Josse
04.02.07,13:36
Ahojte, prosím o radu .
som SZČO, vediem si sám JÚ, mám chaos v tomto:
môžem si dať do nákladov kúpu blesku k fotoaparátu, ktorý som ale mal už pred začatím podnikania (ten fotoaparát) a momentalne nie je v majetku firmy. Fotoaparát má už viac ako rok a stál viac ako 30 000,- Sk.
Ak nie a treba interným dokladom previesť foťák do majetku firmy, potom ho musím odpisovať, alebo ako ???
Ďakujem.
STRELEC
04.02.07,12:40
A čo Ti bráni ho zaradiť do majetku a odpisovať? Nezaradil by som príslušenstvo k niečomu čo neexistuje.
STRELEC
04.02.07,12:43
[quote=STRELEC]A čo Ti bráni ho zaradiť do majetku a odpisovať? Nezaradil by som príslušenstvo k niečomu čo neexistuje.
Väčšinou sa ľudia (a často až krkolomne:D) snažia navyšovať náklady.
Josse
04.02.07,12:47
OK takže ho zaradím do majetku od 1.1.2006, a potom už v pohode odpisujem všetko príslušenstvo k nemu nakúpene v roku 2006.
Ale ak fotoaparát stál nad 30 tis v polovici roku 2005, 1.1.2006 ho zaradim s akou nadobúdacou hodnotou ? Asi 30 tis mínus odpis za pol roka ? (lebo bol kupený pol roka pred zaradenim do majetku).
Prepáč možno je to jedoduchá vec, ale nenašiel som nič podobne tu v ostatných prispevkoch a keď neviem, opýtam sa...
Vďaka.
STRELEC
04.02.07,12:48
Mínus odpisy za prvý rok (2005). Aj keď v roku 2005 v účt. nebol zahrnutý.
STRELEC
04.02.07,12:49
.... ale nenašiel som nič podobne tu v ostatných prispevkoch a keď neviem, opýtam sa...
Vďaka.
Za opýtanie nebijú :D:D, ale slabo si hľadal (-a).
STRELEC
04.02.07,12:57
Mínus odpisy za prvý rok (2005). Aj keď v roku 2005 v účt. nebol zahrnutý. Dovolím si trvať na tomto znení.:)

§24 ods.5) ZDP (doplnené)
Josse
04.02.07,13:11
Predsa ešte jedna vec....
V prípade že si ho ja interným dokladom prevediem do mejetku firmy napríklad za 1.- Sk, (napr. darovaním ?) potom si nemusim tento fotoaparát viesť v evidencii majetku. Ide mi o čo najjednoduchšie vedenie účtovníctva, vrátane evidencie majetku..atd..atd..
Je toto možné ?
STRELEC
04.02.07,13:14
Predsa ešte jedna vec....
V prípade že si ho ja interným dokladom prevediem do mejetku firmy napríklad za 1.- Sk, (napr. darovaním ?) potom si nemusim tento fotoaparát viesť v evidencii majetku. Ide mi o čo najjednoduchšie vedenie účtovníctva, vrátane evidencie majetku..atd..atd..
Je toto možné ?Zjednodušíš si to akurát o odpisy majetku. Na evidencii sa nezmení nič. Zaevidovanie majetku bez nadobúdacej hodnoty sa praktizuje vtedy, keď neexistuje doklad o nadobudnutí tohto majetku.
Josse
04.02.07,13:21
Ďakujem STRELEC, spravím to ako píšeš...evidovať ho budem musieť ale zjednoduším si to o odpisy, aj to pomôže.
STRELEC
04.02.07,13:22
Ďakujem STRELEC, spravím to ako píšeš...evidovať ho budem musieť ale zjednoduším si to o odpisy, aj to pomôže.Možno by som aj ja tak postupoval:)

A ďakujem.
Julča
05.02.07,08:11
Ja mám podobný problém. SZČO nemá v evidencii PC, lebo nemá naň doklad a je už dosť starý. V roku 2006 si kúpil tlačiareň a dali sme ju do výdavkov. PC sme zatiaľ nezaevidovali do majetku, lebo uvažuje že v roku 2007 si kúpi nový PC a nechce mať v evidencii majetku 2, lebo je to malý podnikateľ. Je možné uznať nákup tlačiarne v roku 2006 ako náklad?
Zita5
05.02.07,08:37
Ja mám podobný problém. SZČO nemá v evidencii PC, lebo nemá naň doklad a je už dosť starý. V roku 2006 si kúpil tlačiareň a dali sme ju do výdavkov. PC sme zatiaľ nezaevidovali do majetku, lebo uvažuje že v roku 2007 si kúpi nový PC a nechce mať v evidencii majetku 2, lebo je to malý podnikateľ. Je možné uznať nákup tlačiarne v roku 2006 ako náklad?


Ja by som ten PC predsa len zaevidovala do drobného hm.majetku , nakoľko by som tým deklarovala preukazateľný výdavok súvisiaci s dosahovaním a udržaním si príjmu SZČO . Bude to obhájiteľný výdavok nakoľko bude PC v majetku firmy .