sofia18
05.02.07,07:11
Ahojte poraďáci,
práve čítam v Pravde článok o predaji majetku nadobudnutého dedením. Je tu citovaný §9 odst 1 písm.c : "...sa doba vlastnenia (5rokov) počíta odo dňa nadobudbutia tejto nehnuteľnosti preukázateľne do vlastníctva poručiteľa" - to znamená, že do tejto doby 5 rokov sa počíta len doba počas ktorej je vlastníkom ten, ktorý to zdedil? Napr. ak zdedím záhradu po rodičoch (je to priamy rad) v roku 2003 - tak som ja vlastníkom len 3 roky a teda si príjem z predaja tejto záhrady musím zahrnúť do DP? Už neplatí že do tejto doby sa počíta aj doba počas ktorej vlastnili nehnuteľnosť rodičia - alebo si to s niečím mýlim?
Ďakujem za odpovede. :cool:
Pepa
05.02.07,06:18
Áno mýliš - poručiteľ = rodič.
Do doby 5 rokov sa ráta aj doba, po ktorú vlastnili záhradu rodičia.
sofia18
05.02.07,06:22
Ďakujem,
takže príjem z predaja je oslobodený, keďže rodičia vlastnili túto záhradu už 20 rokov. Správne?
Pepa
05.02.07,06:24
Ďakujem,
takže príjem z predaja je oslobodený, keďže rodičia vlastnili túto záhradu už 20 rokov. Správne?
Správne .
alex1
13.02.07,06:40
daňovník zdedil dom po dedkovi spolu s bratom a tetami, keďže otec im zomrel dedili aj vnuci, (teda aj on) Tento podiel predali tetám. Je tento príjem považovaný za príjem oslobodený z titulu postupného dedenia?
betka
13.02.07,07:10
daňovník zdedil dom po dedkovi spolu s bratom a tetami, keďže otec im zomrel dedili aj vnuci, (teda aj on) Tento podiel predali tetám. Je tento príjem považovaný za príjem oslobodený z titulu postupného dedenia?

Prijem z predaja nehnutelnosti nadobudnutej dedenim (postupnym dedenim) v priamom rade alebo niektorym z manzelom, ak uplynie apon 5 rokov odo dna nadobudnutia tejto nehnutelnosti preukazatelne do vlastnictva porucitela, je prijem oslobodeny od dane.
alex1
13.02.07,07:30
ďakujem, to som si prečítala v zákone, len neviem, čo sa môj prípad posudzuje ako postupné dedenie.