LudmilaZ
07.01.05,11:30
Dobry, den

mame problem so spravnym vycislenim danovych odpisov pri nadobudnutom majetku formou financneho prenajmu.
Problem rozoberame v prilohe.
Za Vasu pomoc Vam dakujeme.

Ludmila, Tana a Jutka
Majka
07.01.05,10:32
ahoj, bohuzial mam tiez pod. problem a momentalne hladam % na vypocet odpisov. prosim kde to najdem. tiez mame 2 auta na leasing, "zdedila" som otrasnu uctovnu agendu.

prosim pomozete nam?
Yvvetta
07.01.05,10:45
Pri leasingoch zak. od 01.01.2004 neexistuje % odpisu.

Vst. cena bez DPH : 36 mes.(podľa dĺžky uzavretia zmluvy) x počet v mesiacov v roku trvania leas. zml.= daňové odpisy.
Účtovné si zvolíš podľa odpisového plánu.
Lucy
07.01.05,10:51
Súhlasím, daňové odpisy rozpočítať rovnomerne počas trvania leasingovej zmluvy. Je to § 26, ods. 8 zákona o dani z príjmov.
Účtovné odpisy mi poradil daňový poradca, aby som si dala v tomto prípade rovnaké ako daňové. Inak máme pri ostatných zložkách majetku rozdielne daňové a účtovné.
Lienka
07.01.05,17:33
Súhlasím s vami žiadne % len vydelíme OC bez DPH počtom mesiacov napr. 36 alebo 48 záleží koľko mesiacov leasing splácame.
mudroš
08.01.05,17:25
Súhlasím, daňové odpisy rozpočítať rovnomerne počas trvania leasingovej zmluvy. Je to § 26, ods. 8 zákona o dani z príjmov.
Účtovné odpisy mi poradil daňový poradca, aby som si dala v tomto prípade rovnaké ako daňové. Inak máme pri ostatných zložkách majetku rozdielne daňové a účtovné.

Asi Váš daňový poradca nepozná účtovné predpisy. Z hľadiska účtovníctva je premet lízingu Vašim "ekonomickým vlastníctvom" a odpisujete ho rovnako, ako ostatný majetok.
Od 1.1.2005 už postupy účtovania definujú lízing ako obstaranie dlhodobého hmotného majetku.
dom
08.01.05,18:49
k otázke Lucy: ja si myslím, že aj keď pri ostatnom DHM máte účtovné a daňové odpisy, pri aute na lízing môžete do internej smernice dať, že toto auto sa bude ekonomicky vo vašej firme využívať 36 /resp. viac, ako dľžka lízingu/ a účtujete daňové rovné účtovným.
mudroš
09.01.05,13:16
Prečo by sa auto na lízing používalo kratšiu dobu ako ostatné autá? A prečo by som znižoval účtovný hospodársky výsledok, ktorý sa dá rozdeliť spoločníkom? Veď do základu dane si uplatním daňové odpisy a na daniach firmu nepoškodím. Poškodím ju vša tým, že bude vykazovať horší výsledok hospodárenia.
To neplatí iba pri lízingu, ale pri všetkých odpisoch.Napríklad ak je doba použiteľnosti majetku 8 rokov a aj plánujem ho 8 rokov využívať, tak predsa nebudem účtovne odpisovať 4 roky ani ak by bol pre daňové odpisy v 1 skupine.
To je porušenie zákona o účtovníctve, zhoršuje to výledky firmy (nepravdivo) a poškodzuje majiteľov.
Nebuďme leniví. Veď každý slušný SW bez problému zvládne iné účtovné a iné daňové odpisy.
Katarína STR
11.01.05,06:27
Dobry, den

mame problem so spravnym vycislenim danovych odpisov pri nadobudnutom majetku formou financneho prenajmu.
Problem rozoberame v prilohe.
Za Vasu pomoc Vam dakujeme.

Ludmila, Tana a Jutka


Pozri na SS.
katika
11.01.05,08:42
Pre Mudroša.

Ako vieš aká je doba použiteľnosti majetku? Máš na to nejaký výpočet alebo podľa čoho to určuješ? Ďakujem
Lucy
11.01.05,09:48
Oprava: Daňové odpisy rovnomerne na 36 mesiacov, účtovné na 4 roky tak ako pri ostatnom majetku, ako má firma stanovený spôsob odpisovania majetku účtovne.

Zle sme sa s poradcom pochopili, takže sa ospravedlňujem, ak som Vás zmiatla.