stassya
04.02.07,15:27
Dobrý deň,
prosím vás o radu... Kamarát ma poprosil, aby som mu vypočítala, koľko bude platiť daň, ale kedže tu na porade ste samí odborníci, tak sa radšej obraciam na vás..
Kamarát je študent VŠ, nie je prihlásený ako SZČO a pracuje pre agentúru (vyrába projekt reklamnej kampane), ktorá mu každý mesiac vypláca honorár na základe autorskej zmluvy. Za rok 2006 dosiahol príjmy 113,857,- Sk. Boli mu strhávané 2% do lit.fondu. Mám tieto otázky:
Aký typ DP má podať?
Môže si uplatniť 40% paušálne výdavky?
Musí urobiť ročné zúčtovenie poistného? Vychádza mi to 15.940,- Sk, je to dobre?
Veľmi pekne vám ďakujem za pomoc.
Muška
04.02.07,14:39
môže mať 40 % paušálne výdavky, ale nesmieš zabudnúť, že jeho príjem bude "brutto" - čiže aj s tými 2 %.

V 40 % paušálnych výdavkoch sú zahrnuté aj tie 2 %. Takže ten príjem mu musíš o tie "strhnuté" 2 % povýšiť.
Muška
04.02.07,14:41
DP - B
§ 6
(2) Príjmami z inej samostatnej zárobkovej činnosti, ak nepatria do príjmov uvedených v § 5, sú príjmy

a) z použitia alebo z poskytnutia práv z priemyselného alebo iného duševného vlastníctva vrátane autorských práv a práv súvisiacich s autorským právom, 27)a to vrátane príjmov z vydávania, rozmnožovania a rozširovania literárnych a iných diel na vlastné náklady,
stassya
04.02.07,14:46
môže mať 40 % paušálne výdavky, ale nesmieš zabudnúť, že jeho príjem bude "brutto" - čiže aj s tými 2 %.

V 40 % paušálnych výdavkoch sú zahrnuté aj tie 2 %. Takže ten príjem mu musíš o tie "strhnuté" 2 % povýšiť.
Dakujem za odpoved. Prijem 113.857,- Sk je brutto, takze z neho uplatním tych 40%. A neviete mi poradit ako je to s tym rocnym zuctovanim poistneho? Dakujem Vam za pomoc.
Muška
04.02.07,15:12
Stassya, tu klikni
http://www.porada.sk/t14064-odvody-a-dane-umelcov-a-autorov.html?highlight=%B9tudent
toto je príklad z uvedeného linku - autor Jozef Mihál

Umelec – autor, ktorý je študentom alebo dôchodcom.

Od 1.septembra štát platí poistné aj za študenta alebo dôchodcu, a to aj ak ich vymeriavací základ (príjem) je maximálne vo výške polovice úhrnu minimálnych miezd.

V čase od septembra do decembra 2005 ide o sumu 13000 Sk, v roku 2006 pôjde o sumu 41400 Sk.

Znamená to, že ak študent alebo dôchodca majú príjem podľa Autorského zákona a nejde o príjem zdanený zrážkovou daňou, oplatí sa takýmto osobám byť v zdravotnej poisťovni prihlásený ako SZČO. Ukážme si to na príklade.


Príklad


Pán Adam je dôchodca. Má príjem z predaja svojich výtvarných diel. Za rok 2006 je tento príjem vo výške 100000 Sk.

Ak sa pán Adam neprihlási v zdravotnej poisťovni ako SZČO:

Pretože jeho príjem je vyšší, ako 41400 Sk, bude musieť po skončení roka 2006 vykonať ročné zúčtovanie poistného a z tohto príjmu zaplatiť poistné – zo základu 100000 Sk pri sadzbe 14% bude platiť poistné 14000 Sk.
________________________
tzn., že bude platiť ZP v RZZP 14 % z príjmu
stassya
04.02.07,15:15
Ďakujem za pomoc, prajem pekný zvyšok víkendu :)
Vianocka
04.03.08,20:48
môže mať 40 % paušálne výdavky, ale nesmieš zabudnúť, že jeho príjem bude "brutto" - čiže aj s tými 2 %.

V 40 % paušálnych výdavkoch sú zahrnuté aj tie 2 %. Takže ten príjem mu musíš o tie "strhnuté" 2 % povýšiť.

To znamená, že príjemca honorárov zdaní sumu, ktorú vlastne nedostane, lebo tie 2% z honoráru sú odvedené LITE. Nie je to v rozpore so zákonom - dvojité zdanenie i keď rôznou sadzbou?
Možno som sa len teraz zobudila, ale práve za rok 2007 robím prvý krát daňové priznanie osobe, ktorá má príjmy aj z autorských honorárov.
Zoltán Kovács
04.03.08,21:22
To znamená, že príjemca honorárov zdaní sumu, ktorú vlastne nedostane, lebo tie 2% z honoráru sú odvedené LITE. Nie je to v rozpore so zákonom - dvojité zdanenie i keď rôznou sadzbou?
Možno som sa len teraz zobudila, ale práve za rok 2007 robím prvý krát daňové priznanie osobe, ktorá má príjmy aj z autorských honorárov.

AK si uplatní výdavky paušálne tak žiadne iné náklady (výdavky) sa nemôžu uplatniť. V tom paušáli máš zahrnuté už všetko, aj 2% do Lita.

Keby sa rozhodol uplatňovať skutočné výdavky potom samozrejme 2% do Lity sú výdavkom znižujúcim základ dane.
Vianocka
04.03.08,21:46
Ďakujem za tvoju odpoveď, aj za príspevky od Mušky a iných prispievateľov v téme umelci. Veľmi mi pomohli zorientovať sa v tejto problematike.
Bola by som dala do príjmov netto honorár bez 2% a bola by som urobila chybu. Takže sa pustím do opravy. Vďaka ešte raz.
Muška
04.03.08,21:49
...len doplním:
Ak si platil poistné do ZP , tak si ho môže pripočítať k 40 % paušálnym výdavkom.
Vianocka
04.03.08,22:18
Áno, to viem, ale aj tak ďakujem za upozornenie. Len tie 2% LITE ma miatli.
skuba
20.09.08,10:25
Ahojte potrebujem poradiť a to:
Kamarát, ktorý je SZČO, robí aj na autorské zmluvy, ktoré má na fyzickú osobu. Viem, že sú to príjmy podľa zákona o dani z príjmov § 6 od. 2 písm, a.). Môže si pri daňovom priznaní uplatniť pri živnosti skutočné náklady - JU a pri príjmoch na autorské zmluvy 40 % paušálne výdavky?
Dakujem
Zoltán Kovács
20.09.08,10:49
Ahojte potrebujem poradiť a to:
Kamarát, ktorý je SZČO, robí aj na autorské zmluvy, ktoré má na fyzickú osobu. Viem, že sú to príjmy podľa zákona o dani z príjmov § 6 od. 2 písm, a.). Môže si pri daňovom priznaní uplatniť pri živnosti skutočné náklady - JU a pri príjmoch na autorské zmluvy 40 % paušálne výdavky?
Dakujem

Nie, kombinácia nie je možná, podľa mojích vedomosti.
skuba
20.09.08,11:18
Tak potom je lepšie aby si tie autorské zmluvy radšej dával na SZČO?
Evanka
20.09.08,12:15
Ahojte potrebujem poradiť a to:
Kamarát, ktorý je SZČO, robí aj na autorské zmluvy, ktoré má na fyzickú osobu. Viem, že sú to príjmy podľa zákona o dani z príjmov § 6 od. 2 písm, a.). Môže si pri daňovom priznaní uplatniť pri živnosti skutočné náklady - JU a pri príjmoch na autorské zmluvy 40 % paušálne výdavky?
Dakujem
Ak robí kamarát prácu na AZ nie ako SZČO, najlepšie by bolo, keby mu "zamestnávateľ", s ktorým má zmluvu uzatvorenú zrážal priamo daň podľa §43 ods 3, písm h, kedy by mu uplatnil pred zrazením aj 40% výdavky a zároveň by odviedol do LF 2%. Takto vyplatený honorár sa považuje za daňovo vysporiadaný.
optimistka
21.09.08,09:33
tento postup sa uplatňuje myslím si len z odmien za príspevky do novín,časopisov, rozhlasu a tv, v prípade zadávateľa nejde o tento druh odmeny
Januška
25.09.08,08:02
Pozri si ešte témy o odvodoch do SP a ZP a až potom sa rozhodni, čo je výhodnejšie pre SZČO.
koalko
22.03.09,13:11
prosím Vás a tie autorské honoráre, ktoré má vyplatené na základe príkazných zmlúv, kde mám uviesť do daňového priznania a aké výdavky pri tom môžem uplatniť. Je to súrne robím to prvý krát.
mzdarka renca
22.03.09,13:18
prosím Vás a tie autorské honoráre, ktoré má vyplatené na základe príkazných zmlúv, kde mám uviesť do daňového priznania a aké výdavky pri tom môžem uplatniť. Je to súrne robím to prvý krát.

http://www.porada.sk/t107460-prijmy-na-zaklade-prikaznych-zmluv.html
koalko
23.03.09,10:53
nerozumiem tomu čo Ste chcela tým naznačiť
Slongo
25.03.09,16:11
Môžete mi prosím poradiť, do ktorej kolonky v DP mám vpísať príjmy na základe autorskej zmluvy. Príjmy sú sporadické, ani nejde o vysoké sumy. Daňovník si na ne ani nechce uplatniť 40% paušálnych výdavkov.

Mám to dať do oddielu VI. na riadok 5 - z použitia alebo z poskytnutia práv z priemyselného alebo z iného duševného vlastníctva, prípadne na riadok 6 - z činností, ktoré nie sú živnosťou ani podnikaním. Alebo to mám dať do oddielu VIII. na riadok 11 - iné? Alebo niekam úplne inam?

Ďakujem za odpovede.
mzdarka renca
25.03.09,16:26
Môžete mi prosím poradiť, do ktorej kolonky v DP mám vpísať príjmy na základe autorskej zmluvy. Príjmy sú sporadické, ani nejde o vysoké sumy. Daňovník si na ne ani nechce uplatniť 40% paušálnych výdavkov. no, neviem...zbytočne na seba upozorní, je to neštandartné

Mám to dať do oddielu VI. na riadok 5 - z použitia alebo z poskytnutia práv z priemyselného alebo z iného duševného vlastníctva áno, prípadne na riadok 6 - z činností, ktoré nie sú živnosťou ani podnikaním. Alebo to mám dať do oddielu VIII. na riadok 11 - iné? Alebo niekam úplne inam?

Ďakujem za odpovede.

odpoveď v texte
Slongo
25.03.09,16:30
odpoveď v texte

Ďakujem za rýchlu odpoveď. Dám si poradiť a tých 40% mu tam uplatním.
deyna
27.03.09,06:19
Prosím Vás, aj ja sa pridám k tejto téme. Živnostník má príjmy z podnikania a okrem toho príjmy na základe aut. zmluvy za reklamu. Už viem, že v DP dám ten honorár do do oddielu VI. na riadok 5 - z použitia alebo z poskytnutia práv z priemyselného alebo z iného duševného vlastníctva. Ale chcem sa spýtať, tento honorár nebudem v JÚ účtovať v peňažnom denníku, to nie je príjem z podnikania, dobre hovorím?
kikoza
10.03.10,10:15
Mám klienta SZČO, ktorý má okrem toho aj príjem z autorských zmlúv.Zo zmluvného honoráru mu zrážajú 2% /?/, zbytok je uhradený.
Na zrážku 2% nemá žiadny doklad. V zmluve nie je uvedená zrážka, len odmena podľa sadz 2022.Je nejaký spôsob ako sa k tomuto podkladu dostať alebo si to mám zaúčtovať len tak bez dokladu a odvolať sa na zmluvu. Poradí mi niekto? Ďakujem.
Evanka
10.03.10,13:17
Mám klienta SZČO, ktorý má okrem toho aj príjem z autorských zmlúv.Zo zmluvného honoráru mu zrážajú 2% /?/, zbytok je uhradený.
Na zrážku 2% nemá žiadny doklad. V zmluve nie je uvedená zrážka, len odmena podľa sadz 2022.Je nejaký spôsob ako sa k tomuto podkladu dostať alebo si to mám zaúčtovať len tak bez dokladu a odvolať sa na zmluvu. Poradí mi niekto? Ďakujem.
Zaúčtuješ vyplatenú sumu a tá je už o 2% nižšia.
Evanka
10.03.10,13:31
Prosím Vás, aj ja sa pridám k tejto téme. Živnostník má príjmy z podnikania a okrem toho príjmy na základe aut. zmluvy za reklamu. Už viem, že v DP dám ten honorár do do oddielu VI. na riadok 5 - z použitia alebo z poskytnutia práv z priemyselného alebo z iného duševného vlastníctva. Ale chcem sa spýtať, tento honorár nebudem v JÚ účtovať v peňažnom denníku, to nie je príjem z podnikania, dobre hovorím?
V každom prípade je dobré viesť evidenciu oddelene, pretože ich zaraďuješ do DP osobitne.
Záleží na tom ako uplatňuješ výdavky. Tie musia byť z oboch činností v zhode.
Pri uplatňovaní skutočných výdavkov je potrebné viesť v peňažnom denníku aj tieto príjmy a výdavky. Samozrejme ak to nebolo zdaňované už pri zdroji zrážkovou daňou podľa §43 ods 3.
kikoza
10.03.10,20:16
Zaúčtuješ vyplatenú sumu a tá je už o 2% nižšia.
to áno, ale v pohľadávkach mi zostane rozdiel a ten potrebujem vyrovnať
kikoza
11.03.10,07:49
Pôvodca textu príspevku: Evanka http://www.porada.sk/images/buttons/viewpost.gif (http://www.porada.sk/t42274-p3-dp-autorska-zmluva.html#post1330793)
Zaúčtuješ vyplatenú sumu a tá je už o 2% nižšia.


to áno, ale v pohľadávkach mi zostane rozdiel a ten potrebujem vyrovnať
posúvam...
Tóthová Csilla
12.03.10,15:58
Dobrý deň. Potrebovala by som pomoc. Manžel je živnostník. Účtuje v jednoduchom účtovníctve. Mali sme faktúru vystavenú na základe zmluvy o vytvorení diela. Faktúra bola vystavená na 300,- EUR. Odberateľ vyplatil len 294,- EUR a na zmluve bolo, že tých zvyšných 6,- EUR ide do nejakého príslušného fondu. V záväzkoch mi figuruje, že faktúra nie je vyplatená, a tých zvyšných 6 EUR neviem kde dať ani v peňažnom denníku, je to výdaj? Čo s tým? ďakujem za odpoveď, veľmi by ste mi pomohli
Ofélia
28.08.10,10:32
Dobrý deň, neviem sa rozhodnúť čo je pre mňa lepšie, vzhľadom na výpočet odvodov v roku 2011 z DP za rok 2010.
Pracujem na autorskú zmluvu v súlade s ustnanoveniami §71 v spojení s §39 a 40 od januára 2010. Mám pridelené DIĆ a evidovaná so zmluvou v ZP. Nemám na faktúrach príjem zdanení daňou, ale len príspevok vo výške 2 % spol. LITA.
Chcem si otvoriť od 1.9.2010 živnosť. Mám ale obavy čo sa napíše do riadku 11 vo výpise do SP a neskôr aj do ZP.
Podnikanie 4 mesiace??
Alebo 12 mesiacov??
Neviem akosi rozlíšiť tieto dva rozmery podnikania? . Rada si dám od vás skúseních poradiť.
Nechcem aby sa mi robil výpočet odvodov do SP alebo ZP z príjeu deleno 4. Ďakujem
marjankaj
28.08.10,11:04
Dobrý deň, neviem sa rozhodnúť čo je pre mňa lepšie, vzhľadom na výpočet odvodov v roku 2011 z DP za rok 2010.
Pracujem na autorskú zmluvu v súlade s ustnanoveniami §71 v spojení s §39 a 40 od januára 2010. Mám pridelené DIĆ a evidovaná so zmluvou v ZP. Nemám na faktúrach príjem zdanení daňou, ale len príspevok vo výške 2 % spol. LITA.
Chcem si otvoriť od 1.9.2010 živnosť. Mám ale obavy čo sa napíše do riadku 11 vo výpise do SP a neskôr aj do ZP.
Podnikanie 4 mesiace??
Alebo 12 mesiacov??
Neviem akosi rozlíšiť tieto dva rozmery podnikania? . Rada si dám od vás skúseních poradiť.
Nechcem aby sa mi robil výpočet odvodov do SP alebo ZP z príjeu deleno 4. Ďakujem

Podľa doterajších predpisov by sa to rátalo iba z príjmu zo živnosti za štyri mesiace a teda aj prepočítalo na celý rok. Teda príjem/4*12. A z toho sa rátali odvody.


No neviem, či to teraz niekto bude vedieť. Vláda o tom bude rokovať na budúci týždeň a riadne sa to prekope. A možno ani nie.
Podľa posledných úprav výpis do sociálnej poisťovne sa podával tento rok poslednýkrát. Od budúceho roku to už nemalo byť povinné. Údaje za rok 2010 mal sociálnej poisťovni poskytovať príslušný daňový úrad.
Takže si počkaj, čo vymyslia a čo im prejde v parlamente a odkedy.
Ofélia
28.08.10,11:12
ďakujem, len bez živnosti, zrejme to čo ja chcem nemôžem praktizovať a nemam rada nelegalne veci. Preto počkám do druhého týždňa či sa niečo vlastne zmení. Ale ako to bolo doteraz, moje autorske príjmy sa berú ako príjmy zaratane do riadku 6 takže deleno 12 a keby som popri tom mala živnosť teraz od napr. juna? ako to fungovalo doteraz?


Teda príjem/4*12. A z toho sa rátali odvody. TO znamená že príjem z autorskej zmluvy sa nikde nerátal a ráta sa príjem až od založenia živnosti??