emmma
02.02.07,19:30
Pekný večer,

v roku 1995 zdedili Jana a Lubo dom. Medzi sebou sa dohodli že dom bude Lubov ale Jane vyplatí 100.000,- Sk. Dom sa napísal v roku 1995 na Luba. Lubo vyplatil Jane len 50.000,- Sk až v roku 2006. Musí Jana tento príjem zdaniť?

Ďakujem a všetkým pekný večer.
Johanka
02.02.07,18:49
Pekný večer,

v roku 1995 zdedili Jana a Lubo dom. Medzi sebou sa dohodli že dom bude Lubov ale Jane vyplatí 100.000,- Sk. Dom sa napísal v roku 1995 na Luba. Lubo vyplatil Jane len 50.000,- Sk až v roku 2006. Musí Jana tento príjem zdaniť?

Ďakujem a všetkým pekný večer.
To je aký úkon - sa dohodli ? Iba tak " per huba" :) ? Ona sa vzdala dedičstva? Musíme nájsť niečo, na základe čoho mala príjem . Je dôležité príjem dobre zaradiť, pretože od toho sa odvíja jednak možnosť uplatnenia výdavkov a hlavne - možnosť oslobodenia príjmu od dane. Pohľadala by som aj v prechodných ustanoveniach tohto zákona ....
j.s
02.02.07,18:52
,,per huba" :)))
Per huba je plnoplatný právny úkon, ktorého ked plnenie si Jana a Lubo nechaju medzi sebou, nic sa zdanit nemusi
Johanka
02.02.07,19:09
Ja viem, že niektoré per huby sú platné, nemusí byť všetko na papieri ...
Len pre FO je príjem príjmom, keď obdrží SKK a mňa napadajú také strašidelné otázky - kto je Jana a Lubo, manželia, brat a sestra, dediči v priamom rade ... Rada by som zadávateľovi poskytla kompletnú odpoveď, nie také Y/N .Čo v prípade problému so správcom dane , ako sa obháji - na Porade písali ...:)
Možno je tu niekto, čo mal podobný prípad a vie aj nejaké §§ na podporu ;) .
Alebo pátrajme ...
emmma
02.02.07,19:38
Jana a Lubo sú brat a sestra a dedili po babke. Dohodli sa len ústne. Žial neviem žiadne ďašie bližšie info. Ďakujem.
j.s
02.02.07,23:59
Mna len napadla takato vec:
Jana a Lubo su pravdepodobne dedici zo zavetu alebo zakona. Ak sa niekto z nich chce dedicstva zrieknut musi tak urobit ustne na sudnom pojednavani alebo to tam zaslat pisomne a to najneskor do 1 mesiaca( to je uz pase). Predpokladam, ze obaja dedicia sa vyporiadali na sude, sud tuto dohodu schvalil a potvrdil acom musi byt spis. Takze nastava stav, kedy obaja vlastnia 50%. Jana ma rada svojho brata a ustne alebo pouzijem Johankin super vyraz - per huba sa dohodli, ze Jano jej zaplati 100 000Sk a ona svoju cast prepise na neho. Ona to spravi, ale nikto nevie, ze jej brat da za to 100 000! Ani danovy urad to nevie.
Nie som pravnik, mozno som trepol blbost, ale ma to svoju logiku
Eulalia
03.02.07,04:36
Mna len napadla takato vec:
Jana a Lubo su pravdepodobne dedici zo zavetu alebo zakona. Ak sa niekto z nich chce dedicstva zrieknut musi tak urobit ustne na sudnom pojednavani alebo to tam zaslat pisomne a to najneskor do 1 mesiaca( to je uz pase). Predpokladam, ze obaja dedicia sa vyporiadali na sude, sud tuto dohodu schvalil a potvrdil acom musi byt spis. Takze nastava stav, kedy obaja vlastnia 50%. Jana ma rada svojho brata a ustne alebo pouzijem Johankin super vyraz - per huba sa dohodli, ze Jano jej zaplati 100 000Sk a ona svoju cast prepise na neho. Ona to spravi, ale nikto nevie, ze jej brat da za to 100 000! Ani danovy urad to nevie.
Nie som pravnik, mozno som trepol blbost, ale ma to svoju logiku

Prosím, prečítaj si Etiketu Porady.
j.s
03.02.07,21:08
Etiketu som cital, ak som nieco porusil tak sa ospravedlnujem, s tym problem nemam. Stretol som sa s takymito pripadmi v praxi a riesilo sa to tak ako som to napisal, chcel som len poradit
tomare
11.02.08,18:56
Zdedím dom po rodičoch. Na základe kúpnej zmluvy do predám súrodencovi tiež jeden z dedičov. Moje osobné vlastníctvo netrvalo 5 rokov.
Zdaňujem sumu z kúpnej zmluvy?
Doteraz som si myslela, že doba vlastníctva sa ráta tak, že pričítam i dobu vlastníctva rodičov. A teraz to v zákone .........:(
Tak ako to tam mam dať?