zuzla3
05.02.07,10:35
Dobrý deň,

obraciam sa na niekoho kto by mi vedel poradiť s takouto prosbou:

Prvý krát mám robiť ročné zúčtovania dane z príjmu zo záv. činnosti. No mám niekoľko nezrovnalosti:

1. máme zamestnanca, ktorý od jan. 2006 do 8.5.2006 normálne pracoval a od 9.5.2006 do 31.12.2006 bol PN. Požiadal ma o ročné zúčtovanie. Ide o to že či mu mám odpočítať celú nezdaniteľnú časť, alebo len alikvotnú časť na mesiace, ktoré pracoval?

2. máme študenta, ktorý u nás pracoval len od 10/2006. a doložil doklad že je študentom a má normálnu PZ. Mám mu tiež odrátať len alikvotnú časť nezdaniteľnej časti zákl. dane na osobu?

3. ďaľší je externým študentom a tiež má u nás len od decembra Prac. zmluvu. ako to je v tomto prípade?

4. čo dohodári študenti? som povinná im urobiť RZ dane z príjmu, ak ich príjem je 2500 Sk brutto mesačne? a pracovali u nás celý rok na dohodu?

5. a čo so zamestnancom, ktorý bol časť roka nezamestnaný(vedený na ÚP) a časť roka dobrovoľne nezamestnaný a pracoval len u nás od 10/2006 - 31.12.2006 tak mu mám odrátať tiež len alikvotnú časť nezdaniteľnej časti zákl. dane?

6. A ako to je so zamestnancom , ktorý pracuje u nás od 1.12.2006 a popri tom mal v roku 2006 príjem v zahraničí, normálne pracoval tam na zmluvu. Mám mu aj tieto príjmy zarátať do ročného zúčtovania? Podľa toho čo som sa dočítala, tak mám pocit že do RZ sa zahrňujú len príjmy získané na území SR.


Ďakujem Vám veľmi pekne za pomoc a radu..

Zus
katkaj
05.02.07,09:57
Dobrý deň,

obraciam sa na niekoho kto by mi vedel poradiť s takouto prosbou:

Prvý krát mám robiť ročné zúčtovania dane z príjmu zo záv. činnosti. No mám niekoľko nezrovnalosti:

1. máme zamestnanca, ktorý od jan. 2006 do 8.5.2006 normálne pracoval a od 9.5.2006 do 31.12.2006 bol PN. Požiadal ma o ročné zúčtovanie. Ide o to že či mu mám odpočítať celú nezdaniteľnú časť, alebo len alikvotnú časť na mesiace, ktoré pracoval? Má nárok na celý odpočet 90.816

2. máme študenta, ktorý u nás pracoval len od 10/2006. a doložil doklad že je študentom a má normálnu PZ. Mám mu tiež odrátať len alikvotnú časť nezdaniteľnej časti zákl. dane na osobu? má nárok na celý odpočet 90.816

3. ďaľší je externým študentom a tiež má u nás len od decembra Prac. zmluvu. ako to je v tomto prípade? má nárok na celý odpočet 90.816

4. čo dohodári študenti? som povinná im urobiť RZ dane z príjmu, ak ich príjem je 2500 Sk brutto mesačne? a pracovali u nás celý rok na dohodu?
Pokiaľ mali zrážkovú daň tak nemôžeš vykonať RZD. Pokiaľ mali podpísané vyhlásenie a daň bola preddavková tak ťa môžu požiadať o RZD

5. a čo so zamestnancom, ktorý bol časť roka nezamestnaný(vedený na ÚP) a časť roka dobrovoľne nezamestnaný a pracoval len u nás od 10/2006 - 31.12.2006 tak mu mám odrátať tiež len alikvotnú časť nezdaniteľnej časti zákl. dane? nezdaniteľná časť sa nekráti. Má nárok na 90.816

6. A ako to je so zamestnancom , ktorý pracuje u nás od 1.12.2006 a popri tom mal v roku 2006 príjem v zahraničí, normálne pracoval tam na zmluvu. Mám mu aj tieto príjmy zarátať do ročného zúčtovania? Podľa toho čo som sa dočítala, tak mám pocit že do RZ sa zahrňujú len príjmy získané na území SR. Podáva DP


Ďakujem Vám veľmi pekne za pomoc a radu..

Zus

odpovede červenou
zuzla3
05.02.07,14:10
Ďakujem veľmi pekne za radu.
zuzla3
06.02.07,12:53
Ešte mám jednu otázku, či v prípade zamestnanca, ktorý pracoval u nás od októbra 2006 a predtým bol dobrovoľne nezamestnaný, alebo vedený na úrade práce, či mu môžem v RZ odpočítať celú Nezdaniteľnú časť alebo len jej alikvotnú časť?

a čo v prípade keď robil pár mesiacov u iného zamestnávateľa a pár u naás a časť roka bol nezamestnaný. resp. nič nerobil. tiež celú, či len tú čo pracoval?
Dobre tomu rozumiem, že nezdanit. časť sa vôbec nekráti? môj softvér mi ale vypisuje na pri potvrdení o príjme len alikvotnú časť, to znamená že ja mu ale v RZ musím odrátať celú?


Ďakujem
katkaj
06.02.07,13:07
Ešte mám jednu otázku, či v prípade zamestnanca, ktorý pracoval u nás od októbra 2006 a predtým bol dobrovoľne nezamestnaný, alebo vedený na úrade práce, či mu môžem v RZ odpočítať celú Nezdaniteľnú časť alebo len jej alikvotnú časť?

a čo v prípade keď robil pár mesiacov u iného zamestnávateľa a pár u naás a časť roka bol nezamestnaný. resp. nič nerobil. tiež celú, či len tú čo pracoval?
Dobre tomu rozumiem, že nezdanit. časť sa vôbec nekráti? môj softvér mi ale vypisuje na pri potvrdení o príjme len alikvotnú časť, to znamená že ja mu ale v RZ musím odrátať celú?


Ďakujem

Nezdaniteľná položka na daňovníka sa uplatňuje celá. Aj keď zamestnanec pracoval len jeden mesiac tak v ročnom zúčtovaní má nárok na odpočet celej sumy 90.816. ;)
zuzla3
06.02.07,14:58
ešte predsa l en niečo,

máme zamestnanca ktorý u nás robil od 01/2006 do 03/2006 ako brugádnik študent a od 04/2006 do konca roka bol zamestnancom na PZ. Vyhlásenie podpísal až od toho apríla.....mám mu robiť RZ alebo si homá urobiť sám?

akomám postupovať?

Ďakujem
katkaj
06.02.07,15:01
ešte predsa l en niečo,

máme zamestnanca ktorý u nás robil od 01/2006 do 03/2006 ako brugádnik študent a od 04/2006 do konca roka bol zamestnancom na PZ. Vyhlásenie podpísal až od toho apríla.....mám mu robiť RZ alebo si homá urobiť sám?

akomám postupovať?

Ďakujem

pokial mal ako dohodár príjem do 5000 zdaňovaný zrážkovou daňou tak môžeš urobiť RZD len v prípade že si nebude chcieť dodaniť tú zrážkovú daň. Čiže zahrnieš tam len príjem zdanený preddavkovo.

Ak si bude chcieť dodaniť aj zrážkovú daň tak musí podať DP
Monika Kováčová
06.02.07,15:02
Odporúčam vziať kalkulačku a prepočítať. Mohla by si mu poradiť, či je výhodnejšie RZD alebo Daňové priznanie typ A. Ty v RZD nemôžeš vysporiadať zrážkovú daň, ale on v DP typ A môže túto daň vysporiadať. Ak to prepočítaš, možno prídeš na to, že mu DÚ daň vráti (do 10.5.2006). Tak mu teda poraď, čo radíme my tebe... Myslím, že minimálne balíček kávy si od neho zaslúžiš...


Doplnenie: čerstvé info zo školenia pána Mihála v Piešťanoch. Ďakujeme! :)
zuzla3
07.02.07,13:19
Ďakovanie veliké....:O)
Potom prídete na tú kávu, ak mi teda nejakú dá?

:O)