mirkajanco
02.02.07,14:06
Prosím o radu!

§ 369

(1) Ak je dlžník v omeškaní so splnením peňažného záväzku alebo jeho časti, je povinný platiť z nezaplatenej sumy úroky z omeškania určené v zmluve, inak o 10 % vyššie, než je základná úroková sadzba Národnej banky Slovenska uplatňovaná pred prvým kalendárnym dňom kalendárneho polroka, v ktorom došlo k omeškaniu. Základná úroková sadzba Národnej banky Slovenska platná v prvý kalendárny deň kalendárneho polroka, sa použije počas celého tohto polroka.

Nie je mi jasný tento paragraf.
Požadujem o odberateľa úroky z omeškania z nezaplatenej faktúry, pričom na faktúre neuvádzame výšku úroku. Podľa OZ §369 to znamená, že si mám zvýšiť základnú úrok. sadzbu o 10%.
Faktúra bola splatná 8.5.2006. - mám použiť sadzbu za predchádzajúci polrok /29.11.2005-28.02.2006/ alebo za ten polrok,v ktorom vznikla splatnosť /01.03.2006-30.05.2006/?
martinius
05.02.07,12:39
Prosím o radu!

§ 369

(1) Ak je dlžník v omeškaní so splnením peňažného záväzku alebo jeho časti, je povinný platiť z nezaplatenej sumy úroky z omeškania určené v zmluve, inak o 10 % vyššie, než je základná úroková sadzba Národnej banky Slovenska uplatňovaná pred prvým kalendárnym dňom kalendárneho polroka, v ktorom došlo k omeškaniu. Základná úroková sadzba Národnej banky Slovenska platná v prvý kalendárny deň kalendárneho polroka, sa použije počas celého tohto polroka.

Nie je mi jasný tento paragraf.
Požadujem o odberateľa úroky z omeškania z nezaplatenej faktúry, pričom na faktúre neuvádzame výšku úroku. Podľa OZ §369 to znamená, že si mám zvýšiť základnú úrok. sadzbu o 10%.
Faktúra bola splatná 8.5.2006. - mám použiť sadzbu za predchádzajúci polrok /29.11.2005-28.02.2006/ alebo za ten polrok,v ktorom vznikla splatnosť /01.03.2006-30.05.2006/?
K omeškaniu došlo 9.5.2006, berie sa teda kalendárny polrok 1.1.2006-30.6.2006.Pred prvým kalendárnym dňom kalendárneho polroka=pred 1.1.2006.Berie sa teda základná úroková sadzba NBS platná pre 31.12.2005.
michelle84
07.02.07,10:07
Úroky z omeškania sa počítajú na 360 alebo 365 dní? Mali sme cely rok nezaplatenú poskytnutú pôžičku. Počítam ročný úrok a neviem, koľko dní mám použiť.
rada
07.02.07,10:51
Úroky z omeškania sa počítajú na 360 alebo 365 dní? Mali sme cely rok nezaplatenú poskytnutú pôžičku. Počítam ročný úrok a neviem, koľko dní mám použiť.
Malo by to byť 360 dní. Mesiac 30 dní x12 mesiacov = 360
Apropó, pôžičku upravuje Občiansky zákonník. Úroky z omeškania pri neplatení pôžičky tak isto. Prečo idete použiť úroky podľa Obchodného zákonníka ?:confused:
svecova
29.04.09,09:39
neviete mi poradit, kde v zakone najdem ake maju byt uvedene uroky z omeskania v najomnej zmluve?ci su to 2% disk. sadzby alebo inak?
mlisa
29.04.09,12:26
neviete mi poradit, kde v zakone najdem ake maju byt uvedene uroky z omeskania v najomnej zmluve?ci su to 2% disk. sadzby alebo inak?

najomna zmluva sa spravuje rezimom obcianskeho zakonnika, takze § 517 ods. 2 "Ak ide o omeskanie s plnenim penazneho dlhu, ma veritel pravo pozadovat od dlznika popri plneni uroky z omeskania, ak nie je podla tohto zakona povinny platit poplatok z omeskania; vysku urokov z omeskania a poplatku z omeskania ustanovuje vykonavaci predpis".

Tym predpisom je Nariadenie vlady č. 87/1995 (v zneni nariadenia c 586/2008 ucinneho od 1.1.2009).
Tam § 3 ods. 1 " Vyska urokov z omeskania je o 8 percentualnych bodov vyssia ako zakladna urokova sadzba Europskej centralnej banky platna k prvemu dnu omeskania s plnenim penazneho dlhu.

V pripade ak ide o najom bytu, obciansky zakonnik v § 697 priznava prenajimatelovi narok napoplatok z omeskania, nie na urok z omeskania.
Ten upravuje § 4 vyssie uvedeneho nariadenia takto:
"Poplatok z omeskania je ze kazdy den omeskania 1 promile dlznej sumy, najmenej vsak 0,83 eura za kazdy aj zacaty mesiac omeskania.

Oba naroky (urok aj poplatok) vyplyvaju priamo zo zakona, takze v zmluve nemusia byt uvedene.
fepeter
29.04.09,14:35
mozem sa opytat, aky je rozdiel medzi UROKOM z omeskania a POPLATKOM z omeskania? nie je mi to celkom jasne, ktory z tychto pojmov sa da uplatnit napr. na vypocet sumy z omeskanej mzdy. (v prac.zmluve neboli vymedzene sankcie za omeskanie vyplat). vyhodnejsie a najma pri vypocte pre mna ako zamestnanca je pouzit poplatok z omeskania, kde sa pocita s 1 promile za kazdy omeskany den. dakujem
mlisa
30.04.09,07:14
mozem sa opytat, aky je rozdiel medzi UROKOM z omeskania a POPLATKOM z omeskania? nie je mi to celkom jasne, ktory z tychto pojmov sa da uplatnit napr. na vypocet sumy z omeskanej mzdy. (v prac.zmluve neboli vymedzene sankcie za omeskanie vyplat). vyhodnejsie a najma pri vypocte pre mna ako zamestnanca je pouzit poplatok z omeskania, kde sa pocita s 1 promile za kazdy omeskany den. dakujem

poplatok z omeškania sa uplatní len tam, kde to zákon výslovne uvádza (napr. vyššie spomínaný nájom bytu), v iných prípadoch omeškania sa uplatní úrok z omeškania.
AdrianaA
06.05.09,07:43
Je niekde uvedené v ktorých prípadoch je možné uplatniť poplatok z omeškania ??
maja25
29.05.09,06:58
Dobrý deň, potrebovala by som vedieť akú výšku úrokov z omeškania mzdy môžem požadovať od bývalého zamestnávateľa. Neuhradil mi mzdu za 2 mesiace, ani stravné lístky, a chcela by som od neho aj úroky z omeškania. Zo zákona mám nárok na úroky z omeškania, len neviem v akej výške?
Ďakujem za odpoved