4326
05.02.07,10:12
Ahojte,

prosím vás o radu. Zapožičali sme si zo zahraničia stroj. Máme zmluvu o výpožičke, ale nájomne je SKK.
V zmluve je uvedená hodnota stroja. Môžem uvedený stroj zaradiť a odpisovať?
Ďakujem
Tweety
05.02.07,09:16
Ahojte,

prosím vás o radu. Zapožičali sme si zo zahraničia stroj. Máme zmluvu o výpožičke, ale nájomne je SKK.
V zmluve je uvedená hodnota stroja. Môžem uvedený stroj zaradiť a odpisovať?
Ďakujem
Nie, odpisovať môže iba vlastník, a to vy nie ste. Vaším nákladom bude nájomné.
zlatica76
05.02.07,09:18
čo sa stane so strojom, keď skončí zmluva o výpožičke?? Ako je postavená zmluva o výpožičke?? Účtuješ podľa slovenských štandardov, alebo sa ťa nejako dotýkajú IFRS?? Máš dosť sedliackeho rozumu??

Podľa tvojich veľmi kusých informácií ťa pravdepodobne nezaujíma OC - budeš každý rok (mesiac, týždeň, rok) účtovať len a len o nájomnom. (určite v prípade slovenských štandardov)

Nie je to nejakým spôsobom skrytý lízing?
4326
05.02.07,09:23
Nájomne nie je žiadne, preto som myslela, že tento stroj zaradím do podsúvahovej evidencie. Všetky náklady na údržbu znášame my, zmluva je na dobu neurčitú ale neuvádza či stroj bude vrátený alebo odkúpený.
zlatica76
05.02.07,09:30
Hmm.. tu sa rysujú problémy - je zmluva urobená so spriaznenou osobou (dcérskou spol, sesterskou spol. a iným príbuzenstvom??) Veľmi sa mi nezdá, že by si dve nezávislé spoločnosti zadarmo požičali.

Problémom to smrdí preto, lebo ak sú to spriaznené osoby a prídu vám na to daniari, tak na kontrole vás dodania vo výške bežného nájomného.

Ten problém je trochu zložitejší ako sa na prvý pohľad zdá.

Ak patríte do nejakej skupiny, tak sa vás týkajú IFRS - dala by som to ako majetok a odpisovala, lebo podľa IFRS ste vy ekonomický vlastník a teda máte právo odpisovat. Navyše, zmluva je na neurčito.

A slovenské štandardy? Trebárs účtovať ako dar? (neviem, nechám to na iných, aké majú názory)
4326
05.02.07,09:35
Neúčtujem podľa IFRS. Spriaznené osoby - tu vidím problém. Požičiava firma firme a preto by som tam nejaký nájom uvítala, asi sa obrátim na radu adítora.
Díky za odpovede.
vzxx2002
04.03.07,12:49
Ak uctujes podla slovenskych standardov, tak rozhodujuce je co sa stane po ukonceni najomnej zmluvy. Odkupis majetok za symbolicku cenu, alebo ho vratis povodnemu majitelovi. Ak v zmluve je ze sa stanes majitelom, tak uctujes ako o financnom leasingu. Ak ho vratis povodnemu majitelovi, tak je to operativny leasing. Ak uctujes podla IFRS tak ci tak ho zaradis a odpisujes.
kalkulka
04.03.07,13:23
Vyzerá to ako nejaký leasing. Ale pozor, ide o zahraničný leasing. Tam by som potom preštudovala aj zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia.
Johanka
04.03.07,13:55
Ahojte,

prosím vás o radu. Zapožičali sme si zo zahraničia stroj. Máme zmluvu o výpožičke, ale nájomne je SKK.
V zmluve je uvedená hodnota stroja. Môžem uvedený stroj zaradiť a odpisovať?
Ďakujem


Nájomne nie je žiadne, preto som myslela, že tento stroj zaradím do podsúvahovej evidencie. Všetky náklady na údržbu znášame my, zmluva je na dobu neurčitú ale neuvádza či stroj bude vrátený alebo odkúpený.

Tak je nájomné alebo nie je?
eop
30.04.07,07:00
Prosím vás o radu. Máme vykonať službu - zatrávnenie plochy. K tejto činnosti si musíme požičať traktor. Traktor vlastní rodinný príslušník, stačí zmluva o zapožičaní s určitou odmenou? Chceme si dať do nákladov PHL, ktoré traktor spotrebuje, ale k traktoru nie je žiadna spotreba na 1km ani nič. Ako zdokladujeme, že sme naozaj tie PHL spotrebovali na výkon danej práce? Prosím o každú radu, čo všetko k tomu treba, aby sme niečo nezanedbali. Ďakujem.
betka
30.04.07,07:18
Ak by ste mali zaradený traktor do OM, môžete si dať do daňových nákladov PHM, ale keďže traktor firma nevlastní, tak nebudú Vašim nákladom.
Odporučujem urobiť NZ, kde prenajímateľ bude rodinný príslušník, a Vás ako nájomcu. Rodinný príslušník bude mať príjem z prenájmu, ak sa tak dohodnete.
Ak Vám neposkytuje traktor počas celého roka, ale len príležitostne, ide o jeho príležitostný príjem podľa par. 8/1/a a ten si vysporiada V DP za rok 2007.
eop
30.04.07,07:28
Ak by ste mali zaradený traktor do OM, môžete si dať do daňových nákladov PHM, ale keďže traktor firma nevlastní, tak nebudú Vašim nákladom.
Odporučujem urobiť NZ, kde prenajímateľ bude rodinný príslušník, a Vás ako nájomcu. Rodinný príslušník bude mať príjem z prenájmu, ak sa tak dohodnete.
Ak Vám neposkytuje traktor počas celého roka, ale len príležitostne, ide o jeho príležitostný príjem podľa par. 8/1/a a ten si vysporiada V DP za rok 2007.

Takže PHM si dať nemôžem ani keby som do nájomnej zmluvy napísala, že náklady na obsluhu traktora vznáša nájomca? Moc ďakujem.
:)
betka
30.04.07,07:37
Náklady v súvislosti s prenájmom znáša prenajímateľ, pretože je to jeho majetok.
A všetko, čo bude znášať nájomca, musí byť zmluvne dohodnuté (opravy..)
eop
30.04.07,09:01
Náklady v súvislosti s prenájmom znáša prenajímateľ, pretože je to jeho majetok.
A všetko, čo bude znášať nájomca, musí byť zmluvne dohodnuté (opravy..)

Prepáč, že som taká nechápavá. Tak keď bude v zmluve napísané, že opravy a spotrebované phm znáša nájomnca, tak to môžem dať do nákldov? Jedná sa mi hlavne o to phm, lebo to phm bude asi dosť veľká položka. Ešte raz moc dakujem.
betka
30.04.07,09:35
Treba si preštudovať aj na porade: vo vyhľadávači si zadajte: prenájom a phm, prenájom auta, (traktor).....
Evanka
30.04.07,09:40
Takže PHM si dať nemôžem ani keby som do nájomnej zmluvy napísala, že náklady na obsluhu traktora vznáša nájomca? Moc ďakujem.
:)
PHM, spotrebnované pre vaše práce prenajatým vozidlom môžeš dať do nákladov. V zmluve to uveďte!
eop
30.04.07,09:47
PHM, spotrebnované pre vaše práce prenajatým vozidlom môžeš dať do nákladov. V zmluve to uveďte!

Dakujeeeeeeem. :D