oscarr
02.02.07,12:40
Mal by som pár otázok. Zamestnávateľ za používanie vlastného motorového vozidla platí zamestnancom náhrady. Zamestnávateľ dal zaestnancom do ich súkromných vozidiel namontovať monitorovacie zariadenie, ktoré cez GPS signál zaznamenáva polohu auta. Zamestnanec pred jazdou prepína zariadenie na služobnú alebo na súkromnú jazdu, pričom zariadenie monitoruje všetky jazdy, ale software na vyhotovovanie cesťákov pri danom nastevení vyfiltruje iba služobné jazdy. Pri zadaní iných kritérii by asi bolo možné získať prehľad i súkromných jazdách (špekulácia). Zariadenie je stále v činnosti. Stalo sa, že pri dlhšom odstavení vozidla vybilo jeho batériu, dokonca vybitím ju zničilo, takže dvaja zamestnanci si museli zaobstarať nové batérie.

Môže teda zamestnávateľ nariadiť montáž sledovacieho zariadenia do súkromných vozidiel zamestnancov? Nie je to hrubý zásah do súkromia?Môže to zamestnanec odmietnuť? Musí mu potom zamestnávateľ na služobné účely poskytnúť služobné vozidlo? Môže si zamestnanec nárokovať náhradu za poškodenú batériu, ktorá bola zničená asi v tretine jej životnosti?
Manual
02.02.07,13:44
Mal by som pár otázok. Zamestnávateľ za používanie vlastného motorového vozidla platí zamestnancom náhrady. Zamestnávateľ dal zaestnancom do ich súkromných vozidiel namontovať monitorovacie zariadenie, ktoré cez GPS signál zaznamenáva polohu auta. Zamestnanec pred jazdou prepína zariadenie na služobnú alebo na súkromnú jazdu, pričom zariadenie monitoruje všetky jazdy, ale software na vyhotovovanie cesťákov pri danom nastevení vyfiltruje iba služobné jazdy. Pri zadaní iných kritérii by asi bolo možné získať prehľad i súkromných jazdách (špekulácia). Zariadenie je stále v činnosti. Stalo sa, že pri dlhšom odstavení vozidla vybilo jeho batériu, dokonca vybitím ju zničilo, takže dvaja zamestnanci si museli zaobstarať nové batérie.

Môže teda zamestnávateľ nariadiť montáž sledovacieho zariadenia do súkromných vozidiel zamestnancov? Nie je to hrubý zásah do súkromia?Môže to zamestnanec odmietnuť? Musí mu potom zamestnávateľ na služobné účely poskytnúť služobné vozidlo? Môže si zamestnanec nárokovať náhradu za poškodenú batériu, ktorá bola zničená asi v tretine jej životnosti?
Toto je trošku zvláštny stav.
*Ako zamestnanec by som si do vlastného auta od zamestnávateľa nedal namontovať žiadne monitorovacie zariadenie, je to môj súkr. majetok.
*Zamestnávateľ musí vytvoriť zamestnancovi také podmienky, aby zamestnanec mohol plniť pracovné úlohy. Firma zamestnávateľa stojí a padá so súkromnými autami zamestnancov ?
*Zamestnávateľ by zamestnancovi mal nahradiť poškodenú batériu.
Záver:
Boli písomne dohodnuté nejaké podmienky za používanie vlastných aut zamestnancov pre firemné účely a montovanie GPS zariadenia do ich aut ? Čo z toho "majú" zamestnanci ? Alebo len paušálne náhrady za km ?
Alebo sa jedná o SZČO pracujúce ako "zamestnanci" pre inú SZČO ?
Prejdená trasa sa dá zistiť aj iným spôsobom.
Pekný deň...:)
misomiso
02.02.07,17:26
To je teda sila - ja asi zamestnancom velmi doverujem. Nemam namontovane GPS monitor ani v sluzobnych autach - a ani o tom neuvazujem. Zamestnavam takych ludi, co su pre firmu jednoznacne prinosom. Potom ma netrapi, ak si sluzobnym autom aj odvezu dieta do skolky...
j.s
02.02.07,17:46
Si stastny zamestnavatel misomiso.
Manual
02.02.07,18:17
Si stastny zamestnavatel misomiso.
Ono sa to dá povedať aj tak, že ako zamestnávateľ k zamestnancom, tak oni k nemu....:D
Pekný večer...:)
oscarr
05.02.07,06:47
No, celé je to také divné. Zmluva o montáži GPS nie je. Nie sú stanovené žiadne podmienky. Bolo len vydané nariadenie na pristavenie vozidiel na montáž zariadení a žiadna zmluva, či súhlas vlastníkov vozidiel nie je. Jedná sa o vlastných zamestancov so zmluvou na dobu neurčitú. (Jediný súhlas je iba v tom, že zamestnanci pristavili vozidlo na montáž a nechali si v ňom vŕtať.) Jedine zmluva o náhradách za používanie súkromných vozidiel na služobné účely. Predtým sa viedli záznamy o prevádzke vozidla, kde si každý písal služobné cesty a odpisoval stav tachometra, pričom mal každý pridelený istý limit. Po jeho prekročení už neboli služobné cesty prekročené, iba ak bola podaná žiadosť s odôvodnením a v prípade že bola uznaná. Náhrady pozostávali z paušálnej čiastky 6,20 SK a preplatení vydokladovaných PHM. I po zavedení GPS však limit zostal. Cestovný príkaz sa teraz vyhotovuje automaticky, predtým si každý písal sám, pričom GPS má tendenciu zaznamenať nižší stav oproti tachometru. Najlepšie je, že GPS na väčšine služobných áut nie je. Najmä na tých, ktoré použivajú riaditelia i na súkromné účely.:mad:

Napádajú ma i ďalšie dopady na súkromie... Čo v prípade, ak sa rozhodnem vozidlo predať? Takto je obmedzená nakladanie so súkromným majetkom. Najprv by som musel požiadať o odstránenie zariadenia.? Ale prečo by mal zamestnávateľ vedieť, že chcem predať svoj majetok? Alebo "strelím" auto i s GPS a nech si zamestnávateľ hľadá, veď polohu si môže zistiť. :D Má konanie zamestnávateľa nejakú oporu v nejakom zákone? Alebo naopak, exituje nejaká právna norma, ktorá mu to neumožňuje, resp. zakazuje a na ktorú sa je možné odvolať?
Vďaka za názory a rady!