Sandra
04.02.07,14:31
Mám novú situáciu vo firme, ideme brať stravné lístky v hodnote 70.-. Možem to tako rozúčtovať:
nákup 213/321
DPH na službu 343/321
časť 55% 527/213 38,50
príspevok SF 472/213 1,50
od zamestn.45%-SF 331/213 30.-

Mzdy robím v MRP, potom môžem zraziť zamestnancom zo mzdy 30.- ako zrážku po zdanení?
Ďakujem za radu.
Tweety
04.02.07,13:42
Mám novú situáciu vo firme, ideme brať stravné lístky v hodnote 70.-. Možem to tako rozúčtovať:
nákup 213/321
DPH na službu 343/321
časť 55% 527/213 38,50
príspevok SF 472/213 1,50
od zamestn.45%-SF 331/213 30.-

Mzdy robím v MRP, potom môžem zraziť zamestnancom zo mzdy 30.- ako zrážku po zdanení?
Ďakujem za radu.
Áno, zrážka za stravenky je zrážka z ČM- teda po zdanení.
KEJKA
04.02.07,18:27
prečo chcete dotovať SL - míňať peniažky zo SF, ak ste nevyčerpali možnosť dať 49,85 Sk do nákladov?
Ak chcete, aby zam-ec platil 30 Sk, tak dobre, ale tých plánovaných 1,50 Sk miesto zo SF dajte tež na 527.
SL 70 Sk neovplyvnia maximálnu výšku príspevku zam-la z nákladov.
Paula
04.02.07,19:00
Súhlasím s prísp. 3....lenže to záleží na zamestnávateľovi... žiaľ, sú aj takí, ktorí by najradšej išli pod hranicu, keby im zákon dovolil
MartinkoK
06.02.07,10:16
prečo chcete dotovať SL - míňať peniažky zo SF, ak ste nevyčerpali možnosť dať 49,85 Sk do nákladov?
Ak chcete, aby zam-ec platil 30 Sk, tak dobre, ale tých plánovaných 1,50 Sk miesto zo SF dajte tež na 527.
SL 70 Sk neovplyvnia maximálnu výšku príspevku zam-la z nákladov.

Chcem sa uistiť v príspevku zamestnávateľa na stravné lístky. Kupujeme stravovacie poukážky Cheque dejeuner v hodnote 60,-Sk. Ako príspevok zamestávateľa môžem dať 48,95 Sk - 527/213, zo soc.fonku 1,05 Sk - 472/213 a zamestnanec si zaplatí len 10,- Sk 331/213.
Suma 48,95 Sk pôjde celá do daňových nákladov.
Tweety
06.02.07,10:18
Chcem sa uistiť v príspevku zamestnávateľa na stravné lístky. Kupujeme stravovacie poukážky Cheque dejeuner v hodnote 60,-Sk. Ako príspevok zamestávateľa môžem dať 48,95 Sk - 527/213, zo soc.fonku 1,05 Sk - 472/213 a zamestnanec si zaplatí len 10,- Sk 331/213.
Suma 48,95 Sk pôjde celá do daňových nákladov.
Áno, je to maximum daňových nákladov na jeden stravný lístok.
johny18
07.02.07,07:17
My zas mame stravny listok v hodnote 60 sk a potrebujem znizit prispevok zo SF, lebo tvorba uz nestaci na cerpanie a SF ide do minusu, rozmyslal som, ze zvysim prispevok od zamestnavatela na 527.

Mozem to urobit takto?

Cena listka 60 Sk bez DPH

Príspevok zamestnavatela - 42 Sk
Prispevok zo SF - 4,60 Sk
Príspevok od zamestnanca - 13,40 Sk
SPOLU: 60 Sk

DPH zo sumy hradeneh zamestnancom: 2,60 Sk

Cena strav.listka hradena zamestnancom: 16 Sk

Ten prispevok zamestnavatela musi byt presne 55 %, alebo je to minimalne 55 % a mozem ist az do vysky 48,95 Sk??
Tweety
07.02.07,07:18
My zas mame stravny listok v hodnote 60 sk a potrebujem znizit prispevok zo SF, lebo tvorba uz nestaci na cerpanie a SF ide do minusu, rozmyslal som, ze zvysim prispevok od zamestnavatela na 527.

Mozem to urobit takto?

Cena listka 60 Sk bez DPH

Príspevok zamestnavatela - 42 Sk
Prispevok zo SF - 4,60 Sk
Príspevok od zamestnanca - 13,40 Sk
SPOLU: 60 Sk

DPH zo sumy hradeneh zamestnancom: 2,60 Sk

Cena strav.listka hradena zamestnancom: 16 Sk

Ten prispevok zamestnavatela musi byt presne 55 %, alebo je to minimalne 55 % a mozem ist az do vysky 48,95 Sk??
Min.55% z ceny stravenky, a max. 55% z 89,- t.j. 48,95.
liba2
04.03.07,12:03
My zas mame stravny listok v hodnote 60 sk a potrebujem znizit prispevok zo SF, lebo tvorba uz nestaci na cerpanie a SF ide do minusu, rozmyslal som, ze zvysim prispevok od zamestnavatela na 527. Mozem to urobit takto?
Cena listka 60 Sk bez DPH
Príspevok zamestnavatela - 42 Sk
Prispevok zo SF - 4,60 Sk
Príspevok od zamestnanca - 13,40 Sk
SPOLU: 60 Sk
DPH zo sumy hradeneh zamestnancom: 2,60 Sk
Cena strav.listka hradena zamestnancom: 16 Sk
Ten prispevok zamestnavatela musi byt presne 55 %, alebo je to minimalne 55 % a mozem ist az do vysky 48,95 Sk??
Johny18, neuvádzaš či si SZČO alebo s.r.o. Účtuješ v PU. Z toho usudzujem, že si s.r.o.
Svoj problém - nedostatok finančných prostriedkov v SF môžeš riešiť aj tvorbou zo zisku po zdanení pri rozdeľovaní HV za r.2006.
atka4
02.04.07,07:11
k prísp. 5-6
ale keďže OC SL je 60,- Sk, tak v tvojom prípade
33,00 = 527/213 - náklady zamestnávateľa
1,05 = 472/213 - príspevok zo SF
25,95 = 331/213 - hradí zamestnanec


Prehodnotila by som ten príspevok zo SF (zaokrúhliť "nejak inak"


Beriem späť nesprávny výklad.
Ďakuje Twety + Liba2
Tweety
02.04.07,07:15
k prísp. 5-6
ale keďže OC SL je 60,- Sk, tak v tvojom prípade
33,00 = 527/213 - náklady zamestnávateľa

Nie je to celkom tak, pretože uvedené je iba minimum, maximum môže byť 55% z 89.- t.j. 48,95.
atka4
02.04.07,07:27
Nie je to celkom tak, pretože uvedené je iba minimum, maximum môže byť 55% z 89.- t.j. 48,95.
Takže sa zamestnávateľ môže rozhodnúť v intervale 33,-Sk - 48,95 Sk (pri OC SL 60,- Sk)
Moje okolie ma presviedča a ja som si už nie istá.
Viem, že max. je stanovený zo stravného pri PC 5-12 hod, t.j. z 89,-Sk
ale súčasne, ak SL je v nižšej hodnote, tak 55% sa nepočíta z tejto sumy?
liba2
02.04.07,07:30
Takže sa zamestnávateľ môže rozhodnúť v intervale 33,-Sk - 48,95 Sk (pri OC SL 60,- Sk)
Moje okolie ma presviedča a ja som si už nie istá.
Viem, že max. je stanovený zo stravného pri PC 5-12 hod, t.j. z 89,-Sk
ale súčasne, ak SL je v nižšej hodnote, tak 55% sa nepočíta z tejto sumy?
môže sa - ale môže sa ísť až na maximum 48,95 Sk aj keby lístok stál 50 Sk.
atka4
02.04.07,07:31
môže sa - ale môže sa ísť až na maximum 48,95 Sk aj keby lístok stál 50 Sk.
Twety, Liba - ĎAKUJEM
Patrícia5
25.10.07,08:06
"DPH na službu 343/321" - je to správne? Pretože aj my to tak robíme. Bola som na školení, kde povedali, že si nemôžme uplatniť odpočet DPH. Či som to len nesprávne pochopila? Ešte doplním, že u nás ide o stravovacie poukážky Le cheque Dejeuner.;)
Tweety
25.10.07,08:08
"DPH na službu 343/321" - je to správne? Pretože aj my to tak robíme. Bola som na školení, kde povedali, že si nemôžme uplatniť odpočet DPH. Či som to len nesprávne pochopila?;)
Zamestnávateľ si môže uplatniť dph zo služby za sprostredkovanie predaja, ale SZČO, ak si stravenky kupuje pre seba- tzv.osobná spotreba- takú možnosť nemá.
Patrícia5
25.10.07,09:01
Vďaka. Ešte predsa by som sa chcela opýtať, či je to rovnako, aj keď tie stravovacie poukážky dáme zamestnancom zadarmo..
liba2
26.10.07,04:17
Vďaka. Ešte predsa by som sa chcela opýtať, či je to rovnako, aj keď tie stravovacie poukážky dáme zamestnancom zadarmo..
tu máš odpoveď:

Zamestnávateľ si môže uplatniť dph zo služby za sprostredkovanie predaja, ale SZČO, ak si stravenky kupuje pre seba- tzv.osobná spotreba- takú možnosť nemá.
nie je to podmienené sumou ktorú zaplatí zamestnanec - teda aj keď neplatí nič. Je to služba za sprostredkovanie SL.

Po upozornení - opravujem takto:
Pri poskytnutí SL zamestnancom bezodplatne - nie je nárok na odpočítanie DPH zo služby.
Anja111
26.10.07,05:37
Vďaka. Ešte predsa by som sa chcela opýtať, či je to rovnako, aj keď tie stravovacie poukážky dáme zamestnancom zadarmo..

Tu je Usmernenie z DR SR:

3/ Bezodplatné poskytnutie stravovacích služieb
Zamestnávateľ, platiteľ DPH poskytuje pre svojich zamestnancov bezodplatné stravovanie a strava sa nakupuje od osoby, ktorá nie je platiteľom dane. Organizácia si účtuje časť stravy do nákladov a zvyšok je hradený zo sociálneho fondu. Zamestnávateľ teda nepožaduje od svojho zamestnanca žiadnu úhradu. Považuje sa bezodplatné poskytnutie stravovacích služieb svojim zamestnancom za dodanie služby za protihodnotu, ak pri kúpe služby nebola daň odpočítateľná ?
Pri poskytovaní stravovacích služieb je treba rozlišovať, či zamestnávateľ, platiteľ dane tieto služby poskytuje svojim zamestnancom odplatne alebo bezodplatne.
Podľa § 9 ods.3 zákona o DPH sa za dodanie služby za protihodnotu považuje bezodplatné dodanie služby na osobnú spotrebu platiteľa dane alebo jeho zamestnancov alebo na ďalší iný účel ako na podnikanie platiteľa dane.
Zamestnávateľa, ktorý je platiteľom dane a stravovacie služby obstaráva u inej osoby, ale nežiada za tieto služby úhradu od zamestnancov, nemožno považovať za dodávateľa stravovacích služieb v zmysle § 9 ods. 4 zákona o DPH, pretože služby neobstaráva na účet iných osôb. Z uvedeného vyplýva, že pribezodplatnom poskytovaní stravovacích služieb sa postup podľa § 9 ods. 3 zákona o DPH na platiteľa dane nevzťahuje. Ak by platiteľ dane nakupoval stravovacie služby od platiteľa dane, nemá v zmysle § 49 až 51 zákona o DPH právo na odpočítanie dane. Tiež treba brať do úvahy, že zámerom ustanovenia článku 26 Smernice „112“, ktorý je pretransponovaný do § 9 ods. 3 zákona o DPH, je jednak zabrániť nezdaneniu služieb poskytnutých na osobnú spotrebu podnikateľa alebo jeho zamestnancov alebo na iný účel ako na podnikanie ale zároveň aj zaistiť, aby nedošlo k dvojitému zdaneniu.
Vychádzajúc z uvedeného, poskytnutá služba stravovania sa považuje za dodanie, ktoré z hľadiska zákona o DPH nie je predmetom dane, pričom platiteľ dane nemá nárok na odpočítanie dane v zmysle § 49 až 51 zákona o DPH.
tinaM
26.10.07,06:01
Tu je Usmernenie z DR SR:

3/ Bezodplatné poskytnutie stravovacích služieb
Zamestnávateľ, platiteľ DPH poskytuje pre svojich zamestnancov bezodplatné stravovanie a strava sa nakupuje od osoby, ktorá nie je platiteľom dane. Organizácia si účtuje časť stravy do nákladov a zvyšok je hradený zo sociálneho fondu. Zamestnávateľ teda nepožaduje od svojho zamestnanca žiadnu úhradu. Považuje sa bezodplatné poskytnutie stravovacích služieb svojim zamestnancom za dodanie služby za protihodnotu, ak pri kúpe služby nebola daň odpočítateľná ?
Pri poskytovaní stravovacích služieb je treba rozlišovať, či zamestnávateľ, platiteľ dane tieto služby poskytuje svojim zamestnancom odplatne alebo bezodplatne.
Podľa § 9 ods.3 zákona o DPH sa za dodanie služby za protihodnotu považuje bezodplatné dodanie služby na osobnú spotrebu platiteľa dane alebo jeho zamestnancov alebo na ďalší iný účel ako na podnikanie platiteľa dane.
Zamestnávateľa, ktorý je platiteľom dane a stravovacie služby obstaráva u inej osoby, ale nežiada za tieto služby úhradu od zamestnancov, nemožno považovať za dodávateľa stravovacích služieb v zmysle § 9 ods. 4 zákona o DPH, pretože služby neobstaráva na účet iných osôb. Z uvedeného vyplýva, že pribezodplatnom poskytovaní stravovacích služieb sa postup podľa § 9 ods. 3 zákona o DPH na platiteľa dane nevzťahuje. Ak by platiteľ dane nakupoval stravovacie služby od platiteľa dane, nemá v zmysle § 49 až 51 zákona o DPH právo na odpočítanie dane. Tiež treba brať do úvahy, že zámerom ustanovenia článku 26 Smernice „112“, ktorý je pretransponovaný do § 9 ods. 3 zákona o DPH, je jednak zabrániť nezdaneniu služieb poskytnutých na osobnú spotrebu podnikateľa alebo jeho zamestnancov alebo na iný účel ako na podnikanie ale zároveň aj zaistiť, aby nedošlo k dvojitému zdaneniu.
Vychádzajúc z uvedeného, poskytnutá služba stravovania sa považuje za dodanie, ktoré z hľadiska zákona o DPH nie je predmetom dane, pričom platiteľ dane nemá nárok na odpočítanie dane v zmysle § 49 až 51 zákona o DPH.
Ak by zamestnávateľ predal SL zamestnancom za 1,- SK, v tom prípade už má nárok na odpočet DPH z nakúpených SL.
cactus
26.10.07,06:32
Ak by zamestnávateľ predal SL zamestnancom za 1,- SK, v tom prípade už má nárok na odpočet DPH z nakúpených SL.

aj mňa by to zaujímalo,
a tiež musí z tej 1,. sk odviesť dph
tinaM
26.10.07,06:37
aj mňa by to zaujímalo,
a tiež musí z tej 1,. sk odviesť dph
Áno, odvádza DPH z 1,-SK.
Tweety
26.10.07,06:46
Áno, odvádza DPH z 1,-SK.
Táto koruna je už s dph.V tomto prípade je základom pre dph cena stravenky pre zamestnanca bez dph.
§ 22
Základ dane pri dodaní
tovaru a služby


(1) Základom dane pri dodaní tovaru alebo služby je všetko, čo tvorí protihodnotu, ktorú dodávateľ prijal alebo má prijať od príjemcu plnenia alebo inej osoby za dodanie tovaru alebo služby, zníženú o daň. Do základu dane sa zahŕňa aj dotácia alebo príspevok, ktorý dodávateľ prijal alebo má prijať k cene tovaru alebo služby.
__________________
nicolek
26.10.07,11:24
Mohla by som sa este spytat ohladom str. listkov.

My mame stravne listky v hodnote 80,-

prispevok zamestnavatela je 55% z 80,-co je 44,-
jan-marec si zamestanec platil 36(45% z 80,-).
kedze sme vobec necerpali soc.fond, chceli sme im to vynahradit
a april-jun neplatil nic za gastrolistky to znamena ze 36,- sme uhradazali zo soc.fondu.

Od jula sme dali 24,-/lístok prispevok so soc fondu a 12,- si zamestanec platil sám.
Lenze teraz som zistila ze uz nemam prostriedky na soc.fonde.Rozmyslala som ci by som nemohla dat 30% s zo soc.fondu a 15% na 528-ned.naklad. tym by sa ten prispevok zo soc.fondu znizil.

alebo mam preuctovat na 527 sumu48,95,- zvysok 31,05 dat so soc.fondu?

Poradte ako najlepsie?
Anja111
26.10.07,19:48
Ak by zamestnávateľ predal SL zamestnancom za 1,- SK, v tom prípade už má nárok na odpočet DPH z nakúpených SL.
Súhlasím a pridám ešte jeden link, kde sa to preberalo. Začína to príspevkom č. 22...

http://www.porada.sk/t17349-p3-stravne-szco-narok-na-odpocet-dph.html