Janka Anna
04.02.07,20:36
Dobry den,
Rok 2006-prvy mesiac som mala prijem ako szco 10000 Sk.
Potom som bola na PN 4 mesiace, bez naroku na davky PN.
Od 5 mesiaca som na materskej dovolenke, poberala som iba rodicovsky prispevok od zaciatku 5-12 mesiac.
Od 7 mesiaca mam pozastavenu zivnost, soc. a zdravotne poistenie mam zaplatene za 1-6 mesiac(cca 21000 Sk).
Moj manzel je zamestnanec, a chcela by som mu dat moju odpocitatelnu polozku.
Mohli by ste mi poradit,
1/ci si manzel moze odpocitat celu moju odpocitatelu polozku, alebo iba cast od 5 mesiaca?
2/Existuje na odpocitatelnu polozku nejake predpisane tlacivo, alebo staci prehlasenie-potvrdenie?
Za odpoved Vam dakujem!
Vladimír Ozimý
05.02.07,08:13
manžel má nárok na odpočitateľnú položku na Vás v prípade ak váš príjem nepresiahol výšku nezdaniteľnej čiastky za rok 2006 a to 90816 Sk. Píšete že ste mali príjem 10000 sk zo živnosti...tento príjem musíte odpočítať od tejto nezdaniteľnej čiastky a to jest váš manžel si uplatní nezdaniteľnú čiastku 90816-10000 sk a to 80816 sk. Rodičovský príspevok sa nepovažuje za príjem podľa zákona o dani z príjmov na účely uznania odpočitateľnej položky na manželku. No pokiaľ bude žiadať ročné zúčtovanie u zamestnávateľa tam je myslím v žiadosti presne definované či si uplatňuje nezdaniteľnú čiastku na manželku tak to označí a doloží podklady pre výšku uplatnenia tejto nezdaniteľnej čiastky. Ak bude podávať DP tak potom vyčísli na druhej strane výšku vlastného príjmu na manželku a vlastným podpisom potvrdzuje správnosť uplatnenia týchto položiek...