kacenka4
02.02.07,17:40
Poradaci prosim o radu:
Zivnostnik, kvartalny platca DPH kupil od fyzickej osoby nepodnikatela ojazdene uzitkove auto za 150 tis (doklad: kupnopredajna zmluva, neuplatnena DPH na vstupe, nakolko nepodnikatel nemoze vycislit DPH). Auto v ten isty den predal do autocentra za 160 tis. (doklad vysla faktura: ZD=134.453,80 Sk, DPH 19%=25.546,20 Sk, SPOLU=160.000 Sk).
DPH odviedol v priznani za 4/Q-2006, autocentrum si uplatnilo DPH na vstupe za 10/2006.
Otazka: moze si zivnostnik narokovat vratenie dane podla § 66 ???? Ide mi hlavne o ods. 3, 9 a 10 tohto paragrafu. Je spravna uvaha, ze zakladom dane je rozdiel 160 tis minus 150 tis = 10 tis a len tato suma sa mala zdanit? Alebo zivnostnik zle vystavil fakturu a predal auto v podstate "pod cenu"?
Tento postup mu poradil nejaky "odbornik" ale asi to nedomysleli do konca :-(
Ak moze ziadat o vratenie casti DPH - prosim poradte, ako napisat ziadost, co k nej prilozit a pod....
Dakujem velmi pekne za skore odpovede.
jaja99
02.02.07,16:49
kacenka4
02.02.07,18:03
Otazka znie: ci postup podla § 66 este mozem uplatnit - predajna faktura bola vystavena, DPH vycislena, kupujuci si ju uplatnil..... hm? Podla mna sa toto malo uplatnit hned na zaciatku, teda vystavit vyslu fakturu na 160 tis, nevycislit DPH a potom zdanit len 10 tis. Nie???? Alebo ako to je? Mozem este dodatocne poziadat danovy urad o vratenie DPH?
ondrejvla
02.02.07,18:29
Otazka znie: ci postup podla § 66 este mozem uplatnit - predajna faktura bola vystavena, DPH vycislena, kupujuci si ju uplatnil..... hm? Podla mna sa toto malo uplatnit hned na zaciatku, teda vystavit vyslu fakturu na 160 tis, nevycislit DPH a potom zdanit len 10 tis. Nie???? Alebo ako to je? Mozem este dodatocne poziadat danovy urad o vratenie DPH?
Najskôr musíš vystaviť sumu bez DPH na faktúre sa nesmie objaviť!!!
na 160 tis.Sk, tzn., že odberateľ si DPH neuplatní žiadnu, podáš dodatočné DP DPH a požiadaš o vrátenie zaplatenej dane.

http://www.porada.sk/t32004-osobitna...=ojazden%E9%2A (http://www.porada.sk/t32004-osobitna-uprava-uplatnovania-dane-pri-pouzitom-tovare.html?highlight=ojazden%E9%2A)

a prečo si si nepomohla, veď tu máš všetko?
kacenka4
03.02.07,07:35
Nepomohla som si preto, lebo mi zivnostnik odovzdal hotovu fakturu, vraj mu taky postup niekto poradil a ze az po podani kvartalneho DP DPH poziadam nejakym listom o vratenie .... Nebol uz cas nieco preverovat. Pisala som aj metodicke na DPH, ale ta mi nestihla odpisat vcas. Ja som sa s takymto pripadom este nikdy nestretla :-(
Takze teraz: vystavim novu fakturu na 160 tis, nevycislim ziadnu DPH. Odberatelovi dorucim tuto opravenu fakturu - moze namietat ze takuto fakturu nevezme???
Potom podam opravne DP DPH, kde zdanim len 10 tis - teda odvediem DPH 1.900 Sk. Spravne? Aky doklad mam vlastne vystavit, na ktorom vycislim tuto sumu DPH? A ako to nahram do PC - pouzivam Alfu, cez interny doklad?
Dakujem za kazdu odpoved.
Jana Acsová
04.02.07,08:21
Vo Vašom prípade je schodná aj cesta uplatnenia bežného zdanenia, teda režimu, ktorý ste uplatnili. Nemusíte nič opravovať. Uviedli ste DPH, vypočítali ste ju z celého základu dane, odberateľ Vám ju uhradil. DPH máte vysporiadanú.
Jana Acsová
04.02.07,08:24
Zivnostnik, kvartalny platca DPH kupil od fyzickej osoby nepodnikatela ojazdene uzitkove auto za 150 tis (doklad: kupnopredajna zmluva, neuplatnena DPH na vstupe, nakolko nepodnikatel nemoze vycislit DPH). Auto v ten isty den predal do autocentra za 160 tis. (doklad vysla faktura: ZD=134.453,80 Sk, DPH 19%=25.546,20 Sk, SPOLU=160.000 Sk).Spomínaná transakcia má vpyv na daňový základ pre účely dane z príjmov:
- výdavok 150000,00 Sk
- príjem: 134453,20 Sk
= strata: 15546,80 Sk

Okrem toho osobitnú úpravu nemôže uplatniť každý daňový subjekt, ale daňovník, ktorý má kúpu a predaj automobilov v predmete činnosti. Ak to nemáte v predmete činnosti, osobitnú úpravu by ste ani uplatniť nemohli.
jaja99
04.02.07,08:55
Okrem toho osobitnú úpravu nemôže uplatniť každý daňový subjekt, ale daňovník, ktorý má kúpu a predaj automobilov v predmete činnosti. Ak to nemáte v predmete činnosti, osobitnú úpravu by ste ani uplatniť nemohli.

Ak chcem predávať použitý tovar a uplatňovať postup podľa § 66, musím mať v predmete činnosti nákup a predaj použitého tovaru?
A ak chcem predávať použitý tovar a uplatňovať bežné zdanenie stačí mi nákup a predaj tovaru? To sa mi nezdá.
Jana Acsová
04.02.07,09:04
Čo sa Vám nezdá? Zadávateľ uviedol v otázke iba že sa jedná o "živnostníka". Žiadny predmet jeho podnikania.
kacenka4
06.02.07,12:33
Zivnostnik NEMUSI mat v predmete podnikania "nakup a predaj pouziteho tovaru" - to som si uz preverovala u metodicky na DPH.
Mam ale problem - idem to riesit formou opravneho DP DPH, teda zivnostnik vystavi opravenu fakturu, kde vycisli len sumu 160 tis - neuvedie ziadnu DPH. Moze autocentrum ODMIETNUT takuto opravenu fakturu prevziat? Ma to nejaku oporu v zakone, ze by takyto opraveny doklad proste odmietol????
Dakujem.
ALBO
06.02.07,13:28
Zivnostnik NEMUSI mat v predmete podnikania "nakup a predaj pouziteho tovaru" - to som si uz preverovala u metodicky na DPH.
Mam ale problem - idem to riesit formou opravneho DP DPH, teda zivnostnik vystavi opravenu fakturu, kde vycisli len sumu 160 tis - neuvedie ziadnu DPH. Moze autocentrum ODMIETNUT takuto opravenu fakturu prevziat? Ma to nejaku oporu v zakone, ze by takyto opraveny doklad proste odmietol????
Dakujem.

to , že musí podnikať s autami, keď chce predavať auta a uplatňovať DPH vyplyva z § 49/7 a 8. Len predajca aut môže pri predaji uplatniť DPH. Ostatní idú podľa § 42.

Mali by ste vystaviť DPis , lebo on si asi tú daň už nárokoval.
ondrejvla
06.02.07,20:29
Nepomohla som si preto, lebo mi zivnostnik odovzdal hotovu fakturu, vraj mu taky postup niekto poradil a ze az po podani kvartalneho DP DPH poziadam nejakym listom o vratenie .... Nebol uz cas nieco preverovat. Pisala som aj metodicke na DPH, ale ta mi nestihla odpisat vcas. Ja som sa s takymto pripadom este nikdy nestretla :-(
Takze teraz: vystavim novu fakturu na 160 tis, nevycislim ziadnu DPH. Odberatelovi dorucim tuto opravenu fakturu - moze namietat ze takuto fakturu nevezme???
Potom podam opravne DP DPH, kde zdanim len 10 tis - teda odvediem DPH 1.900 Sk. Spravne? Aky doklad mam vlastne vystavit, na ktorom vycislim tuto sumu DPH? A ako to nahram do PC - pouzivam Alfu, cez interny doklad?
Dakujem za kazdu odpoved.


Ale ja som myslela tým link, prečo si si nepomohla, aby si si to prečítala, citujem z linku :
Uplatnenie osobitnej úpravy podľa § 66 Zákona o dani z pridanej hodnoty pri použitom tovare
Obchodník s použitým tovarom pre účely nášho príspevku je zdaniteľná osoba, ktorá vykonáva nezávisle ekonomickú činnosť zameranú na kúpu a predaj použitých motorových vozidiel. Použitým tovarom všeobecne rozumieme hnuteľný hmotný majetok, ktorý je vhodný na ďalšie použitie v nezmenenom stave alebo po oprave. Použitým tovarom je aj jazdené motorové vozidlo.
Zákon č. 725/2004 Z.z. o podmienkach prevádzky vozidiel v premávke na pozemných komunikáciách a o zmene a doplnení niektorých zákonov v platnom znení v § 2 písm. at) definoval ojazdené motorové vozidlo ako vozidlo, u ktorého odo dňa dátumu jeho prvého prihlásenia do evidencie vozidiel uplynulo viac ako šesť mesiacov alebo ktoré najazdilo viac ako 6000 km. Podľa § 11 ods. 12 Zákona o dani z pridanej hodnoty je novým pozemným motorovým vozidlom vozidlo, ktoré nemá najazdených viac ako 6000 km alebo v čase jeho dodania neuplynulo šesť mesiacov od jeho prvého uvedenia do prevádzky. Z ustanovení dotknutých právnych predpisov máme východiská pre určenie inštitútu nového a ojazdeného motorového vozidla. Pre účely príspevku sme zaviedli ešte pojem jazdené nové motorové vozidlo, ktorým budeme rozumieť použité motorové vozidlo, ktoré spĺňa inštitút nového pozemného motorového vozidla a stáva sa predmetom kúpy a predaja .

Tam by si zistila, že je to možné len u zdaniteľnej osoby zameranej na predaj a kúpu ojazdených MV.