Monikanika
02.02.07,08:59
ak podnikatel pouziva auto na podnikanie, musi zaplatit dan z mot. vozidiel. a co potom? moze sa rozhodnut, ze da auto do majetku firmy a robi si odpisy a dava do nakl. vsetku PHM, opravy. alebo ho nemusi dat do majetku a moze si robit cestaky tak ako klasicky zamestnanec?su tieto dve moznosti spravne????
mysimis
02.02.07,08:01
Môže si ho zaradiť do majetku alebo môže si písať knihu jázd a používať toto vozidlo na služobné účely s tým, že si bude účtovať 6,20 Sk/1 km + spotrebu PHM.
Zoltán Kovács
02.02.07,08:02
ak podnikatel pouziva auto na podnikanie, musi zaplatit dan z mot. vozidiel. a co potom? moze sa rozhodnut, ze da auto do majetku firmy a robi si odpisy a dava do nakl. vsetku PHM, opravy. alebo ho nemusi dat do majetku a moze si robit cestaky tak ako klasicky zamestnanec?su tieto dve moznosti spravne????

Áno sú, len keď sa rozhodne auto zaradiť do majetku firmy treba si dávať pozor na ocenenie. Ak je auto staršie, čiže ho používal aj mimo podnikania niekoľko rokov, potom vstupná cena môže byť aj 0,- Sk.
Monikanika
02.02.07,08:14
ked je auto v majetku tak sa robi kniha jazd. alebo sa musi viest aj v tedy ked auto zaradene nie?
ALIBABKA
02.02.07,08:18
Aj ked nie je zaradene treba viesť evidenciu o jazdách
mysimis
02.02.07,08:19
Musíš tu knihu jázd robiť, lebo na základe týchto km si potom počítaš aj spotrebu PHM.
Monikanika
02.02.07,08:34
Takze dan musi byt zaplatena, kniha jazd sa musi viest, a ci si budem robit cestaky, alebo odpisy sa rozhodnem az potom.musime viest este nieco co je spolocne pre zaradeny aj nezaradeny majetok???
Viera.M.
02.02.07,08:35
ked je auto v majetku tak sa robi kniha jazd. alebo sa musi viest aj v tedy ked auto zaradene nie?
Evidenciu /knihu/ jázd si povinná robiť bez ohľadu na to, či je vozidlo zaradené v majetku alebo nie..
Viera.M.
02.02.07,08:36
Takze dan musi byt zaplatena, kniha jazd sa musi viest, a ci si budem robit cestaky, alebo odpisy sa rozhodnem az potom.musime viest este nieco co je spolocne pre zaradeny aj nezaradeny majetok???
Spoločné? Evidencia /kniha/ jázd...
j.s
02.02.07,08:40
Ak sa bavime o podnikatelovi zivnostnikovi, dan musi byt zaplatena. Ak si spolocnik vo firme a zaroven aj zamestnancom/konatelom, dan nemusis platit - samozrejme auto nebude v majetku
Adria.ma
02.02.07,09:33
Aj ked nie je zaradene treba viesť evidenciu o jazdách
Otázočka na teba - nestačí, ak v takomto prípade vystavuje iba cestovné príkazy - resp. vyúčtovania pracovných ciest s tým, že si utvorí centrálnu evidenciu pracovných ciest - v cestovnom príkaze je uvedené aj použitie súkromného motorového vozidla s výpočtom amortizácie na km a s určením normovanej spotreby PHM na vykonanú pracovnú cestu - ja som to poriešila tak, že si robím "týždenné" výkazy o pracovných cestách, kde je presne upravené na čo bolo auto použité. A na daňovom mi to nevyhodili z účtovníctva.
To zaradenie auta - áno, pre autá kde by bola veľmi nízka vstupná cena, alebo ak sa jedná o nejakú max. felíciu, to by som o zaradení do majetku firmy ani neuvažovala. Z hľadiska nákladov sa to neoplatí.
Ale poopravte ma s tým - evidencia pracovných ciest vyúčtovaných v CP, alebo kniha jázd pri aute nezaradenom v majetku firmy?
Zuziana
18.02.07,08:27
Otázočka trošku z iného súdka ale k tejto téme sa hodí. Podnikateľ kúpil os.automobil 28.12.2006. Samozrejme do konca roka ho nestihol zaregistrovať na DI. Kedy toto auto zaradiť? dňom nákupu alebo dňom pridelenia EČ?
Zoltán Kovács
18.02.07,09:14
Otázočka trošku z iného súdka ale k tejto téme sa hodí. Podnikateľ kúpil os.automobil 28.12.2006. Samozrejme do konca roka ho nestihol zaregistrovať na DI. Kedy toto auto zaradiť? dňom nákupu alebo dňom pridelenia EČ?

Vlastnícke práva k MV nadobudol dňom nákupu, t.j. 28.12.2006. Tým istým dátumom by som zaradil. Inak môže príjsť o odpisy za rok 2006. Lebo ak nebude auto vykazovať v majetku, nemôže ani to tvrdiť,že sa rozhodol neuplatniť odpisy na rok 2006 z auta.
sinka
01.03.07,06:28
Podla mna by sa auto malo zaradit do majetku firmy az po prideleni evidencneho cisla. Auto bolo kúpené t.j. obstarane dna 28.12.2006, ale do majetku sa moze zaradit a tym aj zacat odpisovat az v momente, kedy sa zacne pouzivat. A auto sa moze zacat pouzivat az po prodeleni evidencneho cisla.