emmma
05.02.07,08:43
Pekný deň,

prečítala som si rozpracované otázky na tému Autokredit. Môj prípad - Auto je kategória N1, zaradila som ho a odpisujem 4 roky. DPH som uplatnila. Istina nedaňové výdavky, úroky daňové výdavky. No a to čo ma trápi je, že počet splátok mám 48 mesiacov. Neviem čo s tým. Ovplyvňuje to niečo?

Vďaka.
ata111
05.02.07,08:28
Ak som správne pochopila, autokredit nie je leasing. Je treba vedieť, kto je majiteľom auta. Ak je to podnikateľ a nie predávajúca spoločnosť, tak by ma počet mesiacov splácania netrápil a odpisovala by som auto klasicky na 4 roky, tak, ako to uvádzaš. Rada si počkám aj na názor zbehlejších poraďákov s autokreditom.
emmma
05.02.07,08:33
Vlastníkom je Volkswagen a SZČO je držiteľ. Teraz som už úplne mimo čo s tým. Vopred vďaka za každú radu.
ata111
05.02.07,09:42
Aj ja ďakujem za každú radu, pomôže nám niekto? Je možné auto nadobudnuté cez autokredit odpisovať? Asi nie, môžeme ho považovať za lízované?
ata111
05.02.07,10:40
Dovolila som si citovať vysoko fundované stanovisko Janky Acsovej, ktoré mi napísala v téme "Semináre Jany Acsovej"...

Pozrite si podmienky leasingu. Ak plníte podmienky tak ...

Finančný prenájom je definovaný opatrením Ministerstva financií SR č. 23586/2002-92, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o postupoch účtovania a podrobnosti o usporiadaní, označovaní položiek účtovnej závierky, obsahovom vymedzení položiek a rozsahu údajov určených z účtovnej závierky na zverejnenie pre účtovné jednotky účtujúce v sústave jednoduchého účtovníctva, ktoré podnikajú alebo vykonávajú inú samostatne zárobkovú činnosť, ak preukazujú svoje výdavky vynaložené na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov na účely zistenia základu dane z príjmov v znení neskorších predpisov (ďalej aj postupy účtovania pre jednoduché účtovníctvo). Podľa § 10a opatrenia finančným prenájmom rozumieme obstaranie dlhodobého hmotného majetku na základe nájomnej zmluvy s dojednaným právom kúpy prenajatej veci za dohodnuté platby počas dohodnutej doby nájmu tohto majetku. Postupy sa odvolávajú na zákon o daniach z príjmov, čím došlo k prepojeniu účtovného a daňového pohľadu na finančný prenájom. Podľa § 2 písm. s) zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v platnom znení (ďalej aj zákon o dani z príjmov, ZDP) finančným prenájmom je obstaranie hmotného majetku na základe nájomnej zmluvy s dojednaným právom kúpy prenajatej veci, pri ktorom cena, za ktorú prechádza vlastnícke právo k prenajatému majetku z prenajímateľa na nájomcu, je súčasťou celkovej sumy dohodnutých platieb, ak:
- vlastnícke právo má prejsť bez zbytočného odkladu po skončení nájmu na nájomcu
a
- doba trvania nájmu je najmenej 60 % doby odpisovania podľa § 26 ods. 1 a nie menej ako tri roky alebo ak je predmetom prenájmu pozemok, doba trvania nájmu pozemku je najmenej , % doby odpisovania hmotného majetku zaradeného do odpisovej skupiny 4, pričom pri postúpení nájomnej zmluvy bez zmeny podmienok na nového nájomcu táto podmienka platí na nájomnú zmluvu ako celok (viac viď § 2 písm. s) ZDP).
amelia
06.02.07,07:39
Ja neviem, ale píšeš, že odpisuješ 4 roky, len je problém, že splátok je 48....
však to sú 4 roky....
tomasz
13.02.07,16:28
Tiež som sa stretol so zmluvou o Autokredite, FO nepodnikateľ, mot.voz. osobné, a "neviem" sa rozhodnúť či auto zaradiť do majetku firmy FO, alebo by som mohol uplatňovať paušál 6,20 Sk/km.
Poslal som dopyt na DRSR a prišla mi odpoveď. Teraz by mi pomohol správny názor ako postupovať v mojom prípade.


Odpoveď DRSR:

Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Daňové riaditeľstvo SR v Banskej Bystrici k Vášmu podaniu vo veci uplatnenia daňových výdavkov v súlade so zákonom č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov /ďalej len ?zákon o dani z príjmov?/ uvádza nasledovné:

V prípade, že daňovník nie je ako držiteľ motorového vozidla zapísaný v dokladoch vozidla, nejedná sa o vlastné osobné motorové vozidlo daňovníka. V tomto prípade si daňovník v daňových výdavkoch môže uplatniť len skutočnú spotrebu pohonných látok v súlade s § 19 ods. 2 písm. l) zákona a daň z motorových vozidiel.

Váš dopyt:

Dobrý deň.
Prosím Vás o ujasnenie či sa jedná o vlastné motorové vozidlo FO v prípade, ak:

Autosalón vystavil faktúru - kúpa nového motorového vozidla pre FO vo výške 460.500,- Sk. FO zaplatila 1/3 ceny ako zálohu vo výške 153.500,- Sk a má zmluvu s názvom: Auto kredit - účelový úver na financovanie časti (2/3 - 307.000,- sk) kúpnej ceny.
FO sa môže rozhodnúť či po roku zaplatí ďalšiu časť kúpnej ceny auta (1/3 z ceny), alebo si zvyšnú časť ceny auta prefinancuje cez leasing.
V TP je zapísaný FO ako držiteľ vozidla a majiteľom je VWFS - spoločnosť ktorá poskytla účelový úver. (v zmluvných podmienkach som nepostrehol, kde by bolo výslovne napísané že kto je "majiteľom" auta) V súčasnej dobe má FO spísaný splátkový kalendár k zmluve o Autokredite so spoločnosťou VWFS, kde je výška istiny/úveru 307.000,- Sk. V mesačných splátkach platí iba povinné zmluvné a havarijné poistenie. Doba trvania splátkového kalendára je 1 rok.

Môžem považovať vozidlo ako vlastné motorové vozidlo FO?
Alebo ak nie, je treba zaradiť vozidlo do podnikania, aby si mohol uplatniť auto + výdaje súvisiace s ním v daňových výdajoch?

Ďakujem Vám za odpoveď.



ďakujem každému za čas venovanému mojmu príspevku.
silmol
27.02.09,09:57
keďže účtujem o autokredite po prvý raz,zaujímalo by či sa to považuje za finančný prenájom a účtuje ako leasing alebo sa to účtuje ako úver-iné závazky
promont maja
21.10.09,06:51
Tiež som sa stretol so zmluvou o Autokredite, FO nepodnikateľ, mot.voz. osobné, a "neviem" sa rozhodnúť či auto zaradiť do majetku firmy FO, alebo by som mohol uplatňovať paušál 6,20 Sk/km.
Poslal som dopyt na DRSR a prišla mi odpoveď. Teraz by mi pomohol správny názor ako postupovať v mojom prípade.


Odpoveď DRSR:

Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Daňové riaditeľstvo SR v Banskej Bystrici k Vášmu podaniu vo veci uplatnenia daňových výdavkov v súlade so zákonom č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov /ďalej len ?zákon o dani z príjmov?/ uvádza nasledovné:

V prípade, že daňovník nie je ako držiteľ motorového vozidla zapísaný v dokladoch vozidla, nejedná sa o vlastné osobné motorové vozidlo daňovníka. V tomto prípade si daňovník v daňových výdavkoch môže uplatniť len skutočnú spotrebu pohonných látok v súlade s § 19 ods. 2 písm. l) zákona a daň z motorových vozidiel.

Váš dopyt:

Dobrý deň.
Prosím Vás o ujasnenie či sa jedná o vlastné motorové vozidlo FO v prípade, ak:

Autosalón vystavil faktúru - kúpa nového motorového vozidla pre FO vo výške 460.500,- Sk. FO zaplatila 1/3 ceny ako zálohu vo výške 153.500,- Sk a má zmluvu s názvom: Auto kredit - účelový úver na financovanie časti (2/3 - 307.000,- sk) kúpnej ceny.
FO sa môže rozhodnúť či po roku zaplatí ďalšiu časť kúpnej ceny auta (1/3 z ceny), alebo si zvyšnú časť ceny auta prefinancuje cez leasing.
V TP je zapísaný FO ako držiteľ vozidla a majiteľom je VWFS - spoločnosť ktorá poskytla účelový úver. (v zmluvných podmienkach som nepostrehol, kde by bolo výslovne napísané že kto je "majiteľom" auta) V súčasnej dobe má FO spísaný splátkový kalendár k zmluve o Autokredite so spoločnosťou VWFS, kde je výška istiny/úveru 307.000,- Sk. V mesačných splátkach platí iba povinné zmluvné a havarijné poistenie. Doba trvania splátkového kalendára je 1 rok.

Môžem považovať vozidlo ako vlastné motorové vozidlo FO?
Alebo ak nie, je treba zaradiť vozidlo do podnikania, aby si mohol uplatniť auto + výdaje súvisiace s ním v daňových výdajoch?

Ďakujem Vám za odpoveď.



ďakujem každému za čas venovanému mojmu príspevku.
Tomasz, mám presne ten istý problém ako ty ... ako si to ty vtedy vyriešil? Prosím ...
Lianka
22.10.09,11:17
Ja som zo zmluvy, ktoru som mala k dispozicii, vycitala, ze pri Autokredite nejde o leasing, ale o uver. T. j. vlastnik bol zapisany v TP, majetok som zaradila na kartu, odpis 4 roky.

Zmluvu o uvere som uctovala samostatne ako zavazok, splatky podla splatkoveho kalendara.
Uroky z uveru - VOZD, podla datumu a vycislenej sumy v splatkovom kalendari.
promont maja
23.10.09,04:36
Ja som zo zmluvy, ktoru som mala k dispozicii, vycitala, ze pri Autokredite nejde o leasing, ale o uver. T. j. vlastnik bol zapisany v TP, majetok som zaradila na kartu, odpis 4 roky.

Zmluvu o uvere som uctovala samostatne ako zavazok, splatky podla splatkoveho kalendara.
Uroky z uveru - VOZD, podla datumu a vycislenej sumy v splatkovom kalendari.
Takže máš aj zmluvu o zabezpečovacom prevode práva? V prvej vete zmluvy o Autokredite mám aj ja formulku o spotrebnom úvere, ale dosť ma mätie skutočnosť, ako vyzerajú splátkové kalendáre = sú dva a aj zmluvy sú dva .. nechápem dôvod ... a nechápem, prečo majú takýto obsah ... je to v poriadku .. .???pretože ak by nešlo o splátky, ale iba o akési preddavky ... môžem si tento takto získaný majetok zaradiť do obchodného majetku a potom ho odpisovať ...???
Lianka
23.10.09,08:11
Dolezity je obsah zmluvy a pojmy - v zmluve nenajdes pojem "leasing", ani "financny prenajom", priamo tam figuruje slovo "uver". Nemam teraz k dispozicii zmluvu o Autokredite, ale mam pred sebou splatkovy kalendar, a tam je tiez jasne rozpisane:
- obstaravacia cena,
- vyska uveru,
- spracovatelsky poplatok.

Pri jednotlivych splatkach je v stlpci "urok" a nie "financna sluzba" alebo podobny pojem.

Zabezpecovacie pravo moze byt aj k hnutelnemu majetku a prave preto je zmluva o zabezpecovacom prave k automobilu, lebo za uver majitel ruci tymto automobilom. V TP mam drzitela vozidla uvedeneho podnikatela - nie "leasingovku", poskytovatela uveru, veritela.

Majitelom sa stava podnikatel na zaklade preberacieho protokolu, ktory je prilohou zmluvy. V tomto je caro a podstata takejto zmluvy a rozdiel od leasingovej zmluvy. Automobil zaradis do jeho obchodneho majetku, odpisujes 4 roky (rovnomerne / zrychlene, ziaden casovy odpis).

Je to klasicky uver, uctujes ho ako uver - sama pises, ze mas napisane "spotrebny uver" - to je jedno, ci spotrebny, kludne aj nech sa vola aj spotrebny. Dokladom je "uverova zmluva" = zmluva o Autokredite a predpis splatok uctujem podla splatkoveho kalendara. Uhrada istiny je VNZD, urok je VOZD, poistenie VOZD.
Lianka
23.10.09,08:22
Aj tu som odpovedala na otazku ohladom autokreditu, mozno sa ti priespevok zide: http://www.porada.sk/1185958-post25.html.

Aby ta to nepomylilo:
- auto budes odpisovat 4 roky, ale
- uver sa bude podla tohto zadania splacat 48 mesiacov.
papulisko
03.11.09,12:04
Ahojte, potreboval by som len upresniť informácie. Klient, SZČO si kúpil auto na základe "úverovej zmluvy" od Home Credit. V TP figuruje ako vlastník Home Credit, držiteľ je SZČO. V úverovej zmluve sa nespomína pojem "autokredit". Musí tam byť spomenutý ? V súvislosti s úverovou zmluvou sa uzavrela aj "zmluva o zabezpečovacom prevode vlastníckeho práva". Na začiatku sa platila akontáci (prvá splátka), cca 1/3. Zostatok je suma úveru, ktorá je rozdelená podľa splátkového kalendára na 48 mesiacov. Ako som sa už na porade dočítal, tak jednotlivé splátky budú rozdelené na VNZD (istina) a VOZD (úrok, poistné). Odpisovať sa bude rovnomerne 4 roky. Je to všetko správne ? A hlavná otázka, jedná sa o autokredit ?
Vďaka
Zoltán Kovács
03.11.09,12:15
Ahojte, potreboval by som len upresniť informácie. Klient, SZČO si kúpil auto na základe "úverovej zmluvy" od Home Credit. V TP figuruje ako vlastník Home Credit, držiteľ je SZČO. V úverovej zmluve sa nespomína pojem "autokredit". Musí tam byť spomenutý ? V súvislosti s úverovou zmluvou sa uzavrela aj "zmluva o zabezpečovacom prevode vlastníckeho práva". Na začiatku sa platila akontáci (prvá splátka), cca 1/3. Zostatok je suma úveru, ktorá je rozdelená podľa splátkového kalendára na 48 mesiacov. Ako som sa už na porade dočítal, tak jednotlivé splátky budú rozdelené na VNZD (istina) a VOZD (úrok, poistné). Odpisovať sa bude rovnomerne 4 roky. Je to všetko správne ? A hlavná otázka, jedná sa o autokredit ?
Vďaka

Účtovanie je správne. TO, či ide o autokredit alebo nie, nie je podstatné. Samotný názov "autkredit" je pomenovanie produktu banky na kúpu auta na splátky.
Luna
03.11.09,12:16
Účtovníctvo pozná len 2 pojmy a to úver alebo leasing. Podľa toho účtuješ. Nikde v účtovníctve sa nedočítaš o autokredite. Auokredit je spoločnosť ktorá posktuje spomínané finančné prostriedky.V Tvojom prípade to je Home Credit. Tvoje účtovanie je správne .
Zoltán Kovács
03.11.09,12:20
Účtovníctvo pozná len 2 pojmy a to úver alebo leasing. Podľa toho účtuješ. Nikde v účtovníctve sa nedočítaš o autokredite. Auokredit je spoločnosť ktorá posktuje spomínané finančné prostriedky.V Tvojom prípade to je Home Credit. Tvoje účtovanie je správne .

Do slova vzaté účtovníctvo nepozná ani pojem leasing (aspoň zákon o DzP). Ale pozná prenájom s právom kúpy prenajatého predmetu. ;)
papulisko
03.11.09,12:25
Vrelá vďaka z odobrenie :)
alexis
03.12.09,10:39
Ahoj vsetkym,

potrebovala by som poradit a ako to zauctovat v PU. Na autokredit sme kupili osobne auto napr. za 15 000 eur, akontácia 3000 eur a ostatné máme úrok 52 eur a poistenie 53 eur. splacame takto jeden rok a na konci roka zaplatime zvysnu istinu.
a este vo fakture je uvedená aj dotácia za šrotovne, to asi nikam nam nejde si myslim.
Dik za radu, ak niekto viete poradte mi, este som taketo nemala a neuctovala.
NICOLETTA
09.02.10,10:19
Prosim vas ma niekto z vas skusenosti s predcasnym ukoncenim autokreditu?
Dosla nam fa na nesplatenu cast istiny a dalsia fa na zmluvnu pokutu a manipulpoplatok za predcasne ukoncenie zmluvy.
Ako to treba zauctovat? Je zmluvna pokuta danovy naklad?

Treba nejako upravovat odpisy?

Vopred dakujem za reakcie
NICOLETTA
09.02.10,10:41
Skuste prosim niekto poradit. Postupuje sa ako pri ukonceni leasingu?
Ale ako zauctovat istinu? Este raz na 022?
NICOLETTA
09.02.10,11:22
Nikto nevie?
NICOLETTA
10.02.10,10:51
Má prosím vás niekto prípad predčasného ukončenia autokreditu?

Prosím vás vyjadrite sa niekto.
Kviksilka
10.04.13,11:20
tiez by ma zaujimalo ako sa uctuje predcasne ukonceny autokredit - odkupenie vozidla . kam dat poplatky?
kajab
20.06.13,18:35
Mám tiež podobný problém. Krádež (totálna škoda). Prišlo mi vyrozumenie z poisťovne, že na účet spoločnosti XY, od ktorej som mala auto na autokredit, posielajú poistné plnenie vo výške 8 696,84. Spoločnosť XY mne poslala faktúru (vyúčtovanie predčasného splatenia zmluvy), kde uviedli:
- zostatok istiny k úhrade 4 320,85 €
- predpísané splátky 4 166,16 €
- iné predpisy (spracovateľský poplatok) 140 €
- prijaté úhrady vrátane poistného plnenia 12 603,56 €
- preplatok 3 976,55 € (ktorý mi poslali na účet).
Ako mám zaúčtovať v jednoduchom účtovníctve uvedené príklady? Predpísané splátky aj zostatok istiny mám v účtovníctve. Ďakujem