cocker.ba
04.02.07,20:28
Rad by som sa opytal tych skusenejsich- mam ZL a chcem urobit so spolocnikom s.r.o.
Co je pre mna vyhodnejsie hlavne co sa tyka platenia duplicitnych odvodov:
a) urobit samostatnu s.r.o. a mat popri tom aj zivnost a poberat len zakladnu odmenu aby som neplatil SP (platim si ju ako SZCO).
b) ako SZCO vstupit do s.r.o. ako spolocnik a konatel?Tym padom asi by som nemal duplicitne odvody?
Ak vstupim do s.r.o. ako SZCO, co to pre mna vyplyva, hlavne co sa tyka majetku? Bude spolocna s.r.o. vlastnit aj moj majetok, napr. auto? Ako to bude rucenim za pripadne skody-zivnostnik ruci celym svojim majetkom- ako to bude v tomto pripade, ak zivnostnik je spolocnikom s.r.o.?
Ako to bude s cinnostou-ak nieco urobim ako SZCO automaticky to urobila s.r.o. alebo SZCO moze stale posobit aj samostatne?
Dakujem tym skusenejsim za radu.Drzim sa pravidla, ze co nie je vyslovene zakazane, je dovolene.
http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
KEJKA
04.02.07,19:40
vstup ako obcan a SZCO pozastav - prípadne zruš.
cocker.ba
04.02.07,19:45
vstup ako obcan a SZCO pozastav - prípadne zruš.

Tuto moznost zatiual nepripustam-dalsie navrhy?
j.s
04.02.07,20:06
Vstup ako obcan, daj si nulovu odmenu ako konatel a miesto odmeny fakturuj s.r.o-cke svoje sluzby, napr. reklamnu cinnost
STRELEC
04.02.07,21:34
[quote=cocker.ba]...
Co je pre mna vyhodnejsie hlavne co sa tyka platenia duplicitnych odvodov:
a) urobit samostatnu s.r.o. a mat popri tom aj zivnost a poberat len zakladnu odmenu aby som neplatil SP (platim si ju ako SZCO).
b) ako SZCO vstupit do s.r.o. ako spolocnik a konatel?Tym padom asi by som nemal duplicitne odvody?

Spoločníkom v sro môžeš byť len ako občan, človek, nie SZČO. Proste SZČO a sro-čka v ktorej budeš spolumajiteľ sa dva rozdielne podnikateľské subjekty.
Ako všetko na svete aj podnikanie v oboch podobách (SZČO,sro) má svoje výhody a nevýhody.
Hlavné plusy sro :
- oddelenie majetku určeného pre podnikanie od majetku podnikateľa (a jeho rodiny!)
- prehľadnosť vo vzťahoch a majetku
- ľahký prenos na "dediča", či rozšírenie o ďalšieho spoločníka
- možno aj regulácia nákladov na odvody do fondov
Nevýhody sro:
- vyššia administratívna náročnosť
- vyššie náklady na účtovníctvo, ale aj niektoré poplatky (aj sadzby pokút pre sro od DÚ bývajú vyššie)
Preštuduj si aj tu na Porade viacero tém na tému vyššie uvedeného. Dovolím si svoj súkromný názor - výhody sro značne prevažujú nad záporami. Treba však zvážiť! Podľa kladených otázok je jasné, že Tvoje predstavy o sro sú zatiaľ len hmlisté. A okrem toho - zmýšľa rovnako aj Tvoj partner v podnikaní?

Bude spolocna s.r.o. vlastnit aj moj majetok, napr. auto?
Bude vlastniť len to, čo do nej ako spoločníci vložíte, resp. aj to, čo sa v priebehu podnikania sro-čkou kúpi, získa. Žiadny Tvoj (Váš) súkromný majetok. Ani terajší, ani budúci. Spoločnosť ručí len tým čo má, nie čo majú spoločníci (preto sa aj volá: s ručením obmedzeným).


Ako to bude s cinnostou-ak nieco urobim ako SZCO automaticky to urobila s.r.o. alebo SZCO moze stale posobit aj samostatne? Ak si ponecháš živnosť , tak činnosť ako SZČO nebude mať žiadny súvis s činnosťou sro - len v rozsahu vzájomnej fakturácie (ak nejaká bude). ...

PS: Zožeň si z Tvojej lokality vhodného poradcu. Zdôver sa mu s Vašou konkrétnou situáciou. S dobrým poradcom ušetríš veľa času, peňazí a aj nervov.
j.s
04.02.07,22:28
Cize spolocnikom moze byt obcan alebo pravnicka osoba a SZCO nie?
STRELEC
05.02.07,00:28
Cize spolocnikom moze byt obcan alebo pravnicka osoba a SZCO nie?Píšeš ako keby občan, PO a SZČO boli tri rôzne kategórie. A oni sú len dve : občan a PO.
SZČO = len familiárne oslovenie, označenie takého občana, ktorý má živnostenský list (resp. koncesiu). Tj. SZČO = občan s právom podnikať podľa živnozákona, tiež = živnostník. Nič viac a nič menej. Obchodný zákonník nikde sice nedefinuje jednou vetou spoločník= XXX, ale vždy hovorí len o fyzickej osobe a o právnickej osobe. Ostatne občania môžu "podnikať" aj podľa iných zákonov, nielen podľa živnozákona.
Preto aj názov tejto témy nevyjadruje podstatu veci. Vrelo odporúčam do pozornosti tie témy z Porady, ktoré porovnávajú živnosť-sro.
cocker.ba
05.02.07,07:47
Píšeš ako keby občan, PO a SZČO boli tri rôzne kategórie. A oni sú len dve : občan a PO.
SZČO = len familiárne oslovenie, označenie takého občana, ktorý má živnostenský list (resp. koncesiu). Tj. SZČO = občan s právom podnikať podľa živnozákona, tiež = živnostník. Nič viac a nič menej. Obchodný zákonník nikde sice nedefinuje jednou vetou spoločník= XXX, ale vždy hovorí len o fyzickej osobe a o právnickej osobe. Ostatne občania môžu "podnikať" aj podľa iných zákonov, nielen podľa živnozákona.
Preto aj názov tejto témy nevyjadruje podstatu veci. Vrelo odporúčam do pozornosti tie témy z Porady, ktoré porovnávajú živnosť-sro.

V ktorom ustanoveni zakon vysovene zakazuje, ze SZCO sa nemoze stat spolocnikom s.r.o.? Ved aj obcan-clovek aj obcan SZCO je fyzicka osoba.
j.s
05.02.07,08:28
Ja viem, že podnikať sa dá aj podla iného než zivnostenského zákona na základe osobitného predpisu alebo ak uskutocnuje polonohosp.vyrobu. Reagoval som na tvoju prvu vetu:
Spoločníkom v sro môžeš byť len ako občan, človek, nie SZČO.Myslim, ze je rozdiel medzi zivnostnikom a SZCO. SZCO su napr. hokejisti, umelci a pod. Nemaju ICO, DIC, ale su SZCO a mozu byt spolocnikmi v obchodnych spolocnostiach. Ale ano - zivnostnik, obcan,SZCO - vsetko su to FO. A podla mna ak nie je v OZ vyslovne zakazane, ze zivnostnik nesmie byt spolocnikom v obch. spolocnosti, co tam zakazane nie je, tak plati ze to je povolene. Podla mna zivnostnik moze byt spolocnikom v s.r.o.
Johanka
05.02.07,08:41
Ja viem, že podnikať sa dá aj podla iného než zivnostenského zákona na základe osobitného predpisu alebo ak uskutocnuje polonohosp.vyrobu. Reagoval som na tvoju prvu vetu:
Spoločníkom v sro môžeš byť len ako občan, človek, nie SZČO.Myslim, ze je rozdiel medzi zivnostnikom a SZCO. SZCO su napr. hokejisti, umelci a pod. Nemaju ICO, DIC, ale su SZCO a mozu byt spolocnikmi v obchodnych spolocnostiach. A podla mna ak nie je v OZ vyslovne zakazane, ze zivnostnik nesmie byt spolocnikom v obch. spolocnosti, co tam zakazane nie je, tak plati ze to je povolene. Podla mna zivnostnik moze byt spolocnikom v s.r.o.
A o čo ide, ak smiem vedieť?
Chcete byť v spoločenskej zmulve ako spoločník zapísaný Ján Mrkvička, IČO 12345678 ? To nie je možné.

Spoločníkom v s.r.o. je fyzická osoba. To , že táto fyzická osoba je považovaná podľa nejakého zákona za SZČO, s tým nič nemá. O SZČO zákon o sociálnom poisteni, zákon o zdravotnom poistení. V zákone o dani z príjmov sa hovorí o daňovníkovi s príjmami zo samostatnej zárobkovej činnosti....
V predchádzajúcich príspevkoch máte naozaj vyčerpávajúce odpovede.
Ak Porada nestačí, resp. odpovede sa javia ako chybné, doporučujem navštíviť odborníka - právnika.
j.s
05.02.07,08:49
Chcete byť v spoločenskej zmulve ako spoločník zapísaný Ján Mrkvička, IČO 12345678 ? To nie je možné.

Len pokracujem v diskusii, co je podla mna zdrava a prospesna vec. Ak moze byt v spolocenskej zmluve ako spolocnik napr. XXXX s.r.o. tak nevidim problem, preco by tam nemohol byt Jano Mrkvicka. Do navrhu na zapis do OR SR nedava ani ICO ani DIC (ani pri s.r.o.-cke)
Jozef Mihál
05.02.07,08:55
mimotemy Mali sme tu joe blacka, jumpera a teraz tu máme cockera a x.y.
O tom je Porada.
Johanka
05.02.07,09:00
Však Ján Mrkvička tam môže byť, proti tomu nič nemám.
Len netreba priživovať názor, ktorý nie je správny. Väčšina podobných tém smeruje ( okrem odovodvých otázok) k jedinému - ako čo najjednoduchšie ukončiť živnosť a "previesť" obchodný majetok do s.r.o. A to sa nedá urobiť tak, že SZČO založí s.r.o....
cocker.ba
05.02.07,09:14
Však Ján Mrkvička tam môže byť, proti tomu nič nemám.
Len netreba priživovať názor, ktorý nie je správny. Väčšina podobných tém smeruje ( okrem odovodvých otázok) k jedinému - ako čo najjednoduchšie ukončiť živnosť a "previesť" obchodný majetok do s.r.o. A to sa nedá urobiť tak, že SZČO založí s.r.o....

Omyl, mne sa praveze nechce likvidovat kvoli s.r.o. moju zivnost.Keby som chcel, tak ju proste zrusim.To som pisal na zaciatku-zivnost rusit nechcem.Ale ked mam sam zivnost na obchodovanie a s kamaratom este urobim aj s.r.o. na obchodovanie, budem vlastne obchodovat v dvoch firmach-preto som rozmyslal, ze zachovam aj zivnost , len proste vstupim ako firma-podnikajuci na zaklade ZL do s.r.o.Zatial mi vsak nikto neuviedol konkretny dovod, preco zivnostnik ako firma nemoze vstupit ako spolocnik do s.r.o.Ktory zakon to zakazuje? nerad by som kvoli tomu prehrabaval vsetky mozne zakony...
Johanka
05.02.07,09:24
Obchodný zákonník:
§ 2
Podnikanie

(1) Podnikaním sa rozumie sústavná činnosť vykonávaná samostatne podnikateľom vo vlastnom mene a na vlastnú zodpovednosť za účelom dosiahnutia zisku.

(2) Podnikateľom podľa tohto zákona je:

a) osoba zapísaná v obchodnom registri,
b) osoba, ktorá podniká na základe živnostenského oprávnenia,
c) osoba, ktorá podniká na základe iného než živnostenského oprávnenia podľa osobitných predpisov,
d) fyzická osoba, ktorá vykonáva poľnohospodársku výrobu a je zapísaná do evidencie podľa osobitného predpisu.

DRUHÁ ČASŤ
OBCHODNÉ SPOLOČNOSTI A DRUŽSTVO

HLAVA I
OBCHODNÉ SPOLOČNOSTI

DIEL I
Všeobecné ustanovenia

§ 56
(3) Ak zákon neustanovuje inak, môžu byť zakladateľmi spoločnosti a zúčastňovať sa na jej podnikaní fyzické i právnické osoby.
cocker.ba
05.02.07,09:43
Obchodný zákonník:
§ 2
Podnikanie

(1) Podnikaním sa rozumie sústavná činnosť vykonávaná samostatne podnikateľom vo vlastnom mene a na vlastnú zodpovednosť za účelom dosiahnutia zisku.

(2) Podnikateľom podľa tohto zákona je:

a) osoba zapísaná v obchodnom registri,
b) osoba, ktorá podniká na základe živnostenského oprávnenia,
c) osoba, ktorá podniká na základe iného než živnostenského oprávnenia podľa osobitných predpisov,
d) fyzická osoba, ktorá vykonáva poľnohospodársku výrobu a je zapísaná do evidencie podľa osobitného predpisu.

DRUHÁ ČASŤ
OBCHODNÉ SPOLOČNOSTI A DRUŽSTVO

HLAVA I
OBCHODNÉ SPOLOČNOSTI

DIEL I
Všeobecné ustanovenia

§ 56
(3) Ak zákon neustanovuje inak, môžu byť zakladateľmi spoločnosti a zúčastňovať sa na jej podnikaní fyzické i právnické osoby.


To mam chapat tak, ze ako zivnostnik mozem vstupit ako spolocnik do s.r.o.? Moj sedliacky rozum mi hovori, ze ak ina s.r.o. moze vstupit do dalsej s.r.o. ako spolocnik(konkretna firma je tak uvedena na orsr.), moze tym padom vstupit do s.r.o ako spolocnik aj zivnostnik.
V opacnom pripade prosim vysvetlit, ze ak ina s.r.o moze byt spolocnikom inej s.r.o., preco zivnostnik byt nemoze...
Johanka
05.02.07,10:10
Možno stačí iba vysvetliť pojmy, citovaných §§.
Pre účely obch. zákonníka je " živnostník" považovaný za podnikateľa.
Spoločníkom s.r.o. môže byť právnická osoba alebo fyzická osoba.
Nie je tam uvedené podnikateľ.

Fyzická osoba Ján Mrkvička môže byť spoločníkom s.r.o.( abstrahujem od ostatných podmienok). Pri zakladaní s.r.o. je úlpne jedno, aké má Ján Mrkvička príjmy, či zo živnosti, zo zamestnania, z prenájmu alebo nemá nijaké, či poberá nejaký dôchodok ....
cocker.ba
05.02.07,11:12
Možno stačí iba vysvetliť pojmy, citovaných §§.
Pre účely obch. zákonníka je " živnostník" považovaný za podnikateľa.
Spoločníkom s.r.o. môže byť právnická osoba alebo fyzická osoba.
Nie je tam uvedené podnikateľ.

Fyzická osoba Ján Mrkvička môže byť spoločníkom s.r.o.( abstrahujem od ostatných podmienok). Pri zakladaní s.r.o. je úlpne jedno, aké má Ján Mrkvička príjmy, či zo živnosti, zo zamestnania, z prenájmu alebo nemá nijaké, či poberá nejaký dôchodok ....

Takze ja som fyzicka osoba a je to uplne jedno, ci podnikatel na ZL alebo nepodnikatel. A s.r.o. je pravnickou osobou, teda zaroven aj podnikatelom.Takze ak s.r.o moze byt spolocnikom v inej s.r.o. (doslova je to tak uvedene v registri- ak ju tak zapisali do registra, znamena to, ze v sulade so zakonom...), tak tym padom moja firma podnikajuca na zaklade ZL moze byt tiez spolocnikom s.r.o.Takze napisem, to co na zaciatku-ak zakon nieco vyslovene nezakazuje, povoluje to.A z praxe je jasne, ze s.r.o. moze byt spolocnikom inej s.r.o.(teda nie pan Mrkvicka ako osoba, ale jeho s.r.o.) , preto nevidim dovod, preco by moja firma podnikajuca na zaklade ZL, nemohla byt spolocnikom v s.r.o...
Johanka
05.02.07,11:22
Bez komentára :) .
Danila
05.02.07,11:31
Takze ja som fyzicka osoba a je to uplne jedno, ci podnikatel na ZL alebo nepodnikatel. A s.r.o. je pravnickou osobou, teda zaroven aj podnikatelom.Takze ak s.r.o moze byt spolocnikom v inej s.r.o. (doslova je to tak uvedene v registri- ak ju tak zapisali do registra, znamena to, ze v sulade so zakonom...), tak tym padom moja firma podnikajuca na zaklade ZL moze byt tiez spolocnikom s.r.o.Takze napisem, to co na zaciatku-ak zakon nieco vyslovene nezakazuje, povoluje to.A z praxe je jasne, ze s.r.o. moze byt spolocnikom inej s.r.o.(teda nie pan Mrkvicka ako osoba, ale jeho s.r.o.) , preto nevidim dovod, preco by moja firma podnikajuca na zaklade ZL, nemohla byt spolocnikom v s.r.o...

Aj si si zažartoval, aj si si odpovedal.:eek:
Jozef Mihál
05.02.07,11:32
mimotemy Mali sme tu joe blacka, jumpera a teraz tu máme cockera a x.y.
O tom je Porada.
. .
liba2
05.02.07,11:33
Takze ja som fyzicka osoba a je to uplne jedno, ci podnikatel na ZL alebo nepodnikatel. A s.r.o. je pravnickou osobou, teda zaroven aj podnikatelom.Takze ak s.r.o moze byt spolocnikom v inej s.r.o. (doslova je to tak uvedene v registri- ak ju tak zapisali do registra, znamena to, ze v sulade so zakonom...), tak tym padom moja firma podnikajuca na zaklade ZL moze byt tiez spolocnikom s.r.o.Takze napisem, to co na zaciatku-ak zakon nieco vyslovene nezakazuje, povoluje to.A z praxe je jasne, ze s.r.o. moze byt spolocnikom inej s.r.o.(teda nie pan Mrkvicka ako osoba, ale jeho s.r.o.) , preto nevidim dovod, preco by moja firma podnikajuca na zaklade ZL, nemohla byt spolocnikom v s.r.o...... lebo ty nemáš firmu ! (to si len tak s obľubou hovoríme aby sme rozlíšili určité skutočnosti) - ty si stále p. Mrkvička, či budeš spoločníkom ako občan alebo szčo - si stále tá istá FO.
STRELEC
05.02.07,11:41
... lebo ty nemáš firmu ! (to si len tak s obľubou hovoríme aby sme rozlíšili určité skutočnosti) - ty si stále p. Mrkvička, či budeš spoločníkom ako občan alebo szčo - si stále tá istá FO.A vida. Celkom pekná debata, či možno mútenie vody?
Liba2 vystihla podstatu naprosto presne: V celom tom "hlbokom nedorozumění" (citát klasika:)) je podstata práve v hore uvedenom : Mrkvička ostane vždy len Mrkvičkom.
Záver pre mňa: nebudem sa púšťať do terminológie. Asi je to nepotrebné keď už ani príspevku č. 7 nebolo porozumené a dokonca vznikla bujná diskusia. Z môjho pohľadu - o ničom.:):)
cocker.ba
05.02.07,11:58
... lebo ty nemáš firmu ! (to si len tak s obľubou hovoríme aby sme rozlíšili určité skutočnosti) - ty si stále p. Mrkvička, či budeš spoločníkom ako občan alebo szčo - si stále tá istá FO.

A co mam?Nieco ano:
Ak to nieco ma ICO, DIC, bankovy ucet, sidlo, JU , ZL a k tomu aj nazov a zisky, moze to byt nieco ine, ak nie firma?Prosim si to nazvat este nejak inak.
http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
liba2
05.02.07,12:02
A co mam?Nieco ano:
Ak to nieco ma ICO, DIC, bankovy ucet, sidlo, JU , ZL a k tomu aj nazov a zisky, moze to byt nieco ine, ak nie firma?Prosim si to nazvat este nejak inak.
http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gifSpomenieš si na všetkých tu diskutujúcich, keď pôjdeš zapísať sro-čku do OR a spoločníka uvedieš seba ako szčo s ičom aj dičom.... :D
STRELEC
05.02.07,12:04
A co mam?Nieco ano:
Ak to nieco ma ICO, DIC, bankovy ucet, sidlo, JU , ZL a k tomu aj nazov a zisky, moze to byt nieco ine, ak nie firma?Prosim si to nazvat este nejak inak.
http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gifPráve kvôli tomu som sa snažil vysvetliť, že spoločníkom budeš ako človek Mrkvička. Proste ber to ako fakt, ktorý sa zmení, len keby sa zmenil zákon. Do OR SR Ťa ako Mrkvičku=spoločníka a zrejme aj konateľa zapíšu. Ale bez IČO fyzickej osoby. No a????
SRO-čka vznikne a čo potom urobíš s majetkom je len a len Tvoja vec (pri dodržaní formálnych postupov samozrejme).

Dodatok: Navrhujem tému ako vyčerpanú uzavrieť. Čo vy na to?
cocker.ba
05.02.07,12:25
Práve kvôli tomu som sa snažil vysvetliť, že spoločníkom budeš ako človek Mrkvička. Proste ber to ako fakt, ktorý sa zmení, len keby sa zmenil zákon. Do OR SR Ťa ako Mrkvičku=spoločníka a zrejme aj konateľa zapíšu. Ale bez IČO fyzickej osoby. No a????
SRO-čka vznikne a čo potom urobíš s majetkom je len a len Tvoja vec (pri dodržaní formálnych postupov samozrejme).

Dodatok: Navrhujem tému ako vyčerpanú uzavrieť. Čo vy na to?

No, uz nechapem ani tomu, co som este dnes chapal.
Preco ak ako spolocnika mozu do OR zapisat inu s.r.o. , preco tak nemozu urobit pri zivnostnikovi ktory tiez ma vsetky nalezitosti na podnikanie a aj podnika?
cocker.ba
05.02.07,17:09
Ja viem, že podnikať sa dá aj podla iného než zivnostenského zákona na základe osobitného predpisu alebo ak uskutocnuje polonohosp.vyrobu. Reagoval som na tvoju prvu vetu:
Spoločníkom v sro môžeš byť len ako občan, človek, nie SZČO.Myslim, ze je rozdiel medzi zivnostnikom a SZCO. SZCO su napr. hokejisti, umelci a pod. Nemaju ICO, DIC, ale su SZCO a mozu byt spolocnikmi v obchodnych spolocnostiach. A podla mna ak nie je v OZ vyslovne zakazane, ze zivnostnik nesmie byt spolocnikom v obch. spolocnosti, co tam zakazane nie je, tak plati ze to je povolene. Podla mna zivnostnik moze byt spolocnikom v s.r.o.
A o čo ide, ak smiem vedieť?
Chcete byť v spoločenskej zmulve ako spoločník zapísaný Ján Mrkvička, IČO 12345678 ? To nie je možné.

Spoločníkom v s.r.o. je fyzická osoba. To , že táto fyzická osoba je považovaná podľa nejakého zákona za SZČO, s tým nič nemá. O SZČO zákon o sociálnom poisteni, zákon o zdravotnom poistení. V zákone o dani z príjmov sa hovorí o daňovníkovi s príjmami zo samostatnej zárobkovej činnosti....
V predchádzajúcich príspevkoch máte naozaj vyčerpávajúce odpovede.
Ak Porada nestačí, resp. odpovede sa javia ako chybné, doporučujem navštíviť odborníka - právnika.

A preco to nie je mozne? Ked v registri moze byt zapisana ako spolocnik FIRMA s.r.o, preco by nemohlo byt zapisane napr. Jan Mrkvicka-nazov firmy? Vsetci sa snazite byt mudri, nikto vsak nenapisal, ktory zakon to zakazuje...Mna nezaujima NAZOR, ale FAKT.A fakt znamena, ktory zakon to zakazuje.
Johanka
05.02.07,17:18
A preco to nie je mozne? Ked v registri moze byt zapisana ako spolocnik FIRMA s.r.o, preco by nemohlo byt zapisane napr. Jan Mrkvicka-nazov firmy? Vsetci sa snazite byt mudri, nikto vsak nenapisal, ktory zakon to zakazuje...Mna nezaujima NAZOR, ale FAKT.A fakt znamena, ktory zakon to zakazuje.

Ja osobne končím s "mudrovaním".
Iba zopakujem - vyhľadaj odbornú pomoc - právnika.
cocker.ba
05.02.07,17:24
Ja osobne končím s "mudrovaním".
Iba zopakujem - vyhľadaj odbornú pomoc - právnika.

Dobra rada-akurat asi zaplatim za nic.
Dovod: ak to zakon vyslovene nezakazuje, tak mi pravnik nemoze povedat, ze tak urobit nemozem.A to mozem zistit aj tu...A usetrim aj kopec penazi-minimalne 1800Sk na hodinu.
http://www.porada.sk/images/icons/icon10.gif
Je tu ozaj vela ludi znalych problematiky, avsak zial, nikto mi nenapisal konkretne znenie zakona, ktory to zakazuje.Ako to moze teda vediet pravnik, ked tiez cerpa zo zakonov?
Johanka
05.02.07,17:58
mimotemy Konečne si sa prejavil .... ušetrím a ešte sa aj vybúrim.
Na Porade je taký zvyk - nakoľko sú rady zadarmo , používame slovo ďakujem a tlačítko oceňujem.
A ak by si náhodou poďakoval, tak hneď pripíšem - nemáš za čo ;) .
Danila
05.02.07,18:21
Dobra rada-akurat asi zaplatim za nic.
Dovod: ak to zakon vyslovene nezakazuje, tak mi pravnik nemoze povedat, ze tak urobit nemozem.A to mozem zistit aj tu...A usetrim aj kopec penazi-minimalne 1800Sk na hodinu.
http://www.porada.sk/images/icons/icon10.gif
Je tu ozaj vela ludi znalych problematiky, avsak zial, nikto mi nenapisal konkretne znenie zakona, ktory to zakazuje.Ako to moze teda vediet pravnik, ked tiez cerpa zo zakonov?
Napísal si v jednom príspevku múdru vetu.A síce, že pokiaľ ide o fyzickú osobu, nezáleží na tom, či je táto fyzická osoba podnikateľom, alebo nie.
Osoby - delenie:
Fyzická osoba - človek, jednotlivec
Právnická osoba - podnik, organizácia, nadácia.
Fyzická osoba je teda opakom právnickej osoby.
Zakladateľom spoločnosti s ručením obmedzeným v zmysle zákona môže byť akákoľvek fyzická, alebo právnická osoba. Z toho mi vychádza, a asi aj tým právnikom, že zakladateľom s.r.o. môže byť človek, jednotlivec alebo podnik, organizácia, nadácia. Čize ty ako človek, fyzická osoba, navyše podnikateľ/ na základe živnostenského listu/, starší ako 18 rokov, nezbavený spôsobilosti na právne úkony, ktorej spôsobilosť nebola ani súdom obmedzená/ pretože ak by bola, na právne úkony pri SZ potrebuje opatrovníka ustanoveného súdom/budeš zakladateľom s.r.o.
ŽL Ti zabezpečil prácu, možnosť legálne vykonávať činnosť za účelom zisku, aby si ako fyzická osoba, navyše podnikateľ svojimi schopnosťami a výsledkami práce úspešne založil obchodnú spoločnosť, s.r.o. - právnickú osobu. A budeš aj, aj. A určite spokojný.
cocker.ba
05.02.07,18:24
mimotemy Konečne si sa prejavil .... ušetrím a ešte sa aj vybúrim.
Na Porade je taký zvyk - nakoľko sú rady zadarmo , používame slovo ďakujem a tlačítko oceňujem.
A ak by si náhodou poďakoval, tak hneď pripíšem - nemáš za čo ;) .

Zatial som sa nedopracoval k ziadnej uspokojivej odpovedi.Ale inak dakujem :D
cocker.ba
05.02.07,18:28
Napísal si v jednom príspevku múdru vetu.A síce, že pokiaľ ide o fyzickú osobu, nezáleží na tom, či je táto fyzická osoba podnikateľom, alebo nie.
Osoby - delenie:
Fyzická osoba - človek, jednotlivec
Právnická osoba - podnik, organizácia, nadácia.
Fyzická osoba je teda opakom právnickej osoby.
Zakladateľom spoločnosti s ručením obmedzeným v zmysle zákona môže byť akákoľvek fyzická, alebo právnická osoba. Z toho mi vychádza, a asi aj tým právnikom, že zakladateľom s.r.o. môže byť človek, jednotlivec alebo podnik, organizácia, nadácia. Čize ty ako človek, fyzická osoba, navyše podnikateľ/ na základe živnostenského listu/, starší ako 18 rokov, nezbavený spôsobilosti na právne úkony, ktorej spôsobilosť nebola ani súdom obmedzená/ pretože ak by bola, na právne úkony pri SZ potrebuje opatrovníka ustanoveného súdom/budeš zakladateľom s.r.o.
ŽL Ti zabezpečil prácu, možnosť legálne vykonávať činnosť za účelom zisku, aby si ako fyzická osoba, navyše podnikateľ svojimi schopnosťami a výsledkami práce úspešne založil obchodnú spoločnosť, s.r.o. - právnickú osobu. A budeš aj, aj. A určite spokojný.

Konecne moj clovek! Tak nepotrebujeme ani pravnikov http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif.
Jozef Mihál
05.02.07,18:33
Cocker, tešíme sa na ďalšie nové diskusné témy.
Johanka
05.02.07,18:41
Obchodný zákonník:
§ 2
Podnikanie

(1) Podnikaním sa rozumie sústavná činnosť vykonávaná samostatne podnikateľom vo vlastnom mene a na vlastnú zodpovednosť za účelom dosiahnutia zisku.

(2) Podnikateľom podľa tohto zákona je:

a) osoba zapísaná v obchodnom registri,
b) osoba, ktorá podniká na základe živnostenského oprávnenia,
c) osoba, ktorá podniká na základe iného než živnostenského oprávnenia podľa osobitných predpisov,
d) fyzická osoba, ktorá vykonáva poľnohospodársku výrobu a je zapísaná do evidencie podľa osobitného predpisu.

DRUHÁ ČASŤ
OBCHODNÉ SPOLOČNOSTI A DRUŽSTVO

HLAVA I
OBCHODNÉ SPOLOČNOSTI

DIEL I
Všeobecné ustanovenia

§ 56
(3) Ak zákon neustanovuje inak, môžu byť zakladateľmi spoločnosti a zúčastňovať sa na jej podnikaní fyzické i právnické osoby.

.... radila som, že k právnikovi - dopĺňam- zabehni aj k očnému :rolleyes: .
cocker.ba
05.02.07,18:49
.... radila som, že k právnikovi - dopĺňam- zabehni aj k očnému :rolleyes: .
Tak na to, aby som tuto poznamku pochopil, som naozaj nejaky hlupy-nemam vyhladat aj nejaku inu odbornu pomoc? http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif