mary1
02.02.07,18:01
Ahojte poraďáci, som zúfalá, a preto Vás prosím o radu. Som účtovníčka začiatočníčka (resp. úplný nováčik) a hneď môj prvý klientom je špekulant - chce dať všetko do nákladov. Aby som to vysvetlila: Svoje súkromné auto používa na podnikanie, podľa jeho slov si vedie knihu jázd, ale do zaplatenia D z MV sa mu nechce. Ku knihe jázd si robí cesťák, chce si uplatňovať 6,20 Sk + nejaké 2,- Sk amortizáciu, stravné si chce uplatňovať 89,- príp. viac (podľa doby odpracovania) + k tomu si chce nakúpiť aj stravné lístky. Akým spôsobom vôbec dokáže od kedy do kedy pracoval - môže aj podľa knihy jázd, keď na auto nezaplatil daň? Tiež nemá žiadne cestovné lístky. Uvažuje, že si dá auto (je už staršie cca 3-ročné) na IČO, ale chce ho aj predať a obáva sa, že by tento príjem musel zdaniť.
Môžete mi, prosím Vás poradiť, aby som dosiahla, že naozaj si bude môcť uplatniť maximum daňovo uznateľných nákladov? Veľmi pekne Vám ďakujem. Tŕpnem, kedy ma navštívi zase s niečím "zaujímavým" a hlavne prešpekulovaným.
Pepa
02.02.07,17:21
Ahojte poraďáci, som zúfalá, a preto Vás prosím o radu. Som účtovníčka začiatočníčka (resp. úplný nováčik) a hneď môj prvý klientom je špekulant - chce dať všetko do nákladov. Aby som to vysvetlila:

Svoje súkromné auto používa na podnikanie, podľa jeho slov si vedie knihu jázd - správne ale do zaplatenia D z MV sa mu nechce. Ku knihe jázd si robí cesťák, chce si uplatňovať 6,20 Sk + nejaké 2,- Sk - môže si uplatniť 6,20 + priemerná spotreba paliva zaplatenie dane z MV nie je podmienkou uplatňovania si týchto nákladov - avšak DU mu túto daňa aj s príslušnými sankciami "vyrúbi"

stravné si chce uplatňovať 89,- príp. viac (podľa doby odpracovania) + k tomu si chce nakúpiť aj stravné lístky - správne - od 1.1. 2007 má SZČO nárok na uplatňovanie nákladov na stravovanie vo výške 89,- Sk za každý odpracovaný deň - ja napr. pracujem od pondelka do nemoty.
Akým spôsobom vôbec dokáže od kedy do kedy pracoval - nech mi niekto dokáže že som nepracovala - môže aj podľa knihy jázd, keď na auto nezaplatil daň? Tiež nemá žiadne cestovné lístky.

Uvažuje, že si dá auto (je už staršie cca 3-ročné) na IČO, ale chce ho aj predať a obáva sa, že by tento príjem musel zdaniť - či je auto na ičo alebo na "neičo" je u SZČO jedno - pokiaľ ho nemá zaradené v majetku firmy a predá ho, takýto príjem je od dane oslobodený.
Môžete mi, prosím Vás poradiť, aby som dosiahla, že naozaj si bude môcť uplatniť maximum daňovo uznateľných nákladov? Veľmi pekne Vám ďakujem. Tŕpnem, kedy ma navštívi zase s niečím "zaujímavým" a hlavne prešpekulovaným.
Odpovedám farebne - a nevidím tu nič prešpekulované. Sú to "normálne" náklady.
mary1
02.02.07,17:48
Veľmi pekne ďakujem,
takúto rýchlosť som naozaj nečakala. Ste super.
mary1
03.02.07,05:47
Ešte by som predsa reagovala. Cestovný príkaz si vypisuje preto, aby si z neho uplatňoval stravné 89,- + si nakúpi stravné lístky (ďalších 89,-). To je iba na upresnenie.
Keď čítam poradu, zistila som, že som úplne zbytočne vyhodila peniaze za kurzy účtovníctva. S realitou to nemá nič spoločné. Napríklad som vôbec netušila, že ak je majetok na IČO, nemusí byť vôbec v majetku podnikateľa. Na čo sa to potom robí? A ako sa "dostane" do majetku?
Ešte raz ďakujem a som z toho zmätená. Dúfajme, že časom v tom budem "doma" a samozrejme aj vďaka Vám - skúseným účtovníkom.
ja teraz: :confused: časom snáď ::) alebo aspoň: :rolleyes:
Pepa
03.02.07,06:29
Ak si robí cestovný príkaz a v ňom uplatní náhradu stravného, za ten deň si už "ďalšie" stravné neuplatní. Napr. pracovná cesta trvá 12-18 hod, uplatní si náhradu stravného vo výške 135,- Sk ale 89,- Sk už nie. Pozor na to.
liba2
03.02.07,07:58
.........Napríklad som vôbec netušila, že ak je majetok na IČO, nemusí byť vôbec v majetku podnikateľa. Na čo sa to potom robí? A ako sa "dostane" do majetku?
Ešte raz ďakujem a som z toho zmätená. Dúfajme, že časom v tom budem "doma" a samozrejme aj vďaka Vám - skúseným účtovníkom.
ja teraz: :confused: časom snáď ::) alebo aspoň: :rolleyes:Odporúčam ti ako začiatočníčke osvojiť si niektoré pojmy, napr.
- majetok na ICO - nepoznáme v účtovníctve; ak SZČO kúpi napr. počítač v cene do 30.000 Sk za hotové , zaeviduje výdaj do peňažného denníka a súčasne zaeviduje do evidencie majetku - tak sa dostane do majetku.
- vozidlo je trochu špecifický prípad - buď ho obstará z prostriedkov firmy, t.j. zapíše výdaj do peňažného denníka, a vozidlo zapíše do evidencie majetku, alebo môže už existujúce súkromné vozidlo používať na podnikanie (toto vozidlo nebude mať zapísané v evidencii majetku). Ale vo veľkom technickom preukaze v obidvoch prípadoch bude mať zapísané svoje meno rovnako nezávisle od toho ako toto vozidlo obstaral.
SZĆO v každom prípade musí mať zaplatenú DzMV.
tanti
27.02.07,10:31
Odporúčam ti ako začiatočníčke osvojiť si niektoré pojmy, napr.
- majetok na ICO - nepoznáme v účtovníctve; ak SZČO kúpi napr. počítač v cene do 30.000 Sk za hotové , zaeviduje výdaj do peňažného denníka a súčasne zaeviduje do evidencie majetku - tak sa dostane do majetku.
- vozidlo je trochu špecifický prípad - buď ho obstará z prostriedkov firmy, t.j. zapíše výdaj do peňažného denníka, a vozidlo zapíše do evidencie majetku, alebo môže už existujúce súkromné vozidlo používať na podnikanie (toto vozidlo nebude mať zapísané v evidencii majetku). Ale vo veľkom technickom preukaze v obidvoch prípadoch bude mať zapísané svoje meno rovnako nezávisle od toho ako toto vozidlo obstaral.
SZĆO v každom prípade musí mať zaplatenú DzMV.

Chcem sa spýtať keď živnostník kúpil auto na leasing a účtoval si do denníka splátky za leasing v roku 2006 mu leasing skončil. V roku 2007 by chcel auto predať. (ale samozrejme tak aby nemal z neho príjem) Auto kúpil na živnosť teda aj v technickom má riadne napísané IČO, ale vlastne ako čítam týmto pádom v majetku nie je lebo si len účtoval postupné splátky. Alebo je potrebný za rok 2006 spraviť do JU zápis do majetku firmi, že teda auto už vlastní firma. Poradila som mu,aby auto prepísal na seba teda z neho spravil súkromné a potom ho "predal" darovacou zmluvou je to tak správne?
Zoltán Kovács
27.02.07,10:43
Chcem sa spýtať keď živnostník kúpil auto na leasing a účtoval si do denníka splátky za leasing v roku 2006 mu leasing skončil. V roku 2007 by chcel auto predať. (ale samozrejme tak aby nemal z neho príjem) Auto kúpil na živnosť teda aj v technickom má riadne napísané IČO, ale vlastne ako čítam týmto pádom v majetku nie je lebo si len účtoval postupné splátky. Alebo je potrebný za rok 2006 spraviť do JU zápis do majetku firmi, že teda auto už vlastní firma. Poradila som mu,aby auto prepísal na seba teda z neho spravil súkromné a potom ho "predal" darovacou zmluvou je to tak správne?

Keď leasing splácala firma, potom auto je v majetku firmy. Mala si vytvoriť kartu DHM, a preštudovať ako dostať cenu auta do nákladov. Predať auto darovacou zmluvou sa nedá. Buď daruješ bezodplatne, alebo predáš za odplatu.
tanti
27.02.07,10:56
To práve neviem ja som účtovníctvo nerobila len mi priniesol papiere, ale nie sú tu žiadne zápisy v majetku firmi, akurat v réžii má splátky za leasing. Ale teraz mi vravel, že mu má účťovníčka poslať ešte nejaké papiere tak možno to tam nájdem.
Keď daruje auto tak ho nemôže napadnúť DÚ, že si kráti príjem, že ho mohol predsa predať? Ja som to myslela tak, že prepísať v technickom na osobné a potom ho darovať, ale keď je v majetku tak sa to asi nedá.
Zoltán Kovács
27.02.07,11:01
To práve neviem ja som účtovníctvo nerobila len mi priniesol papiere, ale nie sú tu žiadne zápisy v majetku firmi, akurat v réžii má splátky za leasing. Ale teraz mi vravel, že mu má účťovníčka poslať ešte nejaké papiere tak možno to tam nájdem.
Keď daruje auto tak ho nemôže napadnúť DÚ, že si kráti príjem, že ho mohol predsa predať? Ja som to myslela tak, že prepísať v technickom na osobné a potom ho darovať, ale keď je v majetku tak sa to asi nedá.

Môže. Auto vyradí z majetku firmy a daruje. Darovanie je jeho slobodná vôľa, to predsa DÚ nemôže nikomu brať.
tanti
27.02.07,11:09
Aha no tak potom stačí vlastne len napísať nejaké prehlásenie, že auto vyraďuje z majetku firmi a daruje ho tej a tej osobe pochopila som to správne?
Ďakujem za rýchle odpovede.
Marie00
27.02.07,11:12
Ahojte poraďaci. Chcem sa spýtať, ak si kupujem rôzne publikácie napr. ohľadom daní a noviel zákonov, ktoré vlastne potrebujem ako SZČO, môžem si ich dať na konci roka do nákladov?
vikinka
27.02.07,11:20
Áno možeš dať do výdavkov do réžie,nemusíš na konci roka,zaúčtuješ pri kúpe.
Marie00
27.02.07,11:31
Ale musím mať aj nejaký doklad o kúpe.
Marie00
27.02.07,11:32
Pýtam sa kôli tomu,že úhrady realizujem väčšinou sama zo svojho účtu.
vikinka
27.02.07,11:33
Samozrejme,buď faktúru alebo doklad z ERP.
Marie00
27.02.07,11:35
Ďakujem. Práve začínam ako SZČO,tak mám v tom trocha zmätky.
Danila
27.02.07,11:45
Aha no tak potom stačí vlastne len napísať nejaké prehlásenie, že auto vyraďuje z majetku firmi a daruje ho tej a tej osobe pochopila som to správne?
Ďakujem za rýchle odpovede.Po skončení zmluvne dohodnutej doby došlo ku kúpe automobilu od lízingovej spoločnosti a je majetkom firmy. K vyradeniu majetku môže dôjsť darovaním na základe darovacej zmluvy.
tanti
27.02.07,11:54
No tak teraz v tom mám už úplne jasno.
Dakujeeem
Norika7
27.02.07,17:22
Náklady na stravné v hodnote 89,- Sk má nárok keby si objednal poukažky,ale pokial pracuje na slovensku a robí si cesťák do jeho nákladov by malo ísť len 55% z 89,- Sk to sú daňovo uznané náklady.Možno sa mýlim ale aj som sa o toto informovala a dostala som takú odpoveď.
KvetkaK
27.02.07,17:28
Aj ja sa pripájam a zaujímalo by ma, či si môže SZČO dať stravné za celý rok 2006 bez nákupu stravných poukážok???
Zita5
27.02.07,17:30
Aj ja sa pripájam a zaujímalo by ma, či si môže SZČO dať stravné za celý rok 2006 bez nákupu stravných poukážok???

Musí si zakúpiť buď stravné lístky v hodnote 89 ,- Sk , alebo prinesie blok z reštaurácie z čoho mu preplatíte 89,-Sk .
KvetkaK
27.02.07,17:35
Musí si zakúpiť buď stravné lístky v hodnote 89 ,- Sk , alebo prinesie blok z reštaurácie z čoho mu preplatíte 89,-Sk .
A ak si chce teda uplatniť stravné ináč, stačí urobiť cestovné príkazy a potom môže? A nemusí mať žiadny doklad? Dobre tomu rozumiem?
Už tu nieje jeden príspevok od Zity5, tak teraz neviem či je moje uvažovanie naozaj správne.
Zita5
27.02.07,17:46
A ak si chce teda uplatniť stravné ináč, stačí urobiť cestovné príkazy a potom môže? A nemusí mať žiadny doklad? Dobre tomu rozumiem?
Už tu nieje jeden príspevok od Zity5, tak teraz neviem či je moje uvažovanie naozaj správne.


Tu prikladám Kvetka

http://www.porada.sk/t39926-szco-a-stravne.html#post360821
KvetkaK
27.02.07,17:58
Ďakujem Ti veľmi pekne... a mám ešte otázočku. Keď tá dotyčná osoba SZČO nemá žiadne doklady o tom že je mimo svojho miesta podnikania, nemá ani služobné auto ani doklady o cestovaní, ubytovaní a je aj celý mesiac v inom meste. Aj vtedy si môže dať stravné??
Zita5
27.02.07,18:03
Ďakujem Ti veľmi pekne... a mám ešte otázočku. Keď tá dotyčná osoba SZČO nemá žiadne doklady o tom že je mimo svojho miesta podnikania, nemá ani služobné auto ani doklady o cestovaní, ubytovaní a je aj celý mesiac v inom meste. Aj vtedy si môže dať stravné??

A potom čo je na dovolenke ?
Však ak je na pracovnej ceste , tak musí mať účel pracovnej cesty a niečim to vydokladovať , aby si mohol účtovať náhradu stravného v rámci pracovnej cesty cez cestovný príkaz .
KvetkaK
27.02.07,18:05
To má moja jedna známa s tým problém, že predtým účtovníčka mu to dávala normálne do nákladov. Jediný doklad je to, že firme v danom meste faktúruje práce. Ináč nemá žiadny doklad.
Zita5
27.02.07,18:08
To má moja jedna známa s tým problém, že predtým účtovníčka mu to dávala normálne do nákladov. Jediný doklad je to, že firme v danom meste faktúruje práce. Ináč nemá žiadny doklad.


Kvetka no ale ak fakturuje práce , tak na pracovnej ceste predsa bol .....teraz nemyslím v mieste jeho sídla firmy ,ale mám na mysli mimo miesta podnikania .To znamená, že má objdenávku resp.zmluvu a podobne .
KvetkaK
27.02.07,18:10
Také podrobnosti už neviem. Ale určite musí mať nejakú objednávku alebo niečo. Takže myslíš, že to by stačilo?
Zita5
27.02.07,18:21
Také podrobnosti už neviem. Ale určite musí mať nejakú objednávku alebo niečo. Takže myslíš, že to by stačilo?

Kvetka objednávka , montážna správa , objednávka ....to je dostatočný doklad o preukázaní pracovnej cesty , však mu idú z toho príjmy .
SLAVKA.H
13.03.07,05:15
Ahojte ja mám trochu iný problém. Čo s tým?
Daňovník sa stal SZČO od 13.6.2006 dovtedy (od 1.1.2005 do 13.6.2006) nebol nikde evidovaný ani nepracoval. Zdravotná poisťovňa mu za toto obdobie vypočítala odvodovú povinnosť ktorú uhradil v marci, apríli a máji 2006. Môže si do daňového priznania r.2006 ako výdavok zahrnúť celé zaplatené poistné (za roky 2005-2006) alebo iba poistné týkajúce sa obdobia kedy bol SZČO teda od 13.6.2006 do 31.12.2006?

Ďakujem za odpoveď
Slavka
Paula
13.03.07,05:30
Ahojte ja mám trochu iný problém. Čo s tým?
Daňovník sa stal SZČO od 13.6.2006 dovtedy (od 1.1.2005 do 13.6.2006) nebol nikde evidovaný ani nepracoval. Zdravotná poisťovňa mu za toto obdobie vypočítala odvodovú povinnosť ktorú uhradil v marci, apríli a máji 2006. Môže si do daňového priznania r.2006 ako výdavok zahrnúť celé zaplatené poistné (za roky 2005-2006) alebo iba poistné týkajúce sa obdobia kedy bol SZČO teda od 13.6.2006 do 31.12.2006?

Ďakujem za odpoveď
Slavka

Uhradené poistné, ktoré sa netýka obdobia súvisiaceho s podnikaním, nemôže zahrnúť do výdavkov SZČO.
Ak sa mýlim, opravte ma.
renča1
13.03.07,06:04
Keď trošku za polemizujem, tak mi vychádza z ustanovenia § nasledovné:

§ 6
10)Ak daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, alebo daňovník, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže
uplatniť výdavky vo výške 40 % z úhrnu príjmov uvedených v odsekoch 1 a2 okrem daňovníka, ktorý má z týchto príjmov len príjmy z vykonávania remeselných živností podľa osobitného predpisu,33) ktorý môže
uplatniť výdavky vo výške 60 %. Ak daňovník s príjmami podľa odseku 3 nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty alebo je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné
daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z týchto príjmov. Ak daňovník uplatní výdavky podľa tohto odseku, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného
a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť, ak toto poistné a príspevky neboli zahrnuté do základu dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach; toto poistné a príspevky si môže daňovník uplatniť vo
výdavkoch v preukázanej výške. Daňovník počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom je povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach.
...a nasledne:
§19
i) poistné a príspevky hradené daňovníkom, ktorý je verejnou obchodnou spoločnosťou za spoločníkov tejto spoločnosti, komanditnou spoločnosťou za komplementárov, daňovníkom s príjmami podľa § 6, poistné a príspevky, ktoré je povinný platiť zamestnávateľ za zamestnanca,

Z toho mi vychádza, že si môže uplatniť celé zaplatené poistné aj za predchádzajúce roky.

PS: a pozrite aj:http://www.porada.sk/t36053-dobrovolne-poistenie.html?highlight=odvody
jasmine
13.03.07,06:47
Ahojte, mám otázočku: Ak si živnostník zaplatil za minulý rok DzMV, teda auto používal na dosahovanie príjmu, ale má ho na lízing (na lízing ho bral ešte skôr, ako ho začal používať v súvislosti s podnikaním) na súkromnú osobu, je to všetko v poriadku? Môže si uplatniť 6,2 do nákladov na cesťáku? Ak nie a má pracovné cesty, ako si ich môže dať do nákladov?
renča1
13.03.07,06:55
Ahojte, mám otázočku: Ak si živnostník zaplatil za minulý rok DzMV, teda auto používal na dosahovanie príjmu, ale má ho na lízing (na lízing ho bral ešte skôr, ako ho začal používať v súvislosti s podnikaním) na súkromnú osobu, je to všetko v poriadku? Môže si uplatniť 6,2 do nákladov na cesťáku? Ak nie a má pracovné cesty, ako si ich môže dať do nákladov?

Nemá nárok si uplatniť kilom. náhrady 6,20 , pretože automobil je na leasing a nie je vlastníctvom živnostníka. Automobil je až po splatenia leasingu vlastníctvom leasing.spoločnosti. SzČO si môže uplatniť výdavky podľa § 19 ods.2 písm.e) ...výdavky vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste ako je miesto /pri SC/, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, najvaic vo výške , aká je ustanovená pre zamestnancov podľa osob.predpisu a to na stravovanie, ubytovanie, ......
Zuzanak1
10.03.08,12:52
Ahojte. Chcem sa opýtať na PC do 30.000,- kupovaný na splátky SZČO. Ako to mám zaúčtovať do výdajov. Mám každú splátku zaúčtovať zvlášť do réžie pri jej platbe, alebo to dám jednorázovo a potom tie splátky ako neovplyvňujúce ZD ? Ďakujem.
ZuzanaP
10.03.08,12:55
Ahojte. Chcem sa opýtať na PC do 30.000,- kupovaný na splátky SZČO. Ako to mám zaúčtovať do výdajov. Mám každú splátku zaúčtovať zvlášť do réžie pri jej platbe, alebo to dám jednorázovo a potom tie splátky ako neovplyvňujúce ZD ? Ďakujem.

pozri tému:
http://www.porada.sk/t43885-pc-od-orange-cez-quattro.html
Zuzanak1
10.03.08,12:58
pozri tému:
http://www.porada.sk/t43885-pc-od-orange-cez-quattro.html
ďakujem. tak som to aj robila.