jozef.manduch
04.02.07,09:37
Dobry den,

nie som účtovník, a neviem to ani nikde na nete najst, ako sa vypocitava dan pri pausalnych vydavkoch, rad by som Vas poprosil o pomoc. Mohol by mi niekto povedat, kolko bude cinit dan a poistne ak predpokladam napr. rocne prijmy 3000000 Sk. T.j. kolko budem musiet odviest statu a kolko ostane mne. Resp. nejaky odkaz na stranku kde sa o tom docitam viac. Jednalo by sa o poskytovanie sluzieb, relativne dost nizkonakladova cinnost v pomere k prijmom.

Dakujem vopred
Zoltán Kovács
04.02.07,08:45
Dobry den,

nie som účtovník, a neviem to ani nikde na nete najst, ako sa vypocitava dan pri pausalnych vydavkoch, rad by som Vas poprosil o pomoc. Mohol by mi niekto povedat, kolko bude cinit dan a poistne ak predpokladam napr. rocne prijmy 3000000 Sk. T.j. kolko budem musiet odviest statu a kolko ostane mne. Resp. nejaky odkaz na stranku kde sa o tom docitam viac. Jednalo by sa o poskytovanie sluzieb, relativne dost nizkonakladova cinnost v pomere k prijmom.

Dakujem vopred

Keď nie si živnostník, na základe akého oprávnenia poskytuješ tie služby? Slobodné povolanie, umelec alebo niečo iné?
jozef.manduch
04.02.07,08:49
Vsak tie sluzby este neposkytujem, ale mam moznost tie sluzby poskytovat, tak by som rad vedel ako je to s pausalnymi vydavkami pri takychto obratoch, staci mi len jednoduchy vypocet. Dakujem
jaja99
04.02.07,08:50
Pri ročných príjmoch 3.000.000 SKK sa staneš zo zákona platiteľom DPH a nebudeš si môcť uplatňovať paušálne výdavky, keď platiteľom budeš k 1.1. daného roka. časť zdaňovacieho obdobia.Paušálne výdavky: § 6 ods. 10 zákona 595/2003 Z.z.
Registračná povinnosť k DPH: § 4 zákona 222/2004 Z.z.
veronikasad
04.02.07,09:00
Pri rocnych prijmoch 300 000,-sk /ak budes podnikat cely rok 2007/ si do vydavkov zahrnies : 40 % z prijmov - pausalne vydavky /nemusis viest uctovnictvo/ + odvody, ktore zaplatis do zdravotnej a socialnej poistovne /v provom roku podnikania odvody do soc.poistovne neplatis, len ak by si sa chcel poistit dobrovolne/.
Cize pocitajme :
- hruby prijem 300 000,-
- pausalne vydavky - 120 000,-
- zdr.poistenie /12x1064/ - 12 768,-
-----------------------------------------------------
základ dane 167 232,-
-odpoč.pol.na daň.r.2007 - 95 616,-
-----------------------------------------------------
K zdaneniu 71 616,-
daň 19% 13 607,-

Do 31.3.2008 podaš daňové priznanie, do 30.6.08 odovzdaš vypis z daňoveho priznania v soc. poisťovni a pretože si mal prijem vyšši ako 12-násobok min. mzdy, do 8.7.2008 sa musiš prihlásiť v socialnej poisťovni ako povinný platiteľ odvodov. Odvody budeš platiť od 1.8.2008 z min.mzdy platnej v tom čase.

Stačí ?

---------
Veronika
veronikasad
04.02.07,09:01
prehliadla som jednu nulu, takze ten vysledok je iny

-----------
Veronika
jozef.manduch
04.02.07,09:15
takze neplati to co napisala jaja99 hore, ze pri takychto primoch musim byt platcom dph? a tym padom nemozem si uplatnovat pausalne vydavky? existuje nejaka hranica pri kt. uz musis byt platcom dph??
veronikasad
04.02.07,09:20
platcom DPH sa stanes po dosiahnuti obratu 1,5 mil.Sk. V prvom roku ked sa stanes platcom DPH v priebehu roka, si mozes uplatnit pausalne vydavky, avsak nie z celej sumy faktur, ale len z ciastky bez DPH. DPH odvedies statu. Postup vypoctu, ktory som uvadzala plati aj pri obrate 3 mil. SK, len si dosad spravnu vysku paus.vydavkov a konecny vysledok zdan 19 %.

---------
Veronika
mysimis
04.02.07,09:21
takze neplati to co napisala jaja99 hore, ze pri takychto primoch musim byt platcom dph? a tym padom nemozem si uplatnovat pausalne vydavky? existuje nejaka hranica pri kt. uz musis byt platcom dph??

Pri obrate 3.000.000,- Sk si určite nemôžeš uplatňovať paušálne výdavky. Hranica na registráciu DPH je celkový obrat 1.500.000,- Sk.
jaja99
04.02.07,09:22
veronikasad
04.02.07,09:27
Nesuhlasim misimis a jaja. Pausalne vydavky si moze uplatnit aj platitel DPH ak je platitelom len cast zdanovacieho obdobia. Pozri § 6 odst.10

---------------
Veronika
STRELEC
04.02.07,09:55
Keď nie si živnostník, na základe akého oprávnenia poskytuješ tie služby? Slobodné povolanie, umelec alebo niečo iné?Neodpovedal si na túto otázku. V závislosti od odpovede sú debaty o DPH možno aj zbytočné v tomto konkrétnom prípade.
jozef.manduch
04.02.07,09:59
V tomto momente som radovy zamestnanec, ale mam moznost prejst na zivnost a poskytovat tieto sluzby, preto tie otazky, aby som vedel do akej miery sa mi to oplati resp. neoplati...
STRELEC
04.02.07,10:10
Aha. Pri uvažovaných príjmoch a ako uvádzaš - relatívne nízkych nákladoch sa to určite oplatí. Minimálne ako príjem zo živnosti pri súčasnom pracovnom pomere (ak sa to dá, povedzme časovo). S tou DPH by sa ale znižoval vlastne príjem po prvých 12-tich mesiacoch, kedy by si zistil, že obrat (príjem) je vyšší ako 1500000.-Sk.
Riešením by možno bola živnosť a paralelne by sa oplatilo založiť jednoosobovú sro. Výdavky na sro by sa oplatili. Rozložil by si príjmy do dvoch subjektov. Je ovšem ďalšia otázka, či príjemcom môže byť právnická osoba. To môže byť problém napr. u poisťovacej činnosti - u niektorých partnerov.
STRELEC
04.02.07,10:11
V príspevku 14 upresňujem: ... po prvých najviac 12-tich mesiacov.

Doplňujem: na Porade môžeš získať veľa doplňujúcich informácií, ale v Tvojom prípade je to otázka konkrétnej stratégie v konkrétnom prípade. Poobhliadol by som sa po nejakom poradenstve z Tvojej lokality. Pred zahájením činnosti.
jozef.manduch
04.02.07,10:21
Jednalo by sa potom uz len o zivnost, sucasny pracovny pomer by nebol mozny. Mohol by si mi to trosku viac objasnit s tou jednoosobovou sro-ckou, ako by to fungovalo? Prijemcom moze byt aj PO ziadny problem v tom nevidim. Lebo v podstate sa jedna o poskytovanie inzinierskych sluzieb, nie poistenie alebo tak. Za ktore by som v pravidelnych mesacnych intervaloch dostaval zaplatene.
STRELEC
04.02.07,11:06
Vytvorenie paralelnej sro je len jedna z možností. Mne pripadá pomerne praktická. Pri inžinierskej činnosti nezáleží na právnej forme poskytovateľa. Ide o rozloženie príjmov. Možno by som "nechal viac zarobiť" sro-čku, hoci by sa stala plátcom DPH (po prekročení hranice pre registráciu 1,5 mil.). Fyziská osoba by bola dodávateľom pre neplatcov DPH a jej priemerné tržby, príjmy by neprevýšili 150tis/mes. Bola by trvalo neplatcom.
A možno nakoniec by postačovala sro - bez ohľadu na to, či by sa stala plátcom DPH alebo nie. Možno by u odberateľov -neplatcov DPH bolo možné vzťah riešiť zmluvou mimo živnosť a mimo ZP. Napríklad mandátnou, príkaznou.
Možností je viac.