ipomoni
03.02.07,11:00
poradte mi prosim - lebo neviem -do evidencie resp. knihy zavazkov je treba dat aj poplatky v banke a dan v banke zaplatená. diky moc a pekny vikend.
Braňo
03.02.07,10:04
Daň z úrokov za Teba zráža banka, ktoré odvádza daňovému úradu, ale je potrebné ich zaúčtovať. Kreditné úroky v jednoduchom ostatné príjmy OZD. Poplatky banke, zaplatením v jednoduchom, prevádzková réžia, členenie bankové poplatky. Prečo chceš účtovať o záväzkoch?
ipomoni
03.02.07,10:08
dakujem za rychlu pomoc, ale ja uctujem v JU a pri kontrole knihy zavazkov som zneistila ci som nemala uviest aj toto.este raz vdaka.
ekopo
03.02.07,10:23
poradte mi prosim - lebo neviem -do evidencie resp. knihy zavazkov je treba dat aj poplatky v banke a dan v banke zaplatená. diky moc a pekny vikend.
Tu je výpis zo zákona o účtovníctve ktorý pojednáva o záväzkoch:

(4) Kniha záväzkov obsahuje najmä údaje o

a) veriteľoch,
b) výške záväzku v peňažnom vyjadrení,
c) prijatých preddavkoch,
d) prijatých úveroch,
e) záväzkoch dane z príjmov,
f) záväzkoch nepriamych daní,
g) záväzkoch voči Sociálnej poisťovni, 17) a príslušnej zdravotnej poisťovni. 19)

Z uvedeného je zrejmé, že ani poplatky ani daň z úrokov sem nepatrí.
Zjednodušene povedané do záväzkov patria dopredu známe platby veritelom podľa uvedeného členenia.
Johanka
03.02.07,17:37
Zákon o účtovníctve:
(4) Na účely tohto zákona sa rozumie
b) záväzkom existujúca povinnosť účtovnej jednotky, ktorá vznikla z minulých udalostí, je pravdepodobné, že v budúcnosti zníži ekonomické úžitky účtovnej jednotky a dá sa spoľahlivo oceniť podľa § 24 až 28; vykazuje sa v účtovnej závierke v súvahe alebo vo výkaze o majetku a záväzkoch,