kankai
02.02.07,11:06
Dobry den ,prosim o radu co a ako odpisovat: PHM alebo alebo paušalne vydavky za ubehnute km??? pre SZCO ,ktory robi pre firmu OZ na firemnom aute-vo vlastnictve firmy pre ktoru pracuje.SZCO ma zmluvu a v zmluve je ,ze benzin si hradi SZCO .Raz mesacne mu spatne preplatia nejaku sumu , podla dohodnuteho denneho pausalu a odpracovanych dni .SZCO robi knihu jazd v exceli - datum ,z mesta A do mesta B xxx km.....Cestnu dan plati firma,ktora vlastni vozidlo .Dufam ,ze je to zrozumitelne napisane:o .Dakujem.
ata111
02.02.07,10:22
Nerozumiem otázke, pýtaš sa za firmu alebo za SZČO? Firma má auto v majetku, odpisuje ho a náklady na benzín riadne účtuje /prepláca externému SZČO/, ktorý s vozidlom jazdí. SZČO, keďže to auto nevlastní, nemôže nič, len si nechať preplatiť benzín po vyúčtovaní.
kankai
02.02.07,10:29
SZCO dostava tzv.preplateny benzin podla pracovnych dni na ucet spolu s uhradou za sluzby ktore pre firmu vykonava..Bloky za benzin ma SZCO,tak neviem ako si firma moze uctovat naklady na benzin??Najskôr nijako.SZCO ma takto vlastne prijem na účte,ktory v konecnom dosledku nie je prijem...Co s tym aby SZCO neplatil este aj dan z penazi ktore mu preplacaju za benzin? O to mi vlastne ide.Dakujem.
kankai
02.02.07,10:45
Dalej rozmyslam....Keby firma dala SZCO potvrdenie kolko Sk mu vyplatili za rok 2006 na ucet na uhradu PHM bol by problem vyriešený????Porovnalo by sa to s blokmi za PHM.Dalo by sa o tuto sumu z potvrdenia znizit danovy zaklad???:eek: Som z toho jelen,prosimporadte niekto:confused: .Dakujem.
liba2
02.02.07,11:08
Dalej rozmyslam....Keby firma dala SZCO potvrdenie kolko Sk mu vyplatili za rok 2006 na ucet na uhradu PHM bol by problem vyriešený????Porovnalo by sa to s blokmi za PHM.Dalo by sa o tuto sumu z potvrdenia znizit danovy zaklad???:eek: Som z toho jelen,prosimporadte niekto:confused: .Dakujem.Na tomto prípade je neobvyklé to, že SZČO bude účtovať nákup PHM ale vozidlo nemá... Oprieť sa dá len na znenie zmluvy... podľa toho čo uvádzaš ide o "refundáciu". Ten doklad o sume za PHM by to mohol ešte podporiť...
kankai
02.02.07,11:16
:) Dakujem za pozitivnejsie ladenu ODPOVED.Takze ak dolozi SZCO z firmy potvrdenie o sume vyplatenej ako "refundacia" za PHM,tak mozem dat do nakladov len tu sumu ,ze?Blocky za PHM v tomto pripade fungovat len ako mala podpora ze je to OK http://www.porada.sk/images/icons/icon5.gif.Alebo tam mozem dat do nakladov vsetky blocky a podlozim to dokladom z firmy?Velka vdaka za odpovede uz dopredu.
liba2
02.02.07,11:28
:) Dakujem za pozitivnejsie ladenu ODPOVED.Takze ak dolozi SZCO z firmy potvrdenie o sume vyplatenej ako "refundacia" za PHM,tak mozem dat do nakladov len tu sumu ,ze?Blocky za PHM v tomto pripade fungovat len ako mala podpora ze je to OK http://www.porada.sk/images/icons/icon5.gif.Alebo tam mozem dat do nakladov vsetky blocky a podlozim to dokladom z firmy?Velka vdaka za odpovede uz dopredu.
Bločky všetky dolož , preukazujú že PHM sa skutočne nakupoval - je to dôležitá podpora. Otázne je ešte, akú sumu dať do výdavkov, či totožnú s úhrnom za nákup, alebo totožnú s potvrdením od firmy.
Slovo "refundácia" nepouži v tom potvrdení, to som len ja nahlas uvažovala o čo tu vlastne ide. Treba použiť tú formuláciu ktorá je v zmluve, lebo vlastne na základe tej zmluvy preplácali PHM.
Ja by som na takú zmluvu nepristala. Doklady o nákupe PHM patria do účtovníctva tej firmy, ktorá vlastní vozidlo. U teba je to teraz zvýšený príjem, ale v skutočnosti to príjem nie je (predchádzali tomu výdavky za PHM).

Počkaj trochu so svojim rozhodnutím - snáď sem ešte niekto napíše svoj názor. S takýmto prípadom som sa ešte nestretla...
renča1
02.02.07,16:11
Tiež prispiem svojim názorom. Môj názor je taký, že pokiaľ je v zmluve stanovené, že bločky za PHM budú preplácané firmou, tak si to môžeš uplatniť do VOZd, ale s tým, že na vystavenej faktúre bude presne rozpísané za čo sa faktúruje. Teda na fa sa uvedie:
- vykonané služby v hodnote xxxxx
- preplatenie PHM v hodnote xxxx

Bločky by som si prefotila a slúžili by ako príloha k vystavenej faktúre spolu aj s otatnými prílohami. Bločky za PHM by som dala celé do VOZD, pretože bločky v tomto prípade nebudú slúžiť na výpočet spotreby , ako u osob.automobilu, ale ako výdavky na zabezpečenie, dosiahnutie a udržanie príjmu. Bločky si uplatníš vo VOZD a zároveň príjem za uhradenú fa v ktorej bude zahrnuté vykonané služby s bločkami pHM si uplatníš do zdaniteľných príjmov. V konečnom dôsledku pre teba bude predstavovať základ dane len skutočný príjem za vykonané služby.

Netreba však zabudnúť na hlavnú podstatu veci a to treba na vystavenej faktúre a aj v zmluve presne uviesť čo a ako sa bude faktúrovať, vlastne to čo som už napísala vyššie.
liba2
03.02.07,07:33
Iba pripomeniem, čo bolo medzi nimi dohodnuté vo veci preplatenia PH:

.....SZCO ma zmluvu a v zmluve je ,ze benzin si hradi SZCO .Raz mesacne mu spatne preplatia nejaku sumu , podla dohodnuteho denneho pausalu a odpracovanych dni .SZCO robi knihu jazd.....

SZCO dostava tzv.preplateny benzin podla pracovnych dni na ucet spolu s uhradou za sluzby ktore pre firmu vykonava..Bloky za benzin ma SZCO,tak neviem ako si firma moze uctovat naklady na benzin??Najskôr nijako.SZCO ma takto vlastne prijem na účte,ktory v konecnom dosledku nie je prijem...Co s tym aby SZCO neplatil este aj dan z penazi ktore mu preplacaju za benzin? O to mi vlastne ide.Dakujem.
... nevieme, či bola dohodnutá fakturácia; asi sa vyplácalo len na základe zmluvy:confused: .
Paula
03.02.07,08:01
Mala som prípad obchodného zástupcu - SZČO, používal auto zaradené do majetku v rámci svojho podnikania.....firma, s ktorou mal zmluvu, mu vyplácala mesačne zálohu na PH, ktoré (okrem iného, zmluvne zakotveného) on mesačne vyfaktúroval firme s priložením kópií o nákupe PH a kópie knihy jázd. Originály boli podkladom pre jeho výdaj v živnosti.
liba2
03.02.07,08:16
Mala som prípad obchodného zástupcu - SZČO, používal auto zaradené do majetku v rámci svojho podnikania.....firma, s ktorou mal zmluvu, mu vyplácala mesačne zálohu na PH, ktoré (okrem iného, zmluvne zakotveného) on mesačne vyfaktúroval firme s priložením kópií o nákupe PH a kópie knihy jázd. Originály boli podkladom pre jeho výdaj v živnosti.
o.k., ale v tomto prípade szčo nie je vlastníkom vozidla, on jazdil s vozidlom firmy pre ktorú jazdil...
Paula
03.02.07,08:20
Áno, len som k tým PH chcela niečo napísať:)
Silvia123
16.02.07,07:28
Ja nie som nejaký odborník, ale keby som ja nakúpila PHM a jazdila výlučne len pre účely firmy, tieto doklady by som si dala do VOZd, lebo sú to podľa mňa moje skutočné náklady, iné nemám, knihu jázd by som si spravila prehľadne, aby mi v nej výdavky za naftu pekne sedeli a do ZP by som si dala sumu, ktorú mi preplatí firma, t.j. PHM+za službu. To všetko na základe zmluvy, lebo v zmluve je vlastne jasne písané, že SZČO platila PHM. To je len môj názor.