kloky
05.02.07,11:12
Dobrý deň,
potrebovala by som radu ohľadom takejto veci: máme automobil, ktorý firma zakúpila minulý rok. V decembri 2006 sa stala na aute poistná udalosť, ktorá bola klasifikovaná ako totálna škoda z našej viny. Zbytky auta sme predali teraz v januári (auto sa dá ešte opraviť) za cenu, ktorú stanovila poisťovňa a prepis a odhlásenie bol vo februári.
Chcem sa opýtať, ako je to s účtovnými odpismi v tomto roku a k akému dátumu ho treba vyradiť (prepis alebo predaj)?

Ďakujem
Tweety
05.02.07,10:15
Dobrý deň,
potrebovala by som radu ohľadom takejto veci: máme automobil, ktorý firma zakúpila minulý rok. V decembri 2006 sa stala na aute poistná udalosť, ktorá bola klasifikovaná ako totálna škoda z našej viny. Zbytky auta sme predali teraz vo februári (auto sa dá ešte opraviť) za cenu, ktorú stanovila poisťovňa.
Chcem sa opýtať, ako je to s odpismi v tomto roku a k akému dátumu ho treba vyradiť (prepis alebo predaj)?

Ďakujem
Nárok na daňový odpis v roku 2007 nie je. Predaj bol k februáru- tak týmto dátumom aj vyradíte.
kloky
05.02.07,11:11
Prepáčte, zle som sa vyjadrila. Predaj (FA) bola v januári a prepis vo februári. A čo účtovné odpisy za január?
Julča
05.02.07,13:39
Nárok na odpisy v roku 2007 nemáš. Aby si si mohla uplatniť odpis musíš mať majetok v evidencii k 31.12.2007 a to ty nebudeš mať.
kloky
06.02.07,09:59
Ja som mala na mysli účtovné odpisy, nie daňové.
martinius
06.02.07,12:50
Ja som mala na mysli účtovné odpisy, nie daňové.
Vyradenie by som účtovala dňom predaja,aj pri nehnuteľnosti sa tak má postupovať (nie dňom prepisu na DI alebo na katastri).
Ak ho predávaš v januári,tak za január by som ani účtovné odpisy nerobila (neviem,ako máte robený odpisový plán.Ak ich však zaúčtuješ,na konci roka musíš aj tak robiť pripočítateľnú položku,takže je to len na tebe,či si tie účtovné urobíš alebo nie.
skuba
26.02.07,06:52
Pridám sa k vašej téme a chcem Vás poprosiť o radu:
s.r.o. kúpila v roku 2005 automobil za 30000,- ja som ho zaúčtovala na 501/321 (do zásob), ku koncu roka 2006 s.r.o. tento automobil darovala konateľovi, ako to mám zaúčtovať? Treba ho nejako vyradiť, alebo ho radšej zaúčtujem ako predaj za 1,-Sk a konateľovi vystavím faktúru?
ďakujem velmi pekne
martinius
26.02.07,10:04
Pridám sa k vašej téme a chcem Vás poprosiť o radu:
s.r.o. kúpila v roku 2005 automobil za 30000,- ja som ho zaúčtovala na 501/321 (do zásob), ku koncu roka 2006 s.r.o. tento automobil darovala konateľovi, ako to mám zaúčtovať? Treba ho nejako vyradiť, alebo ho radšej zaúčtujem ako predaj za 1,-Sk a konateľovi vystavím faktúru?
ďakujem velmi pekne
Ak sa použije spôsob B účtovania zásob, analytická evidencia sa vedie formou skladovej evidencie tak, aby bolo možné zistiť a preukázať stav zásob a zložky obstarávacej ceny zásob aj v priebehu účtovného obdobia.Takže von zo skladovej evidencie.Môžeš darovať alebo predať za symbolickú cenu.Žiadne vyradenie,neúčtovala si na majetkovom účte 02x.
skuba
26.02.07,12:29
ako by som ho predala za symbolickú cenu ako to potom zaúčtujem?
martinius
26.02.07,12:36
ako by som ho predala za symbolickú cenu ako to potom zaúčtujem?
Ako predaj 311/641 a DPH
Zoltán Kovács
26.02.07,12:38
Ako predaj 311/604 a DPH

skôr by som to účtoval 311/642 Tržby z predaja materiálu.

To auto nebolo evidované ako tovar.

Doplnenie: Jasné, že 641, urobil som preklep.
skuba
26.02.07,12:44
nie je platcom DPH a možem to zaúčtovať na 641?
martinius
26.02.07,12:45
skôr by som to účtoval 311/642 Tržby z predaja materiálu.

To auto nebolo evidované ako tovar.
Áno,dodatočne som to zmenila...že lepší bude účet 641.
martinius
26.02.07,12:45
nie je platcom DPH a možem to zaúčtovať na 641?
Jedine,ak vy nie ste platcom,ak ste platcom,musíte odviesť DPH.
martinius
26.02.07,12:49
skôr by som to účtoval 311/642 Tržby z predaja materiálu.

To auto nebolo evidované ako tovar.

Doplnenie: Jasné, že 641, urobil som preklep.
To auto nie je ani materiál,ani tovar - nejde o firmu,ktorá sa zaoberá nákupom a predajom áut.Aby sa nám tu nemiešali dane a účto:-) Podľa mňa sa môžu použiť oba účty,641 alebo 642.
Zoltán Kovács
26.02.07,12:50
To auto nie je ani materiál,ani tovar - nejde o firmu,ktorá sa zaoberá nákupom a predajom áut.Aj keď ocenenie je 30tis.,stále ide o dlhodobý majetok.Aby sa nám tu nemiešali dane a účto:-) Podľa mňa sa môžu použiť oba účty,641 alebo 642.

Lepšie je asi predsa 641, lebo nákup bol učtovaný na 501.
skuba
26.02.07,12:50
dakujem velmi pekne
martinius
26.02.07,12:57
Lepšie je asi predsa 641, lebo nákup bol učtovaný na 501.
No pozrela som to ešte raz : 641 by som osobne použila,ak by som o tomto aute s cenou 30 tis.účtovala na majetkovom účte 0xx.
642 v prípade ak som nebol zaradený do majetku,ale účtovala som o ňom ako o zásobách.
Vychádzam z Postupov účtovania §13:
(6) Hmotný majetok podľa odseku 4 písm. b), ktorého ocenenie sa rovná sume podľa osobitného predpisu9) alebo je nižšie, možno zaradiť do dlhodobého hmotného majetku, ak doba použiteľnosti je dlhšia ako jeden rok.
(7) O hmotnom majetkupodľa odseku 4 písm. b), ktorého ocenenie sa rovná sume podľa osobitného predpisu9) alebo je nižšie, s dobou použiteľnosti dlhšou ako jeden rok, ktorý nebol zaradený do dlhodobého hmotného majetku, sa účtuje ako o zásobách.
P.S. : Hlavne,že je to vo výnosoch,kľudne si môžeš urobiť aj samostatný účet,ale to je už zbytočná zábavka:-)
Zoltán Kovács
26.02.07,12:59
No pozrela som to ešte raz : 641 by som osobne použila,ak by som o tomto aute s cenou 30 tis.účtovala na majetkovom účte 0xx.
642 v prípade ak som nebol zaradený do majetku,ale účtovala som o ňom ako o zásobách.
Vychádzam z Postupov účtovania §13:
(6) Hmotný majetok podľa odseku 4 písm. b), ktorého ocenenie sa rovná sume podľa osobitného predpisu9) alebo je nižšie, možno zaradiť do dlhodobého hmotného majetku, ak doba použiteľnosti je dlhšia ako jeden rok.
(7) O hmotnom majetkupodľa odseku 4 písm. b), ktorého ocenenie sa rovná sume podľa osobitného predpisu9) alebo je nižšie, s dobou použiteľnosti dlhšou ako jeden rok, ktorý nebol zaradený do dlhodobého hmotného majetku, sa účtuje ako o zásobách.
P.S. : Hlavne,že je to vo výnosoch,kľudne si môžeš urobiť aj samostatný účet,ale to je už zbytočná zábavka:-)


mimotemy Červeným označené nemá chybu. Niekedy už aj ja mám pocit, že by som si mal dať vytetovať na čelo číslo DNM.
martinius
26.02.07,13:03
Bohužiaľ ja nie som tvorcom postupov účtovania:-(
Laura1
17.03.08,07:58
Zdravím Vás,
potrebujem poradiť:
Eseročka, pre ktorú účtujem, v roku 2004 si kúpila MV na lízing. MV sme odpisovali 36 mesiacov, po tomto termíne /koncom roka 2007/sa MV predalo konateľovi. Môže eseročka predať konateľovi za symbolickú cenu: napr. cca 30.000,-Sk?
Ďakujem,
Laura
Kristina27
04.09.09,06:30
SRO má v majetku os. auto, v júli sa na ňom stala nehoda, totálka, auto po šetrení polícia vyradila z evidencie k 1.9.09 /záznam z polície ako ID/ a odovzdané bude na šrotovisko na budúci týždeň.
Účtovanie:
vyradenie z evidencie majetku v OC, dňom ???
ZC neodpísaného majetku účtujeme ako škodu ? dňom ???

Ďakujem za /po/radu!
betka
04.09.09,18:02
SRO má v majetku os. auto, v júli sa na ňom stala nehoda, totálka, auto po šetrení polícia vyradila z evidencie k 1.9.09 /záznam z polície ako ID/ a odovzdané bude na šrotovisko na budúci týždeň.
Účtovanie:
vyradenie z evidencie majetku v OC, dňom ???
ZC neodpísaného majetku účtujeme ako škodu ? dňom ???

Ďakujem za /po/radu!

- škoda 549/082
- vyradenie 082/022

Dňom uskutočnenia účtovného prípadu 2/1 postupov účtovania je deń zistenia škody na majetku.

Vyradenie likvidáciou buď toho 1.9.2009, alebo možete i skor, keď ste zistili, že ide o totálku, keď ste zistili, že nie je možne OA opraviť, čím by sa účtovalo o oprave.
Osobne by som vyradila dňom, kedy sa zistili skutočnosti na základe vyraď protokolu. Ak by som vyradila 1.9.2009, mala by som účtovať o odpisoch v 8/2009, ale o akých, keďže už sa OA nedal používať na podnikatelské účely,
ORMO
01.10.09,13:07
Ahojte, potrebujem poradiť:
Firma sro ma v majetku od 30.6.08 zaradené nákladne auto. Od 31.8.09 do 3.8.10 je dočasne vyradené z evidencie motorových vozidiel, tz. z cestej pramavky. Na Daňovom úrade sme auto odhlásili z cesnej dane a aj zákonné poistenie je už zrušené.
Môžem si nákladné auto v roku 2009 odpísať v účtovných aj daňových odpisoch za celý rok? Treba nákladne auto vyradiť z majetku firmy?
Ďakujem
Tweety
01.10.09,13:45
Ahojte, potrebujem poradiť:
Firma sro ma v majetku od 30.6.08 zaradené nákladne auto. Od 31.8.09 do 3.8.10 je dočasne vyradené z evidencie motorových vozidiel, tz. z cestej pramavky. Na Daňovom úrade sme auto odhlásili z cesnej dane a aj zákonné poistenie je už zrušené.
Môžem si nákladné auto v roku 2009 odpísať v účtovných aj daňových odpisoch za celý rok? Treba nákladne auto vyradiť z majetku firmy?
Ďakujem
Nie, nárok na daňový odpis nevznikne, pretože ho nepoužíva, hoci ho má v majetku.
ORMO
02.10.09,06:02
Ďakujem za odpoveď. A čo účtovné odpisy? Dajme tomu, že daňové odpisy prerušíme a uplatníme si len účtovné v nákladoch firmy. Tým pádom firme vzniká povinnosť úpravy základu dane o rozdiel medzi účtovnými a daňovými odpismi za rok v ktorom bolo prerušené daňové odpisovanie. Mám pravdu?
Tweety
02.10.09,06:17
Ďakujem za odpoveď. A čo účtovné odpisy? Dajme tomu, že daňové odpisy prerušíme a uplatníme si len účtovné v nákladoch firmy. Tým pádom firme vzniká povinnosť úpravy základu dane o rozdiel medzi účtovnými a daňovými odpismi za rok v ktorom bolo prerušené daňové odpisovanie. Mám pravdu?
ÁNo, presne tak.
Kristina27
18.01.10,08:16
SRO má v majetku os. auto, v júli sa na ňom stala nehoda, totálka, auto po šetrení polícia vyradila z evidencie k 1.9.09 /záznam z polície ako ID/ a odovzdané bude na šrotovisko na budúci týždeň.
Účtovanie:
vyradenie z evidencie majetku v OC, dňom ???
ZC neodpísaného majetku účtujeme ako škodu ? dňom ???

Ďakujem za /po/radu!

K tejto otázke mám tieto účtovné prípady:
mesačné odpisy 01-08/2009 551/082
ZC vyradeného MV v dôsledku škody 549/082
predaj ešte použiteľných náhradných dielov za MV občanom 211/641
misolga
07.03.12,12:31
Nie, nárok na daňový odpis nevznikne, pretože ho nepoužíva, hoci ho má v majetku.
-vraciam sa znovu k tejto téme:Firma takisto auto dočasne vyradila dve motorové vozidlá v 12/2011 (Dú,evidencia MV..) a 04/2012 ho znovu prihlási.Dnes som sa vrátila zo školenia a tam prednášajúci povedal že v prípade dočasného vyradenia musím takisto motor.vozidlo 12/2011 vyradiť zo svojej evidencie hm.majetku-tým pádom za rok 2011 nemám nárok na daň.odpisy a za 12/2011 ani na účtovné a v 04/2012 auto keď znovu prihlásim tak auto zaradím ako nový majetok a určím vstupnú cenu a odpis.skupinu..:confused:.Mne sa to ale nezdá-pretože aj keď som auto vyradila z evidencii ale som ho nepredala-je stále mojím majetkom tak podľa mňa ho nevyraďujem zo svojej evidencie.Okrem toho by mi vznikol problém akú vstupnú sumu určiť za účelom odpisovania-jedno auto ktoré by bolo vyradené nie je úplne odpísané- zaradím ho zo zostatkovej daňovej ceny a druhé auto je zase už úplne odpísané? Napríklad ak mám vo firme stroj na výrobu a pracuje len pár mesiacov tak ho nevyraďujem zo svôjho majetku počas mesiacov jeho nečinnosti(a podľa vyjadrenia školiteľa mám v tomto prípade nárok na daňové aj účt.odpisy),a zariadenie sa nevyraďuje a znovu nezaraďuje ako nový majetok...
Adiks
08.03.12,14:51
O autách ste predsa účtovali aj v období 12/2001-4/2012 (účtovné odpisy s prípadnou úpravou odpisového plánu), autá neboli, ani nemali byť vyradené z dlhodobého hmotného majetku a nárok na daňové odpisy za rok 2011 Vám vznikol.
tibor1000
12.03.12,08:39
Dobrý deň,chcel by som Vás poprosiť o radu:
s.r.o. mala automobil na lizing. Automobil postupila bez porušenia lizingovej zmluvy k 30.6.2011, novy najomca ho užíval od 1.7.2011
máme v pôvodnej firme ešte uplatniť lizingove odpisy za jun 2011? budu lizingove odpisy za obdobie 1-6/2011 daňovým výdavkom??

ďakujem vopred moc
nika.sum
29.03.12,13:22
Ahoj.
firma mala nehodu na firemnom aute ZC auta 5000, poistovna uznala totalku a firma dostala ako poistne plnenie 10000. Ako to zauctovat moze byt takto:

ZC : 549/082 v sume 5000 (pripocitatelna polozka)
poistne plnenie: 378/648 10000

V DP 5000 ako odpocitatelnu polozku podla §19 odst.3 pism d), nakolko je zostatkova cena nizsia ako poistne plnenie, tak ide cela suma 5000.

Je to tak spravne?
nika.sum
31.03.13,08:16
Ahoj, prosim skuste mi to odobrit, firemne auto malo 15.12.2012 nehodu (nie z vlastnej viny), poistovna uznala totalku. Uctovne odpisy - cely rok, danove nema narok. Auto vediem v evidencii az do momentu predaja vraku. Pri vyradeni z majetku ide ZC do danovych nakladov len do vysky plnenia zo strany poistovne, samozrejme odpredaj vraku ide do vynosov. Je to OK? Len mam to komplikovanejsie a papiere sa mi dostali az vcera do ruky. Auto je na autokredit. Poistovna poslala poistne plnenie na leasingovku, kt. autokredit poskytla. Priklad:
10000 - poistne plnenie
5000 - dlh - nesplateny uver
5000 - vratena suma firme na ucet (zostatok z poistneho plnenia)
7000 - ZC v uctovnictve .
Pri vyradeni pojde do danovych vydavkov suma len do vysky 5000 alebo 7000?

Ten prispevok z min. roku ma len nahodne rovnake cisla (to bolo zistovane pre kamaratku a asi som si to privolala :-) )
nika.sum
31.03.13,09:25
Mozem poprosit skuste pozriet, podla toho co som citala v ostatnych prispevkoch na porade. Kedze sa stala havaria v 12/2012, danovo neodpisem, uctovo odpisem (pripocitatelna polozka to bude v DP) - toto riesim v r. 2012.
Kedze poistovna a spolocnost co poskytovala uver - poistne plnenie poslala az v r. 2013, ked sa aj vyrovnal zavazok voci leas a srot je vlastne stale zaradene v r. 2013 - vyradenie a ostatne veci okolo riesim az 2013, len do r. 2012 by som dala pohladavku za nespotrebovane poistne.
nika.sum
25.04.13,09:10
Ahoj, prosim skuste mi to odobrit, firemne auto malo 15.12.2012 nehodu (nie z vlastnej viny), poistovna uznala totalku. Uctovne odpisy - cely rok, danove nema narok. Auto vediem v evidencii az do momentu predaja vraku. Pri vyradeni z majetku ide ZC do danovych nakladov len do vysky plnenia zo strany poistovne, samozrejme odpredaj vraku ide do vynosov. Je to OK? Len mam to komplikovanejsie a papiere sa mi dostali az vcera do ruky. Auto je na autokredit. Poistovna poslala poistne plnenie na leasingovku, kt. autokredit poskytla. Priklad:
10000 - poistne plnenie
5000 - dlh - nesplateny uver
5000 - vratena suma firme na ucet (zostatok z poistneho plnenia)
7000 - ZC v uctovnictve .
Pri vyradeni pojde do danovych vydavkov suma len do vysky 5000 alebo 7000?

Ten prispevok z min. roku ma len nahodne rovnake cisla (to bolo zistovane pre kamaratku a asi som si to privolala :-) )

Ahoj, mozete mi poradit ohladom uctovania:

ZC 551/082
Vyradenie 082/022
Poistne plnenie (celkova suma zaslana uverovej spolocnosti) 378/648
uhrada zavazku uver.spolocnosti 325/378
dlzne poist.(uver.spolocnosti)-vycislene v zapoc.liste 568/378
financne vysporiadanie (vratena zost.cena poist.plnenia) 221/378
predaj srotu 321/648

Je to tak spravne?