Adri1
02.02.07,14:03
Viacerých zaujímalo ako sa zaúčtuje čiastočná platba záväzkov a pohľadávok na prelome rokov. Tu je vyjadrenie z DR:
Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Zo zákona o DPH nevyplýva povinnosť uplatňovať pomernou sumou DPH viažucu sa k výške prijatej resp. zaplatenej DPH pri čiastočnej úhrade záväzkov, resp. pohľadávok. Z uvedeného dôvodu, je na rozhodnutí daňovníka, akou hodnotou bude ovplyvňovať základ dane vyplývajúci z čiastočných úhrad pohľadávok a záväzkov u platiteľa DPH.

Váš dopyt:

SZČO platca DPH, účtuje v JU, eviduje ku koncu roka došlú faktúru. 100.000,- ZD+19.000,-DPH = 190.000,-. Ak uhradí do konca roka len čiastočnú sumu 20.000,-Sk, ako túto úhradu zaúčtuje?
A: 20.000,- Sk OZD
B: 1.000,- OZD + 19.000,- NZD
C: 16.807,- OZD 3.193,- NZD
Aké sú postihy ak účtuje podľa A?
betka
04.02.07,08:56
Vas B sposob. Najskor sa vysporiada DPH.
Rada by som aj ja uctovala A-20 000, Sk OZD, ale neviem si predstavit kontrolora, co by mi vyrubil. Aj softy pri uhradach najskor spracuju DPH.
Na toto som teda zvedava, co napisu ostatni.
evina
04.02.07,09:10
Vas B sposob. Najskor sa vysporiada DPH.
Rada by som aj ja uctovala A-20 000, Sk OZD, ale neviem si predstavit kontrolora, co by mi vyrubil. Aj softy pri uhradach najskor spracuju DPH.
Na toto som teda zvedava, co napisu ostatni.
Betka názor je taký, aj taký....pričom DR použilo argumentáciu D :D...
Žiadne uprednostenie, neuprednostnenie, pomerné odpočítanie a pod. jednoducho sa rozhodnite a hin se ukáže :D...
http://www.porada.sk/t17630-dph-v-ju.html
Jana Acsová
04.02.07,09:10
Tento problém sa už na Porade riešil. Názorovo sme sa nezhodli.

Zastávam názor, že najskôr je potrebné vysporiadať DPH.

Skúste vyhľadať. Nie je potrebné rozvíjať novú tému. V dvoch predchádzajúcich to bolo riešené dosť obšírne.