avipe
05.02.07,09:04
Ahojte, hľadala som na porade podobnú tému, ale nenašla som riešenie na daný problém, preto by som prosila radu. Ide o zamestnankynu, ktorá má uzavretý pracovný pomer od 15.1.2006, zmluvný základný plat 15.000,- Sk a uplatňuje si daňový bonus na 1 dieťa. Po vystavení mzdy mi vyšli tieto údaje. (mám mzdový softvér od MRP)
Základný mzda za 13 odpracovaných dní 8479,- Sk
Súčet poistného 1139,- Sk
Mzda-poistné 7340,- Sk
Nezdaniteľná časť 7968,- Sk
Daňový bonus-storno 540,- Sk
Čistá mzda 7340,- Sk
Chcem sa spýtať, či je to správne a taktiež, ak mi softvér daňový bonus vystornoval, môže sa uplatniť neskôr v ročnom zúčtovaní prípadne v daňovom priznaní?
Dakujem za odpoveď.:D
matafe
05.02.07,08:12
Ak zamestnanec ešte v januári podpísal vyhlásenie, že si uplatňuje DB na dieťa, tak v tomto prípade má nárok na DB už za január, pretože jeho zdaniteľný príjem za mesiac január (8479)je vyšší ako 1/2 minimálnej mzdy(3800).
hemaja
05.02.07,08:47
Okrem uplatnenia vo vyhlásení k dani od 1.1. by som to ešte poistila tým, aby doniesla potvrdenie od predchádzajúceho zamestnávateľa, že uňho si daňový bonus uplatnila do 31.12. predošlého roku, prípadne, ak daňový bonus prechádza z manžela na ňu, tak od jeho zamestnávateľa.
avipe
05.02.07,09:02
Prečo mi potom mzdový softvér ten daňový bonus vystornoval? Ako jej ho mám priznať? Papierovo je to v poriadku, nárok na neho má. Má byť zohľadnený vo výplate, alebo až v ročnom zúčtovaní?
hemaja
05.02.07,10:57
Mal by byť zohľadnený vo výplate, lebo jej patrí. Keď to však nemôžeš technicky doriešiť (nepoznám tvoj program), nič sa nedeje, vysporiada sa jej to pri ročnom zúčtovaní dane. Len jej to musíš poriadne vysvetliť, pretože 540 Sk uvidí až v marci 2008, prípadne mesiac skôr, ak zvyknete robiť RZD vo februári.
Katija
05.02.07,11:10
Prečo mi potom mzdový softvér ten daňový bonus vystornoval? Ako jej ho mám priznať? Papierovo je to v poriadku, nárok na neho má. Má byť zohľadnený vo výplate, alebo až v ročnom zúčtovaní? Zavolaj do MRP, nech ti poradia ako to máš správne v programe urobiť. Nie je dôvod čakať na RZD 2007.
avipe
05.02.07,11:15
Dakujem pekne za vsetky odpovede. Uz som prisla na to, kde bol pes zakopany. Zle som nadefinovala uplatnenie danoveho bonusu. Uz je to O.K.
Clovek sa uci celý zivot.