cokoladka
04.02.07,18:17
Mozetemi poradit na temu ucinnost reklamy?
Myslim tym reklama v casopise a jej ucinnost, farebnost a dobry nazov pre obchod z psychologickeho hladiska, dokedy sa oplati do nej investovat, ako zistit jej ucinnost, nenapadne detaily, ktore znamenaju vela, co sa Vam osvedcilo...:) :confused:
dracica
04.02.07,18:13
skús to posúdiť podľa seba aká reklama ta zaujme na prvý pohľad a prečo ???
mňa zaujme reklama, ktorá je vtipná a kreatívna...
STRELEC
04.02.07,18:15
V písanej reklame možno upútajú aj tzv. hrubky. Každý si takú reklamu skôr všimne, či aj možno zapamätá!
fileva
04.02.07,18:27
"strelec", máte dobrý postreh
STRELEC
04.02.07,18:30
"strelec", máte dobrý postrehĎakujem!

Uvítam tykanie. Sám ho totiž obecne používam. A len 2x bol negatívny ohlas!:)
Marianna01
04.02.07,18:37
V písanej reklame možno upútajú aj tzv. hrubky. Každý si takú reklamu skôr všimne, či aj možno zapamätá!

V reklamných novinách napr. zaujme medzi stovkami podobných reklám aj inzerát obrátený naopak.
STRELEC
04.02.07,18:38
V reklamných novinách napr. zaujme medzi stovkami podobných reklám aj inzerát obrátený naopak.To tiež .... alebo človeka na(srdí)!.:)
ondrejvla
04.02.07,18:41
V písanej reklame možno upútajú aj tzv. hrubky. Každý si takú reklamu skôr všimne, či aj možno zapamätá!

Peter. to nemá chybu! To si určite každý zapamätá.
STRELEC
04.02.07,18:44
Peter. to nemá chybu! To si určite každý zapamätá.
Žeby som to skúsil u Flašíka ako asistent? (ale už taký nie najmladší:D)
Marianna01
04.02.07,18:46
To tiež .... alebo človeka na(srdí)!.:)

Ja som svojho času robila aj inzerát v rekl. novinách, ktorý sa dal čítať len so zrkadlom v ruke :D. Neviem ale, či neminul účinku :D. Zadávateľ bol tej mienky, že zaujme...
misomiso
04.02.07,19:31
Myslim, ze zaujat nestaci. Je mnozstvo reklamy, ktora zaujme, uputa pozornost, ale nevyvola kupne rozhodnutie. Ako Ti mame poradit, ked ani nepises, co chces predavat? A pritom pytas zaujimavy nazov pre obchod. Napr. nazov "Cokoladka" by mohol byt celkom normalny nazov pre "cukraren", pomerne kreativny nazov pre "elektroinstalacny material "(jedny z najbeznejsie pouzivanych veci v elektroinstalacii - spojky - sa v profesnom zargone nazyvaju "cololadky") ale asi dost nevhodny nazov pre predajnu zeleniny alebo kobercov.

Ked chces zacat uvazovat nad reklamou, musis zacat s tym, co predavas, ale hlavne - komu to chces predat, kto su Tvoji zakaznici a ake maju navyky a hlavne - ake maju potreby a poziadavky. Potom ta skor nieco napadne. Reklama a marketing vseobecne je uz dnes skor o velmi sofistikovanej psychologii. Alebo si myslis, ze svet reklamy je taky jednoduchy, ze plati nejaka univerzalne platna zazracne ucinna rada?
cokoladka
04.02.07,19:32
V písanej reklame možno upútajú aj tzv. hrubky. Každý si takú reklamu skôr všimne, či aj možno zapamätá!
To sa mi paci.

A este by ma zaujimali Vase skusenosti ohladne prezentacie obchodu, sluzieb... na internete, casopisoch,reklamnych tabuliach... a kde su hranice ucinnosti.
misomiso
04.02.07,19:36
To sa mi paci.

A este by ma zaujimali Vase skusenosti ohladne prezentacie obchodu, sluzieb... na internete, casopisoch,reklamnych tabuliach... a kde su hranice ucinnosti.

Ako sa mozes takto vseobecne pytat? Ake hranice? V com? Daju sa taketo hranice vobec nejako vopred abstraktne popisat? Co ocakavas, ze Ti tu niekto poradi? Citala si moj predch. prispevok, ktory sme sem zavesili v rovnaku minutu, takze sme ho pisali sucasne?
cokoladka
04.02.07,19:46
Myslim, ze zaujat nestaci. Je mnozstvo reklamy, ktora zaujme, uputa pozornost, ale nevyvola kupne rozhodnutie. Ako Ti mame poradit, ked ani nepises, co chces predavat? A pritom pytas zaujimavy nazov pre obchod. Napr. nazov "Cokoladka" by mohol byt celkom normalny nazov pre "cukraren", pomerne kreativny nazov pre "elektroinstalacny material "(jedny z najbeznejsie pouzivanych veci v elektroinstalacii - spojky - sa v profesnom zargone nazyvaju "cololadky") ale asi dost nevhodny nazov pre predajnu zeleniny alebo kobercov.

Ked chces zacat uvazovat nad reklamou, musis zacat s tym, co predavas, ale hlavne - komu to chces predat, kto su Tvoji zakaznici a ake maju navyky a hlavne - ake maju potreby a poziadavky. Potom ta skor nieco napadne. Reklama a marketing vseobecne je uz dnes skor o velmi sofistikovanej psychologii. Alebo si myslis, ze svet reklamy je taky jednoduchy, ze plati nejaka univerzalne platna zazracne ucinna rada?
Chcem otvorit predajnu s pouzitym satastvom, ponuka sa mi priestor v centre mesta, na prizemí, ale ma jednu chybu, ja natoceny na ten smer kde je nizka frekventacia ludi. Je vlastne dost skryty. Preto sa pytam na tu reklamu a myslim, ze urcite pravidla existuju.
j.s
04.02.07,19:59
Pri merani reklamnej ucinnosti mozes pouzit tzv. hranicny princip - Ak ti kazda koruna vlozena do reklamy prinesie narst trzieb o viac ako korunu, pokracuj
cokoladka
04.02.07,20:06
Pri merani reklamnej ucinnosti mozes pouzit tzv. hranicny princip - Ak ti kazda koruna vlozena do reklamy prinesie narst trzieb o viac ako korunu, pokracuj
Super. Este nieco na tuto temu.
j.s
04.02.07,20:08
Co by si chcela este vediet, chces vediet citanost jednotlivych titulov?
cokoladka
04.02.07,20:20
Jasne a ak mozes porad ako zviditelnit zasity obchodik.
Richard
04.02.07,20:34
Pri merani reklamnej ucinnosti mozes pouzit tzv. hranicny princip - Ak ti kazda koruna vlozena do reklamy prinesie narst trzieb o viac ako korunu, pokracuj
Ak hovoríme o návratnosti, nesmieme si pliesť tržby s výnosom (a ziskom)....

Ak dám do reklamy milión a predám jedno auto za 1.200.000,- SK neznamená to že sa mi vložené prostriedky do reklamy vrátili.... (auto predsa nemám zadarmo)
misomiso
04.02.07,20:36
No ak vies auto kupit za 150.000 a predat za 1,2 mil, tak to este stale nie je take katastrofalne :) :) :)

Obnosene satstvo sa nakupuje za 0 Sk alebo za sumy blizke tekto hodnote, (pretoze sa zbiera na zapade v ramci charitativnych zbierok) takze v podstate plati, ze ak "jedna koruna na reklamu prinesie jednu korunu trizeb"...
j.s
04.02.07,20:39
Presiel som si prispevky na tuto temu a uz viem, ze chces otvorit nejaky second-hand, mam pravdu? Uvazovala si s reklamou v casopise.
Tak podme na to:
Second hand, divila by si sa je skoro v kazdej vacsej obci. Tvoj cielovy segment su ludia nizkej ojedinele strednej prijmovej kategorie. (vzdy su vynimky - aj v radoch americkych hviezd su zastancovia second-handov). Ak uvazujes s reklamou v casopise, uvedom si jednu vec. Second hand je lokalna, pripadne mestska zalezitost. Musis oslovit len ludi v tvojom okoli. Nema zmysel davat reklamu do casopisov hoci aj o mode, ktore sa distribuuju po celej SR. Dajme tomu ze, mas obchodik v TT. Myslis ze ludia z PN alebo BA pojdu k tebe nakupovat(je to okruh 50km)? Tvoji zakaznici su ludia, ktori nad peniazmi uvazuju a neoplati sa im minut dalsie peniaze na to, aby cestovali a videli tvoj sortiment. Odporucam LOKALNE PERIODIKA, MIESTNE NOVINY, MIESTNE INFORMACNE TABULE, LETAKY. Co sa kreativity tyka - do vienka mi jej az tak vela nepadlo a neda sa to naucit, ale skus treba: luxusne saty na ktorych je polozena sporkasa-prasiatko. Kreativita musi odrazat to co chces povedat - mam pekne a lacne odevy
Paula
04.02.07,20:55
To sa mi paci.

A este by ma zaujimali Vase skusenosti ohladne prezentacie obchodu, sluzieb... na internete, casopisoch,reklamnych tabuliach... a kde su hranice ucinnosti.

Tvoja skúsenosť a hranica účinnosti na Teba v oblasti reklamy je aká? Upútali ťa reklamy na internete, v časopisoch, letákoch ....natoľko, že po veci /službe veľmi zatúžiš a budeš ochotná sa aj zadĺžiť (ak je na Tvoje vrecko drahá) , len aby si ju vlastnila?
Je percento ľudí, ktorí v zásade odmietajú reklamu, ďalšie, ktoré naletí na každú, lebo miluje novinky a ďalšie, voči reklame absolútne ľahostajné, resp. natoľko konzervatívne, že novinky odmieta.
Píšeš o "zašitom" obchodíku - prvý pútač sa dá umiestniť aj za rohom....a najlepšia reklama je potom spokojný zákazník. Plátky, ktoré sa roznášajú do bytových/domových schránok končia spravidla ani nečítané v kontajneri.
j.s
04.02.07,20:56
najlepšia reklama je potom spokojný zákazník.
súhlasím
STRELEC
04.02.07,21:03
najlepšia reklama je potom spokojný zákazník.
súhlasímA chce to vydržať a možno vymyslieť (najmä vďaka konkurencii priamej či nepriamej) aj v čom je práve Tvoj obchod lepší, možno príjemnejší, proste prijateľnejší. Nie vždy zákazníka osloví "akcia". To sa už "prejedlo". Niečo, čo by lokálne zabralo, lebo Tvoja lokálna pôsobnosť, ako už bolo povedané, vyžaduje lokálny "spôsob pritiahnutia zákazníka". Veľa zdaru!
IVETA N
04.02.07,21:41
keď tam budeš mať dobré veci, tak reklamu nebudeš ani potrebovať .
Najlepšia reklama - spokojný zákazník, dobrá obsluha.

IVETA N
Bielčo
05.02.07,11:59
keď tam budeš mať dobré veci, tak reklamu nebudeš ani potrebovať .
Najlepšia reklama - spokojný zákazník, dobrá obsluha.

IVETA N


to je síce pravda, ale najskôr tam tých zákazníkov treba dostať. potom, keď už vynaložíš nejaké prostriedky na reklamu a zákazník príde, musí byť pripravený ďalší krok - dobrý sortiment a k tomu dobrý personál. HLAVNE treba mať a dodržať to, čo reklamuješ!!!
Súhlasím s region. novinami, tie sa v poslednej dobe tešia obľube. v mestách bývajú aj viaceré, ak si domáca, tak vieš posúdiť ktoré majú ľudia radšej. prípadne sa popýtaj známych, ktoré preferujú. reklama v takýchto novinách stojí od 5 - 15tis. môže byť aj viac, ale záleží na meste, veľkosti reklamy a tak. určite ti dajú hneď nejakú zľavu, len si ju treba vypýtať.

veľa zdaru.
IVETA N
05.02.07,14:48
ono aspoň u mňa platí, ,,že dobrá robota sa chváli sama a nepotrebuje reklamu ,,.
Aj tých zákazníkov tam nalakať treba súhlasím ale, príde jeden známy mám dobré veci ten to povie druhému,ten zase svojmu známemu a už tu ide reklama v ústnom podaní.....


IVETA N
j.s
05.02.07,16:21
Ustna reklama sa siri velmi rychlo a narobi vela osohu. Az pokial nenarazi na cloveka ktory ma sklony k hyperbolizacii. Spominam si na detsku hru zvanu telefon, ked niekto posuskal niekomu vetu, ten ju posuskal niekomu inemu... Nemusim Vam to hovorit ako to dopadlo. Nakoniec sa stane, ze k Vam pride zakaznik, samozrejme nenajde to co pocul a je tu negativna reklama, ktora sa vsak siri 5 krat rychlejsie ako pozitivna. Vyhnut sa tomu zialbohu neda. Preto sa treba reklamou vyprofilovat v tom zmysle, aby zakaznik vedel co odo mna moze cakat.
To bol prispevok na margo ustnej reklamy od zakaznika
dracica
05.02.07,16:46
Veľa záleži aj od predajcu poznam jeden seconhand v našom okolí ale je tam veľmi mila pani, usmievavá ochotná poradiť no radosť kupovať...záleží od prístupu k zákazníkovi....to je najlepšia reklama
Veľmi dobre sa im darí
cokoladka
05.02.07,17:12
Ake mate skusenosti s hadavymi, nespokojnymi zakaznikmi? Samozrejme hlavne tu skupinu ludi, ktori ten spor potrebuju na dobijanie si sebavedomia, maju zlu naladu alebo su presvedceni o svojej pravde aj ked ju nemaju. Oplati sa presadzovanie svojho nazoru alebo je lepsie drzat jazyk za zubami a prikyvovat? Ake su Vase skusenosti?
dracica
05.02.07,17:19
[quote=cokoladka]Ake mate skusenosti s hadavymi, nespokojnymi zakaznikmi? Samozrejme hlavne tu skupinu ludi, ktory ten spor potrebuju na dobijanie si sebavedomia, maju zlu naladu alebo su presvedceni o svojej pravde aj ked ju nemaju. Oplati sa presadzovanie svojho nazoru alebo je lepsie drzat jazyk za zubami a prikyvovat? Ake su Vase skusenosti?

Nie som podnikateľka ja mám skôr skúsenosti s neochotnými a múdrymi predavačkami :o
misomiso
05.02.07,19:13
Sme sice mimotemy ale ja mam tiez ten pocit, ze s velkymi supermarketmi sa k nam znova vkrada socializmus. Nedavno som bol vo velkom stavebnom hypermarkete. Je tam x pokladni - potom nic a v rohu jedna posledna, ktora bola oznacena "Prednostne pre objednavky" - teda pre zaplatenie tovaru zo skladu, ktory je na dvore, ktory si zakaznik vypyta, predavacka napise blocek, ten zaplati v takto oznacenej pokladni a vyzdvihne si ho na dvore u skladnika.

Ja som mal v ruke 1 polozku za 200 Sk, obchod bol skoro ludoprazdny. Oznam na kase som videl, ale kedze od tej pokladne odchadzal prave jediny zakzanik a ziadny dalsi nablizku nebol, tak som tam zamieril.

Samozrejme - pokladnicka zacala ofenzivu uz ked som bol asi 4 metre od nej, len co zbadala, ze mam v ruke tovar. "Toto je pokladna vyhradne pre objednavky" - samozrejme nechcelo sa jej robit 10 minut pred zaverecnou, preco by to mala blokovat ona, ked to moze spravit kolegyna?

Ja: ale ja tu citam, ze je to PREDNOSTNE pre objednavky, nie VYHRADNE - to je zasadny rozdiel.
Ona: "Ale my takto vychovavame zakaznikov, v buducnosti to bude pokladna iba pre objednavky."

Na to som sa zmohol iba na: Vychovavate zakaznikov? No - to je pekna formulacia, to si zapamatam. Ak by som ja takto vychovaval zakaznikov, tak moja firma uz neexistuje.

V podstate mala stastie, ze som mal vtedy (celkom vynimocne) taku pohodovu naladu, ze som sa z toho rozosmial. Inak by som si asi nechal od veduceho pobocky vysvetlit ich program "Vychovy zakaznikov" :)
dracica
05.02.07,19:29
uvedte ešte nejaké negatívne skúsenosti, aby sa niektorí podnikateľia nad sebou zamysleli
cokoladka
05.02.07,19:42
A co privelka ochota predavaciek, ktore Vam dychaju na krk?
dracica
05.02.07,19:44
A co privelka ochota predavaciek, ktore Vam dychaju na krk?

všetkého priveľa škodí najvhodnejšia je zlatá stredná cesta podľa mňa
cokoladka
05.02.07,19:48
misomiso, ja si myslim, ze nie sme mimo temy. Negativna skusenost zakaznika, ktory to povie viacerym znamym, moze sposobyt zle meno, reklamu firmy, obchodu...
misomiso
05.02.07,19:55
A co privelka ochota predavaciek, ktore Vam dychaju na krk?

No to je este horsie. Treba byt zdvorily a ochotny, ale uplatnovat to iba vtedy, ked sa da vycitit, ze zakaznik o kontakt stoji. Inak je lepsie nechat ho v klude vyberat.

Zo vsetkeho najdolezitejsie je vyvolat dojem, ze Vam na zakaznikovom zaujme zalezi viac, ako na svojom profite. (Samozrejme, uplne idealne je, ako to tak aj naozaj je, ale ak to tak aj nie je, tak to musi aspon tak vyzerat:) )

Inymi slovami - zakaznik najviac oceni, ak napr, predavac uzna, ze momentalne pre neho nie je vyhovujuca velkost a nebude mu za kazdu cenu nutit nieco, co mu (povedzme velkostne) nesedi len preto, ze ine cislo nie je. Alebo ak mu poradi skutocne podla toho, co sa k nemu typovo (farebne) najviac hodi a nie tak, aby za kazdu cenu kupil najdrahsi vyrobok. Potom je predavac v ociach zakaznika jednak odborink, ktory sa vyzna, a sucasne aj priatel a spojenec. Ale to uz asi moc obkecavam...
cokoladka
05.02.07,20:22
Neviem ako Vy, ale ja niekedy odchadzam z obchodu so zlym svedomim, ze som si nic nekupila. Moj pocit asi plynie z neverbalnej komunikacie predavaciek.
misomiso
05.02.07,20:38
Tym by som sa vobec nezaoberal. To je cisto ich problem, ziaden dovod na nejaky zly pocit.
cokoladka
05.02.07,20:42
Tym by som sa vobec nezaoberal. To je cisto ich problem, ziaden dovod na nejaky zly pocit.
Chap ma, mna zaujima ako tomuto pocitu zakaznikov predist.:)