Leenkaa
02.02.07,08:42
Dobrý deň,

Už v minulosti ste mi tu SKVELE poradili, takže by som prosila, aby ste mi napísali ako to robíte vy:

1. SZČO má vo firemnom majetku 2 autá. Jedno evidujem a robím knihu jázd výlučne na firemné účely. Druhé taktiež, ale SZČO ho využíva aj na súkromné jazdy (ktoré nemám ako "zašmodrchať" do ako firemné). Chcem sa opýtať, ako mám na konci roka urobiť nejaký prepočet, ktorým vyčlením súkromné jazdy do výdavkov nezahrňujúcich sa do daňovo uznateľných, keďže nákup PHM si VŽDY dávam do prevádzkovej réžie a takisto si aj odpočítam DPH.

2. Od nového roka si môže SZČO odpočítať na stravovanie 89,- SK denne. Ako to ale urobím, keď si nekupuje stravné lístky vopred, ale chodí sa stravovať a donesie mi len pokladničný doklad. Myslím, že je to v podstate jedno - 89,-Sk dám do prevádzkovej réžie a zbytok do výdavkov neovpl. DzP. Je to tak ok?

Vopred vám ďakujem a prajem pekný, úspešný a slnečný deň!

Lenka
bepo
02.02.07,07:46
Dobrý deň,

Už v minulosti ste mi tu SKVELE poradili, takže by som prosila, aby ste mi napísali ako to robíte vy:

1. SZČO má vo firemnom majetku 2 autá. Jedno evidujem a robím knihu jázd výlučne na firemné účely. Druhé taktiež, ale SZČO ho využíva aj na súkromné jazdy (ktoré nemám ako "zašmodrchať" do ako firemné). Chcem sa opýtať, ako mám na konci roka urobiť nejaký prepočet, ktorým vyčlením súkromné jazdy do výdavkov nezahrňujúcich sa do daňovo uznateľných, keďže nákup PHM si VŽDY dávam do prevádzkovej réžie a takisto si aj odpočítam DPH.
Lenka
Jednoducho- Kniha jázd sa vedie pre obidve autá a z nej nie je problém spočítať súkromné jazdy
skaspa
02.02.07,08:33
1.) kedže auto nevyužívate 100 % na podnikanie - ale aj na súkromné účely, treba pomerne krátit aj ostatné výdavky (napr. odpisy, opravy) a nie len vyčleniť PHM, ktoré boli spotrebované pri súkromných jazdách; ak napr. máte ročný odpis 50 000 Sk a služobne najazdíte 400 km a súkromne 100 km daňovo uznaných môže byť z odpisu len 40 000 Sk; celý odpis výške 50 000 Sk totiž nemožno považovať za výdavok na dosiahnutie zabezpečenie a udržanie príjmov, lebo v 20 % (tých 100 km) nebol na podnikanie využívaný.

2.)ak vám donesie pokladničný doklad za obed napr. vo výške 100 Sk, tak 89 Sk je daňovo uznaných (prevádzková réžia) a 11 Sk je nedaňový výdavok.
Tomáško
02.02.07,08:41
Dúfam, že ma nevyhrešíte, že som sa sem "vopchal", ale nerád by som zakladal ďaľšiu novú tému.Chcem sa spýtať na toto: môžu dvaja živnostníci-manželia jedno auto napísať každý na svoju firmu,účtovať si náklady káždý sám za seba?
Leenkaa
02.02.07,09:42
Ďakujem veľmi pekne! Presne to som potrebovala vedieť. Keďže som ale všetku PHM už dala do prevádzkovej v r. 06 takisto ako som si uplatnila aj odpočet DPH z nej - musím ten minulý rok "prejazdiť" firemne... Inak mi z toho vychádza, že by som musela robiť dodatočné daň. priznanie k DPH. A k tomu bodu 2) - super. Ešte raz vďaka skaspa.:)