JDM
05.02.07,11:29
Nevedel by mi niekto poradiť, cca akú daň a z akej sumy budem platiť pri predaji bytu, ktorý mám v osobnom vlastníctve /Kúpna zml. z 05/2005, zápis do Katastra v 09/2005/, a ktorý by som teraz predala výhodne, hoci neuplynuli ešte dva roky podľa zákona o DzP? /myslela som 2 roky podmienka vlastníctva a zároveň trvalého pobytu podľa zákona o DzP/.
Ja si myslím, že rozdiel mojej odkupnej ceny a ceny, ktorú teraz dostanem je základom dane. Mám pravdu? Pýtala som sa na mnohých miestach, no odpovede sú scestné a zavádzajúce, dokonca že sa žiadna daň z takéhoto predaja neplatí. Ja si však myslím, že Kataster bonzuje daňovému úradu a daň by mi vyrubili dodatočne.Vopred vďaka všetkým.
Marína
05.02.07,10:33
Nevedel by mi niekto poradiť, cca akú daň a z akej sumy budem platiť pri predaji bytu, ktorý mám v osobnom vlastníctve /Kúpna zml. z 05/2005, zápis do Katastra v 09/2005/, a ktorý by som teraz predala výhodne, hoci neuplynuli ešte dva roky podľa zákona o DzP? /myslela som 2 roky podmienka vlastníctva a zároveň trvalého pobytu podľa zákona o DzP/.
Ja si myslím, že rozdiel mojej odkupnej ceny a ceny, ktorú teraz dostanem je základom dane. Mám pravdu?
Máš. Do výdavkov si môžeš zahrnúť aj náklady na kolky, vypracovanie zmluvy, ....atd. Doklady dosvedčujúce Tvoj výdavok si uschovaj.
Pýtala som sa na mnohých miestach, no odpovede sú scestné a zavádzajúce, dokonca že sa žiadna daň z takéhoto predaja neplatí. Ja si však myslím, že Kataster bonzuje daňovému úradu a daň by mi vyrubili dodatočne.Vopred vďaka všetkým.
Odpoveď v rámci citátu.
JDM
05.02.07,10:40
ďakujem za odpoveď, ale predsa len by som ešte chcela odobriť jednu odpoveď, lebo sa už v tom motám... Pri predaji bytu v os.vlastníctve je podľa zákon o DzP oslobodenýod dane byt, v ktorom som mala bezprostredne pred predajom trvalý pobyt/napr. pobyt od 01/1997 a predaj teraz, hoci odkúpenie do vlastníctva bolo v 09/2005/, alebo taký byt ktorý som mala v os.vlastníctve 2roky spolu s trvalým pobytom? Hrozná vďaka za odpoveď.
JDM
05.02.07,10:52
Prosím, poraďáci.....ak mám na byte trvalý pobyt 10 rokov, ale v osobnom vlastníctve ho mám od 09/2005 a naďalej tam mám trvalý pobyt, dnes ho predám, je tento predaj oslobodený od dane z príjmu?
Marína
05.02.07,13:31
ZoDO_§9_ods.1
Príjmy oslobodené od dane
(1) Od dane je oslobodený príjem
a) z predaja bytu alebo obytného domu s najviac dvoma bytmi vrátane súvisiacich pozemkov, ak v ňom mal predávajúci trvalý pobyt najmenej po dobu dvoch rokov bezprostredne pred predajom, okrem
čítaj ďalej v http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-uplne-znenie.html#9
Komentár k §9 ods.1 písm.a(časť)
V roku 2004 sa musela splniť minimálna doba vlastníctva, dĺžka trvalého pobytu a účel využívania. Bola to podmienka dvoch rokov vlastníctva, ktorá bola splnená aj vtedy, ak predávajúci preukázal, že návrh na povolenie vkladu do katastra nehnuteľností bol starší ako dva roky. Na účely oslobodenia tohto príjmu musela byť súčasne splnená aj ďalšia ustanovená podmienka, a to doba trvalého pobytu 2 rokov bezprostredne pred predajom. Podľa tohto ustanovenia sa posudzovalo splnenie podmienok len u predávajúceho, ktorý súčasne v týchto nehnuteľnostiach má aj trvalý pobyt, pričom musel v roku 2004 splniť obidve ustanovené podmienky.