emde
04.02.07,12:08
Podarilo sa mi vyhrat nepenaznu cenu v 12/2006, v 01/2007 mi prisiel protokol o prevzati vyhry z reklamnej sutaze s potrebnymi udajmi. V protokole sa uvadza, ze hodnota vyhry je 49.990 sk, ale nie je uvedene ci s DPH alebo bez. Ked som si vsak pozerala uvedeny vyrobok na www stranke firmy, ktora vyhru poskytla, tak pri tomto vyrobku je uvedena cena v rovnakej vyske aj s DPH. aku sumu si dat do danoveho priznania? nemam ani tusenia, prosim o pomoc. dakujem.
Vladimír Ozimý
04.02.07,12:02
no v takychto pripadoch ide o prijem s vyhier podla paragrafu 8 ods. 1 pism i| ktory je oslobodeny do vysky 5000 Sk podla paragrafu 9 ods n to jest vy ste to prekrocili musite si to zdanit. takze to uvediete do danoveho priznania a zdanite to...v takomto pripade nemozete poziadat ani zamestnavatela o rocne zuctovanie dane z prijmov zo zavislej cinnosti ale musite si podat danove priznanie zo vsetkych prijmov za rok 2006 sama.
emde
04.02.07,19:33
a aku sumu za vyhru uviest do danoveho priznania - ked ta suma je pravdepodobne s DPH, ale nie je to tam uvedene?
skaspa
04.02.07,19:40
a aku sumu za vyhru uviest do danoveho priznania - ked ta suma je pravdepodobne s DPH, ale nie je to tam uvedene?
budete zdaňovať celých 49 990 Sk, nemáte prečo rozmýšlať nad "odpočtom" DPH resp. priznávať sumu výhry bez DPH;
agrepina
09.02.07,13:02
chcela by som sa informovať, či sú tieto nepeňažné výhry nejako sledované - kontrolovateľné ak ich nepriznám ako nato niekto príde? Napr. vyhrala som budnu za 7900Sk, teoreticky by som ju mala zdaniť, kedže je to suma nad 5000Sk.
Muška
09.02.07,13:04
Etiketa porady:
14. Nezadávam otázky, ktoré by sa dali kvalifikovať ako porušenie zákona. Na takéto otázky neodpovedám. Neodpovedám spôsobom, ktorý navádza k porušeniu, či obchádzaniu zákona.
skaspa
09.02.07,13:31
chcela by som sa informovať, či sú tieto nepeňažné výhry nejako sledované - kontrolovateľné ak ich nepriznám ako nato niekto príde? Napr. vyhrala som budnu za 7900Sk, teoreticky by som ju mala zdaniť, kedže je to suma nad 5000Sk.
ak ich nepriznáš, dá sa na to prísť veľmi jednoducho:
1. buď ťa nejaký "dobrák" (pohádaná kamarátka, závistivý sused) anonymne nahlási na daňový úrad, že tam a tam si niečo vyhrala a nech teda preveria, či si si to zdanila
2. ak budú vykonávať u spoločnosti, od ktorej si výhru prijala, daňovú kontrolu, tak krížovou kontrolou veľmi jednoducho zistia, či si si podala daňové priznanie a či v ňom máš uvedenú sumu výhry
bezradná
08.03.07,08:10
Etiketa porady:
14. Nezadávam otázky, ktoré by sa dali kvalifikovať ako porušenie zákona. Na takéto otázky neodpovedám. Neodpovedám spôsobom, ktorý navádza k porušeniu, či obchádzaniu zákona.

Táto téma ma inšpirovala. Naša zamestnankyňa sa vlani s manželom zúčastnila zábavnej relácie v istej komerčnej televízii. Za účasť im bola poskytnutá finančná odmena xxxxx a následne xxxx(za opak. použitie nahrávky v rekl. spote), celková suma niekoľkonásobne prevyšovala 5000 Sk. Poprosila ma, aby som jej spravila DP. Doklad o vyplatení mala len zmluvu a výpisy z BU. Tak som je povedala, aby zavolala do produkč. firmy ohľadom potvrdenia. No a tu prišiel problém. Pani včera zavolala do prod. firmy ohľadom potvrdenia a tam jej povedali: "žiadnu daň platiť nemusíte, ale keď chcete byť taká poctivka, kľudne si ju zaplaťte!:eek:". Tak ona ostala v pomykove, že čo teraz. Ja jej tvrdím, že tú daň musí zaplatiť,keďže ide o príjem podľa § 8,ods.1,písm j, ale ona začína váhať.Ja viem, že zaplatiť vyše 10000 Sk na dani nie je málo, ale argumentujem jej, že keby na to DU prišlo tak tá suma by mohla byť aj niekoľkonásobne vyššia. A ešte ma napadlo, že nemala tá spoločnosť povinnosť zraziť je preddavkovo daň v zmysle §8,ods.10?
agrepina
12.01.09,14:52
dsfdsa
agrepina
12.01.09,14:59
ahoj,mám dilemu s daňovou povinnosťou za výhru.
Moja babička vyhrala poukaz na dovolenku v hodnote 50.000Sk, poukaz bol vystavený v roku 2008, došiel jej však až v tomto roku a jeho platnosť je do septembre roku 2009.Takže bude využitý v roku 2009. V ktorom roku ho mám zdaniť? v roku kedy bol vystavený, alebo kedy bol využitý? Ďalšou vecou je,či sa dá na starobnú dôchodkyňu, ktorá je zároveň aj poberateľkou vdovského dôchodku uplatniť odpočet na daňovníka.
ďakujem veľmi pekne za skoru radu
optimistka
12.01.09,17:24
odpočet na daňovníka - starobného dôchodcu nie je možný ak je poberateľom k 1.1. príslušného roka
daňové priznanie podať musí, lebo jej príjmy presiahli 1/2 nezdaniteľnej časti na daňovníka teda sumu 49 248,- Sk v roku 2008, pri zdanení výhry by som sa riadila dňom oznámenia o hodnote výhry, ktoré jej zrejme písomne od organizátora súťaže došlo
Zoltán Kovács
12.01.09,17:29
odpočet na daňovníka - starobného dôchodcu nie je možný ak je poberateľom k 1.1. príslušného roka
daňové priznanie podať musí, lebo jej príjmy presiahli 1/2 nezdaniteľnej časti na daňovníka teda sumu 49 248,- Sk v roku 2008, pri zdanení výhry by som sa riadila dňom oznámenia o hodnote výhry, ktoré jej zrejme písomne od organizátora súťaže došlo


S označeným nie celkom súhlasím. Ak výška dôchodku je nižšia ako nezdaniteľná čiastka, tak samozrejme môže si uplatniť v DP rozdiel medzi NČ a dôchodkom. Bez ohľadu na to či je alebo nie je dôchodcom k 01.01. v roku.
optimistka
12.01.09,17:35
súhlasím s tebou smith, ak má babka menší dôchodok ročne ako 98 496,- sk tak rozdiel je odpočitateľnou položkou na daňovníka, na to som pozabudla, keďže naším dôchodcom tak pravidelne v poslednom čase valorizujú dôchodky
samozrejme v dobrom
agrepina
19.01.09,18:41
Chcela by som sa ešte k tej výhre "poukaz na dovolenku v hodnote 50 000,-Sk " opýtať
Píšete, že daň.priznanie musí starobna dôchodkyna podať ak
jej príjmy presiahli 1/2 nezdaniteľnej časti na daňovníka teda sumu 49 248,- Sk v roku 2008,
Ak by sa teda jednalo o rok 2009, v ktorom je nezdan. čast na daňovníka 103 488,-Sk nemusela by teda podavať daňové priznanie? Na dańovom mi totiž povedali, že daň. povinnosť mám v roku , kedy mám príjem- užitok z výhry /nad 5000,-SK, /teda mi z toho vyplýva, že ak poukaz na zájazd použijem v roku 2009, aj moja daň. povinnosť by mala byť v roku 2009.
Dakujem veľmi pekne za odpoved
Livia2
16.02.09,13:04
Prosím Vás o radu,
dôchodca vyhral nepeňažnú výhru v hodnote 22000, iný zdaniteľný príjem nemá, poberá iba dôchodok, nemá nárok na nezdaniteľnú časť. Musí podať DP a zdaniť túto výhru, keďže je vyššia ako 5000 Sk? alebo nemusí podať DP, nakoľko jeho zdaniteľný príjem nedosiahol polovicu nezdaniteľnej časti?
ďakujem za odpovede.
mzdarka renca
16.02.09,16:46
Prosím Vás o radu,
dôchodca vyhral nepeňažnú výhru v hodnote 22000, iný zdaniteľný príjem nemá, poberá iba dôchodok, nemá nárok na nezdaniteľnú časť. Musí podať DP a zdaniť túto výhru, keďže je vyššia ako 5000 Sk? alebo nemusí podať DP, nakoľko jeho zdaniteľný príjem nedosiahol polovicu nezdaniteľnej časti?
ďakujem za odpovede.

nemá povinnosť si podať DP, ale mal by oznámiť DÚ, že mal nepeňažnú výhru vo výške 22000 a nakoľko nemá povinnosť z uvedenej sumy platiť daň, nepodáva DP, lebo jeho príjem nie je vyšší ako 49248.
Bubi200
22.02.09,16:01
Prosím o radu:
kamarát robí v predajni MT, v súťaži ktorú vyhlásil operátor získal v marci ako výhru poukážky na nákup tovaru Universal pass v hodnote 3000 Sk, v máji v hodnote 6000 Sk a v auguste v hodnote 4000 Sk. Ako má postupovať pri zdanení? Posudzuje sa každá výhra zvlášť a daň zaplatí iba zo sumy 6000 Sk, nakoľko iba táto výhra je vo vyššej sume ako 5000 Sk, alebo sa všetky výhry spočítajú a daň zaplatí zo sumy 13000 Sk? Ďakujem.
azla
22.02.09,17:05
Prosím o radu:
kamarát robí v predajni MT, v súťaži ktorú vyhlásil operátor získal v marci ako výhru poukážky na nákup tovaru Universal pass v hodnote 3000 Sk, v máji v hodnote 6000 Sk a v auguste v hodnote 4000 Sk. Ako má postupovať pri zdanení? Posudzuje sa každá výhra zvlášť a daň zaplatí iba zo sumy 6000 Sk, nakoľko iba táto výhra je vo vyššej sume ako 5000 Sk, alebo sa všetky výhry spočítajú a daň zaplatí zo sumy 13000 Sk? Ďakujem.

Áno, každá výhra sa posudzuje zvlášť.

m) prijaté ceny alebo výhry neuvedené v písmene l) v hodnote neprevyšujúcej 5 000 Sk 165, 97 eura za cenu alebo výhru;
kovex
26.02.09,07:30
Dobrý deň, poprosím o radu, náš zamestnanec v roku 2008 vyhral v športke 125000,-, potrebujem vedieť je táto výhra zdaňovaná? Ak áno poprosila by som aj oporu v zákone. Ďakujem
kovex
26.02.09,08:33
Dobrý deň, poprosím o radu, náš zamestnanec v roku 2008 vyhral v športke 125000,-, potrebujem vedieť je táto výhra zdaňovaná? Ak áno poprosila by som aj oporu v zákone. Ďakujem


Prosím pekne, posúvam ......
azla
26.02.09,08:34
Dobrý deň, poprosím o radu, náš zamestnanec v roku 2008 vyhral v športke 125000,-, potrebujem vedieť je táto výhra zdaňovaná? Ak áno poprosila by som aj oporu v zákone. Ďakujem


§ 9
Príjmy oslobodené od dane

(2) Od dane sú oslobodené aj

m) výhry v lotériách a iných podobných hrách prevádzkovaných na základe povolenia vydaného podľa osobitných predpisov, 56)
kovex
26.02.09,08:37
Ďakujem krásne Anka za pomoc, si zlatá ....

Takže môžem mu urobiť RZD, nemusím podávať DP.
Kolejová
18.06.09,07:13
Organizovali sme deň detí a deti našich zametnancov za súťaže dostávali rôzne ceny. Všetky ceny boli do 165,97 eur. Tieto ceny by sa im nemali zdaňovať, ale kam tento nákup cien zaúčtovať ??

Na účet sociálneho fondu (ako nepeňažný príjem čo sa nezdaňuje), alebo môžeme aj do nákladov na 5 ?
Kolejová
18.06.09,09:13
Posúvam ..
Kolejová
18.06.09,11:44
Nikto sa s takým prípadom nestretol ?