liu
02.02.07,11:02
Dobrý deň.
Ak živnostník, ktorý účtuje v JU používa súkromné auto na podnikateľské účely a nemá ho zaevidované na DÚ, vypočítava si mesačne paušálny výdavok do prevádzkovej réžie. A z tohto si potom môže uplatniť 19% daň?Akože výsledok * 0,19 - a tú daň si uplatní?? :confused:
Viera.M.
02.02.07,10:06
Dobrý deň.
Ak živnostník, ktorý účtuje v JU používa súkromné auto na podnikateľské účely a nemá ho zaevidované na DÚ, vypočítava si mesačne paušálny výdavok do prevádzkovej réžie. A z tohto si potom môže uplatniť 19% daň?Akože výsledok * 0,19 - a tú daň si uplatní?? :confused:
SZČO, ktorý využíva svoje súkr. motor. vozidlo v súvislosti s podnikaním a účtuje o ňom, je povinný do 15KD od prvého použitia vozidla podať DP na DzMV a uhradiť pomernú časť DzMV...
Súčasne je povinný viesť evidenciu jázd motor. vozidla a na jej základe, si uplatní náhradu za odjazdené km.
Zvyšnej časti otázky dobre nerozumiem:-
liba2
02.02.07,10:09
Dobrý deň.
Ak živnostník, ktorý účtuje v JU používa súkromné auto na podnikateľské účely a nemá ho zaevidované na DÚ, vypočítava si mesačne paušálny výdavok do prevádzkovej réžie. A z tohto si potom môže uplatniť 19% daň?Akože výsledok * 0,19 - a tú daň si uplatní?? :confused:liu, liu, liu ... ak živnostník používa jeho vozidlo v osobnom vlastníctve na podnikanie, musí podať daň. priznanie k dani z motorových vozidiel a daň zaplatiť (nie ho mať zaevidované na DÚ).
Aký paušálny výdavok máš na mysli ? 6,20 Sk ? to je v jeho účtovníctve jeho výdavok - patrí do prevádzkovej réžie.
A akú daň si cche uplatniť ? a ako uplatniť ? čo máš na mysli ?
Jednoducho povedané od príjmov odpočíta výdavky a ak má zisk - zaplatí daň z príjmu.
Alebo je to platiteľ DPH ?
liu
02.02.07,10:19
Zle som to napísala. On ho nemá ako na podnikanie, teda ani nepodával daňové priznanie, ale chce si uplatňovať tých 6,20. A to ide do prevádzkovej réžie. Len som chcela vedieť, či sa to zaúčtuje aj s daňou, napr.
výsledná suma po prepočítaní :1000,--
1000,-- + DPH 190,-- = 1190,--
no a tých 190 na DPH vstup

Či som úplne mimo???
Viera.M.
02.02.07,10:23
Zle som to napísala. On ho nemá ako na podnikanie, teda ani nepodával daňové priznanie, ale chce si uplatňovať tých 6,20. A to ide do prevádzkovej réžie. Len som chcela vedieť, či sa to zaúčtuje aj s daňou, napr.
výsledná suma po prepočítaní :1000,--
1000,-- + DPH 190,-- = 1190,--
no a tých 190 na DPH vstup

Či som úplne mimo???
6,20/1km ak si chce účtovať, MUSÍ podať DP a uhradiť DzMV. Účtuje do prevádzkovej réžie, v členení do PHM,.
Je platiteľom DPH???
liba2
02.02.07,10:25
Zle som to napísala. On ho nemá ako na podnikanie, teda ani nepodával daňové priznanie, ale chce si uplatňovať tých 6,20. A to ide do prevádzkovej réžie. Len som chcela vedieť, či sa to zaúčtuje aj s daňou, napr.
výsledná suma po prepočítaní :1000,--
1000,-- + DPH 190,-- = 1190,--
no a tých 190 na DPH vstup

Či som úplne mimo???Ak vozidlo používa na zabezpečovanie príjmov alebo v súvislosti s tým, tak je to na podnikanie a platí čo som napísala predtým o tej cestnej dani.
Suma 6,20 Sk je náhrada za používanie súkr. vozidla ktorú si vyplatí z pokladne - a prečo by si mal vyplatiť ešte 19% DPH ? Nie je to ani dodanie tovaru ani dodanie služby!
liu
02.02.07,10:27
áno je platiteľom.
Pokiaľ nepodá DP, tak si to nemôže uplatňovať, to vtedy akoby ani nemal auto?
liba2
02.02.07,10:28
áno je platiteľom.
Pokiaľ nepodá DP, tak si to nemôže uplatňovať, to vtedy akoby ani nemal auto?Môže... ale dostane pokutu za nepodanie DP a nezaplatenie CD.
Viera.M.
02.02.07,10:29
áno je platiteľom.
Pokiaľ nepodá DP, tak si to nemôže uplatňovať, to vtedy akoby ani nemal auto?
Môže si uplatňovať náhrady v súvislosti s používaním auta, tj. paušálnu náhradu a phm, ale povinnosťou bolo podať aj DP a uhradiť DzMV... tak ako som už písala...
liu
02.02.07,10:35
Tak teraz tomu nerozumiem, náhradu si z pokladne vyplatí, čo bude dokladované Evidenciou prevádzky motor. vozidla os. dopravy, čo bude v prevádzkovej réžii bez DPH. A teda, keď si to chce vyplatiť, MUSÍ podať DP (od októbra za minulý rok a za 2007 celý?).A keď to na podnik. účely nepoužíva?
liba2
02.02.07,11:18
Tak teraz tomu nerozumiem, náhradu si z pokladne vyplatí, čo bude dokladované Evidenciou prevádzky motor. vozidla os. dopravy, čo bude v prevádzkovej réžii bez DPH. A teda, keď si to chce vyplatiť, MUSÍ podať DP (od októbra za minulý rok a za 2007 celý?).A keď to na podnik. účely nepoužíva?
liu, čomu nerozumieš? Ak sa živnostník rozhodne používať svoje súkr. vozidlo na podnikateľské účely, prvý predpoklad je, že zaplatí daň z MV - tu nie je o čom diskutovať. Túto daň si môže zaúčtovať do výdavkov - nie je zahrnutá v sume 6,20.
Vedie evidenciu jázd, aby sa dalo zistiť koľko km je súkromne a koľko pracovne.
Za prejazdený benzín na pracovné účely si vyúčtuje náhradu , plus základnú náhradu 6,20 Sk/km (to je amortizácia vozidla, opravy, údržba, umytie, oleje, voda/ostrekovače, zákonná a havar. poistka).
Parkovanie vozidla tiež môže dať do výdavkov.
Ak súkr. vozidlo nepoužíva na podnikanie - tak čo? no nebude o ňom a o náhradách účtovať a nemá povinnosť zaplatiť CD - nie je čo riešiť.