iveta30
05.02.07,09:35
Prosím o radu. Môže SZČO zo súkromného účtu uhrádzať odvody do zdravotnej poisťovne a následne si to zahrnúť do daňových výdavkoch.
SZČO nemá nahlásený na daňovom úrade žiadny bakový účet.
mysimis
05.02.07,08:36
Prosím o radu. Môže SZČO zo súkromného účtu uhrádzať odvody do zdravotnej poisťovne a následne si to zahrnúť do daňových výdavkoch.
SZČO nemá nahlásený na daňovom úrade žiadny bakový účet.

Je to možné, ale si musíš výpisy zo súkromného účtu priložiť k internému dokladu, aby si vedela zaúčtovať do peňažného denníka platbu.
Zita5
05.02.07,08:39
Prosím o radu. Môže SZČO zo súkromného účtu uhrádzať odvody do zdravotnej poisťovne a následne si to zahrnúť do daňových výdavkoch.
SZČO nemá nahlásený na daňovom úrade žiadny bakový účet.


Je potrebné aby si používaný účet nahlásil na DÚ , nakoľko cez uvedený účet prechádzajú platby z podnikateľskej činnosti .


Doporučujem zriadiť podnikateľský účet .
iveta30
05.02.07,08:44
Ďakujem Vám za odpoveď
peton
05.02.07,09:14
Zitka, prečo by som mal mať podnikateľský účet, keď mám bežný. Živiť 2 účty pritom podnikateľský je predpokladám drahší, sa mi zdá viac ako prepych. A vravíš teda, že treba aj tento bežný účet nahlásiť na DÚ?
Veď to bude všetko v účtovníctve zdokladované, tak nevidím v tom logiku.:confused:
Ale sme na Slovensku a tu je to proste tak, že...:D :D :D
lipe
05.02.07,18:12
Ja poznám osobný účet a bežný účet.Podľa mňa je bežný účet na podnikateľské transakcie a osobný na osobné.Na DU sa zvlášť nenahlasuje
až pri daňovom priznaní sa uvádza.
Opravte ma ak sa mýlim.
Monika Kováčová
05.02.07,18:16
Na DÚ sa nahlasuje priamo v tlačive Registrácia daňovníka FO, príp. PO. Podnikateľské účty sa využívajú v súvislosti s podnikaním - na to sú podnikateľské. Osobne by som veľmi dlho zvažovala platby zo súkromného účtu zahrnúť do výdavkov ovplyvňujúcich základ dane... veľmi zvažovala.
piry
05.02.07,19:16
Ermon a to na základe nejakého paragrafu, alebo zlej skúsenosti na DÚ?
Zita5
05.02.07,19:58
Ja poznám osobný účet a bežný účet.Podľa mňa je bežný účet na podnikateľské transakcie a osobný na osobné.Na DU sa zvlášť nenahlasuje
až pri daňovom priznaní sa uvádza.
Opravte ma ak sa mýlim.
Zákon o správe daní a poplatkov § 31 odst. 6


(6) Pri plnení svojej registračnej alebo oznamovacej povinnosti je daňový subjekt povinný oznámiť svoje plné meno alebo názov, trvalý pobyt, miesto podnikania alebo sídlo, rodné číslo alebo identifikačné číslo organizácie, ako i údaje osvedčujúce skutočnosti podľa odseku 1, ako aj čísla všetkých účtov v bankách, na ktorých sú sústredené peňažné prostriedky z jeho podnikateľskej činnosti. Ak daňový subjekt, ktorým je fyzická osoba, pri plnení svojej registračnej alebo oznamovacej povinnosti uvedie niekoľko miest podnikania, je povinný vyznačiť, ktoré miesto podnikania je miestom, na ktoré sa majú doručovať písomnosti. Ďalej uvedie údaje potrebné na určenie miestnej príslušnosti správcu dane, druhov daní, ktoré u neho prichádzajú do úvahy, ako aj svoje organizačné jednotky, a predmet podnikateľskej činnosti, ktorý bude v prevažnej miere vykonávať. Právnická osoba uvedie tiež svoj štatutárny orgán a prípadne osoby, ktoré sú okrem tohto orgánu za ňu v daňových veciach oprávnené rokovať. Ak ide o daňový subjekt so sídlom v zahraničí, uvedie vždy svojho splnomocnenca v tuzemsku pre doručovanie, ak tento zákon neustanovuje inak. Ak je so začatím činnosti spojená i povinnosť platiť preddavky na daň, uvedie údaje potrebné na určenie týchto preddavkov.
Monika Kováčová
06.02.07,13:32
Ermon a to na základe nejakého paragrafu, alebo zlej skúsenosti na DÚ?

Na základe hlbokého profesionálneho presvedčenia.
STRELEC
06.02.07,14:02
Na základe hlbokého profesionálneho presvedčenia.
Nuž ale oporu v zákone to presvedčenie nemá. "Podnikateľský účet" = výmysel bánk. Linky sa mi nechce hľadať, ale boli už v tomto smere debaty.
Monika Kováčová
06.02.07,14:19
Strelec, ani toto sa ti nezdá tak troška oporou v zákone?
Obchodný zákonník § 5

Podnikom sa na účely tohto zákona rozumie súbor hmotných, ako aj osobných a nehmotných zložiek podnikania. K podniku patria veci, práva a iné majetkové hodnoty, ktoré patria podnikateľovi a slúžia na prevádzkovanie podniku alebo vzhľadom na svoju povahu majú tomuto účelu slúžiť.

§ 6

(1) Obchodným majetkom na účely tohto zákona sa rozumie súhrn majetkových hodnôt (vecí, pohľadávok a iných práv a peniazmi oceniteľných iných hodnôt), ktoré patria podnikateľovi a slúžia alebo sú určené na jeho podnikanie.

(2) Na účely tohto zákona sa súbor obchodného majetku a záväzkov vzniknutých podnikateľovi v súvislosti s podnikaním označuje ako obchodné imanie (ďalej len "imanie").

(3) Čistým obchodným imaním je obchodný majetok po odpočítaní záväzkov vzniknutých podnikateľovi v súvislosti s podnikaním.

A potom by peniaze na osobnom účte pri určitých problémoch mohli byť považované za obchodný majetok čo nemusí byť pre podnikateľa vždy výhodné...
STRELEC
06.02.07,14:28
Nepresvedčila si ma a prepáč, ale nebudem pokračovať v debate podnikateľský-súkromný účet.
Jednoznačne pre účely živnosti schvaľujem používanie "podnikateľského" účtu na ktorom sa povedzme len výnimočne (!) objaví niečo súkromného.

Viem však u malého živnostníka s pár pohybmi pochopiť používanie súkromného účtu aj pre účely živnosti. Jednoducho preto, aby z toho čo zarobí (možno privyrobí) neplatil zbytočné poplatky navyše. A nič tým neporuší!!!
piry
06.02.07,20:58
Nuž ale oporu v zákone to presvedčenie nemá. "Podnikateľský účet" = výmysel bánk. Linky sa mi nechce hľadať, ale boli už v tomto smere debaty.

A nie je to tak, že "podnikateľský účet" je ten, ktorý nahlásim daň. úradu, nezávisle od toho, ako banky špecifikujú účty?
Lekon
06.02.07,21:17
Ja mám takú skúsenosť, aj z daňových kontrol, že im osobné účty používané na podnikateľské účely nevadia (samozrejme len pri FO), ale vyžadujú účtovanie všetkých položiek (väčšina ako osobný výdaj), pretože daňovníkovi tam poväčšine chodia aj úhrady faktúr (keď len jedna-dve). Ja som mala taký prípad, že sa to muselo spätne doúčtovať. Ale nejaká zásadná chyba to nie je. Tento účet by sa mal oznámiť najneskôr na daňovom priznaní (ale odporúčam už pri registácii). Inak ja mám veľa takých malých FO, ktoré nechcú živiť 2 účty, keďže na podnikateľských sú v mnohých bankách oveľa vyššie poplatky ako pre súkromné účty.
Lekon
06.02.07,21:19
Tatrabanka je napriklad specificka, ta ma sukromne ucty zacinajuce 261, podnikatelske 262, takze tam je to evidentne hned, kto aky pouziva. To len tak na margo :o)
dipe
07.02.07,08:47
Ahojte , možno sa spýtam blbosť no chcem si to overiť. Živnostník má BU "podnikateľský" pohyby na účte sú : úhrady /to mi je jasné/ výbery !??? každý účtujem na pokladnicu? Môže mi niekto z Vás povedať, ako to riešite? Účtujem v MRP Win. V JU som začiatočník!!!!
Ďakujem
ZuzanaP
07.02.07,09:00
Ja výber hotovosti z BÚ účtujem cez priebežné položky (ALFA) do pokladne ako dotácia/vklad do pokladne.
orazel
07.02.07,09:05
Na DÚ sa nahlasuje priamo v tlačive Registrácia daňovníka FO, príp. PO. Podnikateľské účty sa využívajú v súvislosti s podnikaním - na to sú podnikateľské. Osobne by som veľmi dlho zvažovala platby zo súkromného účtu zahrnúť do výdavkov ovplyvňujúcich základ dane... veľmi zvažovala.

ahojte.... a aký máš dôvod, že by si zvažovala?
mysimis
07.02.07,09:07
Ja výber hotovosti z BÚ účtujem cez priebežné položky (ALFA) do pokladne ako dotácia/vklad do pokladne.

Tak isto sa to robí aj v MRP.
dipe
07.02.07,09:12
Ďakujem pekne :)
orazel
07.02.07,09:12
Tak isto sa to robí aj v MRP.

Je to rovnaké vo všetkých postupoch účtovania a nezáleží na druhu SW
JAJA11
07.02.07,09:19
Ja by som doplnila, že ja niekedy takéto výbery účtujem aj ako osobnú spotrebu, záleží od toho, či treba peniaze do pokladne alebo nie. Aby som nemusela ešte raz znižovať stav pokladne ako osobnú spotrebu.
dipe
07.02.07,09:19
.....och , možem ešte? Keď je výber z bankomatu musim doložiť aj potvrdenku? Všetky výbery z bankomatu zaúčtujem cez ID?
dipe
07.02.07,09:22
Ja by som doplnila, že ja niekedy takéto výbery účtujem aj ako osobnú spotrebu, záleží od toho, či treba peniaze do pokladne alebo nie. Aby som nemusela ešte raz znižovať stav pokladne ako osobnú spotrebu.

...tak oto mi išlo:rolleyes:
ZuzanaP
07.02.07,09:27
Ja potvrdenky neprikladám, niekedy sa stane, že bankomat potvrdenky nevydáva a podobne.
dipe
07.02.07,09:41
mimotemy ...,ako účtovať ZP? Mám to zaradiť do réžie alebo do "odvody do fondov"?
vikinka
07.02.07,09:42
Zdravotné poistenie zaradíš do platby do fondov.
evina
07.02.07,09:47
...,ako účtovať ZP? Mám to zaradiť do réžie alebo do "odvody do fondov"?

Nepatrí to do témy - bankový účet.....ale

odvody za zamestnanca - kolonka mzdy
odvody za zamestnávateľa a odvody SZČO - platba do fondov....
ikovacikova
07.02.07,10:32
Kedy sa vlastne vystavuje interný doklad? Myslela som, že keď zoberiem hotovosť z BU, tak to hodím na priebežnú položku a potom príjmovým na pokladňu.
Iveta
Zita5
07.02.07,10:36
Kedy sa vlastne vystavuje interný doklad? Myslela som, že keď zoberiem hotovosť z BU, tak to hodím na priebežnú položku a potom príjmovým na pokladňu.
Iveta

Áno dobre si to vysvetľuješ , len bez toho interného dokladu . Ak príde výpis tak potom účtovaním vyrovnáš PP .
ZuzanaP
07.02.07,11:07
Ten interný doklad tu bol spomínaný v súvislosti s príjmami alebo výdavkami zo súkromn. účtu. Napr. máš aj podnikateľský, ale niečo uhrádzaš zo súkromného, tak vtedy na výdaj OZD použiješ ID.
ikovacikova
07.02.07,11:51
Ten interný doklad tu bol spomínaný v súvislosti s príjmami alebo výdavkami zo súkromn. účtu. Napr. máš aj podnikateľský, ale niečo uhrádzaš zo súkromného, tak vtedy na výdaj OZD použiješ ID.

Nie, mám iba podnikateľský účet.
ZuzanaP
07.02.07,12:04
Tak tam asi nebudeš potrebovať ID.
peton
17.02.07,09:02
No ľudkovia, som totálne dopletený s tým ID dokladom. Takže konkrétne: Mám osobný účet (teda súkromný), na ktorý mi raz za mesiac na základe mnou vystavenej jednej jedinej faktúry (mesačne) príde od odberateľa platba.
1. som povinný tento účet nahlásiť na DÚ?
2. vystavil som PPD, priložil k nemu kópiu bankového výpisu a zaúčtoval to do príjmov. Je to správne?
3. v prípade, že nie je to správne a mám použiť ID zaúčtujem to dvomi účtovnými zápismi nasledovne:
a) ID (nepeňažné operácie MRP) - do zdaniteľných príjmov
b) PPD (pokladňa) - osobný vklad v sume prijatého príjmu?
Z tohto mi vychádza logický záver, že je jedno ktorý spôsob použijem, avšak ktorý postup je z hľadiska postupov účtovania správnejší netuším - asi ten s ID. Ďakujem vám.
Zita5
17.02.07,09:11
No ľudkovia, som totálne dopletený s tým ID dokladom. Takže konkrétne: Mám osobný účet (teda súkromný), na ktorý mi raz za mesiac na základe mnou vystavenej jednej jedinej faktúry (mesačne) príde od odberateľa platba.
1. som povinný tento účet nahlásiť na DÚ?
2. vystavil som PPD, priložil k nemu kópiu bankového výpisu a zaúčtoval to do príjmov. Je to správne?

3. v prípade, že nie je to správne a mám použiť ID zaúčtujem to dvomi účtovnými zápismi nasledovne:
a) ID (nepeňažné operácie MRP) - do zdaniteľných príjmov
b) PPD (pokladňa) - osobný vklad v sume prijatého príjmu?
Z tohto mi vychádza logický záver, že je jedno ktorý spôsob použijem, avšak ktorý postup je z hľadiska postupov účtovania správnejší netuším - asi ten s ID. Ďakujem vám.

Zaúčtuj to ako nepeňažnú operáciu ID do príjmov OVZ s priložením fotokópie z účtu.To že či dáš do pokladne podnikateľský vklad záleží od Teba , ak ho dáš , tak sa nič nestane, bude to jasné a viditeľné.Ja by som zaúčtovala ten podn.vklad.

Či je potrebné nahlásiť účet ? .....ja by som povedala , že áno ,pokiaľ nabiehajú naň podnikateľské zdaniteľné príjmy .Zákon o správe daní a poplatkov Registračná a oznamovacia povinnosť daňových subjektov §31 odst.6
Zita5
17.02.07,09:15
Pozri priložený link v prísevku č. 10 pre orientáciu či bežný účet zriadený na podnikanie áno , alebo nie .Rozhodnutie je na Tebe .

http://www.porada.sk/showthread.php?p=390726#post390726
Peter_B
17.02.07,23:48
Nehnevajte sa ale k tomuto spôsobu mám zopár výhrad.

Jednak postupy účtovania pre ÚJ účtujúce v sústave PÚ uvádzajú o čom sa účtuje v peňažnom denníku. Z toho vyplýva že nepeňažné operácie sa účtujú až pri uzavretí účtovných kníh. Taktiež sa tam dočítate že o pohyboch peňažných prostriedkov na bankových účtoch sa účtuje na základe výpisu z bankového účtu.

Na základe tohoto som dospel k nasledujúcim trom riešeniam, ktoré by podľa mňa mali byť v súlade s účtovnými predpismi:

1. Účtovanie o osobnom účte v plnom rozsahu
Toto je jasné, účtuje sa o celom osobnom účte, pričom položky ktoré sa netýkajú podnikateľskej činnosti sa zaúčtujú ako nedaňové príjmy/výdavky.Nevýhodu vidím v tom, že zostatok daného účtu už ostane v účtovníctve aj ak by podnikateľ začal používať iný, napr. podnikateľský účet.

2. Účtovanie platieb týkajúcich sa podnikateľskej činnosti prostredníctvom ID
Na základe postupov účtovania je zrejmé že ID a teda nepeňažná operácia sa môže účtovať iba v rámci závierkových účtovných operácií. Teda by som na konci roka prostredníctvom ID zahrnul príjmy z podnikateľskej činnosti a výdavky OZD do účtovníctva. Výpis z účtu ako príloha by slúžil iba ako doklad že niečo také skutočne nastalo. Nebolo by to účtovanie o pohybe prostriedkov na bankových účtoch, iba zahrnutie príjmov/výdavkov do zdanitelných príjmov/výdavkov.

3. Účtovanie iba prostredníctvom pokladnice
Ide o to, že všetky príjmy/výdavky sa zaúčtujú ako PPD resp. VPD vo vzťahu k podnikateľovi. Aj keď je každému kto do toho vidí zrejmé že pohyb do/z pokladne zrejme nenastal, nedá sa z toho jasne dokázať že tomu tak nebolo. Nevýhoda je, že je tu priestor pre otázku odkiaľ podnikateľ zobral prostriedky aby ich do tej pokladne vložil.

Toto je pomerne zložitý problém, ako vidno tiež z diskusie ktorá sa tu k nemu viaže. Tak či tak, po zhodnotení možností som sa rozhodol použiť druhý spôsob, a teda v rámci závierkových účtovných operácií zaúčtovať doteraz nezaúčtované príjmy medzi zdaniteľné príjmy ako nepeňažnú operáciu.

Kritizujte, píšte názory, som zvedavý čo si o tom myslíte.
peton
18.02.07,16:14
Hľadaj ihlu v kope sena... :-). No a prečo si potom daňováci vždy prídu na svoje. Už by v tých zákonoch mohol niekto vymazať tie kľučky v paragrafoch. Peťo, súhlasím tiež s 2 bodom.
Avšak, (tiež som mal zafixované, že interné doklady možno použiť iba na konci roka v rámci uzávierkových operácií) po prečítaní pár článkov a aj keď som sa na to priamo opýtal tuto na Porade, bolo mi povedané, že ID možno použiť aj v priebehu roka, tak som z tejto zafixovanej zásady upustil a zaúčtoval platbu prijatú na osobný účet cez ID v priebehu roka. No a ako vidím, asi to opäť opravím a niektoré zásady neopustím. :-).
Ale je to asi tak, že keď by som postavil do radu 5 daňových kontrolórov, tak by mi každý povedal na to niečo iné. Tak ako my sa tu bavíme. :-)
andrej_rv
18.02.07,18:22
Avšak, (tiež som mal zafixované, že interné doklady možno použiť iba na konci roka v rámci uzávierkových operácií) po prečítaní pár článkov a aj keď som sa na to priamo opýtal tuto na Porade, bolo mi povedané, že ID možno použiť aj v priebehu roka, tak som z tejto zafixovanej zásady upustil ...Ale je to asi tak, že keď by som postavil do radu 5 daňových kontrolórov, tak by mi každý povedal na to niečo iné. Na používanie ID v jednoduchom účtovníctve v priebehu roka by sa asi ťažko hľadalo nejaké nevyvrátiteľné zdôvodnenie. Nemyslím teraz na argumenty typu: "ja to robím celé roky takto a na kontrole mi to nevyhodili", ale na oporu v predpise - či už v zákone o účtovníctve alebo Postupoch účtovania pre JÚ, alebo aspoň v nejakom opatrení MF SR. Pretože § 15 ods. 1 PJÚ uvádza jednoznačne, čo, na základe čoho a kedy sa môže v peňažnom denníku účtovať:

"1) V peňažnom denníku sa účtujú
a) príjmy a výdavky v hotovosti, vrátane prijatých šekov a cenín,
b) príjmy a výdavky na účtoch v bankách,
c) priebežné položky,
d) uzávierkové účtovné operácie na konci účtovného obdobia."
Môžeme samozrejme diskutovať, či účtovníctvo vedené v takomto zmysle spĺňa úplne požiadavku verného zobrazenia o skutočnostiach, ktoré sú predmetom účtovníctva resp. je v súlade so zásadou priebežného zaznamenávania údajov v zmysle § 11 ods. 1 ZÚ. Ja by som napr. privítal, keby predpis umožňoval priebežné (alebo aspoň na konci mesiaca) účtovanie takých nepeňažných operácií, ako je napr. povinný prídel do SF, čerpanie príspevku na stravovanie z SF, zákonný príspevok zamestnávateľa na stravovanie, prepočítané náklady (nie výdavky) na spotrebu PHM osobných automobilov, kompenzácie záväzkov a pohľadávok atď. Znenie predpisov je také, aké je. Neostáva nič iné, len podľa nich účtovať. Podľa mňa PJÚ jednoznačne umožňujú použiť nepeňažné operácie len na konci roka pri uzatváraní účtovných kníh. Na tomto fóre by sme riešenia, ktoré nemajú oporu v predpisoch, navrhovať veľmi nemali. Aj keď sa v praxi používajú a zo strany správcov dane tolerujú (zatiaľ). (Aby sme sa pochopili - ja tiež kvôli prehľadnosti a softu vysporiadávam kompenzácie v denníku priebežne ako nepeňažnú operáciu. Keďže to nie je v súlade s postupmi, tak to nebudem propagovať len preto, že mi to nikto nevyhodil. A ak, tak s poznámkou, že zatiaľ to prešlo, ale celkom v súlade s predpismi to veľmi nie je).
V súvislosti s hlavnou témou - bankovým účtom - by som sa tiež prikláňal k riešeniu B resp. C vyššie uvedného príspevku Petra_B. Podľa mňa sú obe v súlade s PJÚ i s § 32 ods. 1) písm. b) ZÚ, podľa ktorého môže účtovný záznam preukazovať skutočnosť aj nepriamo na základe iných záznamov či dokladov.
Ale celkom najlepšie riešenie je používať v súvislosti s podnikateľskou činnosťou len podnikateľské účty.
Monika Kováčová
18.02.07,19:56
Rovnako zastávam názor, že nepeňažné operácie sa v JÚ neúčtujú. A snažím sa to dodržiavať. Zaskočilo ma však, keď som účtovala kompenzáciu tovar - služby a nijako som to bez ID nevedela urobiť... Čo vy na to?
andrej_rv
18.02.07,20:10
Zaskočilo ma však, keď som účtovala kompenzáciu tovar - služby a nijako som to bez ID nevedela urobiť... Čo vy na to? Správne by sa to malo robiť tak, že v priebehu roka sa kompenzácia zaúčtuje len v pomocných knihách záväzkov a pohľadávok. Do príjmov a výdavkov pre správne vyčíslenie základu sa to však do denníka zaúčtuje až v rámci uzávierkových operácií na konci roka. (Podobne ako napr. účtovanie škody - viď § 2 ods. 2 PJÚ). Ale keďže by som to mal menej prehľadné a možno aj problémy so softom (nie nevyriešiteľné), tiež robím cez ID priebežne (ale nie je to v súlade s Postupmi).
Manual
18.02.07,20:11
Rovnako zastávam názor, že nepeňažné operácie sa v JÚ neúčtujú. A snažím sa to dodržiavať. Zaskočilo ma však, keď som účtovala kompenzáciu tovar - služby a nijako som to bez ID nevedela urobiť... Čo vy na to?
Aj nepeňažnú operáciu musíš v JU zaúčtovať, ako potom ovplyvníš VOZD a POZD ? Príkladom sú napr. účtovné uzávierkové operácie, kde účtujeme odpisy, zostatkové hodnoty majetku pri predaji atď. Toto všetko sa účtuje cez ID.
Pekný večer...:)
Monika Kováčová
19.02.07,06:19
Aj nepeňažnú operáciu musíš v JU zaúčtovať, ako potom ovplyvníš VOZD a POZD ? Príkladom sú napr. účtovné uzávierkové operácie, kde účtujeme odpisy, zostatkové hodnoty majetku pri predaji atď. Toto všetko sa účtuje cez ID.
Pekný večer...:)
Uzávierkové operácie sú samozrejme nepeňažné operácie, len predtým šla debata smerom : či je správne a v súlade s postupmi účtovať nepeňažné operácie v priebehu roka. Z postupov jednoznačne vyplýva, že nie. Preto som uviedla svoju skúsenosť (kompenzáice), keď som jednoducho porušila postupy a účtovala ID v priebehu roka....
Manual
19.02.07,06:54
Musím sa ospravedlniť, nepozrel som na prvú stranu debaty. Ale pre pravdivé zobrazovanie stavu firmy účtujúcej v JU, PJU porušuje takmer každý. Napr. kilometrovné tiež účtujem cez ID mesačne a sú to sumy cca 20.000 Sk. Pritom náklady za PHM pre auto v majetku firmy je to OK. Predsa SZČO potrebuje vidieť v priebehu roka ako na tom je a andrej_rv to pekne vyjadril, že takáto evidencia v nejakých pomocných knihách by všetko zneprehľadnila. Stojí otázka, že či by nebolo vhodné do PJU doplniť jednu vetu, ktorá by tento "problémik" vyriešila a nič by sme neporušovali.
Zita5
19.02.07,08:05
Na používanie ID v jednoduchom účtovníctve v priebehu roka by sa asi ťažko hľadalo nejaké nevyvrátiteľné zdôvodnenie. Nemyslím teraz na argumenty typu: "ja to robím celé roky takto a na kontrole mi to nevyhodili", ale na oporu v predpise - či už v zákone o účtovníctve alebo Postupoch účtovania pre JÚ, alebo aspoň v nejakom opatrení MF SR. Pretože § 15 ods. 1 PJÚ uvádza jednoznačne, čo, na základe čoho a kedy sa môže v peňažnom denníku účtovať:

"1) V peňažnom denníku sa účtujú
a) príjmy a výdavky v hotovosti, vrátane prijatých šekov a cenín,
b) príjmy a výdavky na účtoch v bankách,
c) priebežné položky,
d) uzávierkové účtovné operácie na konci účtovného obdobia."
Môžeme samozrejme diskutovať, či účtovníctvo vedené v takomto zmysle spĺňa úplne požiadavku verného zobrazenia o skutočnostiach, ktoré sú predmetom účtovníctva resp. je v súlade so zásadou priebežného zaznamenávania údajov v zmysle § 11 ods. 1 ZÚ. Ja by som napr. privítal, keby predpis umožňoval priebežné (alebo aspoň na konci mesiaca) účtovanie takých nepeňažných operácií, ako je napr. povinný prídel do SF, čerpanie príspevku na stravovanie z SF, zákonný príspevok zamestnávateľa na stravovanie, prepočítané náklady (nie výdavky) na spotrebu PHM osobných automobilov, kompenzácie záväzkov a pohľadávok atď. Znenie predpisov je také, aké je. Neostáva nič iné, len podľa nich účtovať. Podľa mňa PJÚ jednoznačne umožňujú použiť nepeňažné operácie len na konci roka pri uzatváraní účtovných kníh. Na tomto fóre by sme riešenia, ktoré nemajú oporu v predpisoch, navrhovať veľmi nemali. Aj keď sa v praxi používajú a zo strany správcov dane tolerujú (zatiaľ). (Aby sme sa pochopili - ja tiež kvôli prehľadnosti a softu vysporiadávam kompenzácie v denníku priebežne ako nepeňažnú operáciu. Keďže to nie je v súlade s postupmi, tak to nebudem propagovať len preto, že mi to nikto nevyhodil. A ak, tak s poznámkou, že zatiaľ to prešlo, ale celkom v súlade s predpismi to veľmi nie je).
V súvislosti s hlavnou témou - bankovým účtom - by som sa tiež prikláňal k riešeniu B resp. C vyššie uvedného príspevku Petra_B. Podľa mňa sú obe v súlade s PJÚ i s § 32 ods. 1) písm. b) ZÚ, podľa ktorého môže účtovný záznam preukazovať skutočnosť aj nepriamo na základe iných záznamov či dokladov.
Ale celkom najlepšie riešenie je používať v súvislosti s podnikateľskou činnosťou len podnikateľské účty.

Malú poznámku , pevne verím , že mnou zvýraznený text nepatrí osobne len mne .:) Nemám v záujme Petona nabádať na niečo nečisté.

Čo sa týka dotazujúceho sa Petona , k tomu toľko , som zástancom účtovať výlučne na účtoch , ktoré sú zriadené pre podnikateľskú činnosť . Ja som sa už nespočetne veľa krát vyjadrila , že som proti používaniu osob.účtov . Na jednej strane chceme ušetriť korunky a na druhej strane si vyrábame len problém za problémom.

A čo sa týka verného a pravdivého zobrazenia účtovníctva , tak som presvedčená , že podnikateľ ktorý si dá posielať úhradu pohľadávok na osobný účet, nie zriadený pre podnikanie , tento verný a pravidvý obraz nemôže ani splňať a nie že dodržiavať .To teraz nemyslím v zlom , ale je to skutočnosť , ktorú najmä menší podnikatelia majú zaužívanú .

Pri uvedených nepeňažných operáciách podľa platných postupov JU nám budú vznikať neustále problémy , lebo ak ja budem mať príjem za OF /pohľadávky/ celý rok na os.účte , tým pádom tento systém ma ženie vykazovať napr. celý rok stratu a túto vyrovnám až 31.12. príslušného roka zaúčtovaním ID v rámci ÚUO , a tak ako to už bolo spomenuté , odkiaľ podnikateľ čerpá peniaze na úhradu výdavkov súvisacich s jeho podnikateľskou činnosťou .Ja viem že vkladom podnikateľa , ale to tiež potom nie správne .
Netvrdím však že prííklad : strata -je prípad Petona , ale sú aj také možné prípady a je ich viac .

Čo mi pomôže zaúčtovať v pomocnej Knihe pohľadávok úhradu , keď ju vlastne nemôžem zaúčtovať v PD . Skutočne tak ako Andrej rv píše , to nie je prehľadné .
Však na konci roka sa môžeme zblázniť , nakoľko budeme si robiť poznámky, čo máme na koci roka vysporiadať ID v rámci ÚUO.

Ďalšou vecou je , že programy máme nastavené aj na bežné ID aj na ID v rámci ÚUO , to potom tiež nie je v súlade .

Takže ......neviem ani čo na záver ....
Peter_B
19.02.07,09:57
Kazdopadne pokial podnikatel zahrnuje prijmy na osobny - nie podnikatelsky ucet - do zdanitelnych prijmov a neuctuje o tomto ucte, tak je logicke ze sa mu v tom danaci mozu hrabat, lebo zostatok toho uctu nikde nieje vidiet v uctovnictve a teda co ak si nepriznal vsetky prijmy?

Je jasne ze toto pracu uctovnikom zrovna neulahci, lebo potom riesia taketo problemy :) na druhu stranu zivnostnik musi pocitat s tym ze sa mu v osobnom ucte mozu chciet pohrabat trochu. Ale zase chapem ze nie kazdy chce zivit podnikatelsky ucet za cca. 100,- mesacne.

Tie postupy su naozaj trochu neprakticke, chcelo by to upravu...
Zita5
19.02.07,10:20
Kazdopadne pokial podnikatel zahrnuje prijmy na osobny - nie podnikatelsky ucet - do zdanitelnych prijmov a neuctuje o tomto ucte, tak je logicke ze sa mu v tom danaci mozu hrabat, lebo zostatok toho uctu nikde nieje vidiet v uctovnictve a teda co ak si nepriznal vsetky prijmy?

Je jasne ze toto pracu uctovnikom zrovna neulahci, lebo potom riesia taketo problemy :) na druhu stranu zivnostnik musi pocitat s tym ze sa mu v osobnom ucte mozu chciet pohrabat trochu. Ale zase chapem ze nie kazdy chce zivit podnikatelsky ucet za cca. 100,- mesacne.

Tie postupy su naozaj trochu neprakticke, chcelo by to upravu...


Aj ja chápem , že nie všetci podnikatelia - SZČO chcú živiť zbytočne podnikateľský účet , hold ale to je podnikanie a myslím si , že 100,- mesačne ho na kolená nepoloží . Potom by sa neobjavovali otázky v období január-marec bežného roka ......môžem si kúpiť PC od FO a podobne - z čoho je jasné k čomu sa týmto úkonom smeruje .....to som uviedla príklad , ale iste pochopí každý o čom hovorím .
andrej_rv
19.02.07,11:37
Malú poznámku , pevne verím , že mnou zvýraznený text nepatrí osobne len mne . Nemám v záujme Petona nabádať na niečo nečisté.

Vôbec to nebolo myslené na konkrétnu osobu, snažím sa nepolemizovať s osobami ale s názormi. Vlastne ja ani neviem, či Ty používaš účtovanie cez ID aj v priebehu roka. Ak hej, vôbec nie si jediná (veď som sa priznal, že aj ja...). Ani som nič nespomínal o nabádaní na nečisté, zavádzaní a pod. Bolo to len také želanie nepropagovať riešenia, o ktorých je pochybnosť, či sú celkom v súlade s predpismi. Alebo aspoň upozorniť, že ide o problematiku, na ktorú sú názory nejednotné.

Väčšina z diskutujúcich v tejto téme má jasno, o čo ide. A predpokladám, že aj v prípade námietok kontroly by sa vedela nejako "vykecať". Ale na túto stránku chodia po radu aj menej rozhľadení účtovníci alebo "samoúčtujúci" malí podnikatelia. Najmä kvôli nim si myslím, že každý prispievajúci by sa mal snažiť navrhovať nerozporovateľné postupy. Najmä ak sú mu známe pochybnosti či výhrady voči odporúčanému riešeniu.


Čo mi pomôže zaúčtovať v pomocnej Knihe pohľadávok úhradu , keď ju vlastne nemôžem zaúčtovať v PD . Skutočne tak ako Andrej rv píše , to nie je prehľadné. Však na konci roka sa môžeme zblázniť , nakoľko budeme si robiť poznámky, čo máme na koci roka vysporiadať ID v rámci ÚUO. Ďalšou vecou je , že programy máme nastavené aj na bežné ID aj na ID v rámci ÚUO , to potom tiež nie je v súlade .

Plne s Tebou súhlasím, že znenie PJÚ nie celkom zohľadňuje potreby praxe a programátorské riešenia sú prispôsobené skôr požiadavkám užívateľov ako zneniu PJÚ. Stále však platí "blbý zákon, ale zákon...". Podľa ZÚ je účtovná jednotka povinná viesť účtovníctvo správne, úplne, preukázateľne, zrozumiteľne.. A podľa § 8 ods. 2 ZÚ "účtovníctvo účtovnej jednotky je správne, ak účtovná jednotka vedie účtovníctvo podľa tohoto zákona a ostatných osobitných predpisov". V § 4 ods. 2 zákona sa uvádza, že podrobnosti o účtovaní vyhlási MF SR formou opatrenia a účtovná jednotka je ho povinná dodržiavať. Akosi mi z toho vychádza, že používanie ID v priebehu roka, ktoré je v rozpore s PJÚ, znamená nedodržanie zákona a de iure aj teoretickú možnosť, že účtovníctvo nie je vedené správne. Aj s prípadnými dôsledkami.
Takže podľa mňa nám neostáva nič iné (aspoň v rovine dávania rád iným :) ) , len sa snažiť PJÚ dodržiavať a prípadne hľadať možnosti nejakej legislatívnej iniciatívy na zmenu či doplnenie Postupov v oblasti účtovania nepeňažných operácií.
Zita5
19.02.07,11:51
[quote=andrej_rv;394436]Vlastne ja ani neviem, či Ty používaš účtovanie cez ID aj v priebehu roka. Ak hej, vôbec nie si jediná (veď som sa priznal, že aj ja...).quote]

Aj ja používam účtovanie cez ID v priebehu roka , a nevedela by som si inak radu s každým vzniknutým účtovným prípadom , ktorý jednoducho toto účtovanie cez ID vyžaduje .
andrej_rv
19.02.07,12:04
Aj ja používam účtovanie cez ID v priebehu roka , a nevedela by som si inak radu s každým vzniknutým účtovným prípadom , ktorý jednoducho toto účtovanie cez ID vyžaduje .Zita, ubezpečujem Ťa, že každý účtovný prípad sa aj v JÚ dá zaúčtovať korektne a v súlade s Postupmi JÚ. Spravidla je to oveľa pracnejšie, s nutnosťou viesť pomocnú evidenciu napr. v exceli, vždy to má za následok neprehľadnosť a nižšiu vypovedaciu schopnosť, čo sa týka napr. priebežného vyčíslenia základu dane, ale dá sa to. Aj keď niekedy až za cenu zmeny softu...
peton
19.02.07,12:25
Ďakujem všetkým za túto debatu. Ani som netušil čo svojou otázkou vyvolám, ale som rád, že sú tu pragmatickí ľudia, ktorí vedia o čom to je. Zároveň vám všetkým ďakujem za rady. Krásny deň.
Uľa
22.02.07,11:44
Prosím vás o radu. Na súkromný účet živnostníka prišla úhrada za VF. Tento príjem som zaúčtovala cez ID, ale nikde sa mi neobjavil v peňažnom denníku. Kde som urobila chybu?
janka.janka
22.02.07,11:47
Na DÚ sa nahlasuje priamo v tlačive Registrácia daňovníka FO, príp. PO. Podnikateľské účty sa využívajú v súvislosti s podnikaním - na to sú podnikateľské. Osobne by som veľmi dlho zvažovala platby zo súkromného účtu zahrnúť do výdavkov ovplyvňujúcich základ dane... veľmi zvažovala.

suhlasim a este doplnam, ze ja som raz urobila takuto chybu, takze potom sa moj uctovnik skoro zblaznil - musel prejst a zauctovat vsetky polozky na oboch mojich uctoch - aj sukromnom aj podnikatelskom.. je to prilis komplikovane - a najma zbytocne.
Uľa
26.02.07,18:37
Prosím vás o radu. Na súkromný účet živnostníka prišla úhrada za VF. Tento príjem som zaúčtovala cez ID, ale nikde sa mi neobjavil v peňažnom denníku. Kde som urobila chybu?

Prosím niekoho, kto má s tým skúsenosť o odpoveď. Ďakujem
lenkak
26.02.07,18:38
a v akom programe robíš?
Uľa
27.02.07,11:11
a v akom programe robíš?
MoneyS3 - JU (včera som to už vzdala)
Adkah
04.03.07,12:30
Ahojte, prečítala som si zaujímavú debatu. A súhlasím s tým, že najlepšie a zároveň aj najmenej komplikované by bolo aby si klienti zakladali podnikateľské účty, ale nie každý podnikateľ si uvedomuje čo to znamená pre jeho účtovníka- účtovníčku keď z osobného účtu realizujú nejaké operácie a pritom by to mohli robiť aj z podnikateľského (pokiaľ ho majú). A na druhej strane chcem napísať moju osobnú skúsenosť. Klient si na začiatok nezaložil podnikateľský účet ale ponechal si svoj osobný (čo ho vyšlo lacnejšie) ale neskor si uvedomil, že nie je ochotný ukazovať svoje súkromie DU, tak teraz ma 2 účty a všetci sme spokojný DU, účtovníčka a aj klient.:) Aj keď je to o par 100 SK viac (pokiaľ roby nejaké operácie):(
Adkah
04.03.07,13:02
Neviem či som to mala napísať spolu s mojim názorom, ale chcela som to oddeliť, a preto prosím všetkých skúsených o radu.

Robím daňové priznanie Daň z príjmov a dávam všetko do poriadku. možno budem mať viac otázok, tak prosím o Vašu trpezlivosť(samozrejme sa budem držať témy, lebo ide o BU)

Čo všetko z bankového účtu môžem účtovať na osobnú spotrebu? Ja mam informáciu, že všetko čo nesúvisí s podnikaním. Ale ako to odlíšiť? Napr. keď nie je v účtovníctve o tej platbe čo je realizovaná z účtu zmienka, môže to ísť na osobnú spotrebu(OS)? A koľko takýchto platieb na OS môžem účtovať?
Trochu v tom nemám jasno. Ďakujem za každú radu.
Účtujem v MRP v jednoduchom účtovníctve.
kačenka
04.03.07,13:05
osobná spotreba je všetko to na výpise, čo nesúvisí ako výdavok s tvojím predmetom podnikania, napríkald tvoje nákupy potravím, možno drogéria a i.
liba2
04.03.07,13:15
........Čo všetko z bankového účtu môžem účtovať na osobnú spotrebu? Ja mam informáciu, že všetko čo nesúvisí s podnikaním. Ale ako to odlíšiť? Napr. keď nie je v účtovníctve o tej platbe čo je realizovaná z účtu zmienka, môže to ísť na osobnú spotrebu(OS)? A koľko takýchto platieb na OS môžem účtovať? Všetky ktoré nepatria do účtovníctva SZČO.
Trochu v tom nemám jasno. Ďakujem za každú radu. Účtujem v MRP v jednoduchom účtovníctve.
Ja si najskôr označím všetky ktoré patria do účtovníctva a ktoré nepatria konzultujem s podnikateľom; stáva sa, že ešte prinesie doklady ktoré naozaj do účt. patria. Pravda je tiež, že ide o malý počet položiek.
Adkah
04.03.07,13:18
osobná spotreba je všetko to na výpise, čo nesúvisí ako výdavok s tvojím predmetom podnikania, napríkald tvoje nákupy potravím, možno drogéria a i.

Ďakujem pekne za odpoveď, nemáš nejaký osobný trik ako zistiť z osobného účtu podnikateľa, čo to bolo platené? Lebo môj klient si nespomína napr. kedy čo platil a podobne a doklad nepriniesol. Dik
Paula
04.03.07,13:21
osobný trik ako zistiť z osobného účtu podnikateľa, čo to bolo platené? Lebo môj klient si nespomína napr. kedy čo platil a podobne a doklad nepriniesol. Dik


Nieje dôvod, aby si pátraním strácala čas...ak si nepamätá on, nezáleží mu zrejme na peniazoch (asi je bohatý :cool: )...všetko neidentifikovaľné (myslím výdavky)účtuj ako osobnú spotrebu.
liba2
04.03.07,13:26
keby sa dalo dám Paule ešte 2 súhlasy. Nepátraj , daj mu termín dokedy má doniesť, ak neprinesie, daj na OS.
Adkah
04.03.07,13:28
Postupujem správne, keď výber z bankomatu účtujem ako výber z bankového účtu?
Adkah
04.03.07,13:31
Nieje dôvod, aby si pátraním strácala čas...ak si nepamätá on, nezáleží mu zrejme na peniazoch (asi je bohatý :cool: )...všetko neidentifikovaľné (myslím výdavky)účtuj ako osobnú spotrebu.


Ďakujem veľmi pekne. Aj všetkým ktorý mi pomáhajú, asi mam veľa otázok ale aj malé detaily mám rada ujasnené. Všetkým veľké ďakujem.:)
kačenka
04.03.07,13:32
ale nezabudni, že k tomu výpisu musíš mať aj doklad z RP prípadne faktúru a tam predsa vieš či nakupoval, či to je výdaj, ktorý súvisí s predmetom jeho činnosti.
liba2
04.03.07,13:35
ale nezabudni, že k tomu výpisu musíš mať aj doklad z RP prípadne faktúru a tam predsa vieš či nakupoval, či to je výdaj, ktorý súvisí s predmetom jeho činnosti.Kačenka, nepleť ju, k súkromným výdavkom nemusí byť doložený žiadny doklad - a to je jej prípad, že doklady nemáááá.:)
Adkah
04.03.07,13:58
Je ste zlaté, ďakujem za odpoveď.
Adkah
04.03.07,14:08
Ešte ma napadla jedna otázka, či môžem pri príjmoch postupovať takto: napr. je to príjem za službu a rozdelím analytiku. ( Pohyb 2 a analytika napr. od Ferka)? :)
liba2
04.03.07,15:04
Ešte ma napadla jedna otázka, či môžem pri príjmoch postupovať takto: napr. je to príjem za službu a rozdelím analytiku. ( Pohyb 2 a analytika napr. od Ferka)? :)
Tomu nerozumiem :mee: .
Predpokladám, že k tomu príjmu je faktúra a z knihy pohľadávok sa dá zistiť od koho je príjem.
Monika Kováčová
04.03.07,15:23
Ja rozumiem čo myslíš, ale tvoje členenie na Ferkov a Jožkov nemá to opodstatnenie. Analytiku používam napr. takto: príjem 2
analytika 1 : za bežné obdobie
analytika 2: za r. 2005
analytika 3: za r. 2004
a pod.aby som mala prehľad o úhradách za predchádzajúce obdobie
alebo napr. takto
príjem 2
analytika 1: predaj výrobkov skladom
analytika 2: predaj výrobkov montáž a pod.
Adkah
04.03.07,16:35
liba2: Nie, ja som naviazala na ten účet, pretože najskôr som sa pýtala na výdavky a teraz som si chcela overiť či postupujem správne aj pri príjmoch.

ermon: To bol len príklad. Ale ďakujem za tip. Ja to rozdeľujem takto: Pohyb-2 Analytika-názov dodávateľa
Monika Kováčová
04.03.07,16:45
liba2: Nie, ja som naviazala na ten účet, pretože najskôr som sa pýtala na výdavky a teraz som si chcela overiť či postupujem správne aj pri príjmoch.

ermon: To bol len príklad. Ale ďakujem za tip. Ja to rozdeľujem takto: Pohyb-2 Analytika-názov dodávateľa
hádam odberateľa, nie???
Adkah
04.03.07,17:12
hádam odberateľa, nie???


Áno, samozrejme. Pracujem a zároveň som na porade, tak som si to ani neuvedomila.
Adkah
05.03.07,07:19
Ahojte, už som tu zas:) Dúfam,že vás nebudem moc otravovať, keď sa opýtam, ktorý dátum je správný na výpise z účtu? Dátum účtovania alebo Valuta Odpis.? Ja dávam Dátum účtovania, je to správne? Naozaj veľmi pekne ďakujem za vaše odpovede.
liba2
05.03.07,07:37
Ahojte, už som tu zas:) Dúfam,že vás nebudem moc otravovať, keď sa opýtam, ktorý dátum je správný na výpise z účtu? Dátum účtovania alebo Valuta Odpis.? Ja dávam Dátum účtovania, je to správne? Naozaj veľmi pekne ďakujem za vaše odpovede.
V tejto veci má každá banka inú prax. Moja banka napr. uvádza na výpise len 1 dátum. SLSP uvádza 2 dátumy.
Odporúčam ti informovať sa v tej konkrétnej banke, ktorým dátumom je suma odpísaná z vášho účtu, resp. pripísaná na účet - a to je ten správny dátum ktorý by si mala uvádzať v účtovníctve.
Orsz
05.03.07,16:23
No daňové priznania sa blížia - a mám pár malých živnostníkov, z ktorých polovica používa osobné účty, a dvaja z nich prijali aj dotáciu z Úradu práce na podnikanie. Na moju otázku, prečo si nezriadili podnikateľský účet - vraj ho nepotrebujú, že aj na Úrade práce im povedlai, že netreba - že im to pošlú aj na osobný účet - všetko ostatné majú súkromné. No z príspevkov sa neviem rozhodnúť pre najlepšie riešenie, resp. nevyčítala som tan jednoznačné stanovisko (okrem rady, aby si založili podnikat.účty - na to je už teraz neskoro - rok 2006 musím nejak riešiť) - teda účtovať celý účet s výdavkami na OS - alebo cez nepeňažné operácie na konci roka len podnikateľské pohyby.
liba2
05.03.07,16:29
Na porade je názor: zaúčtovať všetky položky teda aj OS.
Orsz
05.03.07,16:31
Ďakujem Libuška. Bude to pre mňa jednoduchšie.
Adkah
05.03.07,16:56
Ja som si tu na porade, konkrétne aj v tejto téme vyriešila zopár detailov v ktorých som nemala jasno. A účet s ktorým som mala problém je vyriešený. Preto chcem všetkým veľmi pekne poďakovať za pomoc. Už som o niečo múdrejšia:)
liba2
05.03.07,19:26
Aďka, nemáš začo, hlavne že ti to pomohlo :) .
mazurka
06.03.07,06:49
Chcela by som sa spýtať ešte k tejto téme, pokiaľ je SZČO a uplatňuje si paušálne výdavky, nemusí si mať založený podnikateľský účet, ani v tom prípade, pokiaľ mu naň chodia platby za faktúry 1x mesačne, teda 12x do roka? Akú evidenciu si musí v tomto prípade viesť? Ďakujem vopred za odpoveď...