Gard
05.02.07,09:40
Chcel by som sa spytat, ci je prijem z cestovnych prikazov prijem, ktory treba zohladnit pri rocnom zuctovani.
Som normalne zamestnany na pracovny pomer v jednej s.r.o.
V uplne inej s.r.o som konatelom bez odmien a pracovneho pomeru, ale mam tu kazdy mesiac cestovne prikazy. Mam ich teda zaratat do rocneho zuctovania ? Myslim, ze nie. Je tak ?
katkaj
05.02.07,08:44
Chcel by som sa spytat, ci je prijem z cestovnych prikazov prijem, ktory treba zohladnit pri rocnom zuctovani.
Som normalne zamestnany na pracovny pomer v jednej s.r.o.
V uplne inej s.r.o som konatelom bez odmien a pracovneho pomeru, ale mam tu kazdy mesiac cestovne prikazy. Mam ich teda zaratat do rocneho zuctovania ? Myslim, ze nie. Je tak ?

cestovné náhrady sa nezahrňajú do zdaniteľného príjmu
Jozef Mihál
05.02.07,08:45
Do ročného zúčtovania dane sa započíta ako zdaniteľný príjem len suma diét poskytnutá nad rámec zákona o cestovných náhradách.

Napr. pri pracovnej ceste v trvaní 5-12 hodín sú diéty 89 Sk. Ak firma vyplatila povedzme 200 Sk, do ročného zúčtovania treba započítať sumu 111 Sk.
katkaj
05.02.07,08:47
Do ročného zúčtovania dane sa započíta ako zdaniteľný príjem len suma diét poskytnutá nad rámec zákona o cestovných náhradách.

Napr. pri pracovnej ceste v trvaní 5-12 hodín sú diéty 89 Sk. Ak firma vyplatila povedzme 200 Sk, do ročného zúčtovania treba započítať sumu 111 Sk.

Jožko ďakujem za doplnenie, ja som uvažovala samozrejme len nad cestovnými náhradami v rámci zákona ;)
Jozef Mihál
05.02.07,08:49
mimotemy Katka, ja som už raz taký, že uvažujem aj o tom, čo je v zákonoch medzi riadkami, prípadne ani tam nie.
Gard
05.02.07,08:54
Je mozne v prac. zmluve pre zamestnanca urcit aj nasledovne ?

Rozsah pracovného času je 6,5 hodiny denne.
Rozvrh denného pracovného času:
Zamestnanec začína svoj pracovný deň v sídle spoločnosti v rozsahu 1/2 hodiny prípravou. http://www.porada.sk/ />
Zamestnanec]
Pokračuje odbornou prácou v ambulancii počas ordinačných hodín v rozsahu 4 hodiny.
V popoludňajších hodinách vyhodnocuje výsledky v sídle spoločnosti v rozsahu 1 hodiny.
Následnou návštevou ambulancie popisuje a zakladá spracované výsledky do zdravotnej dokumentácie a archivuje databázu – rozsah 1 hodina.


Jedna sa o lekara v s.r.o., ktory pracuje aj v sidle firmy a aj v ordinacii. Ma narok v tomto pripade aj na stravne ?
Resp. netreba mu stravne listky (ktore by inak potreboval) a namiesto toho si da stravne do cestovneho prikazu ?
Jozef Mihál
05.02.07,08:58
Prečo nie.

Nárok na stravné má za deň, v ktorom odpracuje 4 hodiny a aspoň jednu sekundu.
Gard
05.02.07,09:04
Nechcem spracovavat agendu stravnych listkov koli byrokracii, prispevkov zo SF, provizie pre spolocnosti, ktore ich ponukaju a pod.

Cez cestaky je to jednoduchsie a prehladne. Pri takto rozdelenom prac. case je aj spolu 4x jazda medzi ordinaciou a sidlom fy. A k tomu pridam este aj stravne. To je ale az od 5 hodin sl. cesty, nie ? Alebo sa to pocita spolu, kedze tu by som mal sl. cestu 4 h a 1 h ?

V prac. zmluve mam nasledovne:



Čl. II


Miesto výkonu práce, miesto výkonu pravidelných činností a mobilita


Miesto vykonu prace je : ORDINACIA
Miesto vykonu pravidelnych cinnosti (pravidelné pracovisko v súlade so zák. 283/2002 o cestovných náhradách) : SIDLO SRO


Chcel by som sa spytat, ci mam spravne zadefinovane pracoviska, aby som moho vykazovat uvedene parcovne cesty.

Jozef Mihál
05.02.07,09:45
Nie je to správne.

Podľa § 2 zákona č.283/2002 Z.z. o cestovných náhradách:

"(1) Pracovná cesta podľa tohto zákona je čas od nástupu zamestnanca na cestu na výkon práce do iného miesta, ako je jeho pravidelné pracovisko (odsek 3), vrátane výkonu práce v tomto mieste do skončenia tejto cesty. Pracovná cesta podľa tohto zákona je aj cesta, ktorá trvá od nástupu osoby uvedenej v § 1 ods. 2 na cestu na plnenie činností pre ňu vyplývajúcich z osobitného postavenia vrátane výkonu činností do skončenia tejto cesty.
...
(3) Pravidelné pracovisko podľa tohto zákona je miesto písomne dohodnuté so zamestnancom.
Gard
05.02.07,11:24
Nie je mi jasne preco to nemam spravne.
Jednalo by sa predsa o cesty do ineho miesta ako pravidelne pracovisko. pravidelne pracovisko mam sidlo sro.
Sluzobne cesty mam do ordinacie.

Ako by som mal teda zadefinovat pracoviska, aby sa dala medzi nimi napisat sluzobna cesta ?
Jozef Mihál
05.02.07,11:37
Pardon, zle som pochopil vyššie pracovnú zmluvu. Je to pracovná cesta.
Gard
05.02.07,12:26
Dakujem za radu. Uz som myslel, ze mam problem.
Takze to zadefinujem nasledovne:

Rozsah pracovného času je 6,5 hodiny denne
Zamestnanec začína svoj pracovný deň v sídle spoločnosti v rozsahu 1/2 hodiny prípravou. http://www.porada.sk/ />

Pokračuje odbornou prácou v ambulancii počas ordinačných hodín v rozsahu 4 hodiny.
V popoludňajších hodinách vyhodnocuje výsledky v sídle spoločnosti v rozsahu 1 hodiny.
Následnou návštevou ambulancie popisuje a zakladá spracované výsledky do zdravotnej dokumentácie a archivuje databázu – rozsah 1 hodina.
Zamestnanec prinesie kópiu databázy do sídla spoločnosti.

Tymto ma teda lekar narok na 4 jazdy autom (2 x tam a spat medzi sidlom a ordinaciou) plus stravne vo vyske 89 Sk denne v cestovnom prikaze.
Jozef Mihál
05.02.07,12:35
A návod ako zamestnancovi na každý deň vyplatiť nezdanených 89 Sk je na svete.
Danila
05.02.07,12:36
Dakujem za radu. Uz som myslel, ze mam problem.
Takze to zadefinujem nasledovne:

Rozsah pracovného času je 6,5 hodiny denne
Zamestnanec začína svoj pracovný deň v sídle spoločnosti v rozsahu 1/2 hodiny prípravou. http://www.porada.sk/ />

Pokračuje odbornou prácou v ambulancii počas ordinačných hodín v rozsahu 4 hodiny.
V popoludňajších hodinách vyhodnocuje výsledky v sídle spoločnosti v rozsahu 1 hodiny.
Následnou návštevou ambulancie popisuje a zakladá spracované výsledky do zdravotnej dokumentácie a archivuje databázu – rozsah 1 hodina.
Zamestnanec prinesie kópiu databázy do sídla spoločnosti.

Tymto ma teda lekar narok na 4 jazdy autom (2 x tam a spat medzi sidlom a ordinaciou) plus stravne vo vyske 89 Sk denne v cestovnom prikaze.
Nech čítam, ako čítam, nevychádza mi to. Koľko času strávi vo vozidle? Mne tá matematika nevyšla.
Gard
05.02.07,14:22
s pracovnym casom nie je problem. Ja mam napriklad:




Pracovný čas
Ustanovený pracovný čas zamestnanca podľa § 85 Zákonníka práce a rozvrh pracovného času je stanovený v mzdovom dekréte, ktorý tvorí neoddeliteľnú súčasť tejto zmluvy. Rozvrh pracovného času, začiatok a koniec pracovného času a rozvrh pracovných zmien a pracovného týždňa môže zamestnávateľ pružne upraviť podľa prevádzkových potrieb a s ohľadom na potreby zamestnanca podľa § 88 a § 90 Zákonníka práce. Zamestnanec je povinný na požiadanie zamestnávateľa vykonávať prácu nadčas v zmysle príslušných predpisov
Gard
06.02.07,06:19
Tych 89 Sk je len vedlajsi produkt.
Podstatna cast su nahrady za pouzitie vlastneho auta pri 4 jazdach (6,20 /km + benzin ), co je niekolko dalsich stokorunacok.