zenbulka
05.02.07,09:48
Dobrý deň, prosím Vás o radu: manžel bol v roku 2006 prvé dva mesiace dobrovoľne nezamestaný, t.j. nebol evidovaný na ÚP, ďalšie 4 mesiace bol SZČO, bez zisku, zvyšné mesiace v roku od 1. 9. 2006 do 31.12.2006 mal prerušenú živnosť, ale od 15 dec. pracoval v zahraničí cez agentúru. Vlastné príjmy nemal v roku žiadne, pomáhal mi však od 1. júla 2006 pri vykonávaní mojej živnosti. Ako si mám na neho uplatniť odpis pri DP, tak, aby to bolo pre oboch čo najvýhodnejšie? Za cely rok si platil zdravotne poistenie, socialne nie.
A ešte jedna otázka: môže byť evidovaný na úrade práce, ale popritom mi pomáhať pri podnikaní - konrétne v predajni ako predavač?

Vidí sa mi to príliš komplikované, budem vďačná za každú radu.
Jozef Mihál
05.02.07,09:02
Vlastné príjmy nemal v roku 2006 naozaj žiadne?

Píšete, že ako SZČO nemal zisk, za vlastný príjem sa však považuje hrubý príjem SZČO, pred odpočítaním výdavkov.

Od 15.decembra pracoval v zahraničí "zadarmo"? Aj príjem v zahraničí je "vlastný príjem".

Pomáhať vám môže, len ak je dobrovoľne dôchodkovo poistený. Inak ide o nelegálnu prácu.
zenbulka
05.02.07,09:46
Naozaj nemal žiadne príjmy, jednoducho to nevyšlo. A za pracu v zahraniči mal vyplatene až v januari t.r. Do zdravotnej poisťovne som mu platila ja, lebo je moj manzel a okrem toho mi pomahal v predajni. Preboha, ved nechcem spekulovat, len sa dopatrat, ako mam tie odpisy urobit. Bude si davat danove priznanie, lebo musi, ale výšku dane bude mat nulovú.
Musim mu teda platit v tomto roku zdravotne a socialne poistenie, ak mi bude len pomahat? To moze byt rovno vedeny ako zamestnanec, ale z coho mu budem platit mzdu, to naozaj neviem, zatial to vychadza na pomoc len za stravu a byvanie. Ved toto je realna situacia, nie vymyslena, jednoducho si moja predajna na dvoch nezarobi, ale som rada, ze zarobi aspon na mna.
Jozef Mihál
05.02.07,09:54
V živote by som si nedovolil obviniť Vás, že chcete špekulovať.

Daňové priznanie ak nedosiahol stratu, podávať nemusí, keďže úhrn zdaniteľných príjmov je nula, tj. do 45408 Sk.

Ak Vám má legálne pomáhať, musí si platiť dobrovoľné dôchodkové poistenie (to nie je to isté, ako CELÉ sociálne poistenie, na nemocenské a nezamestnanosť si platiť nemusí). Zdravotné platiť nebude, ak je registrovaný ako uchádzač o zamestnanie na ÚP - platí za neho štát.
zenbulka
05.02.07,10:12
Prepáčte, že som trošku nervózna, zúfalé manželky sú nielen v amerických seriáloch. Ďakujem Vám za rady, pomôžu, takze si uplatnit na neho odpis za cely rok, teda tych vyše 80. tis.?
Pepa
05.02.07,10:14
Naozaj nemal žiadne príjmy, jednoducho to nevyšlo. A za pracu v zahraniči mal vyplatene až v januari t.r. Do zdravotnej poisťovne som mu platila ja, lebo je moj manzel a okrem toho mi pomahal v predajni. Preboha, ved nechcem spekulovat, len sa dopatrat, ako mam tie odpisy urobit. Bude si davat danove priznanie, lebo musi, ale výšku dane bude mat nulovú.
Musim mu teda platit v tomto roku zdravotne a socialne poistenie, ak mi bude len pomahat? To moze byt rovno vedeny ako zamestnanec, ale z coho mu budem platit mzdu, to naozaj neviem, zatial to vychadza na pomoc len za stravu a byvanie. Ved toto je realna situacia, nie vymyslena, jednoducho si moja predajna na dvoch nezarobi, ale som rada, ze zarobi aspon na mna.
Prečo si musí podať DP - na jednej strane píšeš že žiadne príjmy nemal a na druhej že MUSÍ podať DP.
marek32
05.02.07,10:26
Manželka je toho času na rodičovskej dovolenke. Je sporiteľom starobného dôchodkového sporenia. Štát jej prispieva na SDS.
Započítava sa na účely nezdaniteľnej čiastky na manželku do vlastného príjmu manželky tento príjem ?

Započítava sa aj prémia pripísaná stavebnou sporiteľňou ?
Jozef Mihál
05.02.07,10:38
...takze si uplatnit na neho odpis za cely rok, teda tych vyše 80. tis.?

Keďže sme sa spoločne dopracovali k poznaniu, že žiadne vlastné príjmy za rok 2006 nemal (nepoberal náhodou dávku v nezamestnanosti?), uplatnite si vo vašom DP odpočet na manžela vo výške 90816 - vlastný príjem manžela.
Jozef Mihál
05.02.07,10:39
Manželka je toho času na rodičovskej dovolenke. Je sporiteľom starobného dôchodkového sporenia. Štát jej prispieva na SDS.
Započítava sa na účely nezdaniteľnej čiastky na manželku do vlastného príjmu manželky tento príjem ?

Započítava sa aj prémia pripísaná stavebnou sporiteľňou ?
Započítava sa aj prémia na stav.sporenie aj suma príspevku štátu na SDS.
JarkaL
05.02.07,11:39
mimotemy
Pekný názov témy... Aj môj manžel je niekedy komplikovaný a nerobí v zahraničí...:)