sun_shine
03.02.07,19:01
Ahojte,

potreboval by som ako začinajúci podnikateľ poradiť. Mám v pláne zamestnať pár ľudí z úradu práce. Chcem sa Vás opýtať ako je to vlastne s dotáciami na takto vytvorené miesto. Ak vytvorím miesto ako chránenú dielňu dostanem cca 200 000,- Sk. Vraj polovicu môžem použiť na úhradu napr. zariadenia a polovicu na mzdy. Všetko sa refunduje, nič mi vraj nedajú dopredu. Niekde som čítal, že paušálny príspevok nemusím dokladovať. Preto prosím o radu. Potom by som ešte zamestnal niekoho napr. matku po materskej alebo človeka nad 50 rokov, no na nich vraj nedostanem takýto príspevok, ale úrad mi bude mesiac pozadu uhrádzať určité percento zo mzdy. Tieť refundovanie. Mám v tom trochu nejasno, preto prosím Vás čo už s tým máte skúsenosti, poraďte. Ďakujem za všetky rady aj pripomienky
misomiso
03.02.07,19:23
To bude najlepsie ak sa budes informovat priamo na Urade Prace. Zalezi, na koho tam natrafis a ako nanho natrafis... ale to uz tu nemozem rozoberat.

Mna vyhodili hned od dveri.
sun_shine
04.02.07,09:14
Ahoj Misomiso,
ved ja som to tak aj riesil, bol som priamo v BB, ale mam zlu skusenosti. Ziadny zaujem, ako keby ich to otravovalo, len mam z toho teraz zmatok, lebo som sa dozvedel uplne odlisne veci ako som sa docital v zakone a vo vyzvach. Preto sa chcem poradit tu. S uradnikmi je to tazke.
misomiso
04.02.07,10:22
... no tazko mozes ocakavat, ze bude statny uradnik ochotne rozdavat peniaze zo statneho rozpoctu bez toho, aby z toho nieco mal.

My sme mali v zasade dve moznosti:
1,) Domahat sa svojich prav, vypisovat rozne odvolania, staznosti, na nadriadenych a vyssie organy, ze nam Urad Prace nechce v regione s vysokou nezamestnanostou poskytnut prispevok na zamestanie nezamestnanych osob.

2,) Venovat sa radsej svojmu podnikaniu a spolahnut sa na vlastne (+ pozicane) zdroje.

Vybrali sme si druhu moznost a dnes nelutujem. Aj tak by sme mozno vybehali par desiatok tisic, zdrzalo by nas to pol roka, dnes sme uz ovela dalej.

Cely tento system podpory podnikania je pomyleny. Stale sa tu lakaju iba zahranicni investori. No - nic proti nim. Ale ak by som ja dostal prispevok vyse 1 milion na 1 pracovne miesto + byty pre zamestnancov, tiez by som dokazal na Slovensku zamestnat 3 alebo 4 tisic ludi. To nie je skutocne nijaky velky problem.
sun_shine
04.02.07,12:48
Presne ako pises Misomiso. Tiez sa rozhodujem ci to riesit s ich prispevkom alebo formou uveru. Ako zacinajucemu podnikatelovi by mi viac pomohla ich pomoc, kedze aj u bank to je tazke. Ja nemam este ani rocnu historiu. S podporou podnikania u nas to naozaj hrozne. Kazdy sa bavi len s velkymi investormi. Aj s Agenturou pre rozvoj maleho a stredneho podnikania mam svoje negativne skusenosti. Tam sa s clovekom bavia len ak ide o velke investicie, obycajnemu podnikatelovi im je zatazko nieco poradit. Tiez nic nemam proti investorom, len mozno keby sa podporovali domaci podnikatelia, nemuseli by sme byt na nich odkazani. Hociktory slovensky podnikatel by dokazal za takych podmienok zamestnat zopar stovak ludi.
Ajuška
04.02.07,14:33
Presne ako pises Misomiso. Tiez sa rozhodujem ci to riesit s ich prispevkom alebo formou uveru. Ako zacinajucemu podnikatelovi by mi viac pomohla ich pomoc, kedze aj u bank to je tazke. Ja nemam este ani rocnu historiu. S podporou podnikania u nas to naozaj hrozne. Kazdy sa bavi len s velkymi investormi. Aj s Agenturou pre rozvoj maleho a stredneho podnikania mam svoje negativne skusenosti. Tam sa s clovekom bavia len ak ide o velke investicie, obycajnemu podnikatelovi im je zatazko nieco poradit. Tiez nic nemam proti investorom, len mozno keby sa podporovali domaci podnikatelia, nemuseli by sme byt na nich odkazani. Hociktory slovensky podnikatel by dokazal za takych podmienok zamestnat zopar stovak ludi.

...asi by som mala pochváliť baby na ÚP v Nitre. Na podnet kočky, ktorú som mala príležitostne na dohodu, som si vybavovala že ju zoberiem na absolventskú prax. Absolútne bezproblémové jednanie, rýchle schválenie dohody na ÚP a pri jej podpisovaní bola pani taká milá, že ma informovala o ďaľších možnostiach čerpania prostredkov z ESF... ešte aj kolegyňu mi zavolala, ktorá vysvetlila absolútne všetko. Skúste zaklopať na ďaľšie dvere... prípadne inak formulovať svoju požiadavku. Neprosíkajme pri dverách... je to obojstranne výhodný akt... tak im ponúknime... Držím palčeky - pekný dník...:rolleyes:
misomiso
04.02.07,17:07
Tah hura do Nitry:) :) :) . Ja som iba chcel povedat, ze je lepsie spoliehat na vlastne zdroje a schopnosti, a potom byt milo prekvapeny, ak Ti niekto nieco prispeje ako pocitat s tym a potom byt z toho znechuteny.

BTW zamestnavanim ludi, ktori podliehaju roznym specialnym prispevkom si znizujes vyber pri prijmani ludi. Nakoniec zistis, ze ak si vyberies cloveka, ktory je naozaj super a sedi na svoju poziciu, nebude Ti luto hoci aj 200 tisic, pretoze on do firmy prinesie vacsi osoh. My sme napriklad skutocnost, ze v regione je vysoka nezamestnanost nezneuzili na vyplacanie malych platov, ale sme to vyuzili na to, ze sme si vybrali vzdy jedneho z asi 100 ludi. Bolo to pre nas dost casovo (aj financne) narozne taky vyber uskutocnit, ale stalo to za to. Aj tak sme si uz dopredu (v inzerate) zuzili vyber podmienkou, ze zamestname iba nefajciara.

Takze moja rada - ak nedostanes podporu, netrap sa, ale o to vacsiu pozornost venuj vyberu.