Veronika Gabrielova
05.02.07,08:39
Ahojte Poraďáci,
chcela by som Vás poprosiť o radu ohľadom PN-ky.
Máme zamestnankyňu, ktorá bola od 08.01.2007 do 20.01.2007 na PN-ke. Hrubú mzdu má 7 600,-- Sk.
Ešte nikdy som nerobila mzdu ak mal zamestnanec PN-ku.
Doniesla mi potrvdenie o dočasnej pracovnej neschopnosti teda (PN-ku) kde je aj pečiatka od lekára. Neviem čo teraz s tým a či sa to má vôbec niekde zasielať?
Mohli by ste mi prosím poradiť, čo treba zaslať do sociálnej poisťovne aké výkazy (predpokladám, že bude treba zaslať Registračný list s prerušením?) a čo do zdravotnej poistovni? Nerada by som niečo poplietla, či niečo neurobila tak ako by som mala.
katkaj
05.02.07,07:43
Ahojte Poraďáci,
chcela by som Vás poprosiť o radu ohľadom PN-ky.
Máme zamestnankyňu, ktorá bola od 08.01.2007 do 20.01.2007 na PN-ke. Hrubú mzdu má 7 600,-- Sk.
Ešte nikdy som nerobila mzdu ak mal zamestnanec PN-ku.
Doniesla mi potrvdenie o dočasnej pracovnej neschopnosti teda (PN-ku) kde je aj pečiatka od lekára. Neviem čo teraz s tým a či sa to má vôbec niekde zasielať?
Mohli by ste mi prosím poradiť, čo treba zaslať do sociálnej poisťovne aké výkazy (predpokladám, že bude treba zaslať Registračný list s prerušením?) a čo do zdravotnej poistovni? Nerada by som niečo poplietla, či niečo neurobila tak ako by som mala.

Ak bola PN od 8.1 do 20.1 tak je to 13 dní. Čiže prvých 10 dní platí zamestnávateľ náhradu PN a od 11dňa pošlete PN do sociálnej poisťovne a oni vyplatia nemocenské.
Do sociálnej poisťovňe treba poslať spolu s PN aj potvrdenie o príjme a do ZP treba nahlásiť na Oznámení začiatok a koniec PN.
Veronika Gabrielova
05.02.07,07:46
Ďakujem veľmi pekne za pomoc.
vikinka
05.02.07,07:50
Prvých 10 dní PN prepláca zamestnávateľ ,zbytok sociálna poisťovňa.Soc.poisť.treba poslať PN časť G,kde sa označí krížikom žiadosť o nemocenské.Časť PN, žiadosť o náhradu príjmu pri dočasnej PN zostáva zamestnávateľovi.Výkazy ani prerušenie nenahlasujete,na zdrav.poisť.na tlačive oznámenie zamestnávateľa o poistencoch oznámite poberanie náhrady príjmu kde kód bude O 1 prípadne O 2.
Veronika Gabrielova
05.02.07,09:57
Ďakujem, veľmi pekne ešte raz :), snáď to nedomrvím :).
IVEB
05.02.07,12:49
Ja by som sa Vás chcela opýtať ako je to s posielaním Preukazu o trvaní dočasnej pracovnej neschopnosti na SP. Jedná sa mi o to , že naša zamestnankyňa zaslala tento preukaz / originál/ na pobočku v mieste svojho trvalého pobytu /Nitra/ Na mne zaslala len kópiu, ktorú mi na SP / Košice/ nechcú prevziať nakoľko na uplatnenie dávok je potrebný origálny doklad. Aké máte s tým skúsenosti ?
mysimis
05.02.07,13:00
Ja by som sa Vás chcela opýtať ako je to s posielaním Preukazu o trvaní dočasnej pracovnej neschopnosti na SP. Jedná sa mi o to , že naša zamestnankyňa zaslala tento preukaz / originál/ na pobočku v mieste svojho trvalého pobytu /Nitra/ Na mne zaslala len kópiu, ktorú mi na SP / Košice/ nechcú prevziať nakoľko na uplatnenie dávok je potrebný origálny doklad. Aké máte s tým skúsenosti ?

Nechápem prečo to pracovníčka do SP vôbec odovzdávala. Veď prvých 10 dní jej hraí zamestnávateľ, to znamená, že PN mala odovzdať zamestnávateľovi. Pravdepodobne si bude musieť ísť vypýtať do SP v Nitre originál PN a odovzdať ju Tebe.
zuzla3
05.02.07,13:03
Ja to robím tak,

ak trvá PN do 10 dni, nič nikam neposielaš, prvých 10 dní platí PNku zamestnávateľ a to, prvé tri dni 25% z vym. základu a 7 dní 55% z vym. základu. Vymeriavací základ zistíš tak, že keď u vás robila minulý rok tak hrubý príjem za každý mesiac (tie sčítaš) a vydelíš ich počtom kal. dní. t.j. 365. V prípade že nerobil celý rok, tak len za tie mesiace, ktoré u vás odrobila deleno počet kal. dní za dané mesiace. Dostaneš vymeriavací základ na deň. No a keď PN ka trvá dlhšie ako 10 dní, tak do troch dní od skončenia toho 10tého dňa predložíš soc. poisťovni doklad, na ktorom Ti zamestnanec doniesol potvrdenie o začatí PNky s tlačivom, ktoré sa volá Potvrdenie zamestnávateľa o zamestnancovi na účely uplatnenia nároku na nemocenskú dávku, a nájdeš ho na stránke soc. poisťovne. to vyplníš a do stĺpca Suma VZ rozpíšeš hrubé príjmy, aké mal za predchádzajúci rok v jednotlivých mesiacoch. Ak nerobil celý rok, tak len tie mesiace, ktoré robil. No a to všetko odnesieš do soc. poisťovne. Do zdrav. poisťovne na tlačive oznámenie zamestnávateľa ohlásiš začatia PNky od 11 dňa choroby. t.j. keď je PN od 8.1. tak tam dáš neviem teraz z hlavy aký kód ale s platnosťou Z (ako začiatok) a od dátumu 17.1.2007. Dúfam, že to teda robím správne, ale doteraz to bolo všetko ok. takže asi tak.
zuzla3
05.02.07,13:04
ešte po skončení PN to musíš ohlásiť aj tam aj tam. SP aj ZP
IVEB
05.02.07,13:08
Asi sme sa nerozumeli , ja len potrebujem vedieť , kde v zákone je uvedené , že na SP sa musia odovzdávať origináli. Nejedná sa mi o tlačivo , ktoré nesiem na SP po 10 dňoch ale o preukaz ak je PN aj na konci mesiaca a jej práceneschopnosť trvá aj ďalej t.j. v mesiaci február a tým preukazom si vlastne uplatňuje vyplatenie dávok.
zuzla3
05.02.07,13:11
ja som písala Veronike. :O)
Pepa
05.02.07,13:17
PRE IVEB
No neviem, či by aj "toto" mal zákon riešiť.
V časti II. žiadosť je uvedené:
Zamestnanec odovzdá TOTO potvrdenie pobočke SP v prípade, ak dočasná pracovná neschopnosť trvá viac ako 10 dní a to PROSTREDNÍCTVOM svojho zamestnávateľa .....
Veronika Gabrielova
06.02.07,06:45
Ďakujem veľmi pekne. Už tomu dôkladne rozumiem :).
Katarínka*
06.02.07,07:09
Veronika súhlasím so ZUZLOU3, len pokiaľ mne bolo povedané v zdravotnej poisťovni, že sa nahlasuje zmena od 1. dňa PN a do posledného dňa. Inak ak možem poradiť, zo všetkého si robím kópie a dávam potvrdit prevziatie a zároveň mi skontroluje, či mám všetko dobre vyplnené.
sonička
06.02.07,07:20
Ja mám iba ešte jeden dotaz, ak sa nahlasuje na VZP na tlačivo"Oznámenie zametnávateľa ..............." začiatok DPN tak už o prvého dňa dočasnej PN, ak sa mýlim opravte ma?
katkaj
06.02.07,07:21
Ja mám iba ešte jeden dotaz, ak sa nahlasuje na VZP na tlačivo"Oznámenie zametnávateľa ..............." začiatok DPN tak už o prvého dňa dočasnej PN, ak sa mýlim opravte ma?

Áno nahlasuje sa už od prvého dňa PN
sonička
06.02.07,07:30
fajn pekný
Marykayka
07.02.07,07:39
Ahojte poraďáci, ja by som ešte poprosila o doplnenie.... Ako zašlem na sociálku ukončenie PN-ky, keď mi ho zamestnanec donesie. Viem, čo, kedy, na akom tlačive treba zaslať, ale neviem, ako to potom ukončím. Na akom tlačive?
Díky moc.
katkaj
07.02.07,07:44
Ahojte poraďáci, ja by som ešte poprosila o doplnenie.... Ako zašlem na sociálku ukončenie PN-ky, keď mi ho zamestnanec donesie. Viem, čo, kedy, na akom tlačive treba zaslať, ale neviem, ako to potom ukončím. Na akom tlačive?
Díky moc.
Pokiaľ je PN dlhšia a neposielaš ju spolu so začiatkom a potvrdením o príjme tak proste len to ukončenie PN čo ti prinesie zamestnanec dáš do obálky, vyznačíš tam kedy bol nástup do práce a zašleš na sociálnu poisťovňu. Predtým si to prefoť.
Prípadne môžeš odniesť osobne

Doplnenie: Samozrejme tento postup platí ak PN je dlhšia ako 10 dní a sociálna poisťovňa vypláca nemocenské. Pretože PN do 10 dní je v "réžii" zamestnávateľa a sociálna poisťovňa s ňou nič nemá
mysimis
07.02.07,07:45
Ahojte poraďáci, ja by som ešte poprosila o doplnenie.... Ako zašlem na sociálku ukončenie PN-ky, keď mi ho zamestnanec donesie. Viem, čo, kedy, na akom tlačive treba zaslať, ale neviem, ako to potom ukončím. Na akom tlačive?
Díky moc.

PN je ukončená ak lekár vyznačí na tlačive PN dátum od kedy je zamestnanec práceschopný. Toto tlačivo len odovzdáš v SP. Nijaké iné tlačivo sa k tomu nedáva.
Stina
07.02.07,07:46
Odošleš originál Potrvdenia o dočasnej pracovnej neschopnosti - IV.Hlásenie o skončení pracovnej neschopnosti.Ty si ponechávaš fotokópiu.
Marykayka
07.02.07,08:25
Ďakujem veľmi pekne, ste zlaté. O.k., už dávam do obálky a posielam. Pekný deň všetkým!
Adkah
28.02.07,07:04
Pekny den, dnes som bola na zdravotnej poist. a az dnes som sa dozvedela ze treba oznamovat aj PN-ku zdravotnej poist. Co mam urobit, ked som to doteraz nenahlaosvala? Nebude to v buducnosti problem? A este jednu otazku. Ked zamestnanec nepride do prace a ma absenciu, treba aj toto nahlasit ZP? Dakujem za Vas cas.
jankasm
28.02.07,07:09
Pekny den, dnes som bola na zdravotnej poist. a az dnes som sa dozvedela ze treba oznamovat aj PN-ku zdravotnej poist. Co mam urobit, ked som to doteraz nenahlaosvala? Nebude to v buducnosti problem? A este jednu otazku. Ked zamestnanec nepride do prace a ma absenciu, treba aj toto nahlasit ZP? Dakujem za Vas cas.

Ak tých PN nebolo veľa, asi by som to ponahlasovala teraz dodatočne.
Absencia ani neplatené voľno sa na ZP nenahlasuje. Počas týchto dní sa platia normálne odvody do ZP z minimálnej mzdy.
daja4
28.02.07,09:42
Absencui a neplatené voľno nahlasuješ iba do SP.
Adkah
28.02.07,10:57
Dakujem Vam vsetkym. SP mi je jasne, len ZP som si potrebovala ujasnit. Este raz dakujem.
vema
05.03.07,13:54
Prosím Vás, náš zmestnanec bol na operácii a teraz po maródke /odrobil mesiac po PN/ ide na liečenie.Pravdepodobne dostal poukaz od lekára.Ja vôbec neviem, čo v takomto prípade.Ako je to s nemocenskými dávkami.Ak niekto vie, poradíte?Ďakujem
mysimis
05.03.07,15:36
Keď je po operácii, tak má nárok na kúpeľnú liečbu a to na PN, ktorú mu vystaví lekár a zamestnanec je povinný ju doručiť zamestnávateľovi. Ďalej postupuješ ako pri všetkých Pn-kách.