alde78
05.02.07,07:17
Po nasťahovaní sa do novokúpeného bytu som zistil, že pivnica, ktorú predávajúci označili ako prislúchajúcu k tomuto bytu je zamknutá, obsadená iným obyvateľom domu. Po niekoľkých písomných výzvach o jej vypratanie a odovzdanie sa prihlásil sused. Bol rozčúlený akým právom ho vyhadzujem z „jeho“ pivnice. Vraj bola prázdna a nezamknutá tak si ju vzal a v tomto dome to takto chodí, každý si obsadí kobku, ktorú chce a mám si pohľadať tiež niečo voľné.
Správca domu mi poslal kópiu projektovej dokumentácie, z ktorej je možné predmetnú pivnicu jednoznačne identifikovať ako prislúchajúcu k môjmu bytu.
Prosím Vás o radu akým spôsobom a kde sa domáhať svojich práv a získať späť pivnicu.
Ďakujem
Elena Navrátilová
05.02.07,06:46
Nedomenuj sa so susedom. Požiadaj /písomne/ správcu, aby zabezpečil uvoľnenie Tvojej pivnice na základa LV z katastra.
alde78
05.02.07,08:47
Ďakujem za radu, urobím tak, o výsledku budem informovať.
Halli
06.02.07,14:43
Po nasťahovaní sa do novokúpeného bytu som zistil, že pivnica, ktorú predávajúci označili ako prislúchajúcu k tomuto bytu je zamknutá, obsadená iným obyvateľom domu. Po niekoľkých písomných výzvach o jej vypratanie a odovzdanie sa prihlásil sused. Bol rozčúlený akým právom ho vyhadzujem z „jeho“ pivnice. Vraj bola prázdna a nezamknutá tak si ju vzal a v tomto dome to takto chodí, každý si obsadí kobku, ktorú chce a mám si pohľadať tiež niečo voľné.
Správca domu mi poslal kópiu projektovej dokumentácie, z ktorej je možné predmetnú pivnicu jednoznačne identifikovať ako prislúchajúcu k môjmu bytu.
Prosím Vás o radu akým spôsobom a kde sa domáhať svojich práv a získať späť pivnicu.
Ďakujem

Správca môže pomôcť a nemusí. Ja osobne by som sa s ním nenaťahovala ako správca a ani nerobila policajta. Skus to a ak to nepomôže u Vašho správcu- čo si myslím, že sa bude chciet z toho vyzuť...tak sa riaď svojími vlastníckymi právami, ktoré ani /spravca nieje povinny riešiť, ale može.../- ak máš preukazateľne LV oznám susedovi,/najlepšie písomne/ že v prípade, že ti tvoj priestor neuvolní odvrtáš FAB a veci mu vypraceš von, samozrejme za učasti svedka, aby ta nenapadol, že si mu niečo ukradol. Je to tvoje vlastníctvo a ty máš právo užívať ho. Sused nemá ako preukázať jeho vlastníctvo, takže sa nemože ani nikam s tým obrátiť...
lubica_02
06.02.07,15:33
Správca môže pomôcť a nemusí. Ja osobne by som sa s ním nenaťahovala ako správca a ani nerobila policajta. Skus to a ak to nepomôže u Vašho správcu- čo si myslím, že sa bude chciet z toho vyzuť...tak sa riaď svojími vlastníckymi právami, ktoré ani /spravca nieje povinny riešiť, ale može.../- ak máš preukazateľne LV oznám susedovi,/najlepšie písomne/ že v prípade, že ti tvoj priestor neuvolní odvrtáš FAB a veci mu vypraceš von, samozrejme za učasti svedka, aby ta nenapadol, že si mu niečo ukradol. Je to tvoje vlastníctvo a ty máš právo užívať ho. Sused nemá ako preukázať jeho vlastníctvo, takže sa nemože ani nikam s tým obrátiť... ...myslím si, že správca je povinný vyriešiť túto situáciu a dať veci do poriadku, práve naopak, nemal dopustiť obsadenie pivnice prislúchajúcej k bytu.Je možné zo strany vlastníka preukázanie vlastníctva pivnice, ale ako poznám pomery s týmito priestormi - pri prvom odpredaji sme ich očíslovali č. bytov - toto už dnes neexistuje. Jediný, kto mu je povinný vyriešiť problém je správca domu...
Halli
06.02.07,16:09
...myslím si, že správca je povinný vyriešiť túto situáciu a dať veci do poriadku, práve naopak, nemal dopustiť obsadenie pivnice prislúchajúcej k bytu.Je možné zo strany vlastníka preukázanie vlastníctva pivnice, ale ako poznám pomery s týmito priestormi - pri prvom odpredaji sme ich očíslovali č. bytov - toto už dnes neexistuje. Jediný, kto mu je povinný vyriešiť problém je správca domu...

Ľubica , to že to má preukazateľne na LV je jeho vlastníctvo a spravca nemusí do toho zasahovať. Na OSBD maximalne vyzvu na to neoprávneho vlastníka a pohrozia mu, ale ak to dobrovoľne neurobí- čo v tomto prípade asi bude ťažko, tak OSBD odporučí obratiť sa na policiu. Je to ako s bytom... do vlastníctva ako takého ti spravca nezasahuje...
lubica_02
06.02.07,17:50
Slavica,v postate s tebou súhlasím,avšak budem Ti trochu oponovať skúsenosťou,správca osobne pozná vlastníkov domu /po mojom zistení OSBD ASI NIE /, osobným kontaktom väčšina vlastníkov reaguje kladne a problém sa vyrieši. Chce to len trochu snahy .
Takto som to urobila viac krát a problém som viac nemala.
Veľa úspechov!!!
Halli
07.02.07,08:03
Slavica,v postate s tebou súhlasím,avšak budem Ti trochu oponovať skúsenosťou,správca osobne pozná vlastníkov domu /po mojom zistení OSBD ASI NIE /, osobným kontaktom väčšina vlastníkov reaguje kladne a problém sa vyrieši. Chce to len trochu snahy .
Takto som to urobila viac krát a problém som viac nemala.
Veľa úspechov!!!

Lubi, jasne aj ja sa to snažim v mojom panelaku robiť, už dlhé roky ho spravujem, ale autor temy sa zrejme kontaktoval so spravcom a nieje mi jasne či je to spravca SVBčka alebo či patria pod OSBD a pod. Ale to čo som napísala je moja skusenost z OSBD. Dufam sa Alde ozve a napiše ako sa to vyriešilo. Ono v mnohých panelakoch si veľa ludí poprivlastňovalo za socializmu to čo uchmatli a tak sa im teraz s tým tažko lúči. :rolleyes:
A ešte vmnohých zmluvach málokto má špecifikované či je tá alebo tá jeho pivnica. To má ešte výhodu.
alde78
08.02.07,05:50
Ďakujem slavici a lubici_02, pekne ste to rozdebatovali. Upresnil by som niektoré veci.
Správcom je Službyt s.r.o.. Na LV nemám zapísanú pivnicu, v kúpnej zmluve a návrhu na vklad do katastra sa uvádza, že byt sa predáva s príslušenstvom, ktorú tvorí pivnica. K dispozícii mám aj zmluvu o prvom odpredaji bytu, kde sa uvádza, že byt sa predáva spolu s pivnicou prislúchajúcou k tomuto bytu podľa projektovej dokumentácie. Túto projektovú dokumentáciu mi zaslal správca. Žiadosť správcovi o zabezpečenie uvoľnenia pivnice som zaslal.
Halli
08.02.07,08:09
To by som sa aj divila, že na LV to je, lebo som to ešte nevidela :rolleyes: Áno v kúpnej zmluve je dobré napísať, že : ... k bytu prislúcha pivnica č.?, vtedy sa je o čo oprieť. Tých zmlúv cezo mna prešli stovky, ale málokde je to napísané. ľudia to podceňujú a potom sa deje to čo píšeš ty. Som zvedavá ako sa zachová tvoj správca, lebo do takýchto veci málokto chce zasahovať. Ale pokiaľ sa môžeš oprieť o projektovú dokumentáciu, tak to skus a daj vedieť ;)
lubica_02
08.02.07,13:08
To by som sa aj divila, že na LV to je, lebo som to ešte nevidela :rolleyes: Áno v kúpnej zmluve je dobré napísať, že : ... k bytu prislúcha pivnica č.?, vtedy sa je o čo oprieť. Tých zmlúv cezo mna prešli stovky, ale málokde je to napísané. ľudia to podceňujú a potom sa deje to čo píšeš ty. Som zvedavá ako sa zachová tvoj správca, lebo do takýchto veci málokto chce zasahovať. Ale pokiaľ sa môžeš oprieť o projektovú dokumentáciu, tak to skus a daj vedieť ;)
...v našich zmluvách figurovalo označenie ,dokonca aj plocha prislúchajúcej pivnice
bz5
08.02.07,13:25
Brat mal rovnaky problem. tiez sa nastahovali do noveho bytu a pivnicu mali obsadenu. Riesil to tak, ze poziadal spravkynu vchodu, aby to vyriesila, no ta sa nemala po opakovanych prosbach k cinu a tak siel na bytove druzstvo, ze co ma za problem. Tam mu povedali, ze nech este raz skusi upozornit spravcu a ak to nepomoze, ze vsetci traja (brat, spravkyna i "pivniciar") budu predvolaní na konfrontaciu. No k tej nedoslo, lebo pivnica sa dovtedy zazrakom vyprazdnila.:rolleyes:
Halli
08.02.07,14:30
...v našich zmluvách figurovalo označenie ,dokonca aj plocha prislúchajúcej pivnice

Ľubi to je len dobre... ale v 30ročných panelákoch to nebolo a ani pri prvom predaji neboli pivnice špecifikované. Teraz už si na to ľudia dávajú bacha, lebo vidia čo sa deje.A v nových bytových domoch je to samozrejmosť.... Inak keby som ja kupovala byt, tak si pozriem aj pivnicu predtým, než podpíšem zmluvu o kúpe....
lubica_02
08.02.07,19:14
Ľubi to je len dobre... ale v 30ročných panelákoch to nebolo a ani pri prvom predaji neboli pivnice špecifikované. Teraz už si na to ľudia dávajú bacha, lebo vidia čo sa deje.A v nových bytových domoch je to samozrejmosť.... Inak keby som ja kupovala byt, tak si pozriem aj pivnicu predtým, než podpíšem zmluvu o kúpe.... Ja spravujem domy skolaudované v r. 1958 -1968 ,ale pri odpredaji - prvom sme všetko pomerali,označili a predali ...ale nie všetci správcovia tak urobili a teraz su s tým problémy.
Orim
08.02.07,23:20
Ja spravujem domy skolaudované v r. 1958 -1968 ,ale pri odpredaji - prvom sme všetko pomerali,označili a predali ...ale nie všetci správcovia tak urobili a teraz su s tým problémy.

Malo by to byť aj v liste vlastníctva. Ak to nie je treba to urobiť a bude pokoj. :)
Judita 27
11.02.07,09:23
Ak na LV figuruje aj pivnica,mala by tam byť aj jej rozloha.(rozloha bytu+pivnice=spoluvlastnícky podiel) Prekontrolujte si aj na mesačnom výmere, či platíťe do FO za svoju pivnicu.Pivnica je Vaša,musí vám ju uvolniť.V krajnom prípade,požiadajte o pomoc políciu.
Elena Navrátilová
11.02.07,10:21
Za pivnicu sa neplatí do FOPaÚ. Do FPOáÚ sa platí z úžitkovej plochy bytu.
vieroslava
11.02.07,11:17
Súčasťou zmluvy o prvom prevode bytu by mal byť aj situačný náčrt s označením predávavého bytu a prislúchajúcej pivnice. Je dobre, ak kupujúci požaduje pri ďalšom predaji pripnúť k zmluve tento situačný náčrt.
adv
14.02.07,06:25
kazdy byt ma aj svoje prisluslusenstvo, ktorym je aj pivnica. to znamena, ze nikto si nemoze lubovolne obsadzovat pivnicu , aku chce. jedina moznost je dat na sud zalobu o vypratanie pivnice. myslim, ze k pojednavaniu by ani nedoslo, lebo sused by sam po podani zaloby ju dobrovolne uvolnil. inac by ho to sudenie vyslo draho. nema ziadnu sancu. treba dokumentaciu z katastra alebo projektovu dokumentaciu.
Chobot
14.02.07,07:32
Za pivnicu sa neplatí do FOPaÚ. Do FPOáÚ sa platí z úžitkovej plochy bytu.

My platíme do fondu aj za plochu pivnice. Veď aj to je príslušenstvo bytu.
Jumil
14.02.07,13:21
Za pivnicu sa neplatí do FOPaÚ. Do FPOáÚ sa platí z úžitkovej plochy bytu.

V zakone je platba do FPOaU podla spoluvlastnickeho podielu. Spoluvlastnicky podiel je v LV podiel jednotlivca k celku. Spoluvlastnicky podiel je velkost bytu + pivnica. My platime do FPOaU podla spoluvlastnickeho podielu.
zsolt69
14.02.07,14:15
My sme mali asi šťastie, lebo pri prevzatí dokladov od bývalého správcu sme dostali aj projektovú dokumentáciu. Síce veľmi len málo výkresov obsahovola, ale pivnice boli označené podľa m2. Už sme len dopísali mená vlastníkov a samozrejme sme pripočítali do FO ako príslušenstvo k bytu.
Keby sme nemali výkres určite by sme dali vypracovať. Patrí to k bytu.
Orim
14.02.07,16:49
My platíme do fondu aj za plochu pivnice. Veď aj to je príslušenstvo bytu.


Aj my v tom máme započítané pivnice.
alde78
06.03.07,08:42
Správca vyzval obyvateľa domu, ktorý obsadil moju pivnicu k jej vyprataniu a odovzdaniu v opačnom prípade otvoria a vypracú pivnicu vlastnými pracovníkmi a budú od neho požadovať úhradu vzniknutých nákladov. Termín je do konca tohto týždňa. :o
riso4
27.08.08,05:56
Ja mam trocha inú otázku : susedia si "nejakým" spôsobom prerozdelili spoločné priestory a bývalú majitelku bytu "obišli". Samozrejme v LV nie je uvedená žiadna zmena. Po kúpe bytu som zistil, ze spokojní susedia si užívajú velké pivnične priestory a mne prischol kút v jednej spoločnej pivnice.
Najväčší mudrlant mi s ladovym kludom odpovedal, ze on tie priestory užival v dobrom umýsle a že po rokoch sa ten priestor stal jeho.

Podla mna sa tento zákon dá použiť len na pôdu, či nehnuteľnosť, ktorá nemá vlastníka, resp. nejaví o tento majetok záujem a dotyčný požiada o prevedenie majetku na neho.
Naše SVB dalo dotknutým termín na splnenie - vypratanie pivníc, ale pochopitelne sa nič nedeje.
Teraz neviem, či to mám dať k súdnemu riešeniu, alebo občianskemu konaniu. Poradí mi niekto?
Chobot
27.08.08,06:21
Ja mam trocha inú otázku : susedia si "nejakým" spôsobom prerozdelili spoločné priestory a bývalú majitelku bytu "obišli". Samozrejme v LV nie je uvedená žiadna zmena. Po kúpe bytu som zistil, ze spokojní susedia si užívajú velké pivnične priestory a mne prischol kút v jednej spoločnej pivnice.
Najväčší mudrlant mi s ladovym kludom odpovedal, ze on tie priestory užival v dobrom umýsle a že po rokoch sa ten priestor stal jeho.

Tak toto je dobrá somarina. To odkiaľ vydedukoval? Veď ten priestor, čo užíva má určite iného majiteľa (majiteľa bytu a pivničnej kobky), tak ei to nemôže len takto jednoducho privlastniť. Trochu je mimo reality.


Podla mna sa tento zákon dá použiť len na pôdu, či nehnuteľnosť, ktorá nemá vlastníka, resp. nejaví o tento majetok záujem a dotyčný požiada o prevedenie majetku na neho.
Naše SVB dalo dotknutým termín na splnenie - vypratanie pivníc, ale pochopitelne sa nič nedeje.
Teraz neviem, či to mám dať k súdnemu riešeniu, alebo občianskemu konaniu. Poradí mi niekto?

Skús nájsť pôvodné pôdorysy bytovky (možno u správcu), prípadne kúpnu zmluvu pôvodného majiteľa (možno cez kataster). V nich by malo byť uvedené, kde aká pivničná kobka je a ktorá ku ktorému bytu patrí. My to tak máme, je presne dané, komu ktorá pivnica patrí. Treba po tom ísť a nenechať sa odbiť takými amatérskymi a sebavedomými vyhláseniami.