alexxandra
03.02.07,16:21
Dobry den,

chcela by som sa poradit v nasledovnej veci:

Dna 30.11.2006 spolocnost vstupila do likvidacie. Takze teraz podavam danove priznanie za obdobie od 1.1.2006 do 29.11.2006, cize za obdobie,ked este nebola v likvidacii. Mozem v ramci tohoto danoveho obdobia umorit stratu? V zakone o dani z prijmov sa hovori,ze stratu nemozno umorit,ked je spolocnost v likvidacii. Ale neviem,ako je to myslene. Ci v tom zdanovacom obdobi za obdobie likvidacie, alebo proste ze uz som v likvidacii, tak ziadna strata ani za to obdobie,kym som este nebola? Ja tusim,ze to je myslene tak,ze by som teraz este mohla tu stratu odpocitat,ale ta formulacia je taka nejednoznacna ... dakujem.

A este otazka. je mozne podat dodatocne danove priznanie za rok 2005 a 2004, ked je firma v likvidacii? Ja si myslim,ze tomu nic nebrani,ale mozno sa mylim, radsej sa opytam :-)

prajem pekny den a dakujem :-)

PS dost to suri ... vdaka .-)
Vianocka
03.02.07,19:42
Dobry den,

chcela by som sa poradit v nasledovnej veci:

Dna 30.11.2006 spolocnost vstupila do likvidacie. Takze teraz podavam danove priznanie za obdobie od 1.1.2006 do 29.11.2006, cize za obdobie,ked este nebola v likvidacii. Mozem v ramci tohoto danoveho obdobia umorit stratu? V zakone o dani z prijmov sa hovori,ze stratu nemozno umorit,ked je spolocnost v likvidacii. Ale neviem,ako je to myslene. Ci v tom zdanovacom obdobi za obdobie likvidacie, alebo proste ze uz som v likvidacii, tak ziadna strata ani za to obdobie,kym som este nebola? Ja tusim,ze to je myslene tak,ze by som teraz este mohla tu stratu odpocitat,ale ta formulacia je taka nejednoznacna ... dakujem.

Keď tak teraz čítam § 30 Zák.o DzP o odpočte daňovej straty, v komentári je uvedené, že ak daňovník, ktorý odpočítava daňovú stratu a vstupuje do likvidácie, potom právo na odpočítavanie daň. straty zaniká dňom vstupu do likvidácie. Z toho by mi vychádzalo, že do toho dňa (t.j. do dňa vstupu do likvidácie) si môže stratu umoriť.
Ja som takýto problém riešila (už síce dávno, v r. 1995), ale vtedy som mala potvrdené od MF SR, že som mohla stratu odpočítať, avšak len pomernú časť z 1/5 celkovej výšky straty, zodpovedajúcu dĺžke trvania zdaňovacie obdobia (podotýkam však, že v tom čase bolo možné umorovať len 1/5 straty pri splnení ďalších podmienok, čo už dnes neplatí). Súčasné znenie § 30 uvádza, že ak je zdaňovacie obdobie kratšie ako rok, daňovník môže uplatniť celý ročný odpočet daňovej straty.

Na základe znenia § 30 ako aj na základe mojej, i keď starej skúsensti, sa domnievam, že je možné stratu umoriť. Svoj úsudok operam i o skutočnosť, že zákon o DzP v mnohých oblastiach vyšiel v ústrety daňovníkom a mnohé ustanovenia, ktoré nás v minulosti tak zaťažovali, boli zo zákona vypustené a pohľad na daňovú stránku veci bol zjednodušený.

A este otazka. je mozne podat dodatocne danove priznanie za rok 2005 a 2004, ked je firma v likvidacii? Ja si myslim,ze tomu nic nebrani,ale mozno sa mylim, radsej sa opytam :-)

prajem pekny den a dakujem :-)

PS dost to suri ... vdaka .-)

Snáď ešte niekto pridá svoj názor alebo praktickú skúsenosť.
renča1
04.02.07,06:10
Dobry den,

chcela by som sa poradit v nasledovnej veci:

Dna 30.11.2006 spolocnost vstupila do likvidacie. Takze teraz podavam danove priznanie za obdobie od 1.1.2006 do 29.11.2006, cize za obdobie,ked este nebola v likvidacii. Mozem v ramci tohoto danoveho obdobia umorit stratu? vdaka .-)

Záleží za aké obdobie vznikla strata aby sa môhla odpočítavať....
alexxandra
04.02.07,08:39
strata vznikala kontinualne od roku 2001 kazdy rok, pricom nie je nutne uplatnit stratu za celych 5 rokov. Do roku 2003 aj tak platili ine pravidla. Takze povedzme ze sa jedna o uplatnenie straty, ktora vznikla v roku 2005 , pripadne plus v roku 2004, v zdanovacom obdobi od 1.1.2006 do 29.11.2006. K 30.11.2006 spolocnost vstupila do likvidacie a zacina jej bezat nove zdanovacie obdobie, ale to ma zatial netrapi. Teraz vysporiadavam posledne tzv."normalne" zdanovacie obdobie, kym este spolocnost nebola v likvidacii.

Je mozne podat teraz,ked je spolocnost v likvidacii, dodatocne danove priznanie za rok 2003?

dakujem.