muco1
03.02.07,09:51
Pekny den prajem,
chcel by som Vsetky znale hlavy poprosit o pomoc pri rozlusknuti nasledujuceho oriesku:

Babka a dedko vlastnia 15 rokov zahradu s chatou.
V r. 2003 zomrel dedko a v ramci dedicskeho konania sa otec s babkou dohodli, ze dedicstvo pripadne otcovi, takze otec mal na seba v katastri zapisanu 1/2 a babka tiez 1/2 nehnutelnosti.
V r. 2004 babka darovala otcovi jej polovicu, cim sa stal vlastnikom nehnutelnosti otec.
V r. 2006 otec nehnutelnost odpredal.
Je potrebne zaplatit dan z prijmu FO, alebo je takyto pripad oslobodeny od dane? Ak ano z akej sumy - z celej prijatej, alebo len z polovice za cast ziskanu darovanim? Je mozne si odratat naklady (napr. poplatky realitnej kancelarii, odhad hodnoty nehnutelnosti pri dedeni alebo darovani a pod.)?

Zatial som dostal len rozne nazory, aj od ludi z danovych uradov.

Dakujem,
Karol
rada
03.02.07,10:09
§ 9



Príjmy oslobodené od dane


(1) Od dane je oslobodený príjem

a) z predaja bytu alebo obytného domu s najviac dvoma bytmi vrátane súvisiacich pozemkov, ak v ňom mal predávajúci trvalý pobyt najmenej po dobu dvoch rokov bezprostredne pred predajom, okrem
1. príjmov z predaja týchto nehnuteľností, ktoré boli zahrnuté do obchodného majetku, a to do piatich rokov odo dňa ich vyradenia z obchodného majetku a
2. príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji týchto nehnuteľností uzavretej do dvoch rokov od začiatku trvalého pobytu v nich alebo do piatich rokov odo dňa ich vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po dvoch rokoch od začiatku trvalého pobytu alebo po piatich rokoch odo dňa ich vyradenia z obchodného majetku,
b) z predaja nehnuteľnosti, na ktorú sa nevzťahuje oslobodenie podľa písmena a) alebo c), a to po uplynutí piatich rokov odo dňa jej nadobudnutia alebo jej vyradenia z obchodného majetku, ak bola táto nehnuteľnosť zahrnutá do obchodného majetku, okrem príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji nehnuteľnosti uzavretej do piatich rokov od jej nadobudnutia alebo od jej vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po piatich rokoch od jej nadobudnutia alebo vyradenia z obchodného majetku,
c) z predaja nehnuteľnosti nadobudnutej dedením (postupným dedením) v priamom rade alebo niektorým z manželov okrem nehnuteľnosti, na ktorú sa vzťahuje oslobodenie od dane podľa písmena a), ak uplynie aspoň päť rokov odo dňa nadobudnutia tejto nehnuteľnosti preukázateľne do vlastníctva alebo spoluvlastníctva poručiteľa (poručiteľov) alebo vyradenia z obchodného majetku, ak bola táto nehnuteľnosť zahrnutá do obchodného majetku, okrem príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji nehnuteľnosti uzavretej do piatich rokov od jej nadobudnutia alebo od jej vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po piatich rokoch od jej nadobudnutia alebo vyradenia z obchodného majetku,

Ak teda ide o predaj inej nehnuteľnosti (garáž, pôda, chata, záhrada, atď.) stačí na daňové oslobodenie aspoň päťročná doba vlastníctva nehnuteľnosti. Pri dedení sa do tejto doby započíta aj doba vlastníctva alebo spoluvlastníctva poručiteľa alebo poručiteľov.
Uvedené platí v prípade dedenia alebo postupného dedenia v priamom rade alebo niektorým z manželov. Z toho vyplýva, že polovica po poručiteľovi je oslobodená od dane z príjmu. Druhá polovica teda darovaná po babke – nespĺňa podmienku vlastníctva 5 rokov čiže tam by malo byť podané daňové priznanie s možnosťou odrátania si vynaložených výdavkov.


Je to môj subjektívny názor, nakoľko neviem skryť pod žiadne oslobodzujúce ustanovenie zákona o dani z príjmov darovanú polovicu nehnuteľnosti.:confused:
muco1
03.02.07,10:35
A je možné si podľa §8 ods. 5b odpočítať cenu veci - t.j. polovicu ceny nehnuteľnosti v čase nadobudnutia, t.j. darovania? Ak áno, ako sa táto cena určuje - musť to byť znalecký odhad, alebo je to ľubovolná suma, uvedená v darovacej zmluve?
Johanka
03.02.07,10:40
Prečítaj si ustanovenie §8 ods.5 písm.b/ do konca ....
muco1
03.02.07,10:51
Čiže cena sa určí podľa §25. Tam je v bode 1a uvedené, že cena zistená darcom platí ak by sa v den darovania nevzťahovalo oslobodenie podľa §9. Toto sa vzhľadom k dľžky vlastníctva a priameho dedenia vzťahovalo, takže som tam kde som bol, že neviem či teraz je nejaká suma, čo sa da odpočítať, alebo je to jasné, že je to nula.
renča1
03.02.07,12:01
Pri preukazovaní skutočných výdavkov sa bude vychádzať zo znaleckého posudku, preto lebo darovaná nehnuteľnosť v čase jej darovania by sa v prípade predaja-príjem z predaja posudzoval ako oslobodený.
Marína
03.02.07,12:09
ZoDP_§25_ods.1_pism.a

Komentár (časť)
Doplnenie od 15. 12. 2005 - ocenenie darovaného majetku
Novelou zákona sa tu spresňuje, že ak fyzická osoba - nepodnikateľ daruje majetok, na ktorý sa nevzťahuje oslobodenie podľa § 9, potom takto darovaný majetok je obdarovaný povinný oceniť cenou, za ktorú bol nadobudnutý darcom (obstarávacou cenou darcu).
Príklad
Fyzická osoba p. Malý - nepodnikateľ kúpil za sumu 3 mil. Sk v roku 2002 rodinný dom, ktorý v roku 2005 daruje svojmu bratovi. Brat v roku 2006 začne podnikať a v rodinnom dome zriadi sídlo svojej firmy. Dom vloží do obchodného majetku a začne odpisovať. Z akej ceny môže uplatňovať odpisy?
Brat musí rodinný dom oceniť obstarávacou cenou zistenou u p. Malého z toho dôvodu, že v čase darovania (ak by p. Malý rodinný dom v tom čase predal), by príjem z predaja nebol od dane oslobodený, potom brat p. Malého nemôže tento dom oceniť reprodukčnou obstarávacou cenou.
Príklad
Obchodná spoločnosť v roku 1995 kúpila za 100 000 Sk pozemok, ktorý v roku 2004 darovala Nadácii „Život“. Nadácia v roku 2005 následne pozemok predala na 1,5 mil. Sk. Ako bude postupovať nadácia pri predaji, ako sa vypočíta príjem z predaja?
Nadácia bola povinná v roku 2004 oceniť pozemok nadobudnutý darovaním cenou zistenou u darcu, t.j. sumou 100 000 Sk. Táto suma je aj uznaným výdavkom vynaloženým na dosiahnutý príjem z predaja - 1,5 mil. Sk. To znamená, že suma 1,4 mil. Sk je základom dane z príjmov.
Príklad
Obchodná spoločnosť v roku 2003 obstará budovu za 10 000 000 Sk. Je možné do obstarávacej ceny zahrnúť aj úroky z úveru poskytnutého bankou na obstaranie tejto budovy?
Podľa § 35 ods. 2 písm. h) postupov účtovania pre podnikateľov od 1. 1. 2004 má daňovník právo rozhodnúť sa pre zahrnutie úrokov z úverov do obstarávacej ceny majetku alebo priamo do výdavkov (nákladov).
renča1
03.02.07,12:15
Čiže cena sa určí podľa §25. Tam je v bode 1a uvedené, že cena zistená darcom platí ak by sa v den darovania nevzťahovalo oslobodenie podľa §9. Toto sa vzhľadom k dľžky vlastníctva a priameho dedenia vzťahovalo, takže som tam kde som bol, že neviem či teraz je nejaká suma, čo sa da odpočítať, alebo je to jasné, že je to nula.

Ale u vás sa vzťahovala, pretože dedko s babkou vlastnili nehnuteľnosť 15 rokov a príjem z predaja by sa posudzoval podľa § 9 ods.1 pís.b). Preto sa skutoč.výdavok bude posudzovať zo znaleckého posudku.

Ak by sa na darovanú nehnuteľnosť nevzťahovalo oslobodenie, tak za výdavok by sa považovala cena za ktorú ju obstaral darca v nadvaznosti na § 25.

Správna odpoved v príspevku č.6.
muco1
03.02.07,13:02
Ak som to správne pochopil, tak situácia je taká, že je možné ako výdavok uznať výšku podľa znaleckého posudku. Predpokladám, že ide o znalecký posudok v čase darovania. Čo v takom prípade, ak v čase darovania, t.j. v r. 2004 tento posudok nebol urobený? Na darovacej zmluve je uvedená hodnota 350.000, ktora ale nie je výsledkom znaleckého odhadu. Má táto suma nejaký význam?
renča1
03.02.07,13:17
Znalecký posudok nebol potrebný a to preto lebo v čase darovania nebol predávaný, bol len darovaný, dedený. Znalecký posudok určí znalec včase predaja. Znalec ti do znaleckého posudku bude brať do úvahy aj tie roky kedy otec bol vlastníkom nehnuteľnosti až po dobu predaja.
muco1
03.02.07,13:21
Priznávam, že tomuto nerozumiem. Predané to už je, znalecký posudok nebol robený, cena bola stanovená dohodou. Doteraz som mal pocit, že pre odrátanie nákladov je dôležitý znalecký posudok na vstupe (t.j. pri darovaní) a nie na výstupe (pri predávaní). Ide mi o to, že zatiaľ to vyzerá tak, že je potrebné zaplatiť daň z 50% predajnej ceny a túto sa snažím znížiť dovoleným spôsobom na minimum. Len som si zatiaľ neistý v tom, čo môžem odrátať akoby z nákupu. V paragrafe 25 som sa úplne zamotal.
muco1
03.02.07,13:26
Priznám sa, že tomuto nerozumiem. Ani pri predaji nebol znalecký posudok, cena bola dohodou zmluvných strán. Myslel som, že kvôli pužitiu §8 ods. 5b a následne §25 je potrebné stanoviť cenu na vstupe (t.j.) pri darovaní a nie na výstupe (pri predaji). Podľa všetkého to vyzerá tak, že do daňového základu vstupuje 50 percent nehnuteľnosti (t.j. časť získaná darovaním) a mojim cieľom je zistiť o akú sumu je možné si znížiť daňový základ korektne podľa týchto paragrafov. Vieš mi prosím s týmto poradiť?
renča1
03.02.07,17:33
Pekny den prajem,
chcel by som Vsetky znale hlavy poprosit o pomoc pri rozlusknuti nasledujuceho oriesku:

Babka a dedko vlastnia 15 rokov zahradu s chatou.
V r. 2003 zomrel dedko a v ramci dedicskeho konania sa otec s babkou dohodli, ze dedicstvo pripadne otcovi, takze otec mal na seba v katastri zapisanu 1/2 a babka tiez 1/2 nehnutelnosti.
V r. 2004 babka darovala otcovi jej polovicu, cim sa stal vlastnikom nehnutelnosti otec.
V r. 2006 otec nehnutelnost odpredal.
Je potrebne zaplatit dan z prijmu FO, alebo je takyto pripad oslobodeny od dane? Ak ano z akej sumy - z celej prijatej, alebo len z polovice za cast ziskanu darovanim? Je mozne si odratat naklady (napr. poplatky realitnej kancelarii, odhad hodnoty nehnutelnosti pri dedeni alebo darovani a pod.)?

Zatial som dostal len rozne nazory, aj od ludi z danovych uradov.

Dakujem,
Karol

Ešte raz som si prečítala zadanie otázky a zistila som nasledovné:

Príjem z predaja bude oslobodeným príjmom a to podľa § 9 ods. 1 písm.c), kde je uvedená nasledovná veta,ktorú sme asi všetci prehliadli:


...........
c) z predaja nehnuteľnosti nadobudnutej dedením (postupným dedením) v priamom rade alebo niektorým z manželov okrem nehnuteľnosti, na ktorú sa vzťahuje oslobodenie od dane podľa písmena a), ak uplynie aspoň päť rokov odo dňa nadobudnutia tejto nehnuteľnosti preukázateľne do vlastníctva alebo spoluvlastníctva poručiteľa (poručiteľov) alebo vyradenia z obchodného majetku, ak bola táto nehnuteľnosť zahrnutá do obchodného majetku, okrem príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji nehnuteľnosti uzavretej do piatich rokov od jej nadobudnutia alebo od jej vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po piatich rokoch od jej nadobudnutia alebo vyradenia z obchodného majetku

Podškrtnutá veta hovorí o:
Príjem z predaja je oslobodený po 5 rokoch odo dňa nadobunutia, t.j. do vlastníctva poručiteľa. Nehnut. s pozemkom bola nadobudnutá dedením v r. 2002 a predaný v r.2006, avšak dedko s babkou ako poručitelia ho mali vo vlastníctve od r..... táto lehota sa započítava do lehoty vlastníctva. Pri predaji je splnená podmienka 5 rokoch vlastníctva nehnuteľ. , preto je príjem z predaja oslobodený od dane.
Pepa
03.02.07,17:44
Renča áno - oslobodený je príjem zo zdedenej časti - ale druhá časť bola DAROVANÁ nie zdedená.
renča1
03.02.07,17:49
Renča áno - oslobodený je príjem zo zdedenej časti - ale druhá časť bola DAROVANÁ nie zdedená.

áno súhlasím..:)
muco1
03.02.07,17:49
Ale presne toto vyzerá tak, že oslobodenie platí len na tú dedenú časť a nie na tú časť, čo bola darovaná. Síce darovanie bolo v rámci rodinných príslušníkov, ale už to nebolo dedenie. A to vyzerá na platenie daní. To je to čo ma trápi, len stále preverujem či je to tak a ak áno, čo je možné použiť na zníženie základu dane.
renča1
03.02.07,17:59
Renča áno - oslobodený je príjem zo zdedenej časti - ale druhá časť bola DAROVANÁ nie zdedená.


Druhá časť DAROVANÁ je tiež podľa mňa oslobdená. Veď aj v r. 2004 kedy bola darovaná druhá polovička , tak platilo, že príjem získaný vydaním, darovaním alebo dedením nebol predmetom dane § 3.
Pepa
03.02.07,18:01
Druhá časť DAROVANÁ je tiež podľa mňa oslobdená. Veď aj v r. 2004 kedy bola darovaná druhá polovička , tak platilo, že príjem získaný vydaním, darovaním alebo dedením nebol predmetom dane § 3.
Hej, parí sa mi z hlavy.
Jasné paragraf 3 ods. 2 písm. a ZoDP
Oprava
Darovaná polovica nie je predmetom dane, ale len v prípade že by ju otec nebol predal.
renča1
03.02.07,18:14
Hej, parí sa mi z hlavy.
Jasné paragraf 3 ods. 2 písm. a ZoDP
Darovaná polovica nie je predmetom dane.


no hej, ako tak premýšlam....., ale to babka nemala povinnosť platiť daň z príjmu na ňu sa vzťahuje tento § lebo ona darovala, ale otec bol obdarovaný a jemu plynul príjem (predaj) z darovanej veci a ten už neni oslobodený.

PS: postupne prídeme aj nato, čo bude predstavovať (výdavok) pri určení základu dane.:D
renča1
03.02.07,18:25
no hej, ako tak premýšlam....., ale to babka nemala povinnosť platiť daň z príjmu na ňu sa vzťahuje tento § lebo ona darovala, ale otec bol obdarovaný a jemu plynul príjem (predaj) z darovanej veci a ten už neni oslobodený.

PS: postupne prídeme aj nato, čo bude predstavovať (výdavok) pri určení základu dane.:D

Podľa môjho názoru je správna odpoveď v príspevku č.8., pretože keď babka darovala , tak v čase jej darovania , darovanie nebolo predmetom dane . A príjem v čase darovania by bol oslobodeným príjmom. § 25 sa nevzťahuje na tento prípad. Do základu dane sa zahrnie výdavok vychádzajúci zo znaleckého posudku. Tak čo Erika čo nato hovoríš?
renča1
03.02.07,18:36
Priznám sa, že tomuto nerozumiem. Ani pri predaji nebol znalecký posudok, cena bola dohodou zmluvných strán. Myslel som, že kvôli pužitiu §8 ods. 5b a následne §25 je potrebné stanoviť cenu na vstupe (t.j.) pri darovaní a nie na výstupe (pri predaji). Podľa všetkého to vyzerá tak, že do daňového základu vstupuje 50 percent nehnuteľnosti (t.j. časť získaná darovaním) a mojim cieľom je zistiť o akú sumu je možné si znížiť daňový základ korektne podľa týchto paragrafov. Vieš mi prosím s týmto poradiť?

K tejto otázke nech sa ti vyjadrí znalec, koniec koncov aj tak ti on bude robiť znalecký posudok. My to už neovplyvníme. :)
Pepa
03.02.07,18:38
No inšejšie som nevypátrala. Vyzerá to na znalecký posudok.
muco1
03.02.07,18:51
Vďaka všetkým za pomoc, pomohli ste mi na 100 percent s tým dedením a s tým znaleckým posudkom hádam pohnem ďalej neskôr. Skúsim to ešte niekde pozrieť, lebo mi nie je celkom jasné k akému dátumu má byť posudok robený - či k dátumu darovania, predaja, alebo k súčasnému.
Pepa
03.02.07,19:24
K dátumu nadobudnutia - darovania.
Aca3
03.02.07,19:27
Muco1
Čo sa týka môjho názoru na vec, mali sme obdobný prípad.
Môj osobný názor, že časť pozemku, ktorý otec získal dedením je oslobodený od dane.
Na čast pozemku, ktorý ziskal darovanim:
pri darovaní mal byť súdnoznalecký posudok, aby pri predaji nehnuteľnosti si mohol odrátať sumu na znaleckom posudku do nákladov na obstaranie časti nehnuteľnosti, ktorú predáva. /to je čo sa týka dane z príjmu/
muco1
03.02.07,19:42
Čiže keď nebol vtedy urobený, tak teraz už má smolu?
Zužu
07.02.07,12:39
Tiež mám podobný prípad a neviem ako sa z toho dostať.

Dôchodca predal pozemok, ktorý získal dedením . Doba medzi predajom a dedením je 3 roky, čiže príjem nie je oslobodený. Pri dedičskom konaní bol súdnoznalecký posudok ale pri predaji nebol robený. Pri predaji nehnuteľnosti môže použiť sumu zo znaleckého posudku ako výdaj ? alebo keď nebol znalecký posudok pri predaji, tak nemá nárok uplatniť si výdaje? Prosím pomôžte. Na DÚ som sa pýtala , ale tam ma odkázali na par. 25, v ktorý som prečítala uť viac krát a hovorí sa v ňom o reprodukčnej obstarávacej cene a nie je mi jasné, v ktorom čase, dátum dedičského konania ? Ďakujem
Zužu
07.02.07,17:54
Tiež mám podobný prípad a neviem ako sa z toho dostať.

Dôchodca predal pozemok, ktorý získal dedením . Doba medzi predajom a dedením je 3 roky, čiže príjem nie je oslobodený. Pri dedičskom konaní bol súdnoznalecký posudok ale pri predaji nebol robený. Pri predaji nehnuteľnosti môže použiť sumu zo znaleckého posudku ako výdaj ? alebo keď nebol znalecký posudok pri predaji, tak nemá nárok uplatniť si výdaje? Prosím pomôžte. Na DÚ som sa pýtala , ale tam ma odkázali na par. 25, v ktorý som prečítala uť viac krát a hovorí sa v ňom o reprodukčnej obstarávacej cene a nie je mi jasné, v ktorom čase, dátum dedičského konania ? Ďakujem

Neviete mi prosím poradiť?
Pepa
07.02.07,17:58
Po kom dedil?
Zužu
07.02.07,17:59
Po svojich rodičoch
Pepa
07.02.07,18:03
Po svojich rodičoch
BINGO
No takže takto: je dedičom v priamom rade, ak boli rodičia vlastníkmi viac ako 5 rokov alebo ak doba vlastníctva poručiteľov /rodičov/ a doba vlastníctva predávajúceho /spolu/ je viac ako 5 rokov - príjem je od dane oslobodený.
Zužu
07.02.07,18:10
To znamená , že som zle čítala zákon ? Priamy dedič nemusí dodržať lehotu 5 rokov? Dnes mi to nejako nepáli.
Ďakujem veľmi pekne
Pepa
07.02.07,18:14
To znamená , že som zle čítala zákon ? Priamy dedič nemusí dodržať lehotu 5 rokov? Dnes mi to nejako nepáli.
Ďakujem veľmi pekne
Do lehoty 5 rokov sa ráta aj doba po ktorú vlastnili pozemok poručitelia.
Príklad - poručitelia vlastnili napr. 10 rokov - už to stačí na oslobodenie.
Zužu
07.02.07,18:19
Ďakujem .......
michelle84
03.11.09,18:24
Do lehoty 5 rokov sa ráta aj doba po ktorú vlastnili pozemok poručitelia.
Príklad - poručitelia vlastnili napr. 10 rokov - už to stačí na oslobodenie.

Na základe ktorého § je toto? Manželka zdedila po manželovi nehnuteľnosť, ktorú predáva. Je 5 rokov od smrti, ale od dedičského konania ešte neubehlo 5 rokov. Bude sa platiť daň z predaja nehnuteľnosti?
betka
03.11.09,18:54
Priznám sa, že som lenivá čítať celú tému.

ZDP:


9/c) z predaja nehnuteľnosti nadobudnutej dedením (postupným dedením) v priamom rade alebo niektorým z manželov okrem nehnuteľnosti, na ktorú sa vzťahuje oslobodenie od dane podľa písmena a), ak uplynie aspoň päť rokov odo dňa nadobudnutia tejto nehnuteľnosti preukázateľne do vlastníctva alebo spoluvlastníctva poručiteľa (poručiteľov) alebo vyradenia z obchodného majetku, ak bola táto nehnuteľnosť zahrnutá do obchodného majetku, okrem príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji nehnuteľnosti uzavretej do piatich rokov od jej nadobudnutia alebo od jej vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po piatich rokoch od jej nadobudnutia alebo vyradenia z obchodného majetku,

Ak zdením nehnutelnosť po manželovi a bol vlastníkom tejto nehnutelnosti po dobu min. 5 rokov, je predaj od dane oslobodený.
Ak mal moj manžel nehnutelnosť zaradenú v OM a táto túto nehnutelnosť vlastnil napr. i 20 rokov, oslobodený predaj bude až po vyradení z OM v lehote 5 rokov.

Pr.:
Moj manžel vlastní nehnutelnosť od roku 2000. Nebola zahrnutá do OM. Zdedila som ju, predaj je oslobodený od dane.

Moj manžel vlastnl nehnutelnosť, kt. mal zatŕadenú v OM v roku 2007, a v tomto roku ju i vyradil z OM. Ak ju ja ako dedič predám v roku 2009. Príjem z predaja nie je oslobodený od dane
Ivenka
26.01.10,11:50
No poviem prečítala som aj §8 aj §25 a celú tému a stále mi nie je jasné. Prosím o Váš názor.
Dostala som do daru nehnuteľnosť-byt od matky v r.2009. V tom istom roku som aj byt predala. V darovacej listine nie je uvedená hodnota daru a ani žiadný znalecký posudok robený nebol. Pri predaji bola určená suma dohodou. Vychádza mi z toho, že daň z príjmu musím zaplatiť. Ale nemám žiadný náklad ?
Eva Póčová
28.01.10,13:30
Pekný deň prajem všetkým,
mám taký podobný prípad. Vyhladal ma klient s prosbou aby som mu pomohla s daňovým priznaním lebo predal rodinný dom. Doteraz som ešte nič podobné neriešila a preto Vás prosím o pomoc.
S manželkou si kúpili rodinný dom 5.5.2008, boli rovnocennými spoluvlastníkmi. Manželka zomrela ešte v ten rok 2008. Manžel s dcérou zdedili manželkynu polovicu. Otec vlastnil 3/4 a dcéra 1/4V decembri 2009 ho predali cez realitku za 25 000,-€.
(Otec dostal 18750,- dcéra 6250,- znížené o províziu pre realitku
1900,-€)
Obi dvaja musia podať DP?
Čo všetko môžem dať do výdavkov?
- kúpnu cenu z roku 2008
- výdavky na rekonštrukciu
- provízia pre realitku 1900,-€
Tie výdavky akým spôsobom sa preukážu?
Ďakujem.
Eva Póčová
29.01.10,10:05
Pekný deň prajem všetkým,
mám taký podobný prípad. Vyhladal ma klient s prosbou aby som mu pomohla s daňovým priznaním lebo predal rodinný dom. Doteraz som ešte nič podobné neriešila a preto Vás prosím o pomoc.
S manželkou si kúpili rodinný dom 5.5.2008, boli rovnocennými spoluvlastníkmi. Manželka zomrela ešte v ten rok 2008. Manžel s dcérou zdedili manželkynu polovicu. Otec vlastnil 3/4 a dcéra 1/4V decembri 2009 ho predali cez realitku za 25 000,-€.
(Otec dostal 18750,- dcéra 6250,- znížené o províziu pre realitku
1900,-€)
Obi dvaja musia podať DP?
Čo všetko môžem dať do výdavkov?
- kúpnu cenu z roku 2008
- výdavky na rekonštrukciu
- provízia pre realitku 1900,-€
Tie výdavky akým spôsobom sa preukážu?
Ďakujem.
Ahojte,
nikto mi nepomôže, prosím?
Obi dvaja musia podať DP?
Čo všetko môžem dať do výdavkov?
- kúpnu cenu z roku 2008
- výdavky na rekonštrukciu
- provízia pre realitku 1900,-€
Tie výdavky akým spôsobom sa preukážu?
Ďakujem.
Mária.K.
29.01.10,12:20
Pekný deň prajem všetkým,
mám taký podobný prípad. Vyhladal ma klient s prosbou aby som mu pomohla s daňovým priznaním lebo predal rodinný dom. Doteraz som ešte nič podobné neriešila a preto Vás prosím o pomoc.
S manželkou si kúpili rodinný dom 5.5.2008, boli rovnocennými spoluvlastníkmi. Manželka zomrela ešte v ten rok 2008. Manžel s dcérou zdedili manželkynu polovicu. Otec vlastnil 3/4 a dcéra 1/4V decembri 2009 ho predali cez realitku za 25 000,-€.
(Otec dostal 18750,- dcéra 6250,- znížené o províziu pre realitku
1900,-€)
Obi dvaja musia podať DP?
Čo všetko môžem dať do výdavkov?
- kúpnu cenu z roku 2008
- výdavky na rekonštrukciu
- provízia pre realitku 1900,-€
Tie výdavky akým spôsobom sa preukážu?
Ďakujem.

Ahojte,
nikto mi nepomôže, prosím?
Obi dvaja musia podať DP? - áno
Čo všetko môžem dať do výdavkov?
- kúpnu cenu z roku 2008 - áno
- výdavky na rekonštrukciu - áno
- provízia pre realitku 1900,-€ - áno
Tie výdavky akým spôsobom sa preukážu? - musia mať doklady, z ktorých je to preukazné - napr. zmluvy, výdavkové doklady výpisy z účtu a pod.
Ďakujem.
Časť odpovede v texte a ďalej dopĺňam:
Príjmy budú priznávať a výdavky si budú uplatňovať v takom pomere, v akom boli vlastníkmi domu ku dňu predaja.
Ak by výdavky presiahli výšku príjmov, tak sa môžu v daňovom priznaní uplatniť len do výšky príjmov z predaja. Z predaja nehnuteľnosti podľa § 8 ods. 1 písm. b) zákona o dani z príjmov nemôže vzniknúť strata.
Eva Póčová
29.01.10,16:19
Veľmi pekne ďakujem, veľa si mi pomohla.
skvrnka
30.01.10,08:57
Po strýkovi sme zdedili pozemok (vlastníl ho 10 rokov), moja matka a my jej deti.Peniaze sme rozdelili rovnakým dielom. Musíme podať
daňové priznanie? Predpokladám, že každý za seba. Náklady
sme nemali. Takže celú čiastku musíme zdaniť?
velicanyi
12.02.10,14:49
Dobrý deň,
chcem sa opýtať či mi niekto vie poradiť.. V roku 2007 som po svojej zosnulej starej mame zdedil pozemky. Ona to vlastnila už viac ako 15 rokov. Mal to dediť môj otec(jej syn), ale on sa vzdal dedenia v môj prospech.. Ide o to, že ja teraz tie pozemky predávam a neviem či som povinný platiť daň z predaja nehnuteľnosti, kedže som to dedil podľa mňa nie v priamom dedení a nevlastním to ešte viac ako 5 rokov.. Som teda aj ja oslobodený od platenia dane??? A ak áno, som povinný zahrnúť tento príjem do daňového priznania aj keď je to oslobodené od dani???

Veľmi pekne Vám ďakujem za odpovede
alušik
15.02.10,16:40
Podľa môjho názoru je správna odpoveď v príspevku č.8., pretože keď babka darovala , tak v čase jej darovania , darovanie nebolo predmetom dane . A príjem v čase darovania by bol oslobodeným príjmom. § 25 sa nevzťahuje na tento prípad. Do základu dane sa zahrnie výdavok vychádzajúci zo znaleckého posudku. Tak čo Erika čo nato hovoríš?
Mám úplne rovnaký prípad - v darovacej zmluve nemám uvedenú hodnotu daru. Neviem, či sa zadávateľ témy dopátral toho, čo v prípade, že znalecký posudok nebol urobený. Pochybujem, že nejaký znalec by robil súdno-znalecký posudok spätne k nejakému dátumu. Nedalo by sa vychádzať napríklad z potvrdenia obce (v katastri ktorej sa nehnuteľnosť nachádza) o tom, aká bola obvyklá cena pozemku v tom danom čase predaja? Nemáte s tým niekto skúsenosť?
alušik
17.02.10,11:43
Prosím Vás, mohla by som tú reprodukčnú cenu určiť ako cenu na základe potvrdenia z obecného úradu - aká bola cena obvyklá v mieste a čase darovania?
Ivenka
17.02.10,11:52
Nečítala som celú tému ale k tomu predposlednému príspevku. Nehnuteľnosť som dostala do daru v r.2009. V tom istom roku som ju aj predala. V darovacej zmluve nebola uvedená hodnota daru. Pýtala som sa daňového poradcu presne na znalecký posudok a povedal mi, že oni robia aj spätne posudky, pretože vedia, že nastavajú aj takéto situácie.
alušik
17.02.10,11:58
Hm, no ale aj ten posudok niečo stojí a potvrdenie obce by sme vedeli dostať bez poplatku.;)
Ivenka
17.02.10,12:34
Ale neviem či potvrdenie z obecného úradu by obstalo. Nehadam sa, paragrafy su pokrutené. Je pravda, že posudok ťa vyjde na 150-200 E.
Magma
09.03.10,06:20
Chcela som pomôcť neteri s daňovým priznaním a tiež som zostala bezmocná, aj keď čítam predošlé príspevky, neviem si poradiť. V roku 2006 dostala do daru nehnuteľnosť - byt od svojho príbuzného, a v roku 2009 ho predala. V darovacej zmluve nebola uvedená cena nehnuteľnosti, ani vypracovaný znalecký posudok. Teraz bola za súdnym znalcom ale ten nie je ochotný spätne vyhotoviť posudok. Čo má uviesť ako výdavok v daňovom priznaní, lebo zo zákona mi to nie je jasné....
Ivenka
09.03.10,06:41
Výdavok bude nadobudacia cena za ktorú ju obstaral príbuzný. A nemala tam trvalý pobyt 2 roky ?
Magma
09.03.10,08:23
nie, žiaľ nie. A vlastne je dosť veľký rozdiel medzi nadobúdacou cenou (príbuzného) a cenou za ktorý byt predala, takže bude platiť pekné dane...
dík za odpoveď
ini
23.02.12,18:43
dobrý deň, potrebujem radu. FO nepodnikateľ dostal pozemok od rodičov a tento predal v čase kratšom ako 5 rokov. Príjem z predaja pozemku by u darcu oslobodený nebol, keďže darca získal pozemok dedením v nepriamom rade a do 5 rokov ho daroval. FO by si mohla odpočítať od príjmu cenu, za ktorú pozemok nadobudol darca. Problém ale je, darca pozemok zdedil a v dedičskom konaní nebol robený znalecký posudok. Ak si bude dávať FO vyhotovovať znalecký posudok spätne, tak ho musí dať urobiť v čase dedenia u darcu? Alebo môže v čase darovania jemu? Podľa mňa prvé, ale pre istotu overujem.