jks
02.02.07,08:37
Prosím o radu v nasledovnom:
V 12/2006 sme prevzali auto na lízing a zároveň sme zaplatili aj navýšenú splátku. V splátkovom kalendári nám začínajú riadne splátky 5.1.2007.
Doteraz čo som mala lízingy aj v príkladoch z literatúry som sa stretla s tým, že prevzatie majetku, prvá navýšená splátka a prvá riadna splátka boli uhradené v jednom mesiaci. V takom prípade som nemala problém s odpisovaním, lebo som začala odpisovať v mesiaci prevzatia a odpisujem rovnomerne počas trvania lízingu.
Lenže teraz je aj v lízingovej zmluve napísané, že splátkové obdobie lízingu sa začína prvým dňom mesiaca nasledujúceho poprevzatí majetku a zároveň sa vtedy začína aj doba lízingového vzťahu.
Ja by som mala v 12/2006 zaradiť majetok a podľa §26 ods.9 ho aj začať odpisovať lenže potom nedodržím podmienku rovnomer. odpisovania počas doby prenájmu lebo ho odpíšem o mesiac skôr. Musím začať odpisovať hneď po zaradení do majetku? alebo sa môžem prispôsobiť zneniu zmluvy.
Ďakujem a ostávam s pozdravom
jks
02.02.07,16:57
ešte doplním, že ide o zmluvu z CAC LEASING možno to nejako zle chápem, ale ak máte niekto od nich zmluvu skúste mi poradiť.
Ďakujem
Vero2
02.02.07,17:09
ja mám podobný problém a neviem čo mám robiť. V roku 2006 vo februári kúpil zamestnávateľ auto na lízing. mesačne platí lízing a čo ďalej v tomto roku? Ako to vlastne je s lízingom a kam sa účtuje. Platí cestnú daň a všetky phm mu účtujem do prev. réžie.nič neprepočítavam je to vôbec dobre? ďakujem za pomoc.
jks
02.02.07,21:13
Vero,
predpokladám správne, že účtuješ v JU? Aké je to auto osobné alebo úžitkové? Ste platcami DPH? Ak máš čas skús si ešte vyhľadať aj iné príspevky na lízing je ich tu strašne veľa určite Ti pomôžu.