej osobe samostatne, aj keď je to len jedna zmluva.

Ale Ty, keď máš jednu zmluvu na jednu osobu, tak to asi naozaj vytlačili duplicitne. Ostatným to asi len príde. Bolo by to asi neekonomické ručne kompletovať obálky podľa mena. Oni to balia strojovo a vytlačiť a vyexpedovať niekoľko desiatok tisíc potvrdení asi nejaký čas potrvá. Treba počkať. Ty si bol možno v prvej várke.
Jozef Mihál
07.03.07,10:31
Trochu mi to pripadá ako sabotáž koordinovaná s DÚ. Tiež čakám na výpisy mojich synov z PSS. Vlani sme to mali doma tuším už začiatkom februára. Alebo im za uplynulý rok pribudla kopa sporiteľov...

V každom prípade DP za synov podávam aj keby som ho mal podať "odhadom" a sumy po získaní výpisu z účtu upresniť cez dodatočné DP.
olga88
12.03.07,08:08
Ja som si bola zistit urok a dan z uroku v poboske .Maju ucty v pocitaci.
Martin1998
15.03.07,10:18
Starobný dôchodca má uzatvorené stavebné sporenie.Príjem okrem dochodku nemá žiadny.Môže si urobiť DP typ B,ktorým sa mu vráti daň z úrokov stavebného sporenia?Môže sa postupovať tak ako pri stavebnom sporení detí?Ďakujem.
AnitaMartinska
15.03.07,11:31
Starobný dôchodca má uzatvorené stavebné sporenie.Príjem okrem dochodku nemá žiadny.Môže si urobiť DP typ B,ktorým sa mu vráti daň z úrokov stavebného sporenia?Môže sa postupovať tak ako pri stavebnom sporení detí?Ďakujem.


Aj ja dakujem,len prosim poradte!
Lanaj
15.03.07,17:41
Starobný dôchodca má uzatvorené stavebné sporenie.Príjem okrem dochodku nemá žiadny.Môže si urobiť DP typ B,ktorým sa mu vráti daň z úrokov stavebného sporenia?Môže sa postupovať tak ako pri stavebnom sporení detí?Ďakujem.

Áno, môže.
skoro
17.03.07,19:47
Som študent a minulý rok som podávala DP (kvôli vráteniu dane), ale nezarátala som tam stavebné sporenie. Môžem podať dodatočné DP za 2005 bez toho aby som platila pokutu? Ak áno, tak do toho DP dám len to stavebné sporenie, alebo opäť aj predminuloročný príjem? dokedy môžem toto dodatočné priznanie podať?
Martin1998
19.03.07,12:25
Starobný dôchodca má uzatvorené stavebné sporenie.Príjem okrem dochodku nemá žiadny.Môže si urobiť DP typ B,ktorým sa mu vráti daň z úrokov stavebného sporenia?Môže sa postupovať tak ako pri stavebnom sporení detí?Ďakujem.

Mám ešte jednu otázku.Má dochodca v takomto prípade nárok na celú odpočítatelnú položku 90816, alebo len na rozdiel dochodku a odpoč.položky?
Ďakujem.
Jozef Mihál
19.03.07,12:33
Dôchodca - pozri § 46.
Martin1998
20.03.07,07:33
Jožko,vďaka za odpoveď.
Chcela som ešte poprosiť o návod na vyplnenie DP.Už som vyplnila niekoľko DP pre deti podľa Tvojho návodu,ele s týmito dôchodcami neviem nejako pohnúť.Možno by to zaujímalo aj viacerých.
trubanju
20.03.07,11:12
Chcem sa opýtať, čo prikladáte k daňovému priznaniu keď si chcete uplatniť daň zo stavebného sporenia? Totiž mne neprišiel výpis, a na pobočke mi síce povedali výšku dane, ale zároveň ma upozornili, že nie je možné túto daň si uplatňovať. Na daňovom úrade mi zase povedali, že musím priložiť doklad o zrážke a na str. 4 riadok 3. mám aj vypísať príjmy t.j. výšku úrokov, z ktorých bola vypočítaná daň. Je to takto???
Jozef Mihál
20.03.07,12:12
Jožko,vďaka za odpoveď.
Chcela som ešte poprosiť o návod na vyplnenie DP.Už som vyplnila niekoľko DP pre deti podľa Tvojho návodu,ele s týmito dôchodcami neviem nejako pohnúť.Možno by to zaujímalo aj viacerých.
Odporúčam zakúpiť si prístup do DRAK-a, nešetrite na nesprávnom mieste.

Tam nájdete to čo hľadáte.

Pre nenáročných laické vysvetlenie ako na to je aj na www.mihal.blog.sme.sk (http://www.mihal.blog.sme.sk)
Jozef Mihál
20.03.07,12:19
Chcem sa opýtať, čo prikladáte k daňovému priznaniu keď si chcete uplatniť daň zo stavebného sporenia? Totiž mne neprišiel výpis, a na pobočke mi síce povedali výšku dane, ale zároveň ma upozornili, že nie je možné túto daň si uplatňovať. Na daňovom úrade mi zase povedali, že musím priložiť doklad o zrážke a na str. 4 riadok 3. mám aj vypísať príjmy t.j. výšku úrokov, z ktorých bola vypočítaná daň. Je to takto???
Ak ide o moje daňové priznanie, tak žiadem výpis z účtu či doklad o zrážke neprikladám, pretože takúto povinnosť mi žiaden zákon neukladá.

Ak ide o daňové priznanie môjho dieťaťa, prikladám len kópiu rodného listu, čím dokazujem, že som rodič - zákonný zástupca.

Výšku úroku vypisujem na strane 4 do tabuľky 2, riadku 2.
Jozef Mihál
21.03.07,21:43
To je spiknutí.

Posledná starobná stvoriteľňa (PSS) mi stále neposlala výpisy z účtu...Som sám alebo je nás takých viac?
Marti.ka
22.03.07,05:01
To je spiknutí.

Posledná starobná stvoriteľňa (PSS) mi stále neposlala výpisy z účtu...Som sám alebo je nás takých viac?

Je nás viac....
dadia1
22.03.07,05:49
No vážení, mne ho poslala a skoro som dostala infarkt !!!!!!!!:confused:
v lete v roku 2006 som zašla do stavebnej sporitelne , lebo som si našla v schránke odkaz, že ich mám navštívit. platím svojej 7 ročnej dcérke stavebne sporenie. do toho júna som platila 600,-/mesačne. tak som tam doklusala a drahá pani v PSS mi natlačila kliny do hlavy, aby som si to zvýšila, lebo je to pre mna výhodne. som sama s dcérou a musela som si doslova odtrhat od úst , aby som jej tam kazdy mesiac mohla dať 2000,-
no a teraz mi prišiel výpis zo stavebného sporenia a ....:eek:
na výpise bolo, že mi zrazili poplatok za zmenu zmluvy a teraz davajte pozor : 6000,- . ja som myslela , že sa mi sniva :mee:
na takéto niečo ma ta bosorka vobec neupozornila. inak by som to nebola urobila. a čo mam teraz spravit? pre mna tých 6 tis. znamená velmi vela.
ddsliace
22.03.07,06:51
To je spiknutí.

Posledná starobná stvoriteľňa (PSS) mi stále neposlala výpisy z účtu...Som sám alebo je nás takých viac?
Mne to tiež PSS na syna neposlala. Na telefonickom kontakte ma doslova zjazdili, že to posielajú a do 31.3.2007 to príde. Po mailovej žiadosti mi odpovedali, že obratom posielajú potvrdenie o výške odvedenej dane z úrokov.
tulinko
26.03.07,10:37
Pekný deň,
dňa 28.12.2006 som uhradil cez banku sumu na sporenie svojich dvoch detí.
Do dnešného dňa čakám na potvrdenie na odpočítanie si 12 000,-. Keď som zavolal do uvedenej inštitúcie, tak mi povedali, že potvrdenie nedostanem, pretože u nich sa platba neobjavila do 31.12.2006 /až v novom roku/.
Je správne, keď som im tvrdil, že mi musia uvedené potvrdenie vystaviť? Ja predsa nemôžem za to, že pobočka banky moju platbu nepoukázala skôr. Ja som si svoju povinnosť splnil ešte v starom roku /splatnosť bola takisto 28.12.2007/.
Prosím súrne o odpoveď termín podania DP sa blíííži ...
Chobot
26.03.07,12:07
Pekný deň,
dňa 28.12.2006 som uhradil cez banku sumu na sporenie svojich dvoch detí.
Do dnešného dňa čakám na potvrdenie na odpočítanie si 12 000,-. Keď som zavolal do uvedenej inštitúcie, tak mi povedali, že potvrdenie nedostanem, pretože u nich sa platba neobjavila do 31.12.2006 /až v novom roku/.
Je správne, keď som im tvrdil, že mi musia uvedené potvrdenie vystaviť? Ja predsa nemôžem za to, že pobočka banky moju platbu nepoukázala skôr. Ja som si svoju povinnosť splnil ešte v starom roku /splatnosť bola takisto 28.12.2007/.
Prosím súrne o odpoveď termín podania DP sa blíííži ...

Myslím, že sa mýliš Ty. Podľa vyhlášky MF o štátnej prémii, sa táto poskytuje za vklady realizované v príslušnom roku. Teda peniaze musia byť do 31.12. príslušného roku pripísané na účte stavebného sporiteľa, aby získal nárok na štátnu prémiu.

Veľmi si riskoval , keď si si prevod peňazí nechal na posledný deň roku (myslím pracovný). Veď 28. 12. bol piatok, 31.12 bol síce pondelok, ale väčšina bánk pracovala v obmedzenom režime, či mali nebankový deň.

A podľa zákona o platbnom styku 510/2002 sa prevody v tuzemskom plat. styku realizujú na nasledovný pracovný deň. Teda ak si v piatok podal príkaz, v pondelok bol v niektorej zúčastnenej banke nebankový deň, tak nasledujúci pracovný deň bolo 2.1., kedy Ti aj pripísali peniazae na účet stavebného sporenia. Myslím, že už s tým nič neurobíš, ale nabudúce budeš múdrejší a nenecháš si to, ako býva zvykom, na posledný deň.
Jozef Mihál
29.03.07,09:51
To je spiknutí.

Posledná starobná stvoriteľňa (PSS) mi stále neposlala výpisy z účtu...Som sám alebo je nás takých viac?
Hurá, výpisy práve dorazili.
MIŠO T
29.03.07,12:16
Hurá, výpisy práve dorazili.

Ja som ešte stále nedostal. Podal som DP na maloleté dieťa bez výpisu a nežiadali o do mňa nijaký iný doklad /RL/.
milcsu
29.03.07,17:59
Dobrý večer chcela by som sa spýtať či si môžem aj ja uplatniť vrátenie
zrážkovej dani z úrokov, ked som na rod. dovolenke. Mám si podať daňové priznanie typuB? Dakujem
-Dana-
29.03.07,20:21
Áno mohla by si. Tlačivo typu B, v VII.odd. na r. 2 v kolónke príjem vyčísliš pripísané úroky, tú istú sumu opisuješ aj v r. 9 v kolónke príjem, na r. 44 opäť tá istá suma, r. 45 nula, r. 46 suma z r. 44, v IX. odd. r. 60 opisuješ sumu z r. 46, to isté opakuješ v r. 62,64,66,67,68, X. odd. r. 69 - suma z r. 68, r. 70, tam napíšeš 90 816, r. 76 90 816, potom do r. 77, 78, 87,91,93 napíšeš nuly, v r. 98 vyčísliš zrazenú daň z úrokov, tú istú sumu z r. 98 zapíšeš aj na r. 104. Potom vyplníš XV. odd, krížikom označíš, či chceš poslať na účet alebo poštovou poukážkou, dátum, podpis.

P.S. podpísať sa treba aj dole, na str. 9
Marti.ka
22.01.08,05:06
Chcela by som sa spýtať, či sa niečo dôležité menilo v tlačivách daňového priznania typ B, prípadne niečo iné ohľadom dane z úrokov okrem nezdaniteľnej čiastky. Dá sa použiť staré tlačivo?
Včera mi už došli výpisy zo stavebného sporenia. Vďaka.
VladoaKatka
22.01.08,05:31
Tlačivá sú nové:
http://www.drsr.sk/wps/portal

...horúcou témou sa začne byť podávanie daň priznaní až február-marec, a prihárať to bude až posledný marcový týždeň...:)
janasv
31.03.08,11:47