Samo
07.01.05,16:16
Zdravím Vás a prosím o radu
čašníci majú živnostenský list na predmet podnikania "čašník" je to volná živnosť .
Ak s nimi uzatvorím obchodnú zmluvu na konkrétne práce a prestanem ich zamestnávať - poruším ja, alebo oni nejaký zákon?Všetko je na báze dobrovolnosti a obojstranej výhodnosti.
helcuj
08.01.05,17:52
Ak majú častníci otvorenú živnosť a uzatvoriš s nimi zmluvu o vykonaní prac, neporušiš žiadný zákon. Je to jedná z možnosti ako zamestnať ľudi, buď na živnosť alebo na trvaly pomer ...
ekin
08.01.05,18:53
helcuj, z tvojej odpovede som na rozpakoch. Skusme to teda napísat takto: ak maju ŽL na profesiu časník, vtedy môžu uzatvárať obchod. vzťahy, čize fakturovať svoju prácu. Je otázkou, že pri "predaji" svojej pracovnej sily vlastne nekonaju v zmysle zivnost.zákona, nepracuju samostatne, vo svojom mene a na vlastnu zodpovednost-ale to je uz vec zivnost.uradu. Druhá vec je, či zivnostník môže vykonavat práce, na ktore ma zivnost, na dohodu o vykon.práce. Akurat "helcuj" spomenula DoVP a TPP "jednym dychom", co uz samo o sebe akosi nejde dohromady.
To len tak, na okraj :-)
helcuj
10.01.05,16:00
EKIN má pravdu vyjadrila som sa nepresne. Nebude to zmluva o vykonaní prác.

V praxi sa to robí tak, že sa uzatvorí zmluva o dielo podľa §.536 Obchodného zákonníka, kde predmetom zmluvy budu čašnícke práce. Ja som sa s takým riešením stretla už viackrát a zatiaľ som nepočula o žiadných problémoch.