iwwa
04.02.07,14:45
Ahojte poraďáci!

Mám otázku. Môj priateľ nastupuje do nového zamestnania. Je podľa Vás lepšie zamestnať sa u zamestnávateľa na TPP, alebo pracovať u neho na živnosť? Ide totiž o to, že sa pan budúci šéf vyjadril, že má na zamestnanca vyhradených 16.000,- Sk. Koľko by teda ten zamestnanec dostal na TPP, a koľko by mu vyšlo (po odrátaní odvodov) keby tam bol na živnosť a faktúroval mu to?
Ďakujem vopred za radu.
Iwwa
Zita4
04.02.07,13:59
Ak má na zamestnanca vyhradených 16000 Sk, treba vedieť, či sú v tom aj odvody do poisťovní za zamestnávateľa alebo to myslel ako hrubú mzdu zamestnanca.
iwwa
04.02.07,14:05
No myslel to doslovne tak, že ho má stáť zamestnanec 16.000,-. To znamená, že v tej sume sú zahrnuté všetky odovody,aj zamestnávateľa aj zamestnanca.
iwwa
Zita4
04.02.07,14:14
No myslel to doslovne tak, že ho má stáť zamestnanec 16.000,-. To znamená, že v tej sume sú zahrnuté všetky odovody,aj zamestnávateľa aj zamestnanca.
iwwa
V tom prípade by to malo byť takmer jedno, či bude pracovať ako zamestnanec alebo ako živnostník. Jedine v prvom roku podnikania nebude musieť odvádzať odvody na sociálne poistenie. Má to svoje výhody, ale musí si byť vedomý, že v tom čase nebude poistený, jedine keby si platil dobrovoľné poistenie. Ďalší rok už bude mať túto povinnosť a vyjde ho to skoro narovnako. Rozdiel je v tom, že ako živnostník nebude mať platenú dovolenku a iné výhody od zamestnávateľa, ale zase si môže uplatniť pri daňovom priznaní skutočné náklady alebo paušálne vo výške 40 %.
iveta30
04.02.07,14:15
Ak bude pracovať na živnosť bude platiť odvody do zdravotnej poisťovne v minimálnej výške 1064,- Sk každý mesiac. A na budúci rok od júla odvody aj do sociálnej poisťovne.
endrju
04.02.07,14:41
Pri alternatíve "živnosť" by si mal živnostník dávať pozor na to, aby mu daňová kontrola nepreklasifikovala jeho "živnosť" na závislú činoosť. Viac o tomto je asi napísané v porade Podnikanie.
iwwa
04.02.07,15:08
Endrju, prepáč, ale môžeš mi to bližšie vysvetliť? V porade Podnikanie neviem nájsť zhodnú situáciu.
Ďakujem za trpezlivosť.
Zoltán Kovács
04.02.07,15:39