ipomoni
03.02.07,18:31
Potrebovala by som poradit..Podnikam v oblasti služieb a fakurovala som a aj obdržala som platbu v EUR v hotovosti.
-mozem na prepocet pouzit kurz NBS?
-musim viest valutovu pokladnicu?
-pri výmene EUR na SK musim dokladovat potvrdenie o výmene?
P.S. vediem JÚ.
dakujem srdečne.
Johanka
03.02.07,17:49
Ipomoni, názvy tém treba zadávať tak, aby vyjadroval jadro problému .
Dnes je to už druhá téma, kde je názvom Tvoj nick.

Myslím, že by Ti nezaškodilo prečítanie http://www.porada.sk/t38186-postupy-uetovania-jednoduche-uetovnictvo-od-112006.html (http://www.porada.sk/t38186-postupy-uetovania-jednoduche-uetovnictvo-od-112006.html).

Okrem iného sa dočítaš aj toto:
§ 15
(4) Ak v účtovníctve účtovnej jednotky je viac pokladní alebo viacej účtov v bankách, účtuje sa o každej pokladni a každom účte v banke v osobitnej pokladničnej knihe a v knihe účet v banke. Stavy a pohyby v pokladni a na účtoch v bankách sa účtujú v pokladničnej knihe a v knihe účet v banke a súčasne do príslušného súhrnného prehľadu o hotovosti a o účtoch v bankách v peňažnom denníku. Pre peňažné prostriedky v cudzej mene sa otvoria pokladničné knihy a knihy účet v banke pre každý druh meny. V pokladničnej knihe a v knihe účet v banke sa účtuje v cudzej mene a v slovenskej mene. V peňažnom denníku sa účtuje v slovenskej mene. Kurzom Národnej banky Slovenska sa peňažné prostriedky v cudzej mene prepočítajú na slovenskú menu ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka a kurzové rozdiely sa zaúčtujú ako posledné položky pred vyčíslením súčtov príjmov a výdavkov v hotovosti a na účtoch v bankách.

Zákon o dani z príjmov:
§ 31 Prepočítací kurz
(1) Na daňové účely sa pri prepočte cudzej meny na slovenskú menu použije kurz slovenskej koruny k cudzej mene vyhlásený Národnou bankou Slovenska (ďalej len kurz ), ktorý daňovník uplatňuje v účtovníctve, 121) ak tento zákon neustanovuje inak. Pri kúpe a predaji cudzej meny za slovenskú menu sa použije kurz, za ktorý boli tieto hodnoty nakúpené alebo predané.
ipomoni
03.02.07,19:03
dakujem pekne, odporucane som si "prestudovala", snad som to aj pochopila a budem to mat správne.... vdaka este raz.