jt20
02.02.07,16:44
Dobry den,

prosim o radu v istej zalezitosti - v uctovnictve a podobnych veciach sa moc nevyznam a prispevky, ktore som ohladom toho cital ma skor poplietli (boli na mna prilis zlozite). Takze jedna sa o toto:

1. Od 1.1.2006 do 31.3.2006 som pracoval v jednej firme, potom som bol nezamestnany a zacal som si vybavovat prispevok na podnikanie od Uradu prace. Ten som aj dostal vo vyske okolo 42.500 Sk, z coho som nakupil nejake pristroje, nieco som si vyclenil aj na odvody...na konci roku mi na ucte ostalo priblizne 6000 Sk. Zacal som podnikat 1.10.2006, ale az do konca roka som nemal ziadne zdokladovane prijmy. Preto by som chcel vediet, ci musim podat danove priznanie za rok 2006 a ak ano, ako by asi mal v skratke vyzerat jeho obsah. Mam tam zaratavat aj prijmy zo zamestnanie, v ktorom som bol od 1.1. do 31.3.? A co s tym prispevkom a nakladmi, ktore som mal za kupu tych pristrojov... Mam si uplatnit pausalne vydavky?

2. Musim podavat rocne zuctovanie poistneho za rok 2006?

Za vsetky odpovede vopred dakujem. A prosim o co najjednoduchsie odpovede - oblast uctovnictva naozaj nie je mojou silnou strankou :confused: Dakujem vsetkym velmi pekne:)
vikinka
02.02.07,16:03
Daň.priznanie musíte podať,už len z toho dovodu,že ste poberal príjmy zo závisl.činnosti teda z práce.Podávate daň.priznanie typu B,kde vypíšete príjmy z práce na základe potvrdenia o príjme za rok 2006 od zamestnávateľa § 5 v V.odd.daň.priznania a príjem z dotácie od Úradu práce v § 6 zo živnosti v VI.odd.príjmy budú vo výške za rok 2006 aké ste použili na úhradu daňových výdavkov.
Ročné zúčtovanie poistného na zdrav.poistenie budete musieť podávať,nakoľko ste mali živnosť v roku 2006.
Kačena I.
02.02.07,16:10
bolob by dobré vedieť, načo si ten príspevok dostal, ale predpokladam, že na nákup nejakých strojov a zariadení. Takže podľa mňa:
1. Musíš podať daňové priznanie. Do príjmov daš alikvotnu časť dotácie, za ktorú si nakúpil stroje, do nákladov nakúpené stroje ( ak mali jednotkovú cenu do 30 000,- Sk. A dáš tam aj ostatné naklady, ktoré súvisia s podnikaním. Podáš daňové priznanie typu B. Zarátaš tam aj príjem zo zamestnania na základe vystaveného potvrdenia od zamestnávateľa.
2. Ročné zúčtovanie zdravotného spravíš, ale to je až do 30.6.07
emmma
02.02.07,18:52
Píšeš že z príspevku z ÚP si si nakúpil stroje a niečo si si vyčlenil na odvody. Čo ja viem tento príspevok sa musí použiť na nákup toho čo vopred určíš v podnikateľskom pláne. Sú tam aj odvody? Do daňového priznania uvedieš len tú výšku príspevku ktorú si v danom roku preinvestoval.
KRISTINN
03.02.07,09:06
bolob by dobré vedieť, načo si ten príspevok dostal, ale predpokladam, že na nákup nejakých strojov a zariadení. Takže podľa mňa:
1. Musíš podať daňové priznanie. Do príjmov daš alikvotnu časť dotácie, za ktorú si nakúpil stroje, do nákladov nakúpené stroje ( ak mali jednotkovú cenu do 30 000,- Sk. A dáš tam aj ostatné naklady, ktoré súvisia s podnikaním. Podáš daňové priznanie typu B. Zarátaš tam aj príjem zo zamestnania na základe vystaveného potvrdenia od zamestnávateľa.
2. Ročné zúčtovanie zdravotného spravíš, ale to je až do 30.6.07
mám taký dojem, že som niekde postrehla, že ročné zúčtovanie zdravotného poistenia má byť do 31.3.2007...mýlim s?
Anja111
03.02.07,09:09
mám taký dojem, že som niekde postrehla, že ročné zúčtovanie zdravotného poistenia má byť do 31.3.2007...mýlim s?
... do 30.6.2007.
Johanka
03.02.07,10:44
31.3.2007 bola "pôvodná verzia". Našťastie už nie je :) .
jt20
03.02.07,15:13
Píšeš že z príspevku z ÚP si si nakúpil stroje a niečo si si vyčlenil na odvody. Čo ja viem tento príspevok sa musí použiť na nákup toho čo vopred určíš v podnikateľskom pláne. Sú tam aj odvody? Do daňového priznania uvedieš len tú výšku príspevku ktorú si v danom roku preinvestoval.

Ano, v podnikatelskom plane som si nejaku ciastku vyclenil aj na odvody... Chcem sa este spytat, prijem od zamestnavatela mam zdokladovat ako - nejake prefotene vyplatne pasky (ak ich teda este mam...:confused:) alebo je potrebne nejake specialne vydokladovanie prijmu, ktore mi moze byvaly zamestnavatel vystavit? A naklady musim zdokladovat, alebo si mozem uplatnit pausalne vydavky? Dakujem za trpezlivost s "nevedomym" clovekom;)
Zoltán Kovács
03.02.07,15:19
Ano, v podnikatelskom plane som si nejaku ciastku vyclenil aj na odvody... Chcem sa este spytat, prijem od zamestnavatela mam zdokladovat ako - nejake prefotene vyplatne pasky (ak ich teda este mam...:confused:) alebo je potrebne nejake specialne vydokladovanie prijmu, ktore mi moze byvaly zamestnavatel vystavit? A naklady musim zdokladovat, alebo si mozem uplatnit pausalne vydavky? Dakujem za trpezlivost s "nevedomym" clovekom;)

PRíjem zo zamestnanie vydokladuješ s tlačivom "Potvrdenie o zdaniteľných príjmoch zo závislej činnosti", ktorý bývalí zamestnávateľ je povinný ti vydať.

Výdavky, ktoré ti vzniknú pri prevádzkovaní podnikateľskej činnosti môžeš si uplatňovať vskutočnej výške. V tomto prípade ale musíš mať všetky doklady (bločky z ERP, faktúry, ich úhrady) vydokladovať.

Alebo ak sa rozhodneš pre paušálne uplatnenie výdavkov vo výške 40% alebo 60% (neviem v čom podnikaš, remeselníci si môžu uplatniť vo výške 60%, ostatní vo výške 40%) si budeš viesť evidenciu zdaniteľných príjmov.
Na začiatok asi toľko.