branicheck
02.02.07,02:57
Zaujima ma, ake prava, povinnosti a vyhody vyplyvaju zo statusu vyhradneho dovozcu tovaru urcitej znacky povedzme pre SR a CR. Za odpoved vopred dakujem.
adv
02.02.07,09:17
ide o zmluvu o obchodnom zastupeni ci o inu zmluvu ? bez textu zmluvy tazko pomoct.
Dana K.
02.02.07,09:54
Tiež myslím, že všetky práva a povinnosti sa dohadujú v zmlvue. A výhodou je to, že budeš jediný, kto tento tovar dovezie do SR a ČR. A ak ide o tovar, ktorý nie je bežne dostupný, tak na tom aj zarobíš.
Lion Topoľčany
02.02.07,10:58
Výhradný dovozca, okrem iných poviností, ako je napr. zabezpečiť, aby na
výrobkoch bol slovenský text...atď...ďalšie povinnosti...je potrebné sa starať
aj o recyklačný fond. Napr. ak budete dovážať malinovky v plastových fľašiach a v pomerne veľkých množstevných objemoch, treba za každý kg
plast.obalov odviesť do rec.fondu 5,-Sk.Viac na www.recfond.sk
Je veľmi dôležitá aj zmluva s obch.partnerom v zahraničí, inak sa stane, že nejaký iný chytrák zo Slovenska bude o niekoľko mesiacov dovážať ten istý Váš tovar, a Vy budete pozerať ako blázon...Na Slovensku je to žiaľ bežná vec.
branicheck
02.02.07,20:00
Dakujem vsetkym za odpovede. Aby som trocha priblizil situaciu, v podstate sa jedna o dovoz tovaru z usa, ktory by sa nakupoval v am. velkoobchode, dovazal do SR a CR a predaval cez internetovy obchod. Niektore zo znaciek vsak maju v SR a CR vyhradnych dovozcov.
Marianna01
03.02.07,13:16
Dakujem vsetkym za odpovede. Aby som trocha priblizil situaciu, v podstate sa jedna o dovoz tovaru z usa, ktory by sa nakupoval v am. velkoobchode, dovazal do SR a CR a predaval cez internetovy obchod. Niektore zo znaciek vsak maju v SR a CR vyhradnych dovozcov.
Aha, tak Ty si práve tá druhá strana, ktorá chce porušiť práva výhradných dovozcov...
Ono to na Slovensku skutočne funguje tak, že výhradného dovozcu môžeš oklamať, aj firmu, odkiaľ tovar nakupuješ a dovážaš, ale je to minimálne neetické. Aj v obchode by mala existovať aspoň nejaká tá česť nie túžba ísť aj cez mŕtvoly.
Vezmi si napríklad hračky. Predstav si, že Ty budeš výhradným dovozcom hračiek, ktoré vyrába najväčšia firma v Amerike, firma ABCD. Podpíšeš s nimi zmluvu, zabezpečíš všetky potrebné náležitosti, vybavíš certifikáciu hračiek, čo stojí nemalé peniaze... Vybavíš transport, skrátka, zainvestuješ obrovské prachy. Začne sa Ti tu dariť, ľudia Tvoj tovar kupujú, začína sa Ti investícia vracať... a zrazu príde Tvoj závistlivý sused, ktorý si povie, no - ja mu prejdem cez rozum. Keď toľko zarába, chcem aj ja! Pôjde do Kanady, vo veľkoobchode nakúpi tovar, privezie ho, ale už necertifikuje! Stačí mu vyhlásenie o zhode...! Tebe zrazu klesnú zisky a nestačíš sa čudovať. Veď by bolo stačilo už len rok a investícia sa Ti vráti, konečne by si zarábal... A Tvoj zisk je stále menší, a zrazu zistíš, že Toj sused si kúpil nový dom, auto, ... a on predáva za 2/3 Tvojej ceny ten istý tovar...

No čo, páči sa Ti takáto vízia? Nie? Lebo ani tým výhradným dovozcom v ČR a SR iste nie...

Rob vždy tak, aby si sa mohol pozrieť sám sebe do očí, keď vojdeš ráno do kúpeľne...
branicheck
03.02.07,15:29
Ok, dakujem za prednasku o etike a moralke v podnikani, zrkadlo som z kupelne uz odstranil. Celkom ma to pobavilo, zopar rokov som mal tu cest pracovat v statnej sprave s nasimi podnikatelmi a musim uznat, ze moralka a etika u nas len tak kvitne.
Dovolim si teda aj ja trochu filozofie. Vyhradny dovozca je urcita forma monopolu, najma ak vychyta vacsinu znaciek v danom odvetvi. Potom si nabucha x-percentne marze a je to spotrebitel, ktory sa nestaci cudovat, kolko musi zaplatit za onu hracku na Slovensku, ktore je napr. v USA takpovediac za facku.
Nikdy by som zakon neporusil, za to riziko mi to nestoji. Ja sa len snazim najst dieru na trhu, hladam informacie a zakladam temy ako je tato.
Poprosim teda len o odpovede k veci, za ktore vopred dakujem.
misomiso
03.02.07,17:03
Ano, zmluvy o exkluzívnom zastupeni sa obchadzaju vsade na svete. Zakladny pravny problem je v tom, ze takato zmluva zavazuje vzdy iba vyrobcu v krajine A k tomu, ze v krajine B moze predat tovar iba spolocnosti X. Ak teda v krajine B nakupi ina firma - povedzme firma Y od firmy Z v krajine A alebo hociktorom inom state, de facto nikto ziadnu zmluvu neporusil.

Ja by som ale otazku moralky predsa len nepodcenoval. Na priklad my sme vyrobcovia, predavame do USA, Europy, Azie. Vo vacsine statov mame vyhradnych dovozcov. Je to pre nas v podstate jedina cesta, pretoze kto iny by investoval v tychto krajinach do reklamy a marketingu vobec? Samozrejme ze to vyraduje z hry konkurenciu. napr. nas nemecky dovozca si sam sebe nahodil 100% a maloobchodnikom odporucili dalsich 90% namiesto obvyklych (v nasej oblasti podnikania) 30% pre velkoobchod a 100% pre maloobchod. Ale aj tak je to pre nas jediny sposob, ako predavat na Nemeckom trhu.

Vyrobca, ktoremu zalezi na dobrych vztahoch s odberatelmi, si dokaze zjdenat poriadok. Je totiz nasim vysostnym zaujmom, aby nasi distributori boli spokojni a aby na predaji nasich vyrobkov profitovali. Napr. sa nam stalo, ze si napr. stazoval dovozca v Japonsku, ze sa tam dostava tovar nejakym inym kanalom. Nam sa podarilo vypatrat akym, a dotycnemu obchodnikovi v tretej krajine sme pohrozili, ze ak s tym okamzite neprestane, k nasim vyrobkom sa (od nas - a teda za "Ex Works" ceny uz nikdy nedostane. Odvtedy je pokoj.

Samozrejme da sa predpokladat, ze nejaky Americky (alebo skor Cinsky) vyrobca hraciek sa situaciou na Slovensku vobec nebude zaoberat. Ale nam sa potvrdilo, ze dodrziavanie tejto politiky (a vlastne moralky) je jednym z faktorov, ktory nam (okrem ineho samozrejme) umoznuje uspesne bojovat s firmami, ktore su uz 200 rokov na trhu a maju rozpocet na reklamu asi 500 krat vacsi ako my. Od vela obchodnikov sme poculi ponosy prave na taketo "renomovane firmy" , ze sa spravaju tak, ze presvedcia niekoho na exkluzivnu spolupracu, okrem toho, ze on invsetuje do reklamy ho vyrobca na zaklade dobre napisanej exkluzivnej zmluvy prinuti kupit obrovsky objem tovaru, a potom predava to danej krajiny pokutne kade-komu. Od takych vyrobcov potom casom davaju ruky prec vsetci obchodnici, pretoze nikto sa nechce namocit do podobneho pruseru.
Samozrejme, samotny obchodnik, ktory sa rozhodne obchadzat oficialneho dovozcu a importovat tovar na Slovensko nic neriskuje. Ale aj tak - ja, keby som bol obchodnik, isiel by som inou cestou. Nasiel by som zaujimavy vyrobok, alebo znacku, ktoru u nas este nikto nepredava a dohodol by som si exkluzivny import tejto znacky. Mnohi vyrobcovia sa daju presvedcit aj na fifancovanie reklamy, bezplatne vzorky a pod. Myslim, ze to nie je zla cesta.
Marianna01
03.02.07,17:15
Ok, dakujem za prednasku o etike a moralke v podnikani, zrkadlo som z kupelne uz odstranil. Celkom ma to pobavilo, zopar rokov som mal tu cest pracovat v statnej sprave s nasimi podnikatelmi a musim uznat, ze moralka a etika u nas len tak kvitne.
Dovolim si teda aj ja trochu filozofie. Vyhradny dovozca je urcita forma monopolu, najma ak vychyta vacsinu znaciek v danom odvetvi. Potom si nabucha x-percentne marze a je to spotrebitel, ktory sa nestaci cudovat, kolko musi zaplatit za onu hracku na Slovensku, ktore je napr. v USA takpovediac za facku.
Nikdy by som zakon neporusil, za to riziko mi to nestoji. Ja sa len snazim najst dieru na trhu, hladam informacie a zakladam temy ako je tato.
Poprosim teda len o odpovede k veci, za ktore vopred dakujem.
Ja sa Ti teda NAOZAJ HLBOKO OSPRAVEDLŇUJEM za to, že si viac vážim na človeku česť ako jeho zarobené prachy. Akékoľvek podvody, podvrhy, podliezanie a preliezanie trhlín sa mi z duše bridia, a predpokladám, že nie som na tejto porade sama, ktorá by podobným vychytralcom zakázala podnikanie. Pretože ste to práve vy, kvôli ktorým, ako Ty sám píšeš, morálka a etika len tak kvitne. Ale teší ma, že zrkadlo si odstránil. Zrejme by dlho aj tak nevydržalo...

Len tak na margo problému - monopol je o niečom celkom inom ako o predaji len jednej značky tovaru.
A ďalšia vec -myslím, že som písala k veci. Ak sa Ti to nevidelo tak, doporučujem Ti prečítať znova ten príspevok.
Posledná vec - ešte doporučujem prečítať si etiku porady. Ak v ostatných veciach Ti na etike nezáleží, prosím, je to Tvoja súkromná vec. Na porade sa jej však drž. Keď ju budeš mať preštudovanú, zrejme prídeš na to, prečo Ti ju doporučujem...
misomiso
03.02.07,19:15
Este by som chcel celkom vecne poznamenat: To, ze ma niekto s niekym exkluzivnu zmluvu, nemusi byt na veky. My napr. tiez uvazujeme partnerov, ktori nie su dost aktivni vymenit (po tom, co sme im dali dost casu, aby dokazali, co vedia). Mozes sa uchadzat o exkluzivnu zmluvu u vyrobcu, aj za predpokladu, ze to tu uz niekto robi. Musis vsak vyrobcu presvedcit, ze to budes robit lepsie, - co je casto problem. Ono totiz predaj pod cenu cez internet je pekna vec, ale z pohladu celkovej marketingovej politiky serioznej znacky casto vela neznamena. Vyrobcu urcite bude zaujimat, akym sposobom budes komunikovat s maloobchodnikmi, ale samozrejme aj s koncovymi zakaznikmi, aku budes poskytovat technicku podporu, servis, a vybavovat reklamacie.

Este k tej etike - je to smutne, ako sa posuva prah moralky vseobecne. Napriklad (ako dnes v tel. novinach) ked sa stane nejake nestastie, tak sa vsetci okolo zapodievaju (a bavia) nakrucanim toho vsetkeho na mob. telefony, namiesto toho, aby bud pomohli, alebo nezavadzali. Potom toto spravanie kritizuju novinari, ktori robia uplne to iste len s tym rozdielom, ze na tom zarabaju. Ja neviem, ako Vy, ale ja osobne nepotrebujem vidiet nazivo placucu matku prave v okamihu, ked sa dozvie, ze jej malu dceru presiel vlak. Uplne mi staci informacia, ze sa to stalo (a pokial mozno preco sa to stalo).

V podnikani podobne - napr. nam jedna reklamna agentura ponukala (ako beznu vec) naviazanie klucovych slov pre platene reklamne linky v ramci Google na nazvy vyrobkov konkurencie a nie na vseobecne nazvy tovarov. Teda (pre lepsiu predstavivost) - nepr. ak by som vyrabal / predaval bielu techniku nejakej novej alebo menej znamej znacky (napr. Orava) plateny link by sa zjavoval nie v zavislosti od slov: pracka, chladnicka, vysavac... ale po zadani slov: Gorenie, Bosh, Elektrolux...

Co by som tym ziskal? Iba to, ze konkurencia by pravdepodobne casom stratila zabrany a zacala robit to iste (zatial to nerobi) a prevalcovala by nas nasim vlastnym necestrnym trikom, pretoze maju neporovnatelne viac reklamy vsade po svete a tym padom aj ucinok tekychto necestnych praktik by bol u nich ovela vacsi.
branicheck
04.02.07,00:22
To Marianna:

1/ Absencia konkurencie v urcitom odvetvi, to je podla mna monopol jak remen. Jediny dovozca, pravo urcit cenu na trhu, substitucny vyrobok neexistuje. V tomto pripade su vsetky kriteria monopolu splnene. O com je podla teba monopol?

2/ Podobne temy, ktore tu existuju, su rok stare a ja sa pytam na nieco uplne ine.

3/ Cital som Etiku Porady ako mi bolo doporucene. Isto si mala na mysli tento priklad:

branicheck:
Dakujem vsetkym za odpovede. Aby som trocha priblizil situaciu, v podstate sa jedna o dovoz tovaru z usa, ktory by sa nakupoval v am. velkoobchode, dovazal do SR a CR a predaval cez internetovy obchod. Niektore zo znaciek vsak maju v SR a CR vyhradnych dovozcov.

Marianna01:
Aha, tak Ty si práve tá druhá strana, ktorá chce porušiť práva výhradných dovozcov...

Etika Porady:
10. Porada slúži na to, aby sme si vzájomne poradili. V prípade, že mám iný názor, vyjadrím ho bez toho, aby som robil narážky na iného člena.
branicheck
04.02.07,01:18
Este by som chcel celkom vecne poznamenat: To, ze ma niekto s niekym exkluzivnu zmluvu, nemusi byt na veky. My napr. tiez uvazujeme partnerov, ktori nie su dost aktivni vymenit (po tom, co sme im dali dost casu, aby dokazali, co vedia). Mozes sa uchadzat o exkluzivnu zmluvu u vyrobcu, aj za predpokladu, ze to tu uz niekto robi. Musis vsak vyrobcu presvedcit, ze to budes robit lepsie, - co je casto problem. Ono totiz predaj pod cenu cez internet je pekna vec, ale z pohladu celkovej marketingovej politiky serioznej znacky casto vela neznamena. Vyrobcu urcite bude zaujimat, akym sposobom budes komunikovat s maloobchodnikmi, ale samozrejme aj s koncovymi zakaznikmi, aku budes poskytovat technicku podporu, servis, a vybavovat reklamacie.

Este k tej etike - je to smutne, ako sa posuva prah moralky vseobecne. Napriklad (ako dnes v tel. novinach) ked sa stane nejake nestastie, tak sa vsetci okolo zapodievaju (a bavia) nakrucanim toho vsetkeho na mob. telefony, namiesto toho, aby bud pomohli, alebo nezavadzali. Potom toto spravanie kritizuju novinari, ktori robia uplne to iste len s tym rozdielom, ze na tom zarabaju. Ja neviem, ako Vy, ale ja osobne nepotrebujem vidiet nazivo placucu matku prave v okamihu, ked sa dozvie, ze jej malu dceru presiel vlak. Uplne mi staci informacia, ze sa to stalo (a pokial mozno preco sa to stalo).

V podnikani podobne - napr. nam jedna reklamna agentura ponukala (ako beznu vec) naviazanie klucovych slov pre platene reklamne linky v ramci Google na nazvy vyrobkov konkurencie a nie na vseobecne nazvy tovarov. Teda (pre lepsiu predstavivost) - nepr. ak by som vyrabal / predaval bielu techniku nejakej novej alebo menej znamej znacky (napr. Orava) plateny link by sa zjavoval nie v zavislosti od slov: pracka, chladnicka, vysavac... ale po zadani slov: Gorenie, Bosh, Elektrolux...

Co by som tym ziskal? Iba to, ze konkurencia by pravdepodobne casom stratila zabrany a zacala robit to iste (zatial to nerobi) a prevalcovala by nas nasim vlastnym necestrnym trikom, pretoze maju neporovnatelne viac reklamy vsade po svete a tym padom aj ucinok tekychto necestnych praktik by bol u nich ovela vacsi.

Dobre, asi by som to mal trochu viac upresnit. Ja som to mienil ako internetovy obchod outletoveho charakteru. Po skonceni sezony mavaju velkosklady zasoby nepredaneho tovaru, ktory maloobchod uz nezoberie, lebo ide nova sezona a novy sortiment. V kamennych outletoch som si vsimol, ze znacky uz nedbaju na marketingovu komunikaciu. A velkoobchodom ide len o vyprazdnenie skladov, tovar casto predavaju za bagatel na kila a vsetko byva nahadzane takmer na jednej hromade. Na druhej strane je fakt to, ze co je v USA po sezone, je casto v SR takmer novinka, alebo sa na trh vobec nedostane.
misomiso
04.02.07,07:48
To Marianna:

1/ Absencia konkurencie v urcitom odvetvi, to je podla mna monopol jak remen. Jediny dovozca, pravo urcit cenu na trhu, substitucny vyrobok neexistuje. V tomto pripade su vsetky kriteria monopolu splnene. O com je podla teba monopol?


Len strucne a vecne k problemu: Exkluzivny dovozca moze byt povazovany sa monopol ina skutocne v uzkom slova zmysle. Ako to, ze neexistuje substitucny vyrobok? Ved azda ten Slovensky dovozca nezastupuje jedineho vyrobcu hraciek na svete? Su aj ini dovozcovia alebo mozno vyrobcovia hraciek, ktori mu konkuruju.

Samozrejme, pri dodrzani vsetkych obchodnych pravidiel, nie je nikto, kto by mohol konkurovat v danom teritoriu predajom tejto konkretnej znacky. Ale to este neznamema, ze ceny busia byt nutne nadsadene. Mozno sa Ti iba zdaju premrstene, pretoze si ani nedokazes predstavit, co vsetko, musel dovozca zaplatit aby splnil podmienky exkluzivnej zmluvy. (certifikaty, reklama, a.t.d.)
Teraz napr. v ramci EU je uzatvaranie akyhkolvek exkluzivnych zmluv zakazane legislativou EU. Je to ale katastrofa pre mnohych vyrobcov. Vlastne vznikla opacna situacia, mnohi vyrobcovia sa tvaria, ze si tento zakaz nevsimli a dodavaju nadalej iba exkluzivnym dovozcom. Tych ostatnych odbiju nejakou vyhovorkou (min. mnozstvo, dlhe dodacie lehoty a.t.d.) Nechcu sa tomu prisposobit, pretoze by ich velmi poskodilo, keby museli predavat kazdemu. Predovsetkym by to likvidovalo nove alebo menej silne znacky a upevnovalo by to monopol tym par silnym znackam na trhu.
misomiso
04.02.07,08:36
Este skusim napisat raz k tomu problemu, ktory sa nazyva monopol. Ano, vyhradne zastupenie je v istom zmysle monopol. Ale konkurencia (inymi slovami volny trh) nemoze byt vzdy a vsade povazovany za ideal, podobne ako americky model demokracie nemozno aplikovat na vsetky regiony sveta.

Priklad: Moj priatel v Nemecku robi rozvoz mrazeneho tovaru koncovym zakaznikom v ramci renomovanej siete s mrazenym tovarom. U nas pre casom fungoval nejaky Family Frost, ale mali to zle zorganizovane, tak to skrachovalo. V Nemecku to maju zorganizovane dobre. On musel kupit nove mraziace auto na leasing. Skratka vyzadovala sa od neho takato - nie mala - vstupna investicia. Ziadne firemne mraziace auta, ktore im nezodpovedny zamstnancec vykoti do jarku (ako moj znamy, notoricky alkoholik, ktory svojho casu jazdil pre Family Frost) ale vlastne auta dealerov, ktori nikomu nebudu kradnut naftu a kupou auta z vlastnych zdrojov vyjadria dostatocne odhodlanie robit svoju pracu dlhodobo a dobre.
Materska firma im zato garantuje pristup k tovaru, reklamu a hlavne - rajon, v ktorom mozu rozzvazat, bez toho, aby im do neho mohol vstupit iny dealer. Mysli sa samozrejme iny dealer z tej istej firmy, vstup inych firiem na trh nikto ovplyvnit nemoze. Teda ista forma monopolu tu je, do konkretneho rajonu nemoze nikto s rovnakym tovarom, okrem predejcu, ktoremu bol rajon prideleny.

Predstavme si iny model, predajcovia by mohli predavat vsade a vzajomne by si konkurovali. Nikto by nemal zaujem kupovat drahe auto na leasing, pretoze by nemali ziadnu zariku, ze sa im investicia bude vracat. Maximalne by niekto na skusku kupil nejaku staru sunku a skuasl by podseknut ceny svojich kolegov. Pretoze to iste by ale zacali robit aj ini, po case by bol vysledok iba ten, ze by predavali to iste mnozstvo ale prakticky so siadnym rabatom, tak by popri tom zacali vozit aj stavebny material zo stavebnin a ponukali by ludom stahovanie nabytku, aby sa uzivili. To, ze takato siet by nijako nemohla prezit, snad ani nie je nutne hovorit. Aky osoh by potom z takejto "konkurencie" mali koncovi zakaznici? Napokon by boli v sortimente mrazeneho tovaru odkazani zasa iba na ponuku (a aj ceny) kamennych obchodov s potravinami.
Marianna01
04.02.07,11:28
Veľký omyl, nerobila som narážky na Teba v takom slova zmysle, ako sa to tu snažíš na mňa našiť. Ale v poriadku, beriem, lebo ranená hus zagága.V tom prípade sa Ti ospravedlňujem, ak som sa Ťa dotkla, nebolo to mojím cieľom. Lenže Ty si nepochopil aj tak Etiketu porady.

Ako môžte tvrdiť, že výhradný dovozca je monopol? To si myslíte, že protimonopolný úrad by sa blahosklonne usmieval na x takýchto dovozcov? Prosím vás! Ak Janko Mrkvička podpíše zmluvu na výhradný dovoz nanukov Scholler, nikto iný ich nedovezie. Ale to neznamená, že Janko a Marienka si nemôžu kúpiť v obchode nanuk Algida! Ak by si nemohli, pretože na trh sa nemôže dostať nič iné, len Scholler, potom áno, rozprávajme o monopole. V opačnom prípade - niet o čom.
Monopol je Západoslovenská energetika, pretože si nemôžem vybrať, od koho chcem elektrinu nakupovať. Monopolom sú plynárne, pretože prívod plynu mi nikto iný nezabezpečí a nemôže zabezpečiť....

Môj posledný príspevok v tejto téme - pretože tu sa nejedná o prijatie alebo diskutovanie o probléme, ale o odobrenie niečoho, čo je v rozpore s dobrými mravmi...
j.s
04.02.07,11:56
Rob vždy tak, aby si sa mohol pozrieť sám sebe do očí, keď vojdeš ráno do kúpeľne...[/quote]

Suhlasim, ale co ak nema zrkadlo?:confused:
branicheck
04.02.07,15:14
Len strucne a vecne k problemu: Exkluzivny dovozca moze byt povazovany sa monopol ina skutocne v uzkom slova zmysle. Ako to, ze neexistuje substitucny vyrobok? Ved azda ten Slovensky dovozca nezastupuje jedineho vyrobcu hraciek na svete? Su aj ini dovozcovia alebo mozno vyrobcovia hraciek, ktori mu konkuruju.

Samozrejme, pri dodrzani vsetkych obchodnych pravidiel, nie je nikto, kto by mohol konkurovat v danom teritoriu predajom tejto konkretnej znacky. Ale to este neznamema, ze ceny busia byt nutne nadsadene. Mozno sa Ti iba zdaju premrstene, pretoze si ani nedokazes predstavit, co vsetko, musel dovozca zaplatit aby splnil podmienky exkluzivnej zmluvy. (certifikaty, reklama, a.t.d.)
Teraz napr. v ramci EU je uzatvaranie akyhkolvek exkluzivnych zmluv zakazane legislativou EU. Je to ale katastrofa pre mnohych vyrobcov. Vlastne vznikla opacna situacia, mnohi vyrobcovia sa tvaria, ze si tento zakaz nevsimli a dodavaju nadalej iba exkluzivnym dovozcom. Tych ostatnych odbiju nejakou vyhovorkou (min. mnozstvo, dlhe dodacie lehoty a.t.d.) Nechcu sa tomu prisposobit, pretoze by ich velmi poskodilo, keby museli predavat kazdemu. Predovsetkym by to likvidovalo nove alebo menej silne znacky a upevnovalo by to monopol tym par silnym znackam na trhu.

Hracky tu ako priklad uviedla Marianna. Tovar, ktory mam ja na mysli produkuje asi 8 firiem na svete a so vsetkymi ma v CR a v SR podpisanu zmluvu o vyhradnom dovoze jedna firma. O no-name tovar nemaju zakaznici zaujem.
branicheck
04.02.07,16:00
Veľký omyl, nerobila som narážky na Teba v takom slova zmysle, ako sa to tu snažíš na mňa našiť. Ale v poriadku, beriem, lebo ranená hus zagága.V tom prípade sa Ti ospravedlňujem, ak som sa Ťa dotkla, nebolo to mojím cieľom. Lenže Ty si nepochopil aj tak Etiketu porady.

Ako môžte tvrdiť, že výhradný dovozca je monopol? To si myslíte, že protimonopolný úrad by sa blahosklonne usmieval na x takýchto dovozcov? Prosím vás! Ak Janko Mrkvička podpíše zmluvu na výhradný dovoz nanukov Scholler, nikto iný ich nedovezie. Ale to neznamená, že Janko a Marienka si nemôžu kúpiť v obchode nanuk Algida! Ak by si nemohli, pretože na trh sa nemôže dostať nič iné, len Scholler, potom áno, rozprávajme o monopole. V opačnom prípade - niet o čom.
Monopol je Západoslovenská energetika, pretože si nemôžem vybrať, od koho chcem elektrinu nakupovať. Monopolom sú plynárne, pretože prívod plynu mi nikto iný nezabezpečí a nemôže zabezpečiť....

Môj posledný príspevok v tejto téme - pretože tu sa nejedná o prijatie alebo diskutovanie o probléme, ale o odobrenie niečoho, čo je v rozpore s dobrými mravmi...

Podla poctu prispevkov a udelenych suhlasov si tu na tomto fore asi dobre frcis. Respekt.
Na druhej strane si ma na zaklade 2 viet automaticky hodila do jedneho mecha so vsetkymi tiez-podnikatelmi. To bol omyl. Ja som sem prisiel pre informacie od ludi z praxe, aby som sa vyhol pripadnym problemom pri podnikani. Za vsetky cenne rady sa Tebe a misomisovi chcem podakovat. Keby vsetci ludia mali na vec rovnaky nazor, tak fora ako je toto by nemali zmysel.
branicheck
04.02.07,16:08
Rob vždy tak, aby si sa mohol pozrieť sám sebe do očí, keď vojdeš ráno do kúpeľne...
Suhlasim, ale co ak nema zrkadlo?:confused:[/quote]

1/ Si off-topic.
2/ Spamujes.
3/ Dobre si nastuduj Etiku Porady, nez nieco splechnes.
4/ Nauc sa editovat text.
5/ Zasluzis si ban, lebo si lama.
misomiso
04.02.07,16:49
Hracky tu ako priklad uviedla Marianna. Tovar, ktory mam ja na mysli produkuje asi 8 firiem na svete a so vsetkymi ma v CR a v SR podpisanu zmluvu o vyhradnom dovoze jedna firma. O no-name tovar nemaju zakaznici zaujem.

Nehnevaj sa, ale neverim, ze disponujes spravnymi informaciami. Zda sa mi krajne nepravdepodobne, aby so vsetkymi firmami vyrabajuci dany tovar mala podpisane exkl. zmluvy jedna firma. Vyrobcovia sa prave tomuto vo vlastnom zaujme brania. My napriklad iba v pripade, ak nemame inu moznost uzatvarame exkluzivitu s importerom, ktory uz importuje exkluzivne aj ine znacky (v ramci jednej tovarovej komodity). Ide o to, ze tieto znacky si potom u jedneho importera konkuruju a nie je pravdepodobne, ze by importer prejavoval nejaku snahu propagovat prave nasu znacku, ked toci peniaze na siedmich dalsich znackach. Inymi slovami - exkluzivny importer Zanussi sa musi tvarit, ze prave tieto pracky su najlepsie, preto ich predava. Ak ale predava vsetky ostatne znacky bielej techniky, je to tazko po nom pozadovat, pretoze sa to jednoducho neda.

Nieco ine je to potom uz v maloobchode. Tam clovek musi mat siroky sortiment, pretoze by inak neuspel. Ele exkluzivny dovozca je o niecom inom. Pokial je naozaj pravda, ze vsetci 8 vyrobcovia maju zmluvu s jednym subjektom, potom je Tvoja situacia ovela jednoduchsia ako som predpokladal. nemal by byt problem, presvedcit niekoho z vyrobcov, ze importera budes robit lepsie, ako niekto, kto robia aj dalsoch 7 znaciek. Tym padom sa mozes uchadzat o exkluzivitu Ty a ak to budes robit dobre, mozes byt vaznym konkurentom tej sucasnej velkoobchodnej firme. Nikde totiz nie je povedane, ze ten, kto predava 1 znacku za urcityvh okolnosti nemoze mat rovnaky alebo vacsi obrat, ako ten, kto predava 7 znaciek rovnakeho tovaru.
branicheck
04.02.07,17:19
Nehnevaj sa, ale neverim, ze disponujes spravnymi informaciami. Zda sa mi krajne nepravdepodobne, aby so vsetkymi firmami vyrabajuci dany tovar mala podpisane exkl. zmluvy jedna firma. Vyrobcovia sa prave tomuto vo vlastnom zaujme brania. My napriklad iba v pripade, ak nemame inu moznost uzatvarame exkluzivitu s importerom, ktory uz importuje exkluzivne aj ine znacky (v ramci jednej tovarovej komodity). Ide o to, ze tieto znacky si potom u jedneho importera konkuruju a nie je pravdepodobne, ze by importer prejavoval nejaku snahu propagovat prave nasu znacku, ked toci peniaze na siedmich dalsich znackach. Inymi slovami - exkluzivny importer Zanussi sa musi tvarit, ze prave tieto pracky su najlepsie, preto ich predava. Ak ale predava vsetky ostatne znacky bielej techniky, je to tazko po nom pozadovat, pretoze sa to jednoducho neda.

Nieco ine je to potom uz v maloobchode. Tam clovek musi mat siroky sortiment, pretoze by inak neuspel. Ele exkluzivny dovozca je o niecom inom. Pokial je naozaj pravda, ze vsetci 8 vyrobcovia maju zmluvu s jednym subjektom, potom je Tvoja situacia ovela jednoduchsia ako som predpokladal. nemal by byt problem, presvedcit niekoho z vyrobcov, ze importera budes robit lepsie, ako niekto, kto robia aj dalsoch 7 znaciek. Tym padom sa mozes uchadzat o exkluzivitu Ty a ak to budes robit dobre, mozes byt vaznym konkurentom tej sucasnej velkoobchodnej firme. Nikde totiz nie je povedane, ze ten, kto predava 1 znacku za urcityvh okolnosti nemoze mat rovnaky alebo vacsi obrat, ako ten, kto predava 7 znaciek rovnakeho tovaru.

Eh, mas pravdu. To som riadne zatal. Oni su len najvacsi velkoobchod tohto tovaru pre SR a CR, ale vyhradny dovoz maju len na jednu /najpredavanejsiu/ znacku.