Slavka9
04.02.07,12:23
Dobrý deň, prosím poraďte mi.
Od 1.1.2007 som zmenila zamestávateľa. Zmluvu mám na dobu neurčitú so skúšobnou dobou 3 mesiace.
Počas januára - teda skúšobnej doby - som otehotnela.

1. keď oznámim tehotenstvo zamestnávateľovi, môže mi dať výpoveď?
2. ako je to s povinnosťou oznámiť tehotenstvo? Je určený nejaký termín?
3. ak mu to oznámim až po skončení skúšobnej doby, môžem byť nejako postihnuteľná?
4. je ešte niečo čo by som mala vedieť a nespýtala som sa? :)

Za skorú a dobrú radu Vám vopred vrelo ďakujem.
Slavka
dana9
04.02.07,11:29
Dobrý deň, prosím poraďte mi.
Od 1.1.2007 som zmenila zamestávateľa. Zmluvu mám na dobu neurčitú so skúšobnou dobou 3 mesiace.
Počas januára - teda skúšobnej doby - som otehotnela.

1. keď oznámim tehotenstvo zamestnávateľovi, môže mi dať výpoveď?
Počas skúšobnej doby s tebou môže zamestnávteľ skončiť PP aj bez dôvodu, okrem toho ťa pred skončením PP nechráni ochranná doba, tj. fakt že si tehotná
2. ako je to s povinnosťou oznámiť tehotenstvo? Je určený nejaký termín? Nie si povinná to oznámiť, nie je nijaký termín,
3. ak mu to oznámim až po skončení skúšobnej doby, môžem byť nejako postihnuteľná? nie
4. je ešte niečo čo by som mala vedieť a nespýtala som sa? :)

Za skorú a dobrú radu Vám vopred vrelo ďakujem.
Slavka

V zmysle odpovedí v texte ti odporúčam, počkaj do skončenia skúšobnej doby, potom to zamestnávateľovi písomne oznám a si chránená pred výpoveďou. Všetko bude v poriadku.
j.s
04.02.07,11:47
Zamestnávateľ nesmie vyzadovat od fyzickej osoby informacie o tehotenstve pre uzavretim pracovnej zmluvy. Vynimkou su prace, ktore su tehotnym zenam zakazane. Vzhladom na tvoje tehotenstvo, by ta mal preradit na inu pracu vtedy, ak tvoja terajsia praca ohrozuje tvoje tehotenstvo alebo materske poslanie. Napis aku cinnost vykonavas!!!, to je dost podstatne!!!
Ak si tehotna, vztahuje sa na teba ochranna doba a zamestnavatel ti nemoze dat vypoved.
To co vsak napisem teraz ta nepotesi. Si este v skusobnej dobe a pocas nej mozes tak ty ako aj tvoj zamestnavatel skoncit pracovny pomer bez udania dovodu.
Zamestnanec je povinny informovat o vsetkych skutocnostiach, ktore mu brania vo vykone praci, alebo by mohli zamestnavatelovi sposobit ujmu.
Ak mu oznamis tehotenstvo - nemoze ti dat vypoved z tohto dovodu, ale bohuzial si v skusobnej dobe a vtedy moze skoncit prac.pomer bez udania dovodu
Neviem ti poradit ci mu musis oznamit tehotenstvo - zda sa mi, ze musis len v pripade, ze ti to brani vo vykone prace alebo mu mozes sposobit ujmu.
Ak sa to dozvie po skusobnej dobe, vypoved z dovodu tehotenstva nemozes dostat. Bolo by dobre, aby poradil pravnik z oblasti prac. prava alebo clovek z personalneho
Tweety
04.02.07,11:50
Dobrý deň, prosím poraďte mi.
Od 1.1.2007 som zmenila zamestávateľa. Zmluvu mám na dobu neurčitú so skúšobnou dobou 3 mesiace.
Počas januára - teda skúšobnej doby - som otehotnela.

1. keď oznámim tehotenstvo zamestnávateľovi, môže mi dať výpoveď?
2. ako je to s povinnosťou oznámiť tehotenstvo? Je určený nejaký termín?
3. ak mu to oznámim až po skončení skúšobnej doby, môžem byť nejako postihnuteľná?
4. je ešte niečo čo by som mala vedieť a nespýtala som sa? :)

Za skorú a dobrú radu Vám vopred vrelo ďakujem.
Slavka
1. ak by si to oznámila počas SD- ukončiť PP zamestnávateľ môže, aj napriek tomu, že si tehotná.
2. Termín v zákone nie je, ale odporúčala by som až po skončení SD.
3. Nie.
4.už sa všetko podstatné povedalo.
j.s
04.02.07,11:50
No pocas mojho studovania zakonnika prace ma predbehla Dana 9 a myslim, ze ti zodpovedala vsetko podstatne. Kedze som to uz studoval, musim skonstatovat, ze ma pravdu:))
STRELEC
04.02.07,11:56
1. ak by si to oznámila počas SD- ukončiť PP zamestnávateľ môže, aj napriek tomu, že si tehotná.
2. Termín v zákone nie je, ale odporúčala by som až po skončení SD.
3. Nie.
4.už sa všetko podstatné povedalo.Len drobné doplnenie, lebo Tweety bola opäť presná : Počas skúšobnej doby nejde o výpoveď, ale o zrušenie pracovného pomeru v skúšobnej lehote. Na zrušenie sa teda nevzťahuje zákaz výpovede.
Tweety
04.02.07,12:00
Len drobné doplnenie, lebo Tweety bola opäť presná : Počas skúšobnej doby nejde o výpoveď, ale o zrušenie pracovného pomeru v skúšobnej lehote. Na zrušenie sa teda nevzťahuje zákaz výpovede.
Aby sme to presne pomenovali, tak skončenie PP v SD.
dana9
04.02.07,12:03
Aby sme to presne pomenovali, tak skončenie PP v SD.

To bol chyták či dávete pozor :) :) :)

Ale vážne, samozrejme súhlasím, moje terminologická nepresnosť ma veľmi mrzí,:o bola spôsobená snahou o rýchlu odpoveď, všetkým sa ospravedlňujem. :)
Slavka9
04.02.07,12:25
Veľmi pekne Vám všetkým ďakujem...

Chcela by som sa ešte spýtať ako by malo znieť to písomné oznámenie o tehotenstve pre zamestnávateľa. A to ho bude treba asi zaslať doporučene, však?
Tweety
04.02.07,12:27
Veľmi pekne Vám všetkým ďakujem...

Chcela by som sa ešte spýtať ako by malo znieť to písomné oznámenie o tehotenstve pre zamestnávateľa. A to ho bude treba asi zaslať doporučene, však?
Chhceš to predsa už teraz ohlásiť? Počkaj do ukončenia SD.:) Ak to teraz oznámiš, riskuješ, že s tebou ukončí PP. :mee:
STRELEC
04.02.07,12:29
Oznámil by som to písomne a buď odovzdal na podateľni, sekretárke, doporučene poštu - aj podľa "veľkosti" zamestnávateľa a Tvojho výberu.
Stačí púhe konštatovanie, že si budúca mamička. Ak by Tvoje pracovné začlenenie to vyžadovalo, bude musieť zamestnávateľ s Tebou prejsť možnosti ďalšieho zaradenia.
Slavka9
04.02.07,12:29
Pravdaže až po ukončení SD, ale keď je tu toľko dobrých radcov, chcem to využiť a zistiť si toho čo najviac. =)
j.s
04.02.07,12:34
Na písomné oznámenie sa nevzťahuje žiadna norma. Napises svoje meno, udaje, pod to oznamenie:..... a pises co chces oznamit. Nezabudni sa podpisat a uviest datum. Posli to doporucene. Budes mat potvrdenie, ze soi to odoslala a pomoze ti to v pripadnom (samozrejme ti to nezelem) domahani sa neplatnosti skoncenia prac. pomeru. A plati co povedali kolegovia - posli to az po skonc. skus. doby
veronikasad
04.02.07,13:53
Pokial pracovnícka nevykonava prace, ktore su tehotnym zenam zakazane alebo nejakym sposobom nepriaznivo vplyvaju na ich stav /nocna praca, nadlimitne bremena, vysoke nadcasy, caste pracovne cesty/, nic by som zamestnavatelovi nenahlasovala.Tehotenstvo nie je choroba !. Počas skúšobnej doby by som skúmala názor sefa, v pripade, ze by bol negatívny, sama by som v skúšobnej dobe odišla. Stresovať sa do nástupu na materskú dovolenku - v prípade, že by to šéf považoval za nejaký podraz - nemá význam. To je môj názor - nemusíte s ním súhlasiť.

----------
Veronika
karka
05.02.07,06:10
nic mu nehovor. radim
dana9
05.02.07,07:51
nic mu nehovor. radim

Nemôžem súhlasiť v tomto znení.

Podľa mňa, nič mu nehovr počas SD.
Potom mu určite povedz, resp. písomne oznám (zamestnankyňa sa na účely ZP považuje za tehotnú až odvtedy, odkedy to písomne oznámi ZĽ, aj keď teoreticky by sa dalo obhájiť aj ústne oznámenie), pretože inak nebudeš chránená pred výpoveďou.

Odporúčam pozrieť znenie § 64 ZP:

Zákaz výpovede

(1) Zamestnávateľ nesmie dať zamestnancovi výpoveď v ochrannej dobe, a to

a) v dobe, keď je zamestnanec uznaný dočasne za práceneschopného pre chorobu alebo úraz, ak si túto neschopnosť úmyselne nevyvolal alebo nespôsobil pod vplyvom alkoholu, omamných látok alebo psychotropných látok, a v dobe od podania návrhu na ústavné ošetrovanie alebo od nástupu na kúpeľnú liečbu až do dňa ich skončenia,
b) pri povolaní do služby v ozbrojených silách odo dňa, keď bol zamestnanec povolaný na výkon základnej služby doručením povolávacieho rozkazu alebo keď bol na výkon mimoriadnej služby povolaný mobilizačnou výzvou alebo mobilizačným oznámením, alebo povolávacím rozkazom, až do uplynutia dvoch týždňov po jeho prepustení z takej služby; to platí rovnako v prípade civilnej služby,
c) v dobe, keď je zamestnankyňa tehotná, keď je zamestnankyňa na materskej dovolenke alebo keď je zamestnankyňa a zamestnanec na rodičovskej dovolenke,
d) v dobe, keď je zamestnanec plne uvoľnený na výkon verejnej funkcie,
e) v dobe, keď je zamestnanec pracujúci v noci uznaný na základe lekárskeho posudku dočasne nespôsobilým na nočnú prácu.

(2) Ak je zamestnancovi daná výpoveď pred začiatkom ochrannej doby tak, že by výpovedná doba mala uplynúť v ochrannej dobe, pracovný pomer sa skončí uplynutím posledného dňa ochrannej doby okrem prípadov, keď zamestnanec oznámi, že na predĺžení pracovného pomeru netrvá.

Sú tam určité výnimky, ale toto je základ
veronikasad
05.02.07,15:39
Nemôžem súhlasiť v tomto znení.

Podľa mňa, nič mu nehovr počas SD.
Potom mu určite povedz, resp. písomne oznám (zamestnankyňa sa na účely ZP považuje za tehotnú až odvtedy, odkedy to písomne oznámi ZĽ, aj keď teoreticky by sa dalo obhájiť aj ústne oznámenie), pretože inak nebudeš chránená pred výpoveďou.

Odporúčam pozrieť znenie § 64 ZP:

Zákaz výpovede

(1) Zamestnávateľ nesmie dať zamestnancovi výpoveď v ochrannej dobe, a to

a) v dobe, keď je zamestnanec uznaný dočasne za práceneschopného pre chorobu alebo úraz, ak si túto neschopnosť úmyselne nevyvolal alebo nespôsobil pod vplyvom alkoholu, omamných látok alebo psychotropných látok, a v dobe od podania návrhu na ústavné ošetrovanie alebo od nástupu na kúpeľnú liečbu až do dňa ich skončenia,
b) pri povolaní do služby v ozbrojených silách odo dňa, keď bol zamestnanec povolaný na výkon základnej služby doručením povolávacieho rozkazu alebo keď bol na výkon mimoriadnej služby povolaný mobilizačnou výzvou alebo mobilizačným oznámením, alebo povolávacím rozkazom, až do uplynutia dvoch týždňov po jeho prepustení z takej služby; to platí rovnako v prípade civilnej služby,
c) v dobe, keď je zamestnankyňa tehotná, keď je zamestnankyňa na materskej dovolenke alebo keď je zamestnankyňa a zamestnanec na rodičovskej dovolenke,
d) v dobe, keď je zamestnanec plne uvoľnený na výkon verejnej funkcie,
e) v dobe, keď je zamestnanec pracujúci v noci uznaný na základe lekárskeho posudku dočasne nespôsobilým na nočnú prácu.

(2) Ak je zamestnancovi daná výpoveď pred začiatkom ochrannej doby tak, že by výpovedná doba mala uplynúť v ochrannej dobe, pracovný pomer sa skončí uplynutím posledného dňa ochrannej doby okrem prípadov, keď zamestnanec oznámi, že na predĺžení pracovného pomeru netrvá.

Sú tam určité výnimky, ale toto je základ

Uplne s tebou suhlasim, moj nazor bol skôr z toho ludskeho hladiska. Ak ta sef ako tehotnu nechce, urobi ti zamestnani peklo a znasat ho 7 mesiacov .... Tu nepomože žiadny zákonník práce, ani ochranne doby. Samozrejme, že to treba zamestnavateľovi oznámiť už len kvoli paragrafom na návštevu lekára, ale až po preskúmaní situácie

------------
Veronika
Chobot
07.02.07,10:00
Na písomné oznámenie sa nevzťahuje žiadna norma. Napises svoje meno, udaje, pod to oznamenie:..... a pises co chces oznamit. Nezabudni sa podpisat a uviest datum. Posli to doporucene. Budes mat potvrdenie, ze soi to odoslala a pomoze ti to v pripadnom (samozrejme ti to nezelem) domahani sa neplatnosti skoncenia prac. pomeru. A plati co povedali kolegovia - posli to az po skonc. skus. doby

Upravuje to § 40 ods. 6 Zák. práce:

"(6) Tehotná zamestnankyňa na účely tohto zákona je zamestnankyňa, ktorá svojho zamestnávateľa písomne informovala o svojom stave a predložila o tom lekárske potvrdenie."