katka
10.06.04,19:19
Neviem,ci je to tema vhodna na tuto poradu,ale nevedela som,kde mam tento prispevok vlozit.......Chcem poziadat o radu ohladom vyplnania statistickeho hlasenia Intrastat-sk.
V pouceni na vyplnanie tohto tlaciva sa pise,ze ak su na fakture za tovar uvedene suvisiace vydavky ako napr.prepravne.....zahrnu sa do fakturovanej sumy.Celkova hodnota tychto nakladov sa rozpocita na jednotlive tovarove polozky a pomerna cast sa pripocita k fakurovanej sume kazdej polozky. Ale co v tom pripade,ked je preprava fakturovana osobitne? Nemusi sa vtedy rozpocitavat na tovarove polozky? Na skoleni nam na to nevedeli dat odpoved.
Dakujem za vsetky nazory.Dufam,ze ma s tym niekto na porade skusenosti.
Jozef Mihál
10.06.04,19:07
Nerobte si z toho ťažkú hlavu. Zmyslom intrastat je evidovať pohyb tovaru medzi štátmi EÚ. Ak ste fakturovali prepravu osobitne - samostatne, čiže ste ju nepripočítavali k cene jednotlivých tovarov, tak do intrastatu dáte samozrejme ceny týchto tovarov, ako boli fakturované - bez prepravy. Ak by na to nebodaj bola nejaká kontrola, tak pôjde po jednotlivých faktúrach a bude skúmať ceny tovarov - a sledovať, či tieto vyfakturované ceny tovarov ste dali do intrastatu.
katka
11.06.04,08:33
Dakujem pan Mihal za odpoved.Prave som nasla inu poradu,kde sa rozbehla debata o Intrastate,takze som sa presunula tam.

K Vasej odpovedi:stale mi to nie je jasne,lebo ked ide tovar z tretich krajin,tak sa do zakladu dane na colnici pripocitavaju aj naklady za prepravu aj ked niesu na jednej fakture s tovarom a az z toho sa pocita DPH.
Katty
07.07.04,09:52
Zdravím všetkých na porade

potrebovala by som zistiť či sa do Hlásenia o prijatí tovaru INTRASTAT 1-12 uvádza iba tovar dovezený z EU za účelom predaja alebo aj napríklad vysokozdvižný vozík nakúpený pre firemné účely - práca v sklade ?????
vladan
07.07.04,09:55
Dakujem pan Mihal za odpoved.Prave som nasla inu poradu,kde sa rozbehla debata o Intrastate,takze som sa presunula tam.

K Vasej odpovedi:stale mi to nie je jasne,lebo ked ide tovar z tretich krajin,tak sa do zakladu dane na colnici pripocitavaju aj naklady za prepravu aj ked niesu na jednej fakture s tovarom a az z toho sa pocita DPH.
... ale Intrastat je o pohybe tovarov medzi štátmi EÚ - tretie krajiny predsa nie sú členmi. Pekný deň
Luckasari
07.07.04,10:37
do INTRASTAT sa zahrna len preprava, ktora je uvedena priamo na fakture pri tovare
preprava, ktora bola fakturovana zvlast nie je predmetom INTRASTAT hlasenia
Katty
08.07.04,07:20
halooooo vie mi niekto poradiiiiiiiiť???????

Zdravím všetkých na porade

potrebovala by som zistiť či sa do Hlásenia o prijatí tovaru INTRASTAT 1-12 uvádza iba tovar dovezený z EU za účelom predaja alebo aj napríklad vysokozdvižný vozík nakúpený pre firemné účely - práca v sklade ?????
McMarti
08.07.04,07:51
Tiež by som chcela poradiť, kedže sme plátcovia DPH v SR aj v ČR a tovar ktorý sme nakúpili v ČR a použili na realizáciu stavby v SR tiež mám evidovať v INTRASTAT?
elPi
09.07.04,07:13
Halooooooooooooo Katty !!!!!!!!!!!!!!!!!!
Hovorí sa "prijatý" a nie dovezený!! "Dovezený" je len z krajín mimo EU!! Preto si nedostala odpoveď.
Ale ináč: Keďže je to hlásenie o prijatí všeobecne, ide tam všetko čo ste prijali, na akékoľvek účely.
McMarti
09.07.04,07:18
Halooooooooooooo Katty !!!!!!!!!!!!!!!!!!
Hovorí sa "prijatý" a nie dovezený!! "Dovezený" je len z krajín mimo EU!! Preto si nedostala odpoveď.
Ale ináč: Keďže je to hlásenie o prijatí všeobecne, ide tam všetko čo ste prijali, na akékoľvek účely.
Elpi a ako je to u mna? nevieš?
Katty
09.07.04,07:20
Haloooooo elPi :)

no ja som to myslela tak že sme si ten vozík doviezli sami na SK preto dovezený. Hmm takže ty vravíš že ho tam mám šupnúť...lenže ani neviem akú má čistú hmotnosť, dodacie podmienky na fa nie su žiadne, krajina pôvodu tiež nie je na fa uvedená, to si môžem všetko vymyslieť?
marika1
29.07.04,18:31
ja sa tiež chcem spýtať:

Slovenská firma prijíma tovar od Cyperskej firmy. SR firma podáva intrastat. Majiteľ ma poplietol, lebo mi povedal, že do hlásenia sa to nebude dávať, lebo je tovar pôvodom z Ruska. To isté mi vraví aj pri opačnom prípade. Keď on odosiela tovar do krajiny EÚ a tovar pochádza z Ruska. Naozaj neviem. Ja si myslím, že treba to dať do hlásenia.
marika1
30.07.04,11:28
Prosím odpovedzte: Keď nie na ten príklad hore tak to napíšem takto:
Kúpim tovar od firmy z ČR, no oni ho majú z Ruska. Mám to dať do hlásenia alebo nie. Mňa by predsa nemalo zaujímať, odkiaľ má tovar česká firma, ja ho kupujem od nej.
A aj naopak. Kúpim tovar z Ruska a keď ho predávam napr. do ČR, dávam do hlásenia intrastat. Či nie?
Podotýkam, že firma má povinnosť podávať hlásenia.
vladan
30.07.04,11:32
marika, nám Intrastat robí externá firma, ale vyžadujú odo mňa, aby na faktúrach bol napísaný pôvod tovaru.
V prípade, že na českej faktúre máš napísané, že tento tovar je pôvodom z Ruska, tak by to do Intrastatu (podľa mňa) nešlo. Veď prečo by ináč pýtala od nás externá firma pôvod tovaru? Ale v druhom prípade, ak by si to na faktúre nemala uvedené, tak by som to do Intrastatu dala.
Neskúšala si volať na štatistický úrad, resp. colný úrad - možno ti pomôžu.
Pekný deň
Katty
30.07.04,12:59
ak niekto nakupuje zo štátom mimo EU zaujíma ho pôvod tovaru z dôvodu vyčíslenia cla, clo + dph ktoré vyrúbi colný orgán platí prvá krajina, v prípade že s tovarom ďalej obchoduje v rámci EU sleduje sa pohyb tohto tovaru v intrastate
katka
30.07.04,13:19
Prosím odpovedzte: Keď nie na ten príklad hore tak to napíšem takto:
Kúpim tovar od firmy z ČR, no oni ho majú z Ruska. Mám to dať do hlásenia alebo nie. Mňa by predsa nemalo zaujímať, odkiaľ má tovar česká firma, ja ho kupujem od nej.
A aj naopak. Kúpim tovar z Ruska a keď ho predávam napr. do ČR, dávam do hlásenia intrastat. Či nie?
Podotýkam, že firma má povinnosť podávať hlásenia.
Dolezite je vediet,ci mate povinnost podavat hlasenie o prijati a aj o odoslani.Ak mate obe povinnosti tak:
ked kupite tovar z CR a ste spravodajska jednotka,ktora ma povinnost davat hlasenie o prijati tovaru(t.z.,ze ste prekrocili prah zjednodusenia) davate to do hlasenia a uvadzate tam v jednej z koloniek aj krajinu povodu tovaru.
Ak ale podavate zjednodusene hlasenie o prijati tovaru,tak tam nemusite uvadzat krajinu povodu,lebo tam taka kolonka ani nieje.
Ked kupite tovar z Ruska ,tak do hlasenia o prijati tovaru to nedavate,lebo to robi colnica,vy sledujete pohyb tovaru len v ramci EU.
Ked tovar predavate do Ciech tak ho davate do hlasenia o odoslani tovaru.Zase zalezi na tom ake hlasenie ste povinny podavat-Hlasenie o odoslani tovaru,alebo Zjednodusene hlasenie o odoslani tovaru.
marika1
30.07.04,14:20
Ďakujem katka, ja som si to tiež myslela, že je to tak. Máme podávať zjednodušené hlásenia.
Makina
03.08.04,09:40
Podľa môjho názoru by sa ten vysokozdvižný vozík mal zahrnúť do hlásenia INTRASTAT. Nikde sa nehovorí, že by tam mal byť zahrnutý iba tovar, ktorý sa bude ďalej predávať. Je to to isté ako pred 01.05.2004. Vozík by bol dovezený a precliť by sa musel tak či tak, i keby sa ďalej nepredával a zostal v sklade pre potreby vašej spoločnosti.
Makina
03.08.04,09:48
Samozrejme, že ťa nemá zaujímať pôvod toho tovaru. Zaujíma ťa iba spoločnosť, od ktorej to kupuješ. Určite to v tom hlásení má byť.
Katty
03.08.04,10:08
maki ja som tam ten vozík dala i keď hmotnosť som si vymyslela pretože som to nikde nenašla a pôvod mi tiež nikto neprezradil ale veď sú to len nejaké štatistiky do toho nikto nikdy rýpať nebude
AlaNR
04.08.04,05:12
aaahojte vsetci informaciechtivi,

bola som sa informovat priamo pri zdroji, a to na colnici. Dostala som jednoduche vysvetlenie: do intrastatu sa dava vsetko okrem pripadov, na ktore vystavila colnica JCD. Takze aj tovar, aj material, aj stroje, aj pristroje, aj zvierata aj vsetko, mozno aj komara, ktoreho by si clovek priniesol z dovolenky.
Pri tom nas vraj nemusi zaujimat povod tovaru, zaujima nas len kto nam ho posledny predal.
vladan
04.08.04,06:29
fajn, ďakujem, aspoň nejaký problém mám vyriešený - a ďalšia téma zodpovedaná.
toto sa mi páči, takto informácie rovno na tácičke pod nos.
Ďakujem AlaNR.
Pekný deň
McMarti
04.08.04,06:39
aaahojte vsetci informaciechtivi,

bola som sa informovat priamo pri zdroji, a to na colnici. Dostala som jednoduche vysvetlenie: do intrastatu sa dava vsetko okrem pripadov, na ktore vystavila colnica JCD. Takze aj tovar, aj material, aj stroje, aj pristroje, aj zvierata aj vsetko, mozno aj komara, ktoreho by si clovek priniesol z dovolenky.
Pri tom nas vraj nemusi zaujimat povod tovaru, zaujima nas len kto nam ho posledny predal.
Ala aj stroje ktore vyveziem do EU a doveziem späť lebo som ich použila pri vykone práce? Je to moj majetok.
AlaNR
04.08.04,07:03
McMarti, to bohuzial neviem, mala som na mysli len to, co sa kupuje a predava.
Taketo presuny vlastneho majetku nerobime, takze to som sa nepytala.
Ale myslim si, ze hlasenia nahradili byvale JCD, aspon tak mi to bolo povedane, takze ked ste nerobili JCD na presun pred tym, tak by ste nemali na ten pohyb davat ani Intrastat - moj nazor.
Inak, na colniciach su ochotni (teda na tej nitrianskej) a informacie poskytnu. Priame linky najdete na www.colnasprava.sk/vybrane utvary ...
McMarti
04.08.04,07:08
Dik , zavolam do BA