hemaja
02.02.07,08:28
Stretla som sa s informáciou, že parlament mal koncom minulého roka prejednávať zmenu v zákone o dani z príjmov, a to, že 2 % dane budeme môcť darovať okrem nadácií, združení a pod., ktoré sú oficiálne zverejnené, aj svojím rodičom. Je to pre mňa veľmi prekvapivé, preto sa pýtam, či sa s tým tiež niekto stretol alebo je to len fáma. Ďakujem :confused:
j.s
02.02.07,08:45
Tak o tom som este nepocul
nikulik
26.02.07,07:39
Ahojte, potrebovala by som radu ohladom darovania 2% dane. Robim mzdy uz 3 rok, ale nikdy som sa tym nezaoberala, pretoze ziaden zamestnanec ma neziadal o to ze by chcel darovat 2% dane. Ale teraz ma jeden kamarat požiadal, či sa neopytam zamestnancov ci by nedarovali 2% na jednu nadaciu. Rada by som mu pomohla, ale neviem ako to mam zamestnancom vysvetlit. Z ktorej dane sa beru tie 2%? Z tej, ktorá sa im zrazila kazdy mesiac?
vikinka
26.02.07,07:47
Z tej ktorú zplatili za celý rok,zo zaplatenej dane ,min.výška je 100,-sk § 50 ZDP
nikulik
26.02.07,08:06
Nebola min. vyska minuleho roka 20,- sk?
Len by som chcela vediet, či to ma vplyv pre zamestnanca na preplatok ktory dostane z ročneho zučtovania. Je to tak, že nie, to je len pre DU aby zrazil z dane 2%?
vikinka
26.02.07,08:11
ZA rok 2005 bola 20,.sk ale za rok 2006 je min.100,-Sk.Na zamestnanca to nemá vplyv,on poukazuje z toho čo už zaplatil.DÚ na základe vyhlásenia o poukázaní podielu zaplatenej dane daňovníkom poukáže 2% prijímateľovi.
nikulik
26.02.07,08:13
A to tlačivko vyplnim, zašlem na DU, a kopiu davam aj ten nadacii, ktorej tie 2% darujem? Alebo len vyplnim tlačivo a zanesiem na DU?
vikinka
26.02.07,08:21
Vyplníš potvrdenie o zaplatení dane z príjmov zo závisl.činn. pre zamestnanca ako zamestnávateľ,zamestnanec vyplní vyhlásenie o poukázaní 2%,kde sa uvádza prijímateľ a výška dane.Tieto tlačivá majú príjimatelia už s predtlačou,kde majú vypísané obchod.meno,sídlo atď.Potom zamestnanec vyhlásenie podpíše a zašle na svoj príslušný DÚ.
nikulik
26.02.07,08:28
Takže tej nadacii nic neposielam. Dobre. Ďakujem pekne za odpoved.
vikinka
26.02.07,08:31
Nadácii neposielaš nič,myslím ,že dostávajú zoznam daňovníkov kto a koľko im poukázal.
duficek
26.02.07,08:55
Rada by som mu pomohla, ale neviem ako to mam zamestnancom vysvetlit. Z ktorej dane sa beru tie 2%? Z tej, ktorá sa im zrazila kazdy mesiac?
som si isty, ze ked povies zamestnancovi, ze nezaplati nic naviac, tie 2% sa "strhnu" zo zaplatenej dane a navyse o tie 2% dostanu ti darmozraci papalasi menej, tak by ti rad poskytol aj 98 % dane :)
JAJA11
26.02.07,09:23
Stretla som sa s informáciou, že parlament mal koncom minulého roka prejednávať zmenu v zákone o dani z príjmov, a to, že 2 % dane budeme môcť darovať okrem nadácií, združení a pod., ktoré sú oficiálne zverejnené, aj svojím rodičom. Je to pre mňa veľmi prekvapivé, preto sa pýtam, či sa s tým tiež niekto stretol alebo je to len fáma. Ďakujem :confused:

O takéto niečo sa snažili "KDHáci", ale to neprešlo. Ale 2 % našťastie s nejakými zmenami zostali. Akurát niektorí príjemcovia nepostrehli svoje povinnosti a vypadli zo zoznamu tých, ktorým je možné poskytnúť 2 %, takže si treba na strane www.rozhodni.sk (http://www.rozhodni.sk) skontrolovať, či ten, ktorému poukazujete peniaze sa v ňom nachádza.:)
skaspa
26.02.07,09:28
Nadácii neposielaš nič,myslím ,že dostávajú zoznam daňovníkov kto a koľko im poukázal.
pokiaľ viem, tak nedostávajú zoznam od koho ani koľko; ak by dostali, bolo by to porušenie daňového tajomstva (§ 23 zákona o správe daní a poplatkov); ak by ti prišlo, že som ti dal 2 % z mojej dane, veľmi jednoducho by si si mohla vypočítať koľko je celá daň a k tomu potom aj príjem a práve preto sa tieto informácie neposkytujú;
vikinka
26.02.07,10:18
Neviem to presne,ale počula som od jedného nemen.príj.že daň,ktorú som chcela poukázať nedostali,takže neviem od kiaľ to mal.
adrika
26.02.07,14:52
ahojte, chcem sa spýtať, čo v prípade, keď si zamestnanec sám robí daňové priznanie - typ A. Od zamestnávateľa si vyžiada potvrdenie o zaplatení dane, sám si vypíše vyhlásenie a zašle spolu s daňovým priznaním na daňový úrad ? a musí to vyhlásenie vôbec zasielať na DÚ ?
ďakujem
vikinka
26.02.07,15:04
DP typ A v VIII.odd.-vyhlásenie o poukáz.dane,vypíše priamo v DP.
adrika
26.02.07,15:05
takže to stačí v DP, vyhlásenie netreba ?
vikinka
26.02.07,15:11
Netreba je súčasťou DP.
dracica
26.02.07,15:46
Nadácii neposielaš nič,myslím ,že dostávajú zoznam daňovníkov kto a koľko im poukázal.


my sme ziadny zoznam nedostali, učtovala som tieto príspevky z 2 % z daní a na vypise je uvedená iba suma a nazov DU to všetko
chanell
01.03.07,15:30
Ahojte, chcela by som si len ozrejmiť jednu vec. V novele zákona o dani z príjmov na konci roka 2006 bol zmenený okruh príjemcov 2% dane. Bol dosť zredukovaný.
Vypadli odtial napr. aj školy, šport zostal len na mládež. Viem, že bola chystaná zmena, že pre darovanie za rok 2006 bude ešte platiť okruh prijímateľov tak ako doteraz, lenže doteraz som nepostrehla, že by v tomto smere niečo vyšlo.
Nevie o tom niekto niečo?
vikinka
01.03.07,15:37
V novele ZDP č.688/2006 v § 50 sú zmeny s účinnosťou od 29.12.06,treba si pozrieť,neviem čo konkrétne ťa zaujíma,ale je tam zmena v od.5.
chanell
01.03.07,15:54
Klient by chcel darovať 2% dane do školy kde študuje jeho dcéra. Lenže táto novela zrušila darovanie školstvu. Ale čítala som, že pre rok 2006 to mali poslanci zmeniť. Teraz si teda nie som na istom, či môžem do toho DP napísať údaje tejto školy.
vikinka
01.03.07,16:58
Tou novelou sa zúžil okruh možností použitia,ak škola je zaregistrovaná ako prijímateľ uvedený v § 50 odst.4 ZDP a použije podiel na podporu športu detí tak áno.Je pravda,že ochrana a podpora vzdelávania už nie je v novele,ale ja si myslím,že školy to majú ošetrené keď žiadajú od rodičov poukázanie.Veď mu to označ v DP a ak to DÚ nepoukáže dá mu vedieť z akého dovodu.;)
JAJA11
02.03.07,05:17
Ahojte, chcela by som si len ozrejmiť jednu vec. V novele zákona o dani z príjmov na konci roka 2006 bol zmenený okruh príjemcov 2% dane. Bol dosť zredukovaný.
Vypadli odtial napr. aj školy, šport zostal len na mládež. Viem, že bola chystaná zmena, že pre darovanie za rok 2006 bude ešte platiť okruh prijímateľov tak ako doteraz, lenže doteraz som nepostrehla, že by v tomto smere niečo vyšlo.
Nevie o tom niekto niečo?


na www.rozhodni.sk (http://www.rozhodni.sk) je zoznam, kto môže dostať v roku 2006 2 %.
ares
22.03.09,10:14
Prosím Vás, viete mi niekto povedať, aký počet prijímateľov 2% dane môže uviesť FO v daňovom priznaní? Ďakujem.
mzdarka renca
22.03.09,10:20
Prosím Vás, viete mi niekto povedať, aký počet prijímateľov 2% dane môže uviesť FO v daňovom priznaní? Ďakujem.

darovať 2% zo zaplatenej dane môžeš len jednému prijímateľovi
Mirrrka
22.03.09,10:53
Dobry den, prosim o radu, mozno blba otazka ale... nie som uctovnicka len robim prvy krat DP manzelovi a chce poukazat 2% z dane. Ako mam vyslednu sumu zaokruhlit? Vychadza mi XXXX,19
V tlacive nie je ziadny pokyn ci nadol ci nahor takze ako?
Dakujem
mzdarka renca
22.03.09,10:55
Dobry den, prosim o radu, mozno blba otazka ale... nie som uctovnicka len robim prvy krat DP manzelovi a chce poukazat 2% z dane. Ako mam vyslednu sumu zaokruhlit? Vychadza mi XXXX,19
V tlacive nie je ziadny pokyn ci nadol ci nahor takze ako?
Dakujem

nadol
Tweety
22.03.09,11:07
Dobry den, prosim o radu, mozno blba otazka ale... nie som uctovnicka len robim prvy krat DP manzelovi a chce poukazat 2% z dane. Ako mam vyslednu sumu zaokruhlit? Vychadza mi XXXX,19
V tlacive nie je ziadny pokyn ci nadol ci nahor takze ako?
Dakujem
Je v Zákone o dani z príjmov, konkrétne v § 47.
§ 47
Zaokrúhľovanie

(1) Základ dane, nezdaniteľné časti základu dane [§ 11 ods. 2 písm. b) a ods. 3], daňový bonus (§ 33), zdaniteľná mzda (§ 35), daň (§ 15 a 43), preddavky na daň (§ 34, 35, 42 a 44) a suma zodpovedajúca 2 % zaplatenej dane podľa § 50 sa zaokrúhľujú na celé koruny nadol.
sway
25.03.09,17:09
ahojte, chcem sa spýtať, čo v prípade, keď si zamestnanec sám robí daňové priznanie - typ A. Od zamestnávateľa si vyžiada potvrdenie o zaplatení dane, sám si vypíše vyhlásenie a zašle spolu s daňovým priznaním na daňový úrad ? a musí to vyhlásenie vôbec zasielať na DÚ ?
ďakujem

Práve sa týmto zaoberám,

mám viacerých čo majú viacerých zamestnávateľov, to od každého musia mať potvrdenie o zaplatení dane a tie posielať na DÚ ak si robia DP sami ???
veronikasad
25.03.09,17:12
Práve sa týmto zaoberám,

mám viacerých čo majú viacerých zamestnávateľov, to od každého musia mať potvrdenie o zaplatení dane a tie posielať na DÚ ak si robia DP sami ???
Mne sa takýto postup nezdá. Predsa ak si sám robí DP, prijímatela uvádza v DP a podstatný je uhradený nedoplatok z DP. Alebo mi niečo ušlo a sleduje sa aj zaplatenie dane u zamestnávatela ?
sway
25.03.09,17:13
Práve sa týmto zaoberám,

mám viacerých čo majú viacerých zamestnávateľov, to od každého musia mať potvrdenie o zaplatení dane a tie posielať na DÚ ak si robia DP sami ???

a ešte ak niekomu vychádza daňový preplatok ako dá potvrdenie o zaplatení dane a kam???
som z toho trochu nešťastná, lebo dcérka je v jednom združení kde pomáhajú drogovo závislým a za vlaňajšok mi poprichádzalo od DÚ skoro od všetkých čo im chceli dať 2% žE TO NEREALIZOVALI... nedopátrala som sa že prečo....
Andyke
25.03.09,17:14
Ak podávajú DP sami tak v DP typu A je v VIII.oddieli kolonka a tam treba vyplnliť prijímateľa (2 % zo zaplat.dane).
veronikasad
25.03.09,17:15
a ešte ak niekomu vychádza daňový preplatok ako dá potvrdenie o zaplatení dane a kam???
som z toho trochu nešťastná, lebo dcérka je v jednom združení kde pomáhajú drogovo závislým a za vlaňajšok mi poprichádzalo od DÚ skoro od všetkých čo im chceli dať 2% žE TO NEREALIZOVALI... nedopátrala som sa že prečo....
pozri predch. príspevok. Uviedli to v DP ? Termín tam je do 31.3. - nie 30.4. ako zamestnanci
sway
25.03.09,17:39
pozri predch. príspevok. Uviedli to v DP ? Termín tam je do 31.3. - nie 30.4. ako zamestnanci

OKI ľudkovia, tak si to zhrniem:

ak robím DP , akékoľvek a v ňom uvediem priamo v PD prijímateľa na 2% tak už ničového nič nemusím urobiť a príslušná organizácia peniaze dostane? aj ak má daňovú povinnosť? vtedy aké mám poslať tlačivo o zaplatení dane ??
dík
Andyke
25.03.09,17:46
Nič neposielaš, len podáš DP a vyplníš prijímateľa
mzdarka renca
25.03.09,17:50
OKI ľudkovia, tak si to zhrniem:

ak robím DP , akékoľvek a v ňom uvediem priamo v PD prijímateľa na 2% tak už ničového nič nemusím urobiť a príslušná organizácia peniaze dostane? aj ak má daňovú povinnosť? vtedy aké mám poslať tlačivo o zaplatení dane ??
dík

Zhrniem ti to:

RZD - vyhlásenie + potvrdenie od zamestnávateľa o zapl. dane (daňovník posiela na DÚ podľa miestnej príslušnosti

DP - odd.XII,riadok 112 a 113, podmienka je minimálna výška darovanej sumy a to 100Sk (2%)zo zaplatenej dane, nič iné už potom neposielaš
sway
25.03.09,17:51
Zhrniem ti to:

RZD - vyhlásenie + potvrdenie od zamestnávateľa o zapl. dane (daňovník posiela na DÚ podľa miestnej príslušnosti

DP - odd.XII,riadok 112 a 113, podmienka je minimálna výška darovanej sumy a to 100Sk (2%)zo zaplatenej dane, nič iné už potom neposielaš

Ďakujéééééém moooc.;););););) všetkým ;);););)
Muška
25.03.09,17:56
Baby, som sa ľakla :eek:
Čo tu strašíte :D:D

Veď to tak frčí už asi 3 roky.
A ja len doplním zhrnutie od "mzdárka renča"

Ak robí DP typ A, vyplní VIII. oddiel.
mzdarka renca
25.03.09,17:59
Jasne, som už asi mimo:confused:, práve som dorobila dnes už 18-ste DP typ B a už myslím len ako B-čko:D
sway
25.03.09,18:00
Baby, som sa ľakla :eek:
Čo tu strašíte :D:D

Veď to tak frčí už asi 3 roky.
A ja len doplním zhrnutie od "mzdárka renča"

Ak robí DP typ A, vyplní VIII. oddiel.


ja viem, viem, len hovorím, nie je mi dodnes jasné prečo mi to neuznali vlani.... asi som mala po tom pátrať...preto sa dnes ešte utvrdzujem v tom že je to OK.....
veronikasad
25.03.09,18:22
ja viem, viem, len hovorím, nie je mi dodnes jasné prečo mi to neuznali vlani.... asi som mala po tom pátrať...preto sa dnes ešte utvrdzujem v tom že je to OK.....
Ešte doplnenie - alebo potvrdenie. Daň u darcu, ktorý podáva DP, musí byť zaplatená do 31.3. Ak je v omeškaní čo len jeden deň. dostane z DU "pozdrav", že 2 % dane neboli poukázané. Myslím, že nie je možné poukázať 2 % dane ani v prípade, ak má schválený odklad na podanie DP.