H.Horvathova
05.02.07,08:31
Milí poraďáci, máte niekto skúsenosti s účtovaním reštaurácie?Mám problém s dodávateľom nealko. Tento dodávateľ nám poskytol preddavok na zmluvný bonus, na ktorý sme mu museli poslať zálohovú faktúru a potom daňový doklad s DPH na prijatú zálohu. Teraz mi dodávateľ posiela dobropisy bez DPH na zmluvný bonus a ja si to mám vraj uhrádzať z toho preddavku. Nerozumiem tomu a neviem ako to účtovať, mám to na 324 a stále si myslím, že by to malo ísť do výnosov, alebo - náklady, ale ako to spárovať?
mudroš
05.02.07,14:50
Zmluvný bonus od dodávateľa nie je výnos, ale znižuje obstarávaciu cenu zásob. Predpokladám, že do termínu spracovania UZ budete poznať presnú výšku bonusu. Ak účtujete spôsobom B, potom by som účtoval:
119,- 221/324 prijatá záloha na bonus
19,- 324/343 faktúra dodávateľovi za prijatú platbu
20,- 315/501 faktúra (dobropis) od dodávateľa za poskytnutý bonus (niekto to účtuje aj 321/501)
20,- 324/315 zúčtovanie časti prijatej zálohy s dobropisom.

Na konci účtovného obdobia budete musieť premietnuť bonus (zľavu) do ocenenia zostatku zásob na sklade.
H.Horvathova
06.02.07,08:27
Jéééj bozkávam Vás, ďakujem veľmi pekne konečne som to pochopila.Stále ma miatlo to, že sme to my fakturovali dodávateľovi. Už som bola z toho zúfala a stačila mi Vaša prvá veta a už normálne rozmýšľam. Môj záchranca!
Krásny deň Vám prajem!